Çin’de Kullanılan Isıtma Sistemleri

Posted by
Bu Yazıyı Paylaşın:

Çin çok büyük bir coğrafyaya yayılmış olan bir ülke. Bu da kış aylarının farklı bölgelerde farklı şekillerde geçmesine neden oluyor. Farklı sertlikte geçen kış ayları da farklı ısıtma sistemleri ihtiyacını beraberinde getiriyor.(bkz.Çin’de Kış Ayları Nasıl Geçer?) İşte nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu doğu, kuzey ve güney bölgelerinde kullanılan ısıtma sistemleri:

Pekin ve Çevresi, Kuzeydoğu Eyaletleri

Çin’de en düşük hava sıcaklıkları tahmin edilebileceği üzere kuzey bölgelerinde görülür. Pekin çevresi sıcaklık olarak İstanbul’a benzese de, kuzeydoğu eyaletleri olan Heilongjiang ve Jilin ‘de -20,-30 derece sıcaklıkları görmek çok olağan bir durum.

Kuzey bölgelerinde bulunan büyük küçük şehirlerin tamamı merkezi olarak devlet tarafından ısıtılıyor. Bu hizmetten yararlanan halk da zorunlu olarak aldığı hizmetin karşılığı olan miktarı yıllık olarak devlete ödüyor. Özellikle yeni evlerde ev içi sıcaklık 24 derece civarı olarak ölçülebiliyor.

Çin’de merkezi ısıtılan eyaletler(sarı renk)-english.cri.cn

Merkezi ısıtma evleri yeterince sıcak hale getirmek için yeterli; ama bu durum şehirlerde hava kirliliğini ister istemez arttırıyor. Merkezi ısıtmanın olduğu şehirlerin şehir merkezlerinde onlarca baca görebilirsiniz ve ilk olarak bu bacalara bir anlam veremeyebilirsiniz. Bu bacalar merkezi ısıtma için yakılan kömürlerin dumanlarının gitmesi için kullanılıyor. Bu bacaların altındaki kazan dairelerinde her gün binlerce ton kömürün yakılıyor ve bu da hava kirliliği olarak geri dönüyor.

Merkezi ısıtma haricinde başka bir ısıtma sistemi hemen hemen yok gibi bir şey. Özellikle şehirlerde ev içinde kurulmuş soba görme ihtimali yok denecek kadar az. İnsanlar sobanın ne olduğunu dahi bilmiyor.

Şangay ve Çevresi, Doğu Eyaletleri

Şangay ve çevresinde kış ayları İzmir ve çevresi ile çok benzerlik gösteriyor. Sıcaklık o kadar düşük olmasa da nem nedeniyle hava zaman zaman çok soğuk hissediliyor Hatta bazen hava soğukluğu direk olarak insanın içine işleyebiliyor.

Bu bölgelerde Pekin ve çevresinde olduğu gibi merkezi ısıtma yok. Evlerde kömür veya odun sobaları da yok. En çok kullanılan ısıtma aracı klima. Evlerin çoğunda her odada klima var ve bu klimalar bazı evlerde 24 saat açık duruyor. Akşam 9’dan sonra elektrik fiyatlarının ucuzluyor olması ve klimaların yazın da kullanılabiliyor olması klimalara olan ilgiyi arttırıyor. Uzun süre klimaları açık tutan evlerde klima kullanımına bağlı olarak ev içindeki hava kuruyor. Bu nedenle bu bölgede yaşayanların çoğu evlerinde hava nemlendiricisi kullanıyor.

Elektrikli ısıtıcı kullanımı çok az. Satılan elektrikli ısıtıcıların çoğu kalorifer peteği şeklinde olan ısıtıcılar. Türkiye’deki gibi UFO benzeri bir ısıtıcı bulmak Çin’de çok zor. İmkansız da denebilir. İşin ilginç tarafı Türkiye’de satılan bu tarz ısıtıcıların çoğu Çin üretimi.

Bu bölgelerde aslında doğal gaz kullanımı, özellikle şehir merkezlerinde yaygın, ama doğalgaz kullanarak evlerini ısıtanlar sadece çok zengin olanlar. Zira doğalgaz elektrikten daha pahalı. Evlerinde doğalgaz kullananların çoğu doğalgazı sadece yemek yapmak ve duş almak için kullanıyor.

Guangzhou, Shenzhen ve Diğer Güney Eyaletleri

Çin’den ithalat yapanların çoğu Guangzhou ve Shenzhen şehirlerini biliyorlar. Bu bölgeler kış sıcaklıklarının en fazla olduğu bölgeler. Hal böyle olunca ısıtma konusu büyük bir problem olmaktan çıkıyor. Zaman zaman yirmili derecelerine görüldüğü bu bölgelerde ısınıp ısınmamayı seçmek kişinin soğuğu algılama eşiği ile alakalı.

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.