Çin Satrancı: Satranç Tutkunları İçin İdeal Alternatif

Posted by
Bu Yazıyı Paylaşın:

Çin satrancı, günümüzde varlığını devam ettiren ve birçok kişi tarafından hala daha oynanan bir oyun. (bkz.Çin Oyunları Arasında En Bilinenleri Hangileridir?) Çince’de Xiangqi (象棋) olarak bilinen oyun, bildiğimiz tarzdaki satranç gibi iki oyuncuyla oynanıyor. Çin satrancı da tıpkı bilinen satranç gibi rakibin Şah’ını hareket edemez hale getirmek üzerine kurulu bir oyun. Çin Satrancının en büyük farkı ortasında nehir bulunan oyun tahtası. Oyun taşları, taşların hamle kabiliyetleri de çeşitli açılardan farklı. 

Çin Satrancı Tahtası

Çin satrancı tahtası ve taşlar-bing.com

Çin satrancı, kareler yerine çizgilerden oluşuyor. Tahtanın üzerinde her biri birbirine parallel olan boylamasına dokuz çizgi, enlemesine on çizgi bulunur. Oyun taşları çizgilerin kesiştikleri noktalara yerleştirilir.

Şah’ın bulunduğu bölgede çarpraz çizgiler de bulunr ve bu bölge kale bölgesi olarak adlandırılır. Başka bir deyişle, bu bölge şahın devamlı olarak bulunduğu yerdir.

Tahtanın en büyük farkı, ortada bulunan ve oyun alanını iki parçaya bölen nehir. Nehri geçen piyonların hareket kabiliyeti artarken, filin nehri geçme hakkı bulunmuyor.

Kurallar

  • Oyunda bird kırmızı, biri siyah Omak üzere iki takım bulunur.
  • Kırmızı takım ilk hamleyi yapar.
  • Her hamle sadece bir taşın bir kesişme noktasından bir diğerine gitmesi anlamına gelir.
  • Bir taşın bulunduğu noktaya hamle yapan bir diğer taş, o noktaya giderek oradaki taşı yer ve onu oyun dışında bırakır.
  • Sadece top, hamle sırasında bir taşın üstünden atlayabilir. Diğer taşlar taş üstünden atlayamazlar.
  • Taşlar bir başka taşa dönüşemez.
  • Karşı tarafa “şah” çeken oyuncunun bunu söylemesi gerekir.
  • Karşı tarafın şahını hamle yapamaz hale getirmeyi başaran oyuncu oyunu kazanır.

Çin Satrancı Nasıl Oynanır?

Çin satrancı oyun taşları- bing.com

Her bir oyuncunun 16 tane taşı bulunur. Oyunculardan birinin taşları kırmızı, ötekinin taşları ise siyahtır. Taşların tamamı aynı şekildedir. Hangi taşın ne olduğu taşların üstündeki Çince karakterlere bakarak anlaşılır.

Şah

Siyah takım için 將 veya 将, kırmızı takım için 帥 veya 帅

Şah, kale diye tabir edilen bölgenin en gerisinde ve ortada oyuna başlar. Yanlara, ön ve arkaya ve çarpraz olarak en fazla bir kare gidebilir. Kale bölgesinin dışına çıkamaz.

Gardiyan(Koruma)

Siyah takımda 士, kırmızı takımda 仕

Her takımda iki adet gardiyan bulunur. Temel görevleri şahı korumaktır. Gardiyanlar şahın iki yanında oyuna başlar. Her hamlelerinde çarpraz olmak koşulyla bir kare ilerleyebilirer ve kale bölgesinin dışına çıkamazlar.

Fil

Siyah takımda 象, kırmızı takımda 相

Her takımda iki adet fil bulunur ve filler oyuna gardiyanların yanında başlar. Her bir hamlede çarpraz olarak sadece iki kare ileri veya geri gidebilirler. Taş üstünden atlayamazlar. Nehrin karşı tarafına geçemezler.

At

Siyah takımda 馬, kırmızı takımda 傌

Her takımda iki adet at bulunur ve atlar oyuna fillerin iki yanında başlar. Atlar her hamlede bir kare yatay veya dikey, ardından da bir kare çarpraz hareket ederler. Bilinen satrancın aksine, Çin Satrancı’nda atlar taş üstünden atlayamazlar.

Kale

Siyah takımda 車, kırmızı takımda 俥

Her takımda iki adet kale bulunur ve kaleler batı satrancında olduğu gibi iki köşede oyuna başlar. Yatay ve dikey yönde diledikleri kadar hareket etme hakkına sahiptir. Çin satrancındaki en güçlü ve en özgür taşlardan biridir.

Top

Siyah takımda 砲, kırmızı takımda 炮

Her takımda iki adet top bulunur. Toplar piyonların hemen arkasındaki sırada oyuna başlar. Yatay veya dikey olarak diledikleri kadar hareket edebilirler. Rutin hareket halinde iken taş üstünden atlayamazlar. Sadece bir başka taşı yerken önlerindeki taşı atlayıp o taşın arkasınaki taşı yiyebilirler.

Piyon

Siyah takımda 卒, kırmızı takımda 兵

Her takım oyuna beş adet piyonla başlar. Piyonların oyuna başladıkları yer nehrin bir sıra önündeki sıradır. Piyonlar nehri geçmeden önce sadece bir kare ileri yönde gidebilir. Nehri geçtikten sonra yatay olarak da hareket edebilirler. Geri yönde gidemezler. Başka bir taşa dönüşemezler.

 

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.