Çince’de Alfabe ve Harf Yerine Ne, Nasıl Kullanılır?

Aliexpress TR

Türkçe ve İngilizce başta olmak üzere birçok batı dilinin alfabeden oluşması nedeniyle birçok kişi Çince’nin de bir alfabeden oluşması gerektiğine inanıyor. Düz mantıkla böyle düşünmeleri normal; ama Çince’de alfabe diye bir şey yok.

Çince’nin bir alfabesinin olmaması Çince’de herhangi bir harf bulunmaması anlamına geliyor. Çoğu kişinin gördüğü Çince şekillere harf değil karakter deniyor.

Çince’de harfin ve alfabenin olmadığı benim kendi kendime iddia ettiğim bir şey değil. Bu kadar yıldır Çin’de yaşıyor olmama ve akıcı olarak Çince’yi konuşabiliyor olmama rağmen bir kere bile Çinliler’in “Çin alfabesinde şu kadar harf var” benzeri bir cümle kurduklarına rastlamadım.

Çinliler’e “Çince’de kaç karakter vardır?” diye soracak olursanız genel olarak size “çok fazla” cevabını verecektir. Gerçekten Çinliler de Çince’nin kaç karakterden oluştuğunu bilmezler. Zaman zaman üniversite mezunu Çinliler dahi hiç görmedikleri karakterlerle karşılaşabilirler.

Çinliler’e göre bir karakteri okuyamıyor olmak yüz kızartıcı bir şey değil. Böyle bir karakterler karşılaştıklarında karakterlerin yazılışını öğrenmeye çalışıyorlar. Hepsi bu.

Çince’de kaç harfin olduğunu merak ediyorsanız Çince’nin henüz başındasınız demektir. Bu yazıda harflerin karakterlerden farkına, harflerin karakterleri öğrenmek için nasıl kullanıldığına değinerek aklınızdaki birtakım soru işaretlerine cevap bulabilmeyi umuyorum.

Çince Karakterler ile Harflerin Farkı Nedir?

Çince karakterler, dışarıdan bakıldığında Çinli olmayanlar için hiçbir şey ifade etmeyen, halk diliyle kargacık kurgacık şekillerdir. En azından Çince’yi hiç bilmeyenler böyle düşünüyor.

O karmaşık şekillerin, yani karakterlerin her biri farklı bir heceyi temsil eder.

Hecelerin Türkçe’de harflerin yanyana getirilmesi ile oluştuğunu hepimiz biliyoruz. Bu oluşturulan hecelerin herbiri için farklı bir şekil yapsaydık Çince karakterler gibi şekiller elde ederdik.

Çince karakterlerin mantığı biraz buna dayanıyor. En büyük fark tarihi binlerce yıl öncesine dayanan karakterleri oluştururken harflerin kullanılmamış, direk olarak şekillere yönelinmiş olması.

Çince öğrenim setleri ve kitapları Trendyol’da…

Çince karakterlerin günlük hayattaki yeri

Trip.com WW

Karakterlerin ne olduğunun daha kolay anlaşılabilmesi amacıyla şöyle bir örnek vereyim. Çince karakterlerin herbiri bir firma logosu gibi bir şey. Nasıl ısırılmış elma logosunu görünce aklımıza bir firma geliyorsa Çince karakterlerin tamamı da Çinliler’in aklına başka bir şeyi getiriyor.

Bazı Çince karakterler

Günlük hayatta kullanılan Çince kelimelerin çoğu en az iki karakterin biraraya getirilmesi ile oluşturulur. Binlerce karakterden oluşan Çince’de günlük hayatta kullanılan karakter sayısı 4000-6000 dolaylarındadır. Eğitim düzeyi çok yüksek olan kişilerin 20-30 bin dolaylarında Çince karakteri tanıyabildiği iddia ediliyor.

Rakamlar sizi korkutmasın. Çin gibi kalabalık bir ülkede okuma yazma oranı %90’ın üstünde. Bu kadar kişi bu kadar karakteri öğrenebildiğine göre Çince’yi sonradan öğrenenlerin de öğrenememeleri için hiçbir neden yok.

Yazının başlarında belirttiğim gibi, okunamayan karakterler Çinliler için herhangi bir şekilde hayıflanacak bir durum oluşturmuyor. Onlara göre zaman zaman bazı karakterleri okuyamamak veya bazılarının nasıl yazıldığını unutmak çok sıradan bir şey.

Böyle durumlarda birbirlerine “Bu karakter nasıl okunuyor?” gibi sorular yöneltiyorlar. Zaman zaman da karakterlerin nasıl okunduğunu öğrenmek için sözlüklere bakıyorlar.

Çince Karakterler Hakkında Detaylı Bilgiler-Bilgi Fırını

Çin’de Çince Eğitimi Almak İsteyenler İçin Kılavuz-Bilgi Fırını

italki WW

DHgate WW

Yorum bırakın

Yorum yaparak veya soru sorarak herkesın yeni bilgiler öğrenmesine yardımcı olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.