Yüzyıllardır Oynanan Çin Oyunları Hangileridir?

Udemy WW

Çin’de oyun bol (aklınıza mecazi anlam gelmesin). Oyun oynamak Çin kültürünün önemli bir parçası.

Çin’de oynanmaya devam edilen oyunların başını ortasında nehir bulunan, bilinen satrançtan kural olarak biraz farklı olan Çin satrancı çekiyor. Öte yandan Çin okeyi olarak da adlandırılabilecek olan mahjong da Çin genelinde popülerliğini koruyor.

Oynanmaya devam eden ve bu yazıda adı geçen geleneksel Çin oyunları ile ilgili küçük bir tablo hazırlayıp aşağıya koydum:

Oyun adıÇince adıOyuncu sayısı
Çin Satrancı象棋2
Mahjong麻将4
Go五子棋2
Çin Geleneksel Oyunları

Çin Satrancı

Çin satrancı mantık olarak bildiğimiz satranca çok benzer. Yani, Çin satrancında tıpkı bilinen satrançta olduğu gibi hedef rakibin şahını hareket edemez hale getirip rakibi mat etmektir.

Çin satranç tahtasının en büyük farkı, tahtanın ortasında nehir bulunması ve şahın belli bir bölgenin dışına çıkamaması. Oyun taşlarının da hepsi aynı boyda.

Çin satranç tahtası ve taşların dizilimi

Çin satrancı gerek online olarak, gerekse ahşap satranç tahtası üzerinde yaygın bir şekilde oynanmaya devam ediyor.

Çin satrancı ile ilgili detayları merak edenler için bu yazıyı yazdım. Dilerseniz siz de göz atabilirsiniz.

Öte yandan Çin satrancı satın almak isteyenlerin olabileceğini düşünerek bazı Türk sitelerinde Çin satrancını araştırdım. Gördüğüm kadarıyla Hepsiburada ve Trendyol sitelerinde Çin satranç takımı satılıyor. İki sitede de fiyatlar benzer düzeylerde.

Mahjong

Türkiye’de okey oynamadan edemeyenlerin Çin’de bulabileceği en kıymetli şey. Çin’in büyük kısmının oynayabildiği, hatta uğruna özel masaların bile üretildiği, çiftlerin bulunup ayrılarak tüm masada taş bırakmamayı amaçlayan oyun.

Mahjong deyince birçok kişinin aklına telefonlara indirilen ve aynı taşları bulup atmayı hedefleyen klasik oyun geliyor. Benim burada bahsettiğim geleneksel mahjong telefonlarda oynanandan oldukça farklı. Tek benzer kısmı iki oyunun da mahjong taşları ile oynanıyor olması.

Çin’de Mahjong okey gibi masada oynanıyor.

Mahjong Taşları

Agoda WW

Mahjong, toplamda 136 mahjong taşı ile oynanır. Taş grupları okeyde sadece rakamları içerirken mahjongda rakam içeren taşlara ek olarak başka taşlar da vardır. 4’erli olarak birbirinin aynısı olan taşlar rakam taşları. Rakam taşları üç çeşit. İlk 4 sıradaki taşlar nokta taşları, ikinci dört sıradakile bambu taşları, üçüncü dört sıradakiler ise karakter taşları olarak bilinir. Bunlar haricinde mahjong destesinde doğu, güney, batı ve kuzey yönlerini gösteren rüzgar taşları, kırmızı, yeşil ve mavi ejderha taşları, üstünde rakam bulunan çiçek taşları, Çince rakamların olduğu mevsim taşları vardır.

Mahjong Oyununun Amacı

Mahjong’un amacı okeyle benzer. Asıl amaç elde olan taşlarla mümkün olan en iyi kombinasyonları yaparak eli tamamlamak. Bunun için gerekmeyen taşları atmak veya gerektiğinde ortadan yeni taşlar çekmek.(Okeyle ne kadar benzer değil mi?)

Mahjong’da Hedeflenen Taş kombinasyonları

Oyunda yapılabilecek kombinasyonlar üç ayrı grupta incelenebilir. Bunlar Pong, Kong ve Chow ve Çift’tir. Bu isimler herkese yabancı gelebilir. Daha ayrıntılı olarak bakacak olursak:

Pong: Tamamen aynı üç taş ile yapılan kombinasyonlardır.

Kong: Tamamen aynı dört taş ile yapılan kombinasyonlardır. Her taştan en fazla dört tane olması nedeniyle yapılması zor kombinasyonlardandır.

Kong sahibi olmak oyunun sonunda kazanılacak puanı arttıracağı gibi oyun süresince diğer oyuncuların farklı kombinasyonlar yapmalarını engelleyecektir.

Chow: Sadece sayıları içeren taşlarla sıralı üçlü yapmaktır. Önemli olan aynı sayı grubuna ait sıralı üçlü yapmak. Sayılar birbirinin ardışığı sayılar olmalı. (1-2-3 gibi veya 5-6-7 gibi) 9-1-2 şeklinde sıralama yapmak oyun kurallarına aykırıdır.

Çift: Sadece birbirinin aynısı iki taş kullanarak yapılan kombinasyon.

Çin’de Mahjong Nasıl Oynanır?

  1. Oyuna başlamadan önce oyuna bağlayacak kişi belirlenir. Bunun için farklı yerlerde farklı kurallar vardır. En basiti zar atarak ilk başlayacak olan kişiyi belirlemek. Her oyuncu bir veya iki kere zar atar. Toplamda en yüksek rakama ulaşan oyuncu doğu yönü olarak kabul edilir ve oyuna başlar. İlk oyuncu oynadıktan sonra saat yönünün tersine göre sıradaki oyuncu oyununu oynar ve bu böyle devam eder.
  2. 136 taşın tamamı yüzleri masaya dönük olacak şekilde masaya konur ve tıpkı okey oyununun başındaki gibi karıştırılır. Oyuncular 34’er taş alıp önlerine yine yüzleri masaya dönük olacak şekilde dizmeye başlar. Her sırada 2 taş olan 17 sıra olmasına dikkat edilir. Dizilen taşlar masaya içi boş bir kare oluşturacak şekilde konur ve buna “duvar” adır verilir.
  3. Duvarın oluşturulmasından sonra zar atılır ve duvarın nereden kırılacağı ve taşların nereden başlayarak oyunculara dağıtılacağı belirlenir.
  4. Her oyuncuya 12 taş verilir.
  5. Oyunun oynanma aşaması okey ile çok benzer. Sırası gelen oyuncu ya diğer oyuncuların attığı taşlardan birini ya da yüzü kapalı olan taşlardan birini çeker ve işine yaramadığını düşündüğü taşı ortaya atar Oyun bitene kadar bu böyle devam eder.

Mahjong Oyununun Kazananı Nasıl Belirlenir?

Oyunun oynanışı gibi bitişi de okey oyunuyla çok benzer. Oynama sırası kendinde olan bir oyuncu ortadan bir taş aldıktan sonra elindeki kombinasyonlara bakar. Eğer elinde uygun kombinasyonlar varsa en son bir tane taşı atar ve elini açar. Bu durumda oyunu kazanmış olur.

Masadaki taşların tamamı bittiği halde hiç bir oyuncu oyunu bitiremezse oyunun kazananı yok demektir.

Çinliler mahjong oynarken mutlaka bir miktar para ortaya koyarak oynarlar. Para koymadan oynanan oyunun sıkıcı olduğunu düşünürler.

Mahjong Oyun Takımı Nereden Satın Alınır?

Mahjong satan yerleri araştırırken Türkiye’nin en büyük e-ticaret sitelerine baktım; ama ne yazık ki bu siteler arasında Mahjong oyun takımı bulamadım.

Aliexpress TR

Çin sitelerinde ise mahjong oyun takımı çok. Özellikle Aliexpress ve Banggod sitelerinde farklı fiyatlarda çok seçenek gördüm.

Portable Vintage Collection Chinese Mahjong Rare Game 144 Tiles Mah-Jong Set
Specifications Color Multi colorMaterial MelaminePackage Weight App 2415gBox size App 23 5cm 16 5cm 5 5cmBig Dice size App 1 2cm 1 2cm 1 2cmSmall Dice size App 0 9cm 0 9cm 0 9cmMah Jong Size App 2 8cm 1 6cm 2 1cmFeature 1 Easy to carry suitable for palying in travel2 Chinese Style box a perfect gift for your friend 3 Can make fun with your friends families Included 36 Circles 36 Bamboos 36 Characters 12 Dragons Red Green and White 16 Winds N E S W 8 Flowers and SeasonsPackage includes 1x 144 tiles Chinese Mahjong1x Mahjong Box3x Dices2x Spare Mah jong
$85.99
Chinese Mahjong Portable Retro Box Board Game Toy Rare 144 Tiles Mah-Jong Set In Leather Box
Specification MaterialHigh density fiber boardSize Box21 7cm x 14 5cm x 4cm 8 5 x 5 7 x 1 6Mah Jong1 9cm x 1 1cm x 1 3cm 0 7 x 0 4 x 0 5Color RedFeatures Easy to carry practical and easy to read These small tiles feel great between your fingers imitation leather durable in use Contains 144 tiles for the Chinese version of mahjong Blend the beauty and tranquility of Chinese jewelry into your lifestyle Package Include 1pc x Chinese Mahjong With Mahjong Bpx1pc x InstructionsNotice 1 Please allow 1 3cm error due to manual measurement Pls make sure you do not mind before you bid 2 The color may have different as the difference display pls understand
$46.99

Go

Geleneksel Çin oyunları arasında belki de en eskisi Go oyunu. (Adının İngilizce’de neden go olduğunu henüz anlayabilmiş değilim.)

Go, iki kişi ile oynanır. Bir taraf beyaz olurken öbür taraf siyah olur. Oyuncular tahta üzerindeki karelerin köşelerine kendi renklerine ait taşları yerleştirerek rakiplerinin taşlarını kapsamaya çalışırlar. Birçok kişinin ifadesiyle go, öğrenmesi beş dakika, uzmanlaşması bir ömür süren bir oyun.

Go oyun tahtası ve taşları

Go, Çin kökenli bir oyun olsa da Çin’de Go’yu bu şekilde oynayanların sayısı çok az. Özellikle Çinli gençler arasında Go’nun kısmen daha basit bir versiyonu oynanır.

Çin’de Çince’de 五子棋(wuziqi) olarak bilinen oyun Go tahtası üzerinde oynanır. Go gibi iki kişi ile oynanan ve taşların karelerin köşelerine yerleştirilmesine dayalı olan oyunda amaç aynı renge ait beş adet taşı herhangi bir yönde yanyana getirebilmektir. Oyun bir oyuncu beşli bir sıra yapana kadar veya tahtada taş konacak bir köşe kalmayana kadar devam eder.

Go oyun tahtası, Türk e-ticaret sitelerinden Trendyol ve Hepsiburada‘da satılıyor. Bu oyuna ilgi duyanlar bu sitelere göz atabilirler.

29*29CM Magnetic Go Magnet Folding Portable Game Go Toy Acrylic Magnetic Folding Box Go Box Chess Games
Specifications Product nameMagnet GoMaterialAcrylic plasticChess board Size29 29cm After opening Pieces sizeDiameter 1 29cmNumber of piecesBlack and white pieces total 301 piecesFeatures 1 Convenient storage black and white pieces are packed in plastic boxes not easy to lose 2 Folding chess board bottom inlay magnet can be adsorbed not easy to turn upside down 3 Waterproof chessboard acrylic plastic waterproof and durable Package Included 1 x Magnet Go
$38.99
90PCS Go Bang Chess Game Set Suede Leather Sheet Board Children Educational Toy
90PCS Go Bang Chess Game Set Suede Leather Sheet Board Children Educational ToyDescription Material Bakelite Chess Pieces Suede Leather Board Flannelette Bag Chess Pieces Size 2 2cmBoard Size 36cm x 36cmNet Weight 309gFeatures High quality bakelite pieces non toxic and harmless uniform size and never cracking Leather chessboard can volume or fold and very durable Flannel bags cheap easy to receive the chess pieces and protable Suitable for parents and children play together is advantageous in the childs mental development Package Included 90 x Chess Pieces1 x Suede Leather Board2 x Bag
$16.99

Yorum bırakın

Yorum yaparak veya soru sorarak herkesın yeni bilgiler öğrenmesine yardımcı olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir