En Bilinen Çin Oyunları Nelerdir?

Posted by

Çin oyunları, Çin kültürünün önemli bir parçası. Öyle ki bazı geleneksel oyunlar gerek tahta üstünde, gerekse mobil olarak hala daha Çin’de yaygın olarak oynanmaya devam ediyor. Bazı Çinliler, özellikle tatil günlerinde günlerinin büyük bölümünü arkadaşlarıyla çeşitli oyunlar oynayarak geçirmekten çok keyif alır.

Çin oyunları arasında günümüzde hala oynanmaya devam eden oyunların başını ortasında nehir bulunan, bilinen satrançtan kural olarak biraz farklı olan Çin satrancı çekiyor. Öte yandan Çin okeyi olarak da adlandırılabilecek olan mahjong da Çin genelinde popülerliğini koruyor.Go oyunu biaz farklı tarzda oynanıyor olsa da bu oyunu oynayanlar da zaman zaman görünüyor

Çin oyunları satın almak için BURAYA tıklayınız!

Çin Satrancı

Günümüzde hala oynanmakta olan Çin oyunları arasında belki de en çok oynananıdır. Mantık olarak hepimizin bildiği satranca çok benzer. Başka bir deyişle, tıpkı satrançta olduğu gibi, Çin satrancı’nda da hedef rakibin şahını hamle yapamaz hale getirmektir.

Çin Satrancı Tahtası

Çin satrancı, kareler yerine çizgilerden oluşuyor. Tahtanın üzerinde her biri birbirine parallel olan boylamasına dokuz çizgi, enlemesine on çizgi bulunur. Oyun taşları çizgilerin kesiştikleri noktalara yerleştirilir.

Şah’ın bulunduğu bölgede çarpraz çizgiler de bulunr ve bu bölge kale bölgesi olarak adlandırılır. Başka bir deyişle, bu bölge şahın devamlı olarak bulunduğu yerdir.

Tahtanın en büyük farkı, ortada bulunan ve oyun alanını iki parçaya bölen nehir. Nehri geçen piyonların hareket kabiliyeti artarken, filin nehri geçme hakkı bulunmuyor.

Çin Satrancı Kuralları

 • Oyunda bird kırmızı, biri siyah Omak üzere iki takım bulunur.
 • Kırmızı takım ilk hamleyi yapar.
 • Her hamle sadece bir taşın bir kesişme noktasından bir diğerine gitmesi anlamına gelir.
 • Bir taşın bulunduğu noktaya hamle yapan bir diğer taş, o noktaya giderek oradaki taşı yer ve onu oyun dışında bırakır.
 • Sadece top, hamle sırasında bir taşın üstünden atlayabilir. Diğer taşlar taş üstünden atlayamazlar.
 • Taşlar bir başka taşa dönüşemez.
 • Karşı tarafa “şah” çeken oyuncunun bunu söylemesi gerekir.
 • Karşı tarafın şahını hamle yapamaz hale getirmeyi başaran oyuncu oyunu kazanır.

Çin Satrancı Nasıl Oynanır?

Her bir oyuncunun 16 tane taşı bulunur. Oyunculardan birinin taşları kırmızı, ötekinin taşları ise siyahtır. Taşların tamamı aynı şekildedir. Hangi taşın ne olduğu taşların üstündeki Çince karakterlere bakarak anlaşılır.

Şah

Siyah takım için 將 veya 将, kırmızı takım için 帥 veya 帅

Şah, kale diye tabir edilen bölgenin en gerisinde ve ortada oyuna başlar. Yanlara, ön ve arkaya ve çarpraz olarak en fazla bir kare gidebilir. Kale bölgesinin dışına çıkamaz.

Gardiyan(Koruma)

Siyah takımda 士, kırmızı takımda 仕

Her takımda iki adet gardiyan bulunur. Temel görevleri şahı korumaktır. Gardiyanlar şahın iki yanında oyuna başlar. Her hamlelerinde çarpraz olmak koşulyla bir kare ilerleyebilirer ve kale bölgesinin dışına çıkamazlar.

Fil

Siyah takımda 象, kırmızı takımda 相

Her takımda iki adet fil bulunur ve filler oyuna gardiyanların yanında başlar. Her bir hamlede çarpraz olarak sadece iki kare ileri veya geri gidebilirler. Taş üstünden atlayamazlar. Nehrin karşı tarafına geçemezler.

At

Siyah takımda 馬, kırmızı takımda 傌

Her takımda iki adet at bulunur ve atlar oyuna fillerin iki yanında başlar. Atlar her hamlede bir kare yatay veya dikey, ardından da bir kare çarpraz hareket ederler. Bilinen satrancın aksine, Çin Satrancı’nda atlar taş üstünden atlayamazlar.

Kale

Siyah takımda 車, kırmızı takımda 俥

Her takımda iki adet kale bulunur ve kaleler batı satrancında olduğu gibi iki köşede oyuna başlar. Yatay ve dikey yönde diledikleri kadar hareket etme hakkına sahiptir. Çin satrancındaki en güçlü ve en özgür taşlardan biridir.

Top

Siyah takımda 砲, kırmızı takımda 炮

Her takımda iki adet top bulunur. Toplar piyonların hemen arkasındaki sırada oyuna başlar. Yatay veya dikey olarak diledikleri kadar hareket edebilirler. Rutin hareket halinde iken taş üstünden atlayamazlar. Sadece bir başka taşı yerken önlerindeki taşı atlayıp o taşın arkasınaki taşı yiyebilirler.

Piyon

Siyah takımda 卒, kırmızı takımda 兵

Her takım oyuna beş adet piyonla başlar. Piyonların oyuna başladıkları yer nehrin bir sıra önündeki sıradır. Piyonlar nehri geçmeden önce sadece bir kare ileri yönde gidebilir. Nehri geçtikten sonra yatay olarak da hareket edebilirler. Geri yönde gidemezler. Başka bir taşa dönüşemezler.

Çin satrancını telefonlarına indirmek isteyenler Chinese Chess veya 中国象棋 yazarak arama yapabilirler. Çince arama yapıldığında indirilecek oyunların Çince olabileceğini unutmamak gerek.

Çin Satrancı setleri satın almak için BURAYA tıklayınız!

Mahjong

Mahjong adıyla Türkiye’de mobil olarak oynanan, çiftlerin bulunup ayrılarak tüm masada taş bırakmamayı amaçlayan oyun, Çin’de oynanan geleneksel Mahjong oyunundan akla kara kadar farklı. Mahjong’un özellikle erkekler arasında çok yaygın olarak oynanmaya devam ettiğini, Mahjong’un günümüzdeki en popüler geleneksel Çin oyunu olduğunu söylemek mümkün.

Mahjong Oyunu Çin Okeyi Olarak Da Adlandırılabilir

Mahjong Taşları

Mahjong, toplamda 136 mahjong taşı ile oynanır. Taş grupları okeyde sadece rakamları içerirken mahjongda rakam içeren taşlara ek olarak başka taşlar da vardır. Mahjong taşlarının tamamını yandaki resimde görebilirsiniz. Resimde her biri soldan sağa yönde dizilmiş olan 16 tane sıra görüyorsunuz. Dikkat ettiyseniz ilk on iki sıra 4’erli olarak birbirinin aynısı. İşte bu sıralara ait taşlar rakam taşları. Rakam taşları üç çeşit. İlk 4 sıradaki taşlar nokta taşları, ikinci dört sıradakile bambu taşları, üçüncü dört sıradakiler ise karakter taşları olarak bilinir. En alt dört sıraya geldiğimizde diklemesine 9 tane sıra görüyoruz. Bunlar en soldan dört tanesi resimdeki sırasıyla doğu, güney, batı ve kuzey yönlerini gösteren rüzgar taşları, yanlarındakiler sırasıyla kırmızı, yeşil ve mavi ejderha taşları, üstünde rakam bulunan taşlar çiçek taşları. Çince rakamları gödüğünüz taşlar ise mevsim taşları.

Mahjong Oyununun Amacı

Mahjong’un amacı okeye biraz benziyor. Asıl amaç elde olan taşlarla mümkün olan en iyi kombinasyonları yapmak. Bunun için gerekmeyen taşları atmak veya gerektiğinde ortadan yeni taşlar çekmek.

Hedeflenen Taş Kombinasyonları

Oyunda yapılabilecek kombinasyonlar üç ayrı grupta incelenebilir. Bunlar Pong, Kong ve Chow ve Çift’tir. Bu isimler herkese yabancı gelebilir. Daha ayrıntılı olarak bakacak olursak:

Pong: Tamamen aynı üç taş ile yapılan kombinasyonlardır. Taşlarla ilgili resimde biribirinin aynısı taşları görebilirsiniz.

Kong: Tamamen aynı dört taş ile yapılan kombinasyonlardır. Her taştan en fazla dört tane olması nedeniyle yapılması zor kombinasyonlardandır.

Kong sahibi olmak oyunun sonunda kazanılacak puanı arttıracağı gibi oyun süresince diğer oyuncuların farklı kombinasyonlar yapmalarını engelleyecektir.

Chow: Sadece sayıları içeren taşlarla sıralı üçlü yapmaktır. Önemli olan aynı sayı grubuna ait sıralı üçlü yapmak. Sayılar birbirinin ardışığı sayılar olmalı. (1-2-3 gibi veya 5-6-7 gibi) 9-1-2 şeklinde sıralama yapmak oyun kurallarına aykırıdır.

Çift: Sadece birbirinin aynısı iki taş kullanarak yapılan kombinasyon.

Mahjong Nasıl Oynanır?

 1. Oyuna başlamadan önce oyuna bağlayacak kişi belirlenir. Bunun için farklı yerlerde farklı kurallar vardır. En basiti zar atarak ilk başlayacak olan kişiyi belirlemek. Her oyuncu bir veya iki kere zar atar. Toplamda en yüksek rakama ulaşan oyuncu doğu yönü olarak kabul edilir ve oyuna başlar. İlk oyuncu oynadıktan sonra saat yönünün tersine göre sıradaki oyuncu oyununu oynar ve bu böyle devam eder.
 2. 136 taşın tamamı yüzleri masaya dönük olacak şekilde masaya konur ve tıpkı okey oyununun başındaki gibi karıştırılır. Oyuncular 34’er taş alıp önlerine yine yüzleri masaya dönük olacak şekilde dizmeye başlar. Her sırada 2 taş olan 17 sıra olmasına dikkat edilir. Dizilen taşlar masaya içi boş bir kare oluşturacak şekilde konur ve buna “duvar” adır verilir.
 3. Duvarın oluşturulmasından sonra zar atılır ve duvarın nereden kırılacağı ve taşların nereden başlayarak oyunculara dağıtılacağı belirlenir.
 4. Her oyuncuya 12 taş verilir.
 5. Oyunun oynanma aşaması okey ile çok benzer. Sırası gelen oyuncu ya diğer oyuncuların attığı taşlardan birini ya da yüzü kapalı olan taşlardan birini çeker ve işine yaramadığını düşündüğü taşı ortaya atar Oyun bitene kadar bu böyle devam eder.

Mahjong Oyununun Kazananı

Oyunun bitişi de okey oyunuyla çok benzer. Oynama sırası kendinde olan bir oyuncu ortadan bir taş aldıktan sonra elindeki kombinasyonlara bakar. Eğer elinde uygun kombinasyonlar varsa en son bir tane taşı atar ve elini açar. Bu durumda oyunu kazanmış olur.

Masadaki taşların tamamı bittiği halde hiç bir oyuncu oyunu bitiremezse oyunun kazananı yok demektir.

Çin’de mahjong o kadar meşhur ki birçok yerde sadece mahjong oynamak için tasarlanmış, taşların dizilmesine yardımcı olan özel masalar kullanılır.

Çinliler mahjong oynarken mutlaka bir miktar para ortaya koyarak oynarlar. Para koyarak oynanan oyunların bedavaya oynananlardan çok daha keyifli olduğunu düşünürler.

Tek Kişilik Mahjong

Çin dışında yaşayanların çoğu mahjongu sadece telefonda veya bilgisayarda tek kişi oynanabilen bir oyun olarak biliyor. Bu oyun, geleneksel mahjong taşları ile oynansa da oyunun amacı biraz farklı. Tek kişilik mahjongda amaç aynı desenli taşları bulup atmak ve masada hiç taş bırakmamaktır. Strese girmeden oyun oynamak ve keyifli zaman geçirmek isteyenler için bu oyun tam bir biçilmiş kaftan.

Dilerseniz aşağıdaki tek kişilik Mahjong oyununu oynayabilirsiniz.

Go

Geleneksel Çin oyunları arasında belki de en eskisi Go oyunudur. İki kişi ile oynanır. Bir taraf beyaz olurken öbür taraf siyah olur. Oyuncular tahta üzerindeki karelerin köşelerine kendi renklerine ait taşları yerleştirerek rakiplerinin taşlarını kapsamaya çalışırlar. 

Go, Çin kökenli bir oyun olsa da Go’yu bu şekilde oynayanların sayısı çok az. Özellikle Çinli gençler arasında Go’nun kısmen daha basit bir versiyonu oynanır. Çince’de 五子棋(wuziqi) olarak bilinen oyun Go tahtası üzerinde oynanır. Go gibi iki kişi ile oynanan ve taşların karelerin köşelerine yerleştirilmesine dayalı olan oyunda amaç aynı renge ait beş adet taşı herhangi bir yönde yanyana getirebilmektir. Oyun bir oyuncu beşli bir sıra yapana kadar veya tahtada taş konacak bir köşe kalmayana kadar devam eder.

Çin oyunlarını yerinde görmek isteyenler için oteller BURADA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.