En Bilinen Çin Oyunları Nelerdir?

Posted by
Bu Yazıyı Paylaşın:

Çin oyunları, Çin kültürünün önemli bir parçası. Öyle ki bazı geleneksel oyunlar gerek tahta üstünde, gerekse mobil olarak hala daha Çin’de yaygın olarak oynanmaya devam ediyor. Bazı Çinliler, özellikle tatil günlerinde günlerinin büyük bölümünü arkadaşlarıyla çeşitli oyunlar oynayarak geçirmekten çok keyif alır. (bkz.Çinliler Nasıl İnsanlardır?)

Çin oyunları arasında günümüzde hala oynanmaya devam eden oyunların başını ortasında nehir bulunan, bilinen satrançtan kural olarak biraz farklı olan Çin satrancı çekiyor. Öte yandan Çin okeyi olarak da adlandırılabilecek olan mahjong da Çin genelinde popülerliğini koruyor.Go oyunu biaz farklı tarzda oynanıyor olsa da bu oyunu oynayanlar da zaman zaman görünüyor

Çin Satrancı

cin-satranciGünümüzde hala oynanmakta olan Çin oyunları arasında belki de en çok oynananıdır. Mantık olarak hepimizin bildiği satranca çok benzer. Başka bir deyişle, tıpkı satrançta olduğu gibi, Çin satrancı’nda da hedef rakibin şahını hamle yapamaz hale getirmektir.

Çin satrancı, resimde de görüldüğü gibi bilinen satrançtan farklı bir tahtadan oluşuyor. Taşlar da karelerin içine değil köşelerine yerleştiriliyor.

Tahtanın ortasında bulunan nehir Çin satrancına ayrı bir hava katıyor. Nehir, oyunun gidişatına çok etki etmese de, piyon gibi bazı taşlar nehri geçtikten farklı hamleler yapabiliyor.

Çin satrancında şahın hareket kabiliyeti bildiğimiz şah ile aynı olsa da şah, belirlenen dokuz noktanın ötesine gidemez.

Normal satrançta bir adet olan vezir sayısı, Çin satrancında iki tanedir. Hareket kabiliyeti normal vezir ile aynı olsa da bir taşı yemek isteyen vezirin bir başka taşın üzerinden atlaması gerekir. Oyunun kurallarını öğrenmek isteyenler buraya tıklayabilirler.

Çin satrancını telefonlarına indirmek isteyenler Chinese Chess veya 中国象棋 yazarak arama yapabilirler. Çince arama yapıldığında indirilecek oyunların Çince olabileceğini unutmamak gerek.

AliExpress.com Ürünü- Çin satrancı oyun takımı

Mahjong

mahjongMahjong adıyla Türkiye’de mobil olarak oynanan, çiftlerin bulunup ayrılarak tüm masada taş bırakmamayı amaçlayan oyun, Çin’de oynanan geleneksel Mahjong oyunundan akla kara kadar farklı. Mahjong’un özellikle erkekler arasında çok yaygın olarak oynanmaya devam ettiğini, Mahjong’un günümüzdeki en popüler geleneksel Çin oyunu olduğunu söylemek mümkün.

Mahjong, mantık olarak Türkiye’de çok yaygın bir şekilde oynanan okeye çok benzemektedir. Dört kişiyle kare bir masa etrafında oynanan oyunda oyuncular yerden taş alarak ve gerekmeyen taşları atarak oyun kurallarına uygun seriler yaparak oyunu bitirmeye çalışırlar. (bkz. En Popüler Çin Oyunu: Mahjong)

Çin’de mahjong o kadar meşhur ki birçok yerde sadece mahjong oynamak için tasarlanmış, taşların dizilmesine yardımcı olan özel masalar kullanılır.

Çinliler mahjong oynarken mutlaka bir miktar para ortaya koyarak oynarlar. Para koyarak oynanan oyunların bedavaya oynananlardan çok daha keyifli olduğunu düşünürler.

Mahjong’u Bilgi Fırını’nda online olarak oynamak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

AliExpress.com Ürünü – Mahjong Oyun Takımı

Go

goGeleneksel Çin oyunları arasında belki de en eskisi Go oyunudur. İki kişi ile oynanır. Bir taraf beyaz olurken öbür taraf siyah olur. Oyuncular tahta üzerindeki karelerin köşelerine kendi renklerine ait taşları yerleştirerek rakiplerinin taşlarını kapsamaya çalışırlar. 

Go, Çin kökenli bir oyun olsa da Go’yu bu şekilde oynayanların sayısı çok az. Özellikle Çinli gençler arasında Go’nun kısmen daha basit bir versiyonu oynanır. Çince’de 五子棋(wuziqi) olarak bilinen oyun Go tahtası üzerinde oynanır. Go gibi iki kişi ile oynanan ve taşların karelerin köşelerine yerleştirilmesine dayalı olan oyunda amaç aynı renge ait beş adet taşı herhangi bir yönde yanyana getirebilmektir. Oyun bir oyuncu beşli bir sıra yapana kadar veya tahtada taş konacak bir köşe kalmayana kadar devam eder.

AliExpress.com Ürünü- Go Oyun Takımı

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.