Çin Oyunları Arasında En Bilinenleri Hangileridir?

Share Button

Çin oyunları, Çin kültürünün tıpkı yemek gibi, bayramları gibi bir parçası. Öyle ki bazı oyunlar hala daha Çin’de yaygın olarak oynanmaya devam ediyor. İşte bu oyunlardan bazıları:

Çin Satrancı

cin-satranciGünümüzde hala oynanmakta olan Çin oyunları arasında belki de en çok oynananıdır. Hepimizin bildiği satranca benzer; ama çok ilginç farklılıkları barındırır. Bunlardan en belirgini oyun tahtası üzerinde iki tarafın ortasında bir nehir bulunmasıdır. Mesela her zaman ileri giden piyon nehiri geçince sağa ve sola doğru da hareket edebilir.

Bilinen satranca ek olarak başka bir taş vardır. Yapı itibariyle vezire benzer; ama iki tanedir. Vezir gibi sınırsız derecede ileriye gidebilir; ama bir taşı yiyebilmek için başka taşın üstünden atlaması gerekir.

Şahın hareket alanı çok kısıtlıdır ve şah belirlenen alanın dışına çıkamaz.

Amaç oynadığımız satrançta olduğu gibi şahı hareket edemez hale getirmektir.

Mahjong

mahjongTürkiye’de birçok kişinin telefonuna indirerek oynadığı, çiftleri bularak dışaraı çıkarma üstüne kurulu oyun aslında Çin’de çok farklı bir biçimde oynanmaktadır.

Mahjong, mantık olarak Türkiye’de çok yaygın bir şekilde oynanan okeye çok benzemektedir. Dört kişi yuvarlak bir masa etrafında oynar. Her birinin elinde taşlar vardır. Her oyuncu gereken taşları atarak ve gerektiğinde ortadan taş çekerek elinin tamamen çiftlerden veya düzgün bir seriden oluşan bir hale getirmeye çalışır.

Çin’in neredeyse her bölgesinde oynanan bu oyunu Çin’e gelip oynamak isteyenler olursa oyuna para ile girmek gerektiğini hatırlamalılar. Zira Çinliler’in çoğu bedavaya oynanan oyunun parayla oynanan kadar keyif vermediğini düşünür.

Çin Daması

cin-damasiTürkiye’de de oynayanların olduğu bu oyun Davud’un Yıldızını andıran bir oyun tahtası üzerinde en fazla üç kişi tarafından oynanabilir. Amaç birbirleri üstünden atlayarak taşları tam karşı köşeye taşımaktır. Taş yemek yoktur.

Go

goBelki de Çin oyunları arasında en eski olanıdır. İki kişi ile oynanır. Bir taraf beya olurken öbür taraf siyah olur. Oyunun amacı kendi tarafına ait taşları kullanarak karşı tarafın taşlarını kapsayarak devre dışı bırakmak ve kendi taşlarını kapsatmamak üstüne kuruludur. Kazanabilmek için strateji yapmayı gerektirir. Go için birçok kişi öğrenilmesinin beş dakika; ama ustalaşılmasının bir ömür sürdüğü oyun olarak bahseder.

Share Button

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.