Çin Malı Ürünler Hakkında Yararlı Bilgiler

Posted by

“Çin malı” deyince çok büyük bir kesimin aklına gelen ilk şey kalitesiz ürünler oluyor. Türkçe’ye kısa zaman önce eklenen ve kalitesiz kopya ürünler için kullanılan “çakma” kavramı da genel olarak Çin malı ürünler için kullanılan bir terim. Yıllar önce Çin malı ürünleri küçük görmek ve “çakma” diyerek kesip atmak moda iken bugün Çin malı ürünler, özellikle teknoloji ürünler, Dünya’da çok önemli bir yere geldi ve her geçen gün önemini daha da arttırıyor.

Çin malı ürünlerin gelişmesine Çin devleti de çok büyük önem veriyor. 2015 yılında açıklanan Made In China 2025 projesi doğrultusunda özellikle Çin içinde Çin malı ürünlerin kullanılmasına çok ciddi teşfikler veriliyor. Şu an Çin’de özellikle araba, telefon gibi teknoloji ile bağlantılı Çin firmalarının ürünleri gözle görülür biçimde artış eğiliminde.

“Çakma Çin Malı” Algısının Ortaya Çıkışı

Çok düşük kalitedeki kopya Çin mallarının Türkiye’ye gelişi Çin’in kapılarını Dünya’ya ilk olarak açtığı 1980’li yıllara dayanıyor. O dönemlerde Çin’e gelen Türk işadamlarının birçoğunun Çin’in çok ucuz iş gücünden yararlanıp en ucuz ve en düşük kalitedeki Çin ürünlerini Türkiye’ye getirmesiyle “çakma” kavramı oluşmaya başladı. Bu işadamlarının Çinliler’in dahi Çin içinde kolay kolay bulamayacağı kadar düşük kalitedeki ürünleri satarak çok kısa zamanda çok ciddi gelirler elde ettikleri bir gerçek. Oysa ki devamlı olarak Çin’den satın almak yerine Çin’e ürün satmak da mümkün.

Teknolojik anlamda o zamanlar çok geride olan Çin’in kısa zamanda kalkınabilmesi için Çin hükümeti de bu tarz büyümeye çok karşı çıkmadı. Aksine hava kirliliğinin önemli boyutlara ulaşması pahasına da olsa kontrolsüz bir şekilde fabrikaların açılmasına destek oldu. Hedefler ulaşılmış olunacak ki Çin ekonomisi hava kirliliğinin olumsuz etkilerine rağmen Dünya’nın ekonomik anlamda en hızlı büyüyen ekonomisi haline geldi. Şu an Çin’de havanın temizlenmesi için çok çaba sarfediliyor ve bunda da yavaş yavaş olumlu sonuçlar alınıyor.

Kalitesiz Çin malı ürünler Dünya’ya hızla yayıldığı zamanlarda başta Alman ve Amerikan firmaları olmak üzere birçok büyük firma Çin’e yatırım yaparak hem Çin’in ekonomik ve teknolojik anlamda daha hızlı gelişmesine yardımcı oldu oldu; hem de kendi firmalarının Çin gibi büyük bir markette gelişmesini sağladı. Örnek vermek gerekirse şu an Çin’de en çok satılan ve her yıl 3 milyonun üstünde araba satan Volkswagen, bu başarısını yıllar önce Çin’e gelip yatırım yapmaya borçlu. Çin’deki taksilerin büyük bir kısmının Volkswagen olması kesinlikle şans eseri değil.

Kaliteyi arttırma ihtiyacı

Kopya ve düşük kalitedeki ürünlerle Dünya’ya yayılmak 90’lı yıllara uygun bir strateji olsa da, aynı yöntemle ilelebet büyümek mümkün olamazdı. Olmadı da. Çin ekonomisinin başdöndürücü bir şekilde büyüme eğilimine girmesi Çin parası olan yuanın da değer kazanmasını sağladı. İlk bakışta bir ülke için paranın değer kazanamsı iyi birşeymiş gibi görünse de Çin’den ithalat yapanlar ve Çin’de üretim yapanlar için durum beğişmeye başladı. Çin’in pahalılaşması ve ithalatçıların giderlerinin artmasına neden oldu. Çin’in artık eskisi kadar ucuz olmadığını gören firmaların bazıları fabrikalarını Tayland, Vietnam gibi daha az gelişmiş ülkelere taşımaya başladılar bile.

1 doların yuana karşı değerinin 1995 ile 2015 yılları arasındaki değişimi
charlessizemore.com

Durum böyle olunca Çin, ucuz ürünler ile yayılmaya çalışmak yerine kendi ürünlerinin kalitesini arttırıp yüksek kalitedeki Çin malı ürünler ile Dünya’da söz sahibi olmayı hedeflemeye başladı. Zaten Made In China 2015 projesi de bu hedefin bir uzantısı. Şu an Çin’in hemen her konuda kendi teknolojisini geliştiren ve başta yüksek teknolojili ürünler olmak üzere genel olarak kaliteli ürünlerle Dünya ekonomisinde söz sahibi bir ülke olduğunu söylemek yanlış olmaz. “Akıllı şehir” projesi kapsamında özellikle büyük şehirlerde günlük hayatta kullanılan teknolojinin birçok Dünya şehrinden ileri düzeyde olduğu bir gerçek.

Çin Malı Telefonlar

Çin’in kendini en kısa zamanda en hızlı geliştirdiği sektörlerin başında hiç kuşkusuz telefon sektörü geliyor. 2000’li yılların başlarında Çin telefonları haspel kader fotoğraf çekebilen, ucuz telefon arayan kesime hitap ederken son yıllarda üretilen Çin telefonları bu algıyı tamamen değiştirecek düzeyde.

Şu an Çin malı telefonlar her bakımdan Dünya modelleri ile yarışabilir düzeye geldi. Çin markalarının son teknolojiye olan iştahı da Çinliler tarafından memnuniyetle karşılanmış olacak ki Çin telefon piyasasının zirvesi Çin telefon üreticilerine ait bir hale geldi. Samsung neredeyse yok denecek kadar azalırken, Apple Çin’de anca kendine ilk 5’de yer bulmaya çalışıyor.

Çin telefonları arasından en büyüğü hiç kuşkusuz Huawei. Huawei’in haricinde Xiaomi, OPPO, Vivo gibi dev markalar da hem Çin içinde, hem de Çin dışında Çin’in yüz akı olmayı başardı.

Çin Malı Arabalar

Çin’in kendini en çok geliştirdiği sektörlerden bir diğeri otomotiv sektörü. Bundan 10-15 yıl önce Çin arabaları denildiğinde insanların aklına nasıl gittiği belli olmayan, yolda zangır zangır sallanan; ama içinde her türlü ekipmanı bulunduran arabalar gelirken, bugün Çin arabaları özellikle Çin içinde araba piyasasında çok üstlere çıkmaya başladı.

Çin’in şu anda büyüklü küçüklü 10’dan fazla araba markası bulunuyor. Bunların arasında en bilinenleri Chery, Geely, BYD, Wuling, Haima, Baojun, Haval gibi markalar. Çin’in elektrikli araba konusuna hükümet bazında çok önem vermesi Çinli araba üreticilerinin elektrikli araba üretmeye teşfik edilmesini beraberinde getirdi. Şu an Çinli hemen her araba üreticisinin en az bir elektrikli modeli bulunuyor. Sadece elektrikli araba üreten firmalar dahi mevcut.

Çin Malı Ürünler Zararlı Mıdır?

Haberlerde veya bazı yerlerde zaman zaman “Çin malı ürünler zararlıdır” benzeri birtakım söylemler duyuyoruz. Böyle bir söylemin ne tam olarak doğru olduğunu ne de tamamen yanlış olduğunu görmek mümkün.

Bir ürünün zararlı olup olmadığını ürünün menşei değil ürünü içindeki malzemeler belirler. 20-30 yıl önce Çin firmaları Çin’in ekonomik anlamda gücünün de bugünkü kadar fazla olmamasından yola çıkarak ucuz Çin malları ile Dünya’da var olmaya çalıştı. Maliyeti düşürebilmek için de insan sağlığına zararlı birtakım kimyasalları ürünlerde kullanmakta sakınca görmedi.

Bugün bu tarz firmalar Çin’de hala var. Ama kaliteli ve insan sağlığına zarar vermeyen ürün üretip Dünya’nın dört bir yanına  ihraç eden firmalar da hiç azımsanmayacak kadar çoğaldı. Hatta Çin’in bazı bölgelerinde insanlar sadece yüksek kalitedeki ürünleri kullanmaya başladılar.

Bu nedenle bugün Çin malı ürünlerin zararlı olup olmadığını anlayabilmek için ürünler hakkında detaylı araştırma yapmak şart. İyi araştırdıktan sonra her türlü ürünü bulabilmek mümkün.

En Bilinen Çin Markaları

Alibaba

Çin’den ithalat yapan firmaların hepsi en az bir kere Çinli üreticiler ile ithalatçıları buluşturan alibaba.com sitesini kullanmıştır. Aslında alibaba.com, teknoloji dehası Jack Ma öncülüğündeki Alibaba Group‘un sadece bir parçası. Çin’in en büyük e-ticaret sitesi olan taobao.com da yine Alibaba Group’a ait. Ayrıca Çin’de nakitsiz yaşama geçişteki en büyük öncülerden ve alanında marketin liderlerinden olan Alipay dijital ödeme sistemi de Alibaba Group tarafından geliştirilen teknolojilerden bir diğeri.

Huawei

Türkiye’de özellikle telefon almak isteyen herkesin mutlaka incelediği telefon markalarından biri. Bundan 10 sene önce gerçekten ucuz telefonlarla var olma gayreti olan firma, son yıllarda telefon teknolojisine öncülük edebilecek düzeyde telefonlarla adından söz ettirmeye başladı. Bu da Huawei’i en çok satılan telefon markaları listesinin en üst sıralalarına çıkmasını sağladı.

Geely

Çin’deki dev otomobil üreticilerinden biri. Yıllar önce Türkiye pazarına da giren; ama umduğunu bulamayan firmanın son on yıl içindeki gelişimi şaşırtıcı boyutlarda. Başta Volvo olmak üzere birçok önemli markayı satın alan Geely, kendi arabalarını da hem teknoloji hem de kalite olarak çok ciddi boyutlara getirdi. Geely’nin şu an elektrikli arabası dahi mevcut.

baidu.com

Çin’deki elektrikli araba konusuna ayrı bir parantez açmakta yarar var. Elektrikli araba teknolojisine en çok yatırım yapan ülkelerin başında gelen Çin’de Çinli otomobil üreticilerinin çoğu elektrikli araba modelleri de üretmeye başladı. Hatta Tesla gibi sadece lüks elektrikli araba üreten Nio gibi firmalar da artış eğiliminde. Öyle görünüyor ki ilerleyen yıllarda Çin, Dünya’daki elektrikli araba piyasasının lideri olacak.

Küçümsenen Çin malı ürün anlayışından günün Çin malı ürünlerine gelen süreçte Çin’in çok çalıştığı, bu çalışmanın karşılığını da ekonomik kalkınma olarak aldıkları bir gerçek.

Çin ve Yapay Zeka

Geçtiğimiz 10-15 yıl içerisinde birçok anlamda çok büyük gelişmeler gösteren Çin’de yapay zeka Çin devlet büyükleri tarafından birinci ağızdan ele alınan ve dile getirilen bir konu.

Son olarak 5 Mart’ta düzenlenen Ulusal Halk Kongresi(National People’s Congress)’nde konuşma yapan  Çin Başbakanı Li Keqiang, Çin’in Ar&Ge faaliyetlerini ve buna bağlı olarak da yapay zeka ile alakalı çalışmaları arttıracağını söyledi. Böylelikle yapay zeka, ilk defa Çin’in en üst düzeydeki kongresinde raporlara da girmiş oldu.

Aslında devlet düzeyinde konu ile ilgili ilk olarak ilk çalışmalar 2014 yılında, başkan Xi Jinping’in Çin Bilim Akamedisi Kongresinde yaptığı konuşma ile başladı. Bundan sonra 2015 yılının Mart ayındaki 13. Beş Yıllık Plan’ında ve 2016 yılındaki Made In China 2025 kongresinde bu konu tekrar ele alındı. Yine aynı yıl olan 2016’da Robotik Endüstrisi Geliştirme Planı yayımlandı ve bunların hepsinde yapay zekanın geliştirilmesi gerektiği vurgulandı.

Yapay Zekanın Önemi

Yapılan araştırmalara göre 2018 yılına gelindiğinde Dünya’daki yapay zeka piyasasının 15.26 milyar dolar oldu. Bu da Çin’in bu konuya karşı olan iştahını kabartıyor.

Dünya’da birçok internet kullanıcısı artık günlük hayatlarındaki ihtiyaçlarının çok büyük bir kısmını internet aracılığıyla yapıyor ki bu da yapay zekayı daha da önemli hale getiriyor.2016 yılı sonu itibariyle toplamda 731 milyon internet kullanıcısının olduğu Çin’de,internet kullanıcı sayısının bu kadar büyük olması, firmaları yapay zekanın geliştirilmesine daha çok önem vermeye zorluyor.

Yapay Zekaya Devamlı Olarak Artan İlgi

Çin’in yapay zekaya verdiği önem rakamlara da yansımaya başlamış durumda. Nikkei Asian Review tarafından yapılan bir çalışmaya göre, Çin’de bu alanda yapılan yapılan patent başvurusu sayısı 2010 ile 2014 yılları arasında 8410’a yükseldi ki bu, 2005 ile 2009 yılları arasında yapılan patent başvuru sayısına oranla %186lık bir artış anlamına geliyor.  İlginç bir şekilde, Dünya’nın en büyük ikinci ekonomisine sahip olan Çin’in bu çalışmaları hakkında batı medyasında pek bilgi bulunmuyor.

Netease firmasının yaptığı araştırmaya göre, 2016 yılında yapay zeka ile ilgili çalışmalar yapan 202 yeni Çinli firma toplamda 1 milyar dolar gelir elde etti.

Çin’de Türk Malı Ürünlerin Durumu

Dünya’nın en büyük ikinci ekonomisine müthiş bir potansiyele sahip olan Çin’de Türk malı ürün bulmak hala daha çok zor. Türkiye’den çok daha küçük olan birçok Avrupa ülkesinin çok daha fazla ürünü var Çin’de.

Çin’i Küçümsemeyi Bırakma Zamanı

Çin’in halk diliyle “çakma” ürünlerinin çok olması ve 1980’lerde Çin kapılarını Dünya’ya ilk defa açtığı yıllarda Çin’e gelen ilk Türk işadamlarının Çin’in en ucuz ve en kalitesiz ürünlerini Türkiye’de satarak milyoner olması birçok kişinin Çin ürünlerine ve Çin’e karşı önyargılı olmasına neden oldu.

Bunun haricinde Türkiye’de birçok kişi “Çin mi?, fakir ülke, 1 dolara çalışıp böcek yiyorlar.” şeklinde birtakım söylemlerle küçüksemeye çalışır. Hatta ne yazık ki Çin’e gelen Türk işadamlarının çoğu Çinliler’le görüşmelerinde Çinli firma görevlilerine “Bunlar” ile başlayan çeşitli küçültücü cümleler kurarlar. Biz ne kadar Çin’i ve Çinliler’i küçümsersek küçümseyelim, Çin ekonomisi tahmin edebileceğimizden çok daha fazla gelişti ve çok sağlam temellere oturdu. Bu da doğal olarak Çinliler’e ve onların hayatlarına olumlu etkiler yaptı.

Çin artık çoğumuzun aklına geldiği düzeyde fakir bir ülke değil. Her ne kadar batı bölgelerinde ekonomik sıkıntıda olan bölgeler olsa da doğu bölgelerinde(Şangay ve çevresi), güney bölgelerinde(Guangzhou, Shenzhen ve çevresi), ve kuzey bölgelerinde(Pekin ve çevresi) insanların gelir seviyesi çok artmış durumda. (Araştırmalara göre Çin’de yıllık geliri 40.000 dolar ve üstünde olan 100 milyon kişi yaşıyor.) Öyle ki her yıl 80 milyon Çinli turist artık başka ülkelere ziyarete gidiyor ve çoğu bu ziyaretlerinde önemli paralar harcıyorlar.

Çin’de İşler Çok Hızlı Büyüyebilir

Çin’e satış yapmayı düşünmeyen birçok Türk firmanın ilk söylediği söz “Çin çok uzak” oluyor. İlk bakışta bu varsayım doğru. Çin, Türkiye’ye uzak. Ama aslında işin derinine inince Türkiye’nin de Çin’e aynı derecede uzak olduğunu fark edebiliriz. Bugün Türkiye’de Çin ürünlerini neredeye her yerde görebiliyorsak, yani Çin malı ürünler Türkiye’ye gelebiliyorlarsa Türk malı ürünlerin de Çin’e gidememesi için hiçbir sebep yok demektir.

Bugün Alman ürünleri Çin’de çok popüler. Birçok şehirde taksiler dahi Volkswagen. Coğrafi açıdan bakılırsa Almanya, Çin’e Türkiye’ye oranla daha uzak. Ama Alman firmalarının, 1980’lerde Türk firmalarından tamamen farklı bir yol izleyerek Çin’den ithal etmeye başlamak yerine Çin’e yatırım yapıp Çinliler’e satış yapma stratejisini benimsemesi hem Çinliler’in Alman ürünlerine karşı olan güvenlerinin artmasını, hem de Alman firmaların işlerinin Avrupa’da olabileceğinden çok daha fazla gelişmesini sağladı. Bugün Volkswagen sadece Çin’de satış yapmaya devam etse yine de Dünya’nın en büyük otomobil üreticilerinden biri olmaya devam edebilir)

Çin, Dünya’nın en kalabalık ülkesi. Çok basit ürünler satan birçok firmanın yüzlerce şubesi ve milyonlarca müşterisi olabilirken Türk firmaları Türk malı ürünlerle bunları neden başaramasın? Türkiye’den Çin’e mermer satan ve çeşitli başka satışlar yapan firmalar tabii ki var; ama Çin’e satış yapanların oranı gerçekten çok düşük.

Özellikle tekstil sektöründe çok başarılı olan L.C. Waikiki, Mavi gibi birçok firmamız var. Bu firmalar Pekin ve Şangay’daki en büyük alışveriş merkezlerinde her gün binlerce yeni müşteriye kolaylıkla hizmet verebilir.

Bunun yanında yiyecek sektöründe hizmet veren ve Türkiye’nin en büyüklerinden olan Özsüt, Simit Sarayı gibi firmalar da Çin’de kesinlikle büyüyebilir. Bu tatların Çinliler’e uymadığını düşünmek yanlış olur. KFC’nin hamburgerleri de Çin’e çok uygun değil; ama KFC’nin Çin’de 3000’den fazla şubesi var.

Çin’i ve Çinliler’i tanıdıktan sonra Çin’e satış yapmak ve Çin’de işi büyütmek gerçekten de o kadar zor değil.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.