Luckin Coffee Binlerce Şubesiyle Çin’de Zirveyi Zorluyor

Dünya’nın en büyük kahve zinciri olan ve Çin’de 3000’den fazla şubesi olan Starbucks Coffee, hiç kuşkusuz Çin’de kahve sektörünün lideri konumunda; ama öyle görünüyor ki Starbucks Coffee, kafe sektörünün Çin’deki daimi lideri olmayacak.

Bugünlerde Starbucks Coffee’yi en çok zorlayan kahve zinciri baş döndürücü bir hızla büyüyen Luckin Coffee. İlk şubesini 2017 yılının Kasım ayında açan Luckin Coffee, 9 ay gibi kısa bir sürede Çin genelindeki 13 şehirde 525 şube açmayı ve piyasa değerini 1 milyar dolara ulaştırmayı başardı.Şu an Çin genelinde 3000’den fazla şube ile hizmet veren firma, aynı hızda büyümeye devam ediyor. Çinli iş kadını Jenny Qian tarafından açılan Luckin Coffee, bu şekilde büyümeye devam ederse ilerleyen yıllarda Starbucks Coffee’yi tahtından ederek Çin’de kahve devrimi yapabilir.

Luckin Coffee’nin Starbucks Coffee’den Farkı

Dışarıdan bakıldığında diğer kafelerden çok farklı değilmiş gibi görünen Luckin Coffee, işleyiş bakımından müşterilerine farklı deneyimler sunuyor. Luckin Cofee’nin en büyük farkı online sipariş vermeye olanak tanıması ve 35 yuan(yaklaşık 5.3 dolar) üstü siparişleri 30 dakika içerisinde adrese teslim etmesi.Bu durumdan geri kalmak istemeyen Starbucks Coffee de evlere servis konusunda adımlar atsa da şu an için bu konuda çok ileri düzeyde değil.

Luckin Coffee’de kahve siparişi vermek isteyen müşterilerin siparişlerini sıraya girmek yerine, firmaya ait uygulamayı telefonlarına indirerek vermeleri gerekiyor. Ödemeler de aynı şekilde WeChat üstünden yapılıyor ve böylece mağazalarda müşterilerle nakit alış verişi olmuyor. Starbucks, Çin’de WeChat ve Alipay ile ödemeleri kabul ediyor olsa da sipariş vermek için müşterilerini sıraya girmeye zorlamaya devam ediyor.

Fiyat olarak bakıldığında Luckin Coffee ortalama 20-30 yuanlık(3-5 dolar) kahve fiyatlarıyla Starbucks’dan daha ucuz. Starbucks’da bir bardak kahve içmenin maliyeti 30-40 yuan arasında değişiyor.

Menü çeşitliliği açısından bakıldığında Luckin Coffee’de Starbucks Coffee’lere oranla çok daha fazla seçenek olduğu görülüyor.

Mağazaların büyüklüğü olarak Starbucks Coffee mağazalarının genel olarak çok daha büyük ve oturmaya çok daha elverişli olduğu söylenebilir. Luckin Coffee mağazaları genel olarak “al-git” konseptine göre tasarlanmış ve genel olarak sadece birkaç tabureden oluşuyor.

Luckin Coffee’yi kısa zamanda başarıya götüren bir başka önemli özellik de müşterilerine sunduğu promosyonlar. Luckin Coffee’yi ilk defa ziyaret eden bir müşteri ücretsiz kahve hakkı elde ediyor. Ayrıca Luckin Coffee’yi bir başka müşteriye öneren bir müşteriye de bedava bir bardak kahve ikram ediliyor. İkramlar haricinde aylık promosyon kuponları da gönderilmeye devam ediliyor. Starbucks Coffee de yeni müşterilerine çeşitli promosyonlar sunsa da, bu promosyonlardan yararlanmak için önce en az 90 yuan harcayıp Starbucks Card almak gerekiyor.

Kimbilir! Belki ilerleyen yıllarda Luckin Coffee Türkiye’de ve diğer ülkelerde de görülebilir.

Bu yazıya yorum yapın. Çin alışveriş siteleri, uçak bileti, otel rezervasyonu, Çince kurs fiyatları ve kampanyaları e-mail adresinize gelsin!

Booking.com

Yorum bırakın

Yorum yaparak veya soru sorarak herkesın yeni bilgiler öğrenmesine yardımcı olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top