İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çin Ekonomisi Hakkında Genel Bilgiler

Bu Yazıyı Paylaşın:

Çin ekonomisi, herkesin bildiği gibi son yıllarda başdöndürücü bir hızla büyüyen bir ekonomi. 1980’li yıllarda Çin’in kapılarını Dünya’ya açmasının ardından hızla büyümeye başlayan Çin ekonomisi, son 30 yılda her yıl %6 dolaylarında büyüyerek bugün Dünya’nın A.B.D’den sonra en büyük ikinci ekonomisi haline geldi. Çin borsası da keza aynı şekilde yaklaşık 5 trilyon dolarlık değeri ile Dünya’nın en büyük ikinci borsası konumunda.

Çin Ekonomisi İle İlgili Sİtemizde Bulunan Bazı Yazılar:

Her nekadar büyüme miktarı diğer ülkelerden fazla olsa da, Çin hükümetinin hazırladığı 11. 5 yıllık ekonomik plana göre Çin’in vatandaşlarının yaşam kalitesinin geliştirilmesi ve ekonomik gücünün korunabilmesi için yıllık büyümenin %8 dolaylarında olması öngörülüyor.

Çin’deki GSYİH’nın yıllara göre değişimi- economicshelp.org

Büyüyen ekonomi doğal olarak kişi başı milli geliri de olunlu yönde etkiledi. Öyle ki 2000’li yılların başında yıllık 2000 dolar olan kişi başı milli gelir günümüzde 10.000dolar seviyelerine kadar yükseldi. Bu rakam her ne kadar gelişmiş ülkelerin gerisinde olsa da bu kadar kısa bir sürede bu kadar büyük bir artış Çinliler’İn günlük yaşantısına gözle görülür bir değişiklik olmasını sağladı. Öte yandan şu an Çin’de yıllık kazancı 20.000 doların üstünde olan 100 milyon kişinin bulunduğunu da söylemekte yarar var.

Çin’deki hayat standardı ile ilgili sitemizde bulunan benzer yazılar:

Çin ekonomisinin bu kadar hızlı büyümesinde en önemli nedenlerden biri hiç kuşkusuz Çin’in üretim ve ihracata yönelik büyümeyi benimsemesi. Özellikle dışarıya açılımın başladığı ilk yıllarda ucuz iş gücünün getirdiği potansiyeli kullanarak Dünya’nın dikkatini çekmeyi başaran Çin, bu sayede binlerce yabancı firmanın fabrikalarını Çin’e taşımasını sağladı. Son zamanlarda Çin’deki işgücünün pahalılaşmaya başlamasının bir sonucu olarak birçok fabrika daha az gelişmiş Güneydoğu Asya ülkelerine taşınmaya başlandıysa da Çin, bugünkü ekonomik büyüklüğü ve potansiyeli nedeniyle hiçbir şekilde göz ardı edilmemesi gereken bir ülke.

Çin malı ürünler ile ilgili sitemizde bulunan bazı yazılar:

Çin’in üreterek büyümeye çalışmasının ülkeye getirdiği en olumsuz sonuç hava kirliliği oldu. Özellikle Çin’in en gelişmiş kısmı olan doğu bölgesinde Pekin, Şanghay’ı ve bu iki şehrin çevresinde kalan eyaletleri içine alan bölgede hava kirliliği Dünya standartlarının çok daha ilerisinde bir boyuta geldi. Şu sıralar Çin kirlenen havayı temizleyebilmek için çok ciddi önlemler almaya ve çok ciddi paralar harcamaya başladı. Bu çabaların olumlu sonuçları görülmeye başlandıysa da hava kirliliğinin minimum düzeye indirilebilmesi için hala zamana ihtiyaçları var.

Hava kirliliği ile ilgili sitemizde bulunan bazı yazılar:

Çin’deki bankaların büyük bir çoğunluğunu devlet bankaları oluşturuyor. Büyüklü küçüklü çok fazla sayıda bankanın bulunduğu Çin’deki bankacılık sektörünün öncüleri Türkiye’de de şubeleri bulunan ICBC (Industrial Commercial Bank of China), Bank Of China. Bu iki banka haricinde ABC (Agricultural Bank of China) ve China Construction Bank, Çin’deki bankacılığın en tepesinde bulunan diğer iki banka. Çin’deki en küçük kasabada dahi bu bankaların en az bir şubesini görmek mümkün.

Çin’in para birimi yuan, Çince’deki adıyla renminbi, CNY veya RMB gibi kısaltmalar kullanılarak yazılabiliyor. Gelişen ekonomiye bağlı olarak Amerikan dolarına karşı gittikçe değerlenen yuanın ihracata olan olumsuz etkisi üzerine Çin hükümeti zaman zaman yuanın değerini düşürecek birtakım adımlar atıyor. Örnek olarak, Çin ekonomisinin yavaşlamaya başlaması üzerine Çin hükümeti 2015 yılında yuanın değerini Amerikan doları karşısında %5 düşürdü. 

Çin yuanının Amerikan doları karşısında yıllara göre değişimi bing.net

Çin yuanın yıllara göre nasıl değerlendiğini anlamak için Çin yuanı-Türk lirası kurunun yıllara göre değişim miktarına da bakılabilir. Aşağıda belirtilen grafikten de görülebileceği gibi 10 yıl önce 1 lira 4.5 yuan düzeylerinde seyrederken bugün 1 lira 1.2 yuan civarlarında.

Çin parası yuanın son 10 yılda Türk lirası karşısındaki değişimi
Türkiye ile Çin arasındaki farklar ile ilgili sitemizde bulunan bazı yazılar:

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.