İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çin Ekonomisi Hakkında Genel Bilgiler

Bu Yazıyı Paylaşın:

Çin ekonomisi, herkesin bildiği gibi son yıllarda başdöndürücü bir hızla büyüyen bir ekonomi. 1980’li yıllarda Çin’in kapılarını Dünya’ya açmasının ardından hızla büyümeye başlayan Çin ekonomisi, son 30 yılda her yıl %6 dolaylarında büyüyerek bugün Dünya’nın A.B.D’den sonra en büyük ikinci ekonomisi haline geldi. Çin borsası da keza aynı şekilde yaklaşık 5 trilyon dolarlık değeri ile Dünya’nın en büyük ikinci borsası konumunda.

Her nekadar büyüme miktarı diğer ülkelerden fazla olsa da, Çin hükümetinin hazırladığı 11. 5 yıllık ekonomik plana göre Çin’in vatandaşlarının yaşam kalitesinin geliştirilmesi ve ekonomik gücünün korunabilmesi için yıllık büyümenin %8 dolaylarında olması öngörülüyor.

Çin’deki GSYİH’nın yıllara göre değişimi- economicshelp.org

Büyüyen ekonomi doğal olarak kişi başı milli geliri de olunlu yönde etkiledi. Öyle ki 2000’li yılların başında yıllık 2000 dolar olan kişi başı milli gelir günümüzde 10.000dolar seviyelerine kadar yükseldi. Bu rakam her ne kadar gelişmiş ülkelerin gerisinde olsa da bu kadar kısa bir sürede bu kadar büyük bir artış Çinliler’İn günlük yaşantısına gözle görülür bir değişiklik olmasını sağladı. Öte yandan şu an Çin’de yıllık kazancı 20.000 doların üstünde olan 100 milyon kişinin bulunduğunu da söylemekte yarar var.

Çin’deki hayat standardı ile ilgili sitemizde bulunan benzer yazılar:

Çin ekonomisinin bu kadar hızlı büyümesinde en önemli nedenlerden biri hiç kuşkusuz Çin’in üretim ve ihracata yönelik büyümeyi benimsemesi. Özellikle dışarıya açılımın başladığı ilk yıllarda ucuz iş gücünün getirdiği potansiyeli kullanarak Dünya’nın dikkatini çekmeyi başaran Çin, bu sayede binlerce yabancı firmanın fabrikalarını Çin’e taşımasını sağladı. Son zamanlarda Çin’deki işgücünün pahalılaşmaya başlamasının bir sonucu olarak birçok fabrika daha az gelişmiş Güneydoğu Asya ülkelerine taşınmaya başlandıysa da Çin, bugünkü ekonomik büyüklüğü ve potansiyeli nedeniyle hiçbir şekilde göz ardı edilmemesi gereken bir ülke.

Çin malı ürünler ile ilgili sitemizde bulunan bazı yazılar:

Çin’in üreterek büyümeye çalışmasının ülkeye getirdiği en olumsuz sonuç hava kirliliği oldu. Özellikle Çin’in en gelişmiş kısmı olan doğu bölgesinde Pekin, Şanghay’ı ve bu iki şehrin çevresinde kalan eyaletleri içine alan bölgede hava kirliliği Dünya standartlarının çok daha ilerisinde bir boyuta geldi. Şu sıralar Çin kirlenen havayı temizleyebilmek için çok ciddi önlemler almaya ve çok ciddi paralar harcamaya başladı. Bu çabaların olumlu sonuçları görülmeye başlandıysa da hava kirliliğinin minimum düzeye indirilebilmesi için hala zamana ihtiyaçları var.

Bu Yazı Da İlginizi Çekebilir  Çin İlaçları ile Batı İlaçları Arasındaki Farklar
Hava kirliliği ile ilgili sitemizde bulunan bazı yazılar:

Çin’deki bankaların büyük bir çoğunluğunu devlet bankaları oluşturuyor. Büyüklü küçüklü çok fazla sayıda bankanın bulunduğu Çin’deki bankacılık sektörünün öncüleri Türkiye’de de şubeleri bulunan ICBC (Industrial Commercial Bank of China), Bank Of China. Bu iki banka haricinde ABC (Agricultural Bank of China) ve China Construction Bank, Çin’deki bankacılığın en tepesinde bulunan diğer iki banka. Çin’deki en küçük kasabada dahi bu bankaların en az bir şubesini görmek mümkün.

Çin’in para birimi yuan, Çince’deki adıyla renminbi, CNY veya RMB gibi kısaltmalar kullanılarak yazılabiliyor. Gelişen ekonomiye bağlı olarak Amerikan dolarına karşı gittikçe değerlenen yuanın ihracata olan olumsuz etkisi üzerine Çin hükümeti zaman zaman yuanın değerini düşürecek birtakım adımlar atıyor. Örnek olarak, Çin ekonomisinin yavaşlamaya başlaması üzerine Çin hükümeti 2015 yılında yuanın değerini Amerikan doları karşısında %5 düşürdü. 

Çin yuanının Amerikan doları karşısında yıllara göre değişimi bing.net

Çin yuanın yıllara göre nasıl değerlendiğini anlamak için Çin yuanı-Türk lirası kurunun yıllara göre değişim miktarına da bakılabilir. Aşağıda belirtilen grafikten de görülebileceği gibi 10 yıl önce 1 lira 4.5 yuan düzeylerinde seyrederken bugün 1 lira 1.2 yuan civarlarında.

Çin parası yuanın son 10 yılda Türk lirası karşısındaki değişimi
Türkiye ile Çin arasındaki farklar ile ilgili sitemizde bulunan bazı yazılar:
 • Çin’de Çalışmak İle Türkiye’de Çalışmak Arasındaki 5 Fark
 • Çin’deki Günlük Hayat Türkiye’dekinden Ne Kadar Farklı?
 • Çin Yemekleri İle Türk Yemekleri Arasındaki Farklar

  e-mail listemize SİZ de kayıt olun!  1 Haftalık Tatilin Çin Ekonomisine İnanılmaz Katkısı

  Çin, birçok ülkeye oranla daha az tatil yapan bir ülke. Ama yıl içinde öyle iki bayram var ki bu bayramlar geldiğinde Çin’deki iş hayatı deyim yerindeyse durma noktasına geliyor. Bu bayramların biri Çin Yeni Yılı olarak da bilinen Bahar Bayramı , bir diğeri de her yıl 1 Ekim’de kutlanan Çin Cumhuriyet Bayramı.

  Çin Yeni Yılı, geleneksel bir bayram olduğu için bu bayramın kutlanmasında önce gelenekler geliyor. Cumhuriyet Bayramı’nda ise gelenekler ikinci planda tutuluyor ve bu bayram neredeyse tamamen turizme ve Çin ekonomisine kazandırılıyor.(bkz.Çin Cumhuriyet Bayramı-1 Ekim) Bir haftalık Cumhuriyet Bayramı tatilinde turizm sektörü ve turizmle alakalı olan sektörlerin çevirdiği cirolar birçok ülkede bir yılda çevrilen cirodan fazla.

  Bir haftalık tatilin İngilizce’deki karşılığı Golden Week. Yani Altın Hafta. Çin’de ülke içindeki turizmin geliştirilmesi amacıyla 1999 yılından bu yana “Altın Hafta” uygulaması yapılıyor. İstatistiklere bakılınca bu uygulamanın getirdiklerinin çok fazla olduğu görülüyor.

  Her Yıl Artan Sefer Sayısı

  Altın Hafta boyunca yapılan sefer sayısı her yıl gittikçe artıyor. 2014-2018 yılları arasında bu hafta içinde yapılan toplan sefer sayısı 475 milyondan 726 milyona yükseldi. Bu yıl Cumhuriyet Bayramı’nda yapılan sefer sayısında geçen yıla oranla %9 artış gözlendi.

  Toplam Ciro

  Bu yıl Cumhuriyet Bayramı’nda seyahate çıkan veya turizm amaçlı para harcayan yerli turistler bu gezileri için sadece bir hafta içinde 87 milyon dolar para harcadı ki bu sayı da geçen senenin aynı dönemine göre %9 daha fazla.

  Perakende ve yemek sektörü de geçen seneye oranla %9.5 fazla ciro çevirerek 203 milyon dolar gibi rekor düzeyde ciro çevirdi.

  En Çok Ziyaret Edilen Şehirler

  Aslında çok pahalı olan otoyolların bir haftalık tatil boyunca ücretsiz olması nedeniyle özellikle büyük şehirlerin yakınlarında uzun kuyruklar oluşsa da bu durum tatilcilerin seyahat iştahını kaçırmadı. Arabanın haricinde milyonlarca hızlı tren ve binlerce uçak seferi de bu hafta boyunca yapıldı.

  Tatilde en çok ziyaret edilen şehirlerin başını Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının yapıldığı Tiananmen Meydanı’nın bulunduğu, başkent Pekin çekti. Çin’in güneyinde bulunan ve yarı tropikal iklimi ve plajları ile her geçen gün daha da ünlenen Sanya bir diğer en çok ziyaret edilen şehir oldu.

  Pekin ve Şanghay haricinde Tayvan’a en yakın mesafede bulunan Xiamen, yüzlerce yıllık taştan askerleri ile ünlü Xi’an, Çin’in en büyük ve en gelişmiş şehri Şanghay, pandaların anavatanı olan Chengdu, acılı yemekleri ile tanınan Chongqing, West Lake(Batı Gölü) nedeniyle her Çinli’nin en az bir kez gitmek istediği Hangzhou, Guangdong Eyaleti’nin başkenti Guangzhou, Macao’ya en yakın konumdaki Zhuhai şehirleri de en çok ziyaret edilen şehirler arasına girmeyi başardı.

  Kaynak: China Daily


  Çin Ekonomisi 2016’da Nasıl Bir Performans Gösterdi?

  Çin ekonomisi, şimdilik Dünya’nın en büyük ikinci ekonomisi. Gelişmeler gösteriyor ki kısa zaman sonra Dünya’daki en büyük ekonomi Çin ekonomisi olacak.

  Çin’de Danıştay, resmi internet sitesinde Çin ekonomisinin 2016’da nasıl bir performans gösterdiğine dair bilgileri paylaştı. (Orjinal bilgilere ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.) Danıştay tarafından verilen bilgilere göre Çin ekonomosinin 2016 yılı perfrmansı şu şekilde:

  Gayri Safi Yurt İçi Hasıla(GSYİH)

  Bir ülke içinde üretilen tüm para ve hizmetlerin para birimi değerinden cinsi olan GSYİH, Çin’de 2016 yılında 10.83 trilyon dolar olarak açıklandı. Yılın ilk üç çeyreğinde düzenli olarak %6.7 büyüyen GSYİH, dördüncü çeyrekte %6.8 büyüdü.

  Hizmet Sektörü

  Hizmet sektöründeki katma değer miktarı 5.58 milyar dolara yükselirken bu rakam geçen yıla oranla %7.8’lik bir artış anlamına geliyor. Bir başka deyişle toplam GSYİH’nın %51.6’sını hizmet sektörü oluşturdu.

  İç Ticaret Hacmi

  2016 yılında Çin içinde toplam 4.83 trilyon dolarlık ürün satışı gerçekleşti. bu değer 2015 yılındaki değerden %10.4 daha fazla. Yapılan toplam satışların 0.75 milyar dolarlık bölümünü 2015’e göre %26.2’lik bir artış gösteren internet satışları oluşturdu. Toplam tüketimin GSYİH’a olan katkısının %64.6 olduğu tespit edildi.

  Dış Ticaret Hacmi

  Dış ticaret hacmi Çin’de 2016 yılında %0.9’luk bir gerileme göstererek 3.54 trilyon dolara geriledi. Bu rakamın oluşmasında %2 azalarak 2.01 trilyon dolara gerileyen ithalat ve %0.6’lık artışla 1.53 trilyon dolara yükselen ihracat etkili oldu.

  İş Gücü

  2016’nın sonuna gelindiğinde toplam çalışan kişi sayısının 776.03 milyon olduğu görüldü. Bu kişilerin 414.8 milyonunu şehirlerde çalışanlar oluşturuyor.

  Yeni açılan işletme sayısı da önceki yılaoranla  %24.5 artarak 5.53 milyona ulaştı.

  Tarım

  Tarımda tarihin en verimli kinci yılını geçiren Çin’de 2016 yılında 616.24 milyon ton ürün yetiştirildi.

  Pamuk üretimi geçen yıla oranla %4.6 azalarak 5.34 milyon tona geriledi.

  Yağ elde edilen ürünlerin üretimi %2.2 artışla 36.13 milyon tona yükseldi.

  Topla sebze üretimi de %1.9 artarak 800.05 milyon tona, meyve üretimi de %3.4’lük arttı ve 283.19 milyon tona ulaştı.

  Et üretimi ise %1.1 gerileyerek 83.64 milyon tona düştü.

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.