Çin Yemekleri Özellikleri, Yapılışı, Yeniş Biçimi, Çeşitleri

Posted by
Bu Yazıyı Paylaşın:

Çin yemekleri deyince Çin’i hiç tanımayanların aklına nedense ilk olarak böcek gelir. Çin’den Türkiye’ye dönen kişilerin çoğuna da “Ne yedin Çin’de, böcek mi?” benzeri sorular yöneltilşr. Oysa Çin mutfağı sadece böceğe indirgenemeyecek kadar geniş ve farklı çeşitten oluşuyor.(bkz.Çinliler Ne Yer? Ne Yemez Ki?)

Doğrusunu söylemek gerekirse Çin’de çeşitli böcek benzeri canlıları yiyenler var; ama bu kişilerin oranı gerçekten çok az. Öte yandan 5000 yıllık bir gelenği yansıtan ve çok geniş bir coğrafyaya yılmış olan Çin’in  yemekleri Çin’in kendi içinde dahi çok farklılık gösteriyor. Bu da herkesin ağız tadına uygun mutlaka bir Çin yemeği olduğuna işaret ediyor.

Çin Yemekleri Özellikleri

Çin mutfağı, Dünya’nın en bol çeşitli mutfaklarından biri. Bunun böyle olduğunu görebilmenin en kolay yolu Çin’de yaşamak. Çin’de yaşama imkanı olmadığı halde Çin mutfağını merak edenler için en iyi kaynaklardan biri de tabii ki internet.

Çin yemekleri gerek yapılış tarzı, gerekse yenme biçimi olarak uzakdoğu insanının ağız tadına ve kültürüne uygun olsa da yeni lezzetlere açık olan kişiler için de ağız tadına uygun çok fazla seçenek sunuyor.

Çin Yemekleri Nasıl Yapılır?

Çin yemeklerinin yapımında kullanılan yöntemler belki de Çin yemeklerinin en büyük farkı. Adına Wok tava denilen derin ve ağır tava Çin mutfağının olmazsa olmazlarından. Bu tavada yüksek ateşte kavrularak yapılan yemekler Çinliler’in en çok tükettikleri yemeklerin başında geliyor. Wok tavada emekler çok hızlı bir şekilde pişirilebildiği için Çinliler’in çoğu bir saat içinde birkaç çeşit yemeği yemeğe hazır hale getirebilir.

Yağda kızartılmış yemekler Çinliler tarafından da sevilerek yense de Çinliler’in yağda kızartılan yemekleri yeme oranı özellikle Türkiye’nin çok gerisinde. En basitinden patates kızartması, Çinliler’in diğer ülke insanları kadar çok tükettiği bir yiyecek değil. Balık ve deniz ürünleri de keza aynı şekilde. Çinliler, Türkiye’ye oranla çok fazla miktarda balık ve deniz ürünleri tüketirler; ama bu yemeklerin çok büyük bir kısmını yağda kızartarak değil, buharda pişirerek veya kaynar suda haşlayarak hazırlarlar.

Fırın, Çin yemek kültürünün bir parçası değil. Bu nedenle fırın yemekleri diye bir kavram Çin mutfağında yok. Fırın benzeri şeylerin içinde sadece hamur işi aperatif yiyecekler pişirilir.

Çin Yemekleri Nasıl Yenir?

Çin yemekleri tüketilirken herkesin bildiği gibi Çin yemek çubukları kullanılır. Çin yemek çubuğu kullanmaya alışkın olmayanlar, ilk başlarda zorlandıklarından Çin yemeği yemekten vazgeçse de, denemeye devam edenler aslında çubukları kullanmanın o kadar da zor olmadığının farkına varabilirler.

Çin Yemek Çubuğu Nasıl tutulur?

Çin yemek çubuklarını kullanabilmek için ilk olarak Çin yemek çubuklarının mantık olarak çataldan farklı olduğunu unutmamak gerekiyor. Çatal yemeği üstüne saplanırken Çin yemek çubuklarının yemeği kıstırması gerekiyor. Yani buradan yola çıkarak Çin yemek çubuklarının maşa kullanır gibi kullanıldığını söylemek mümkün.

Çin yemek çubuklarının maşadan en büyük farkı, çubukların maşaya oranla daha kalın, uçlarının ise daha küçük olması. Çin çubuklarının uca gittikçe küçülğyor olması, pirinç tanesinin dahi kıstırılıp ağıza götürülebilmesine olanak tanıyor.

Çin yemek çubuklarının kullanılması konusunda çok belirgib bir kural olmasa da bana göre en kolay yöntem bir çubuğun işaret parmağı üzerine sabitlenmesi öbürünün de başparmak hareketleri ile kontrol edilmesi. Bu sayede yemeği çubukların ortasında sıkıştırmak bence çok kolaylaşıyor.

Çinliler de çubukları kullanırken kendilerine en uygun olan yöntemleri geliştiriyorlar. İki çubuğu aktif olarak hareket ettirip yemek yiyenler de, çubukları çarpraz yapıp yiyenler de var. Önemli olan tabaktaki yemeğin ağıza gidebilmesini sağlamak.

Çin Yemekleri Yeme Kültürü

Gerek evlerde, gerekse restoranlarda Çin yemekleri benzer bir şekilde tüketilir. Çin’de yemekler, Türkiye’nin büyük bölümünde ve batı ülkelerinde olduğu gibi herkesin tabağına ayrı ayrı konularak servis edilmez. Yemeklerin neredeyse tamamı,çorba bile,  masanın ortasına konur. Ortadaki yemeklerden kişiler dilediklerini önlerine alırlar e öyle tüketirler.

Çinliler yemeklerde yemek çeşidi olmasına çok dikkat ederler. Sadece et ağırlıklı veya tek çeşit yemek yemek yerinde masada mutlaka çorba, et yemeği, sebze yemeği , mümkünse deniz ürünleri bulundurmaya gayret ederler. Bu açıdan bakıldığında Çin yemek kültürünün birçok ülkeye oranla daha sağlıklı olduğu görülebilir.

En Bilinen Çin Yemekleri Nelerdir?

Çin Kahvaltısı

Çinliler’in kahvaltı alışkanlıkları Türkiye’dekinden oldukça farklı. Özellikle ekmek, peynir, zeytin üçlüsünden vazgeçemeyenler Çin’de kahvaltı konusunda çok zorlanabilirler. Zira bu üçlüden hiçbiri Çin’in kahvaltı kültüründe yer almıyor.

Çin’de kahvaltıda yenilen yiyecekler- chinadaily.com.cn

Çin’de yenilen ekmek türü pastanelerde satılan tarzda, yumuşak ve tatlı ekmek. Peynir, Çinliler’in çoğunun sadece pizza üstünde iken yediği bir şey. (Çin’de marketkerde satılan ithal peynirlerin fiyatı inanılmaz derecede yüksek). Gerçek anlamda zeytin bulabilnek ise neredeyse imkansız.

Soya Sütü (豆浆)

Soya sütü, adından da anlaşılabileceği gibi uzakdoğu ülkelerinde çok yaygın okarak tüketilen, soya bitkisinden yapılan bir içecek. Süt gibi göründüğü için İngilizce’de de soy milk olarak adlandırılan soya sütü tatlı bir içecek. KFC ve McDonald’s gibi restoranlarda bile sabah kahvaltısında soya sütü bulmak mümkün. İlk kez içerken tadı biraz farklı gelse de, özellikle soğuk kış günlerinde içilen sıcak soya sütünün sahlep etkisi yaptığı söylenebilir.
Soya sütü-bing.com

Uzun Pişi (油条)

Bildiğimiz pişi ile çok benzer bir şekilde, hamurun yağda kızartılması ile yapılan pişinin tek farkı uzun olması. Çinliler’in bir çoğu sabahları uzun pişi yiyip beraberinde soya sütü içmekten çok keyif alır. Pişiyi balla veya reçelle yemekten hoşlananlar bu pişiyi yemekte zorlanabilirler.

Uzun pişi-bing.com

Buharda Pişirilmiş Hamur (包子)

Çok kolay tüketilebilen, ucuz ve çoğu Çinli tarafından çok sevilen yiyecek. Hamurun içinin doldurulup buharda pişirilmesi ile yapıluyor. Hamurun içine konulan malzeme sadece sebzelerden oluşabildiği gibi, farklı çeşit etlerle yapılan hamurlar da mevcut. İlk bakışta kahvaltıda hamur yemek kulağa pek hoş gelmese de, Çin’de geçirilen süre arttıkça sabah kahvaltılarında zaman zaman bu hamurlardan yemeğe alışmak mümkün.

Sabah yenilen Çin hamuru-chinadaily.com.cn

Çin Makarnası (面条)

Çin’de 7/24 tüketilebilen yiyeceklerin başında hiç kuşkusuz Çin eriştesi olarak da adlandırabileceğimiz makarna geliyor. Dışarıdan bakıldığında spagetti makarnayı andıran Çin makarnası, dileğe göre çorba içinde veya çorbasız bir şekilde servis ediliyor. Kahvaltı için tüketilen makarnaların büyük çoğunluğu kemik suyunun içine konuluyor.

Çin makarnası-bing.com

Pirinç Lapası (粥)

Çinliler’in büyük çoğunluğunun bayıla bayıla özellikle kahvaltıda yediği yiyecek. Pirincin bol suda pişirilip yoğun ve lapa hale getirilerek ve sebze ve et gibi ek besin maddeleri ekleyerek yapılıyor. Çinliler pirinç lapasının mideye çok iyi geldiğini söyleselerde sabahları pirinç lapası yemeye alışmak kolay değil.

Çin pirinç lapası-bing.com

Çin Öğle ve Akşam Yemeği

Çinliler’in öğle ve akşam yemekleri sırasında birçok ülkeye oranla çok daha dengeli beslendiklerini söylemek mümkün. Öyle ki Çinliler restoranlara da gitseler, yemeklerini evde de yeseler mutlaka çorba, en az bir sebze yemeği ve en az bir et yemeği yemeye çalışırlar.

Çin’de tipik bir restoran masası-bing.com

Restoranlarda menülerde o kadar çok yemek bulunuyor ki zaman zaman menüdeki yemeklerden birini seçmek çok zor olabiliyor. Hele bir de menülerin bazılarının tamamen Çince olması seçim yapmayı neredeyse imkansız hale getirebiliyor.

Çin yemekleri çok çeşitli olsa da bu yemeklerin arasından en bilinenlerden bazıları Türkiye’de de birçok kişinin hoşuna gidebilir.

Çin Kavrulmuş Pilav ve Makarnası (炒饭/炒面)

Büyük küçük her türlü restoranda bulunabilir. Çok basit bir şekilde, pilavın veya makarnanın birtakım et ve sebzelerle karıştırılıp kavrulmasıyla yapılır. Envai çeşit ve kombinasyon arasından herkese uygun bir çeşit mutlaka vardır.

Çin kavrulmuş pilavı-bing.com

Çin Mantısı (饺子)

Çin mantısı, Türkiye’deki mantıya oranla çok daha büyük. Avuçiçi büyüklüğünde bir hamurun içinin doldurulmasıyla yapılır. Hamurun içi et, sebze, karides veya yumurta ile doldurulabilir.

Çin mantısının yenme biçimi Türkiye’dekinden oldukça farklı. Zira Çin mantısı yenirken ne yoğurt, ne salça, ne de tereyağı kullanılır. Çinliler mantıyı yerken soya sosuna veya sirkeye bandırmayı tercih ederler. İlk bakışta kulağa çok garip gelse de Çin mantısı birçok kişinin hoşuna gidebilir.

Çin mantısı ve sosu-bing.com

Pekin Ördeği (北京烤鸭)

Adından da anlaşılabileceği gibi başkent Pekin’de ünlenmiş ve ünü Çin geneline yayılmış olan yemek. Ördeğin pişirilip nar gibi kızardıktan sonra lavaş benzeri ekmeği, salatalığı ve özel sosuyla servis edilir. Pekin ördeği yemekten Çinliler’e ek olarak Çin dışından gelenler de çok hoşlanıyor.

Pekin ördeği-bing.com

Hotpot (火锅)

Çin yemeği hotpot, kaynar durumda olan ve masada iken kaynatılmaya devam eden çorbanın içine önceden sipariş verilmiş çiğ sebze ve etlerin atılarak haşlanmasıyla pişirilen yemek. Sebze ve etlerin pişirilme süresi tamamen o yemeği yiyecek olan kişinin keyfine bağlı. Hotpot yenirken masada bulunan tencerenin altındaki ateş söndürülmez.

Çin’in hotpot konusunda en ünlü yeri, acılı yemekleriyle de ünlü Chongqing şehridir.

Hotpot-bing.com

***çok yakında***

çin yemekleri tarifleri

çin yemekleri sosları

çin et yemekleri

çin deniz yemekleri

çin düğün yemekleri

çin hamur yemekleri

çin yemekleri çorba

 

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.