Liu Chuanzhi ve Kurduğu Çinli Lenovo Firmasının Macerası

Posted by

1984’te Çin’in ekonomik anlamda çok zor günler geçirdiği bir dönemde kurulan, Türkiye’de özellikle dizüstü bilgisayar konusunda tanınan ve Dünya’nın en büyük bilgisayar üreticileri arasında olan Lenovo‘nun bu büyük başarısında en büyük pay hiç kuşkusuz firmanın kurucusu olan Liu Chuanzhi’ya ait. Peki, Liu Chuanzhi nerede doğdu? Lenovo ortaya çıkmadan önce neler yaptı ve Lenovo’yu nasıl bu kadar büyük bir hale getirdi?

Liu Chuanzhi-yandex.net

Aile Yapısı

1944 yılında Çin’in doğusunda bulunan Jiangsu eyaletinin Zhenjiang şehrinde Dünya’ya gelen Liu Chuanzhi’nun babası, bugün de Çin’in en büyük bankalarından biri olan Bank of China’da çalışır ve aynı zamanda, özellikle 1949’daki devrimden  önce gizlice Komunist Parti’de çeşitli görevlerde bulunur. 1949 yılında Komunist Parti’nin zaferinden sonra başkent Pekin’e taşınırlar ve burada Liu Chuanzhi’nin babası bankacılık görevine devam ederken aynı zamanda da Çin Komunist Partisi’ne resmen katılır.

Bilgisayarlarla Tanışma

1962 yılında, liseden sonra askeri pilot olmak için sınavlara giren ve başarılı olan Liu Chuanzhi, bu başarısına ve babasının parti içindeki konumuna rağmen pilotluğa kabul edilmeyince, bugün Xidian Universitesi olarak bilinen üniversitede radarlar üzerine eğitim alır. Liu’nun bilgisayarlarla tanışması da burada gerçekleşir.

Xidian University-yandex.net

Sürgün Yılları ve Kariyerin Son İşi

1966’da kültür devriminin kötü bir fikir olduğunu savunması, Liu’nun önce Macau bölgesinde bir devlet kuruluşu olan bir çiftliğe gönderilmesine, ardından da Hunan eyaletinde ağır işler yapmasına neden olur. 1970 yılında Pekin’e geri dönen Liu Chuanzhi, burada bilgisayar enstitüsünde çalışmaya başlar ve birkaç bilgisayar geliştirir. Ardından Chinese Academy Of Sciences(CAS)’da personel kadrosuna girer ve 1984’te kurduğu Legend’i (daha sonra adı Lenovo olarak anılacak firma) kurana kadar burada çalışmaya devam eder.

Lenovo’nun İlk Zamanları ve Zorluklar

Liu Chuanzhi, 1984’te Pekin’de, yaklaşık 17 metrekarelik bir ofiste birkaç mühendis arkadaşı ile beraber, 200.000yuan bütçeyle Lenovo’yu o günkü Legend adıyla kurar. Liu’ya göre o zamanlarda Çin’de bir bilimadamı olarak iş kurmaya kalkışmak, Çin ekonomisinin kapalılığı ve esnetilmez ekonomi politikaları nedeniyle çok zordu.

Ekonomik konularda yerel yetkililer ve parti mensuplarıyla çeşitli problemler yaşayan Liu, o zamanlar için şöyle der: “Planlanmış ve değişmeyen ekonominin içine bulanmış durumdaydık. Bu iş için yatırdığımız para çok olmamasına rağmen bildiğim tek şey, kendi şirket ekonomimizi kendimizin kontrol etmemiz ve kendi insan kaynaklarımızı oluşuturmamız gerektiğiydi.”

Şirketin kuruluşu ve gelişimi aşamasında karşılaşılan en büyük problemlerden biri de bu tarz pazar-odaklı firmalar konusunda fikri olanların çok az olmasıdır. Buna anti-kapitalist komunist ideoloji de eklenince işler daha da zorlaşır. Bu dönemde Çinli entellektüellere göre ticaret yapmak küçültücü ve ayıptır. Çünkü Çin’de 80’ler genel olarak düşük sınıflı, dürüst olmayan iş adamlarının ortaya çıktığı ve özel sektörün hiç albenisinin olmadığı bir dönemdir.

İlk Denemeler, Başarılar ve Başarısızlıklar

İlk olarak televizyon ithal etmeye çalışan firma, bunda başarısız olur ve daha sonra bir yıl içinde toparlanarak yeni bilgisayar kullanıcılarına kalite kontrol hizmetleri vermeye, daha sonra da IBM bilgisayarların Çince karakterlerle çalışmasına olanak sağlayan devre kartı geliştirmeye başlar. 1990 yılında da, Legend markasıyla bilgisayar yapıp satmaya başlar.

Daha sonra dijital saat sektöründe de by göstermeye çalışan Lenovo, bu alanda başarısız olur.Booking.com

Hong Kong’da Yeni Bir Başlangıç ve Büyüme

Liu Chuanzhi ve beraberindeki 5 çalışan, Hong Kong’da kurdukları şirkete bağlı başka bir şirket açmak için devletten izin alırlar ve Liu, 1988 yılında Hong Kong’a taşınır. Hong Kong’da ilk başlarda ekonomik anlamda zor günler geçiren firmada çalışanlar daha az para harcamak adına yürümeyi toplu taşımaya tercih eder. Şirket toplantılarını da ofis kiralamak yerine otel odalarında yaparlar.

1994’de Lenovo Hong Kong’da 30 milyon dolarlık bir cirosu olan bir firma haline gelir. Lenovo’nun bu kadar büyümesinin nedenleri arasında iyi yöneticilik ve büyüme potansiyeli gösterilir.

1994 Lenovo, halka açıldığında kurucuları halka açık bir firmanın sorumlulukları ve kuralları ile ilgili az bilgiye sahiptir. Yaşanan tecrübeler ve gelişmeler halka açık bir firma olan Lenovo’nun sahibi olan Liı Chuanzhi’nin kameralar önünde konuşurken söylediği kelimeleri daha dikkatli seçmesi gerektiğini Liu’ya öğretir.

Lenovo’nun İlham Kaynağı

Liu’ya göre Lenovo’nun en büyük ilham kaynağı Hewlett-Packard’dır. 10 yılı aşkın bir süre boyunca Lenovo, Hewlett-Packard’ın Çin distribütörlüğünü yapmıştır.

2014’de Lenovo, IBM’in bilgisayar donanımı ile ilgili işlerini ve bunlarla alakalı servis hizmetlerini 2.3 milyar dolar karşılığında satın almıştır. Bu da Liu Chuangzhi’nin Dünya çapında bir Amerikan firmasının işlerinin bir kısmını satın alan ilk Çinli CEO olarak tarihe geçmesini sağlamıştır.

Bugün Dünya’nın en büyük bilgisayar üreticilerinden biri olan Lenovo 2016 yılında 44 milyar dolarlık değeriyle 128.1 milyon dolar net gelir elde etmiştir.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.