Çin’de Öğrenci Olmayı Düşünenler İçin Kılavuz

BritishCouncil WW

Son zamanlarda Çin’de üniversite okumayı gündemine okuyanların sayısı arttı. Çin bu şekilde gelişmeye devam ederse daha da artacak gibi görünüyor.

Çin’de üniversite okumak isteyen yabancılar için sınav yok. Okulların şartlarını sağlayan öğrencilerin bir Çin üniversitesinden kabul alma şansı yüksek. Çin’de üniversite hayatı Türkiye’ye oranla daha disiplinli olmayı gerektiriyor.

Neden Çin’de Okumayı Düşünenler Artıyor?

Çin’in ekonomik anlamda uzun zamandır Dünya’nın en hızlı gelişen ülke olması Çin’e olan ilgiyi arttırdı. Ama bana sorarsanız Türk öğrencilerin Çin’i gündemine almaya başlamasındaki en önemli etken bu değil.

Benim gördüğüm kadarıyla Çin’de okumak isteyenlerin en temel nedeni Türkiye’deki üniversite sınavı. Bazı öğrenciler Türkiye’deki sınavda istediğini alamamış olduğu için, bazıları da sınav stresini yaşamak istemediği için yönünü Çin’e çeviriyor.

Avrupa ve Amerika’ya gidip okumak pek tabii ki bir seçenek; ama buralarda okumak ve yaşamak Çin’e oranla hala çok pahalı. Bu da Çin’i gündeme almak için çok önemli bir neden.

Çin’de Yaşamak İçin Nedenler-Bilgi Fırını

Çin’de Üniversiteler Ücretli mi?

Uzun zamandır Çin’de yaşayan biri olarak şunu söyleyeyim. Çin’de bedava neredeyse hiçbir şey yok. Hastanelerden okullara hemen her temel ihtiyaç için para ödemek gerekiyor. Devlet kurumlarında ödenen ücret tahmin edilebileceği gibi daha düşük miktarda oluyor.

Çin’deki üniversiteler de keza aynı şekilde ücretli. Üniversiteleri kalitesi ve bulunduğu şehre göre Çin’de bir yıl okumak için üniversitelere 15000 ile 45000yuan(2300-7000 dolar) arasındaki bir miktarı gmzden çıkarmak gerekiyor.

Dünya’da İlk 100 İçindeki Çin Üniversiteleri-Bilgi Fırını

Ücretsiz olarak Çin’de okumak mümkün mü? Evet.

Çin’deki üniversitelerde okumak isteyen yabancılar için burs seçenekleri var. Bu bursları araştırmak gerekiyor; ama tabii ki her başvurana burs çıkmıyor.

Burs konusunda Conficius Enstitute Çin dışında çok aktif. Bu enstitünün Türkiye’deki şubelerine giderek burs koşulları sorulabilir.

Öte yandan Çin’in “Bir Kuşak Bir Yol” projesi kapsamında bazı Çin üniversiteleri Türkiye dahil proje kapsamında bulunan ülkelerin öğrencilerine üniversite eğitimi boyunca %100’e varan oranda burs verebiliyor.

Çin Öğrenci Kabul Ediyor mu?

Pandemi nedeniyle Çin kapılarını henüz hiçbir ülkeye açmadı. Sadece çok özel izni olan bazı yabancıların Çin’e gitmesine izin veriliyor. Öğrenciler ise bulundukları ülkede beklemeye devam ediyor.

Her ne kadar yabancı öğrenciler Çin’e gelemese de Çin’deki üniversiteler yabancı öğrenci alımına devam ediyorlar. Okullardan kabul alan öğrenciler de derslere online olarak başlıyor.

Pandeminin geçip kapıların açılmasının ardından yabancı öğrencilerin tekrar Çin’e gelmeye ve sınıfta eğitimlerine devam edecekleri kesin.

2021’de Çin’de Üniversite Okumak İçin Ne Yapmalı?-Bilgi Fırını


Aliexpress’de son 30 günde 30 binden fazla adet satılan ürün- Lenovo LP40 Pro kulaklık

Çin’de Hangi Bölümler Okunabilir?

Çin çok büyük bir ülke. Çin’deki üniversitelerin yüzlercesi yabacı öğrencileri kabul edebiliyor. Bu üniversitelerdeki binlerce bölümden herhangi biri tercih edilebilir.

Tıp ve mühendislik konuları başta olmak üzere Türkiye’deki üniversitelerde okunabilecek bölümlerin büyük kısmı Çin’de de okunabilir.

Çin’deki üniversitelerin YÖK’e denkliğinin olup olmadığını merak edenler vardır. Bazı Çin üniversiteleri YÖK tarafından direk olarak tanınıyor. Ama bu üniversitelerin sayısı çok az.

YÖK’ün tanımadığı üniversitelerde okuyan hiç Türk yok mu? Tabii ki var.

Bu üniversitelerde okuyanlar Çin’de aldıkları diplomayı tescilletmek için Çin’deki Türk temsilciliklerine gidiyorlar. Buralara hangi belgelerle başvurup neler yaptıkları hakkında bilgim yok; ama bu tip işlemleri yapmış olanlar olduğunu biliyorum.

Çin’de Üniversite Eğitimi Hangi Dildedir?

Yurt dışında okunan bir üniversitede eğitim dilinin Türkçe olamayacağını hepimiz biliyoruz.

Çin’de okumak isteyenler için iki seçenek var. Ya İngilizce, ya da Çince.

İngilizce bölümlerden birini okumak isteyenlerden IELTS veya TOEFL puanı isteniyor. Ana dili İngilizce olan bir ülkenin vatandaşlarından ise böyle bir şart aranmıyor.

Çince bölüm okumak isteyen öğrencilerin bölüme başlamadan önce HSK 4 testini geçmesi gerekiyor.

Çin’e ilk defa gelen öğrencilerin büyük çoğunluğunun Çince seviyesi yeterli olmuyor. Bu nedenle de bu öğrenciler bölüme başlamadan önce Çin’de bir yıl hazırlık okuyorlar. Bir yılın sonunda istenilen seviyeye gelenler bölüm derslerine başlamaya hak kazanıyor.

Çin’de Çince Eğitimi Almak İsteyenler İçin Kılavuz-Bilgi Fırını

Çin Üniversite Yaşamı Nasıldır?

Çin’deki üniversitelerde Çinli olmak ile yabancı olmak arasında ciddi farklar var. Aynı bölüm okunsa bile durum böyle.

Çin’deki üniversitelerde Çinli öğrencilerin yurt haricindeki yerlerde kalmalarına izin verilmez. Yurtlar genel olarak 4-5 kişilik odalardan oluşur. Tuvalet ve banyo oda dışındadır.

Yabancı öğrenci yurtları Çinli öğrencilerinkinden farklıdır. Bütün yabancı öğrenciler aynı yurtta kalır. Yabancı öğrencilerin yurtlarındaki odalarda genel olarak tuvalet ve banyo bulunur.

Yurtta kalmak istemeyen yabancı öğrenciler kampüs dışında ev kiralayabilir. (Bazı üniversiteler ilk yıl yurt haricinde bir yerde kalınmasına güvenlik nedeniyle müsaade etmez.)

Çin’de küçük yaşlardan itibaren ders notları çok önemlidir. Hatta çoğu Çinliye göre “ölmeyecek kadar not” yeterli değildir. Onlar için önemli olan yüksek not almaktır. Yükseğin biraz altı her ne kadar dersi geçmek için yeterli olsa da düşük nottur.

Çinliler arkadaşlarıyla sosyalleşmekten keyif alırlar; ama sosyalleşme şekilleri biraz farklıdır. Onlar için arkadaşlarıyla KTV’lere gitmek ve restoranlarda yemek yemek en iyi sosyalleşme yöntemleridir.

Çin’de Sosyal Olmak İçin Nerelere Gidilebilir?-Bilgi Fırını

Gece hayatı büyük şehirlerde var; ama gece hayatı olan Çinli üniversite öğrencilerinin sayısı çok azdır. Bunun nedeni Çinli öğrencilerin akşam 10’dan önce yurtlara dönme zorunluluğudur. Saat 10’dan sonra kapılar kilitlenir ve o an yurtta olmayan öğrencilerin aileleri bilgilendirilir.

Benim Çin’de yurtta kaldığım zamanlarda yabancılar için böyle bir kural yoktu. O nedenle ki bazı öğrenciler gece 12’den sonra yurda geliyordu.

Türkiye’de mazeretsiz yere derse gitmemek çok olağan bir durumdur. Özellikle de üniversitede. Üniversite yıllarımda yoklama almayan hocaların derslerine devamlı olarak gidenlerin sayısının çok az olduğunu hatırlıyorum.

Çin’de keyfi nedenlerle okula gitmemek diye bir kavram yok. Öğrenciler her gün her derse zamanında gelmekle yükümlü. Sağlık sorunları veya çok özel başka nedenlerden dolayı okula gidemeyecek durumda olan öğrencilerin Çin’de sınıf öğretmenlerine durumu bildirmeleri gerekiyor.

Çin’de Yaşamak ile Türkiye’de Yaşamanın Farkı-Bilgi Fırını

Çin’de Öğrenci Olarak Yaşamak Pahalı Mı?

Ben Çin’e ilk geldiğim zaman Çin birçok yönüyle Türkiye’den çok ucuz bir ülkeydi. Ama zamanla Çin yuanının Türk lirası karşısında değer kazanmasının bir sonucu olarak Çin’de yaşamak bir Türk için çok pahalılaştı.

Çin’de üniversite okurken yurtta kalan ve günün büyük kısmını kampüste geçirenler için Çİn’de yaşamak çok ucuz. Üniversitelerin içindeki yemekhanelerde veya restoranlarda yemek yemek öğrenciler için çok uygun.

Üniversitelerde bir öğün yemek 10-25 yuan(1,5- 3,5 dolar) arasında değişiyor. Kampüs dışındaki AVM’lerde yemek yemek için ise yaklaşık 100 yuanı(15dolar) gözden çıkarmak gerekiyor.

Kampüste çok fazla para harcanacak bir yer olmamasından yola çıkarak diyebilirim ki devamlı kampüste olan öğrenciler için aylık 1000-2000yuan(150-300dolar) fazlasıyla yetebilir. Ama kampüs dışında olmaktan, sosyalleşmekten ve gezmekten hoşlananların aylık giderleri için üst limit öğrencilerin kendileridir.

Çin’de Yaşam Masrafları-Bilgi Fırını

Çin Bir Üniversite Öğrencisi İçin Güvenli Mi?

Bir öğrenci, özellikle de bir kız öğrenci Çin’de okumayı düşündüğünde aileler ister istemez bir korkuya kapılır. İlk akla gelen soru “1,4 milyar kişinin yaşadığı bir ülke ne kadar güvenlidir?” olur.

Çin’in Türkiye’de neredeyse hiç tanınmıyor olmaması nedeniyle bu tip soruların sorulması çok normal. Ama uzun yıllardır Çin’de yaşayan biri olarak rahatlıkla diyebilirim ki Çin, güvenlik konusunda aklımıza gelebilecek ülkelerin çoğundan çok daha güvenli.

Çin’de yabancı öğrenciler çok kolay bir şekilde fark ediliyor. Özellikle de Uzak Doğulu olmayanlar. Yolda yürürken birçok kişinin bakışlarına maruz kalmak çok olağan bir durum; ama sözlü veya fiili taciz, tecavüz, gasp gibi olayların olma ihtimali çok düşük.

Çin’de bu tip suçları işleyenlere karşı cezaların çok yüksek olması, ayrıca şehirlerin neredeyse tamamının kameralarla kontrol ediliyor olması Çin’deki güvenliğin üst düzey olmasını sağlamış.

Tek başına yurt dışında okuyacak gençlerin Çin’de kendilerini en rahat hissedecekleri konuların başında hiç kuşkusuz güvenlik gelir.

Çin’de Güvenlik Nasıldır?-Bilgi Fırını

Sonuç

Üniversite okumak için yurt dışını düşünenlere Çin’i de gündemlerine almalarını tavsiye ederim. Çin’de yaşam hem Avrupa ve Kuzey Amerika ülkelerinden daha ucuz, hem de güvenli.

Öte yandan Çin’in teknoloji konusunda hızla gelişmesi ve bu gelişen teknolojiyi günlük hayatın bir parçası yapması da bence Çin’i ilgiye değer bir hale getiriyor.

Çin’de üniversite okumayı düşünüyorsanız sorularınızı hiç çekinmeden info@bilgifirini.com adresine gönderebilirsiniz. Bu konuda Çİn’in en büyük eğitim platformu CUCAS ile çalışıyoruz ve Çin’deki yüzlerce üniversiteye Türkiye’den öğrenci bulmak konusunda yetkiliyiz.

Hizmetlerimiz

Bilgi Fırını’nın bünyesinde barındıran Daini Online Services Limited olarak aşağıdaki hizmetlerimizden biri size uygun olabilir:

Hizmetlerimiz ile ilgili daha detaylı bilgi almak için sağ alt köşedeki simgeye tıklayarak veya info@bilgifirini.com adresine mail göndererek bize ulaşın!

Yorum bırakın

Yorum yaparak veya soru sorarak herkesın yeni bilgiler öğrenmesine yardımcı olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top