Xiaomi 11T Pro ve Huawei Nova 9 Karşılaştırması

Çin son yıllarda tüm dünyaya adını teknoloji firmaları ile duyurmayı başardı. Sizlere en bildiğiniz Çin teknoloji firmaları hangisi desem herhalde aklınıza ilk olarak Xiaomi ile Huawei markaları gelecektir. Özellikle Huawei’nin bundan birkaç yıl önce Amerika Birleşik Devletleri ile yaşadığı olaylar onu iyice bilinir kıldı.

Elbette Huawei markası bu olaylardan yıpranmış bir şekilde çıksa da bu bir yerde onun tüm dünyada tanınmasını sağladı.

Bu yazımda bu iki markanın kısa süre önce çıkarmış olduğu iki telefon modelinden bahsetmek istiyorum. Çin’in en büyük iki markası sayılabilecek Xiaomi ve Huawei aralarında aynı zamanda büyük rekabet olan da iki firma özelliği gösteriyor. Bu rekabetlerini de en çok sattıkları ürünler olan akıllı telefonlar üzerinden devam ettiriyorlar.

İşte son günlerde çıkan ve lansmanlarıyla teknoloji dünyasında yenilik rüzgarları estiren Xiaomi ile Huawei’nin yeni amiral gemileri 11T Pro ile Nova 9’u özellikleri bakımından karşılaştırmak istiyorum.

Önce iki telefonun özelliklerini bir tablo ile özet olarak belirteceğim. Ardından iki telefonu ayrı başlıklar altında daha detaylı belirtmeye çalışacağım.

Hadi gelin bu heyecan verici iki yeni Çin amiral gemisini ve teknolojilerini tanımaya başlayalım.

ÖzelliklerXiaomi 11T ProHuawei Nova9
EkranAMOLED (Display Mate A+ sertifikalı ekran)OLED
İşlemci888 Snapdragon778 4G Snapdragon
Şarj Kapasitesi120W66W
Kamera108 MP ana kamera2 yardımcı kamera50 MP ana kamera3 yardımcı kamera

Xiaomi 11T Pro

Xiaomi’nin en yeni modeli 11T Pro, geçtiğimiz günlerde Türkiye için yapılan lansman sonrası Türkiye piyasasında yer almaya başladı.

Xiaomi 11T

Xiaomi’nin 11T Pro modelinde en çok dikkatleri çeken yanı telefonun ekranında yaptığı geliştirmeler oldu. 11T Pro modeli dahil tüm Mi11 modellerinde Xiaomi AmoLED ekran kullanıyor. Bilindiği haliyle AmoLED ekranlar 1 milyar renk gösterebiliyor. Ayrıca bu ekranların 120 Hertz değerinde tazeleme hızları bulunuyor. Ayrıca cihazın ekranı sektörün artık her alanında kabul gören derecelendirme kuruluşu Display Mate’den A+ sertifikası almayı başarmıştır.

Xiaomi, cihazın hoparlör kısmında dünyanın en önde gelen firmalarından biri olan Harman Kardon ile çalışmış. Stereo ve çift hoparlöre sahip. Cihazın hem altında bildiğimiz anlamda bir hoparlörü var. Hem de üst tarafta ahize kısmında bir hoparlör de cihazda yer alıyor.

Booking.com

Xiaomi 11T ile 11T Pro arasındaki en önemli fark işlemci noktasında göze çarpıyor. 11T Pro’da 888 Snapdragon işlemcisi yer alıyor. Son zamanlarda piyasanın en iyi işlemcilerinden biri olduğunu belirtebilirim.

11T Pro’yu rakiplerinden ayıran en önemli noktanın ise kesinlikle şarj olduğunu gördüm. Cihazın içerisinde kutusundan da çıkan 120W’lık şarj desteği bulunuyor. Bu da telefonun inanılmaz hızlı şarj edilmesini sağlıyor. Bu hız o kadar iyi ki telefonun tamamen şarj olma süresi yaklaşık 17 dakika sürüyor. 11T’nin şarjı ise 67W kapasitesinde. Bu da oldukça hızlı bir şarj demek ancak 11T Pro ile karşılaştırıldığında aralarında neredeyse yarıya yakın bir fark olduğunu söylemem gerekiyor.

Telefonun kamerasına baktığımda ise cihazın ana kamerasının 108 MP olduğunu gördüm. Gerçekten oldukça kaliteli fotoğraflar ve videolar çekilebilen 11T Pro’nun kamerasındaki yapay zekâ eklemeleriyle videoları çektikten hemen sonra sinematik modla yayınlayabilmek mümkün. Bu da özellikle ürün tanıtımı yapmak isteyen ve bunu sosyal medyaya uygun bir görünüm ile sunmak isteyenler için ek bir uğraş olmadan kolayca yapmasını sağlayacaktır. Kısacası Mi11T Pro kamerasıyla da çok iyi çözümler sunmaktadır.

Huawei Nova 9

Çin’in dev teknoloji markalarından Huawei’nin son dönem geliştirdiği amiral gemisi modeli olan Nova 9, henüz Türkiye’de satışa çıkmasa da kısa süre sonra piyasada yerini alacak bir model. Ancak ben lansmanda tanıtılan haliyle bile 11T’ye rakip olabilecek seviyedeki bu telefondan biraz bahsetmek istedim.

Huawei Nova 9

İlk olarak cihazın tasarımından bahsedelim. Günümüzde her geçen gün daha da değişen ve kalınlaşan akıllı telefon tasarımlarının ardından Nova 9 ince tasarımıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Cihaz gerçekten oldukça ince bir tasarıma sahip. Ayrıca üzerindeki simli renkleriyle de farklı bir renk kombinasyonunu gözü yormayacak şekilde kullanıcıya göstermiş. Bu özelliklerini genel olarak çok beğendim.

Cihazın ekranı 6,7 inç OLED bir panele sahip. Ekranın kavisli tasarımı olduğu için ekran büyüklüğü noktasında Nova 9’da ekran genişliği açısından bir problem ile karşılaşmadım. OLED bir paneli olmasına rağmen 120 Hz. ekran tazeleme hızını da kullanıcılarına sunuyor. Bu hızda bir ekran tazelemeyi OLED panelle kullanıcıya sunması Huawei’in bu telefonda sunduğu en iyi özelliklerden biri olarak görülebilir.

Nova 9’un işlemcisi Qulcomm Snapdragon 778G 4G. Cihazın RAM boyutu ise 8 GB.

Nova 9’un iki versiyonu bulunuyor. Bunlar 256 ve 128 GB depolamaya sahip varyasyonlar. Ancak bu cihazların her ikisinde de RAM boyutları değişiklik göstermiyor.

Huawei Nova 9’un ana kamerasının yanında 3 farklı yardımcı kamerası bulunuyor. Cihazın ana kamerası 50 MP çözünürlüğe sahip. Cihaz yapay zekası ile portre modu çekimlerde zoom yapılmış haliyle bile oldukça başarılı fotoğraflar çekebiliyor.

Alibaba WW

Huawei ince ve zarif tasarımına rağmen pil konusunda kafalarda bazı soru işaretleri bırakıyor. Cihazın pil kapasitesi 4300 mAh; ancak şarj adaptörü 66W ki bu şarj kapasitesi piyasadaki pek çok cihazdan çok daha fazla. Bu 66W’lık şarj adaptörü ile telefonun pili 35 – 40 dakika arasında doldurulabilecektir.

Sonuç

Huawei Nova 9 henüz Türkiye’de satışı sunulmamış olsa da teknik özellik olarak şimdilik 11T Pro’dan daha düşük özelliklere sahip. Ancak tasarım açısından 11T serisinden daha zarif bir tasarıma sahip olduğu düşünüldüğünde bazı özelliklerin bu zerafete kurban verildiği düşünülebilir. Bunlar arasında pil kapasitesi ve kamera boyutları ilk akla gelen örneklerdir.

Yine de bu iki telefonun da kendi klasmanlarında en iyiler arasında yer aldığı da düşünüldüğünde tekniği önemseyenlerin Xiaomi 11T Pro’yu, daha şık bir görünümü önemseyenlerin ise Huawei Nova 9’u tercih etmeleri daha doğru olacaktır.

Yorum bırakın

Yorum yaparak veya soru sorarak herkesın yeni bilgiler öğrenmesine yardımcı olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top