Karşılaştırmalı Vivo V21 ve Xiaomi Mi10T Analizi

Bilindiği üzere Çin uzun yıllardır teknoloji firmaları için ucuz maliyetle üretim yapılan bir yer olmanın ötesine pek geçememiş bir ülke olarak bilinir. Ancak özellikle son birkaç yıldır doğrudan kendi markaları ile teknoloji alanında Çin’in çok ciddi bir atılım yaptığını görüyoruz.

Teknolojide Çin menşeili markalara olan ilgi tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yoğun şekilde artış gösterdi. Çin’in bu pazardaki yükselen değerini daha iyi görebilmek için son yıllarda en çok satılan akıllı telefonlar arasında her daim Çin markalarının oluşunu da bir referans olarak gösterebiliriz.

Ülkemizde son 4 yıldır faaliyet gösteren ve en bilindik Çin teknoloji markası olan Xiaomi telefon üretimine tam yol devam ediyor. Xiaomi’nin yanı sıra henüz Türkiye’de çok yeni olan ama yeni olmasına rağmen kısa sürede ciddi ilgi gören Vivo da bir diğer dikkat çeken akıllı telefon markası.

Biz de bu yazımızda Çin’in teknoloji alanındaki iki devi olan Vivo’nun Türkiye’deki en popüler cihazlarından biri olan V21 ile Xiaomi’nin Mi10T telefon modellerini ele alacağız. İkisi için de farklı seçeneklerle yapacağımız bu karşılaştırma da iki benzer seviyedeki telefonun farklı özelliklerini ele almaya çalışacağız. Dilerseniz başlayalım.

Vivo V21

Vivo V21

Vivo V21’in bir de tasarım açısından farklı olan V21E isimli modeli bulunmaktadır. Cihazın özelliklerini maddeler halinde şu şekilde belirtebiliriz:

 • Telefonun kalınlığı 7.4 mm. ve 176 gram ağırlığında.
 • 1080p full HD çözünülürlüğe sahip bir 6.44 inç büyüklüğünde 90 HZ’lik tazeleme hızı olan AMOLED ekranı bulunuyor.
 • Vivo V21, Snapdragon 720G işlemciye sahip olan bir cihaz. Orta düzey cihazlar için gönül rahatlığıyla kullanılabilecek seviye olarak orta şeklinde belirtilebilecek bir işlemci olarak dikkatleri çekiyor.
 • Cihazın ana kamerası 64 mp çözünürlüğe sahip F1.9 diyafram değerine sahip bir ana kamera. Ana kameranın yanı sıra 8 MP’lik ultra geniş açı bir kamerayla bir de 2 MP’lik makro kamera cihazda bulunuyor.
 • Cihazın fotoğraf çekimlerinde tek tıkla fotoğrafın çekileceği modu değiştirme gibi kullanışlı bir özelliği var. Yani aynı ekranda ayarları ayrıca değiştirmeden fotoğraf modunu değiştirmeniz de mümkündür.
 • V21 ile çekilebilecek videodaki görüntü kaliteleri; 4K, 1080p ve 720p olarak video çekilmesine olanak tanınıyor. 1080p video kayıt istenirse 60 fps, 4K’da ise 30 fps görüntü kaydı yapılabiliyor.
 • Cihazın ön tarafındaki selfie kamerasının çözünürlük değeri ise 44 MP değerinde. Kamera yüksek çözünürlüklü olarak belirtilmiş. Gerek arka gerekse de ön kameralarda optik imaj sabitleyici bulunuyor. Bu da cihaz ile hem video hem de fotoğraf çekimlerinde daha az titreşimli sonuçlar elde edilmesi anlamına geliyor.
 • Vivo V21’in pil kapasitesi 4000 mah değerinde. Bu da cihazın ince olmasına yardım eden özelliklerden biri olarak dikkatleri çekiyor. Nitekim pil eğer 5000 mah’lik olsaydı telefonun inceliği biraz daha artacaktı.

Vivo V21’in Türkiye’deki farklı sitelerdek farklı fiyatlarını aşağıdaki tabloda görebilirsiniz:

Genel olarak telefonun özellikleri bu şekilde belirtilebilir. Halihazırda cihazın Türkiye fiyatı 5300 TL civarında. Cihazın güncel fiyatına bakmak ve sipariş vermek için linke tıklayabilirsiniz.

Şimdi de yine Çin’in amiral gemisi sayılabilecek teknoloji markalarından biri olan Xiaomi’nin muadil modeli olan Mi10T’ye daha yakından bakalım.

Xiaomi Mi10T

Booking.com
Xiaomi Mi10T

Mi10T pek otorite tarafından performans cihazı olarak görünüyor. Cihazın özelliklerinin detaylarına geçmeden önce bizim bu cihazda gördüğümüz en büyük eksinin ekranıyla ilgili olduğunu belirterek başlayalım. Cihazın 144 hz’lik bir adaptif ekranı var. Piyasadaki muadilleri ile karşılaştırıldığında gayet hızlı bir ekran. Ancak cihaz panel olarak IPS LCD kullanıyor. Bu ayardaki bir cihazın Super AMOLED kullanması beklenirdi. Bu nedenle en baştan Mi10T’nin gördüğümüz en büyük eksisinin bu olduğunu belirterek başlayalım.

 • Cihazın işlemcisi Snapdragon 865 5G. Fiyat bandı olarak performans seviyesi en yüksek cihazlardan biri olduğunu belirtebiliriz.
 • Cihazın 64 MP’lik bir ana kamerası bulunuyor. Ayrıca fotoğraf düzenleme tarafında kullanıcıya sunduğu ek efektler ile de farkını hissettiren bir cihaz kesinlikle.
 • Güncel akıllı telefon teknolojilerinden Mi10T’nin sahip olduklarını şu şekilde belirtebiliriz: Bluetooth 5.1, Wi – Fi 6, Qualcom APTX HD ses teknolojisi.
 • Pil kapasitesi 5000 mah düzeyinde.
 • Ekran büyüklüğü 6.67 inch boyutlarında. Vivo ile karşılaştırıldığında belirgin bir büyüklüğünün olduğu söylenebilir.
 • Telefonun ağırlığı 216 gram. Bu da sadece Vivo’dan değil piyasadaki pek çok telefondan daha ağır bir telefon olduğunu gösteriyor. Ancak bunda pek çok faktör var. Ekranın nispeten daha geniş olması ve pil kapasitesinin yüksek olmasının da bu ağırlığı arttıran unsurlar olduğunu da ekleyelim.

Cihaza eksi ile başladık ancak en önemli artılarından biri ile de bitirelim. Cihazın işlemci tarafında son derece yeterli olduğunu belirtelim ve bazı telefonlarda karşılaşılabilecek ısınma problemlerinin Mi10T için mümkün olmadığını ekleyerek bitirmiş olalım.

Mi10T’nin güncel fiyatı 6.700 TL civarında. Telefonun güncel fiyatını takip etmek ve sipariş vermek içinse linke tıklayabilirsiniz. Fiyat olarak da Vivo’dan yüksek bir fiyata sahip olmakla birlikte bazı özellikler olarak Vivo’nun Mi10T ile sonuna kadar rekabet edebildiğini de eklemiş olalım.

Genel Değerlendirme

Mi10T’nin şirketi Xiaomi Türkiye pazarını, Türkiye pazarı da Xiaomi markasını çok sevdi diyebiliriz. Zira, Mi’nin agresif pazarlama tekniklerine girmeden ürünlerini ön plana koyan pazarlama yöntemi Türkiye pazarında dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Bugün teknoloji ile ilgilenen herkesin yakından bildiği ve bir şekilde ürünlerinden en az birini kullandığı bir markadır. Zira Xiaomi çok farklı portföylerde ürün tasarlamakta ve bu ürünlerin satışlarını yapmaktadır.

Vivo ise Türkiye pazarına henüz yeni girse de teknoloji meraklılarının Türkiye’ye gelmeden önce de bildikleri bir markadır. Çin’de çok tutulan ve dünyanın pek çok farklı ülkesinde de kendine Pazar yaratan önemli bir marka olmayı başarmıştır.

Bu noktada bu iki telefondan hangisi denirse telefonun tasarım ve kamera gibi özelliklerle Vivo’nun ön plana çıktığını görüyoruz. Ancak işlemci ve performans olaraksa Xiaomi’yi tercih edebilirsiniz. Aradaki fiyat farkını performans için ödemeyi göze alırsanız Xiaomi’nin Mi10T’si iyi bir seçim olacaktır.

Yine de telefonların teknik özelliklerinden bahsettiğimizi ve bu teknik özelliklere göre sizin için hangisinin daha uygun olacağına da bu özelliklere bakarak karar verebileceğinizi belirtelim.

Yorum bırakın

Yorum yaparak veya soru sorarak herkesın yeni bilgiler öğrenmesine yardımcı olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top