Türkiye’de Çin Sporu Wushu Giderek Daha Fazla İlgi Görüyor

Wushu ve Taiji gibi Çin sporları Türkiye’de çok fazla bilinmiyor. En azından ben öyle olduğunu düşünürdüm. Ta ki bugünkü(23 Kasım 2020) China Daily sitesinde “Türkiye’de Çin sporlarına duyulan ilgi artıyor(Passion for Chinese martial arts grows in Turkey) ” başlıklı yazıyı görene kadar.

ChinaDaily’de politika harici bir konuda Türkiye ile ilgili haber görmek Antalya’da kışın kar görmek gibi ender rastlanan bir şey. Hazır görmüşken haberi sizinle paylaşmak istedim. Haberi Türkçe’ye çevirmenin de daha çok kişiye yardımcı olabileceğini düşündüm.

Kimbilir?

Haberi okuduktan sonra belki siz de Çin sporu Wushu’ya ilgi duymaya başlarsınız. Hatta “wushu nedir? ” diye Google’da arama yapmaya dahi başlayabilirsiniz.

Bir wushu eğitmeni ve öğrencisi

İşte ChinaDaily’de Çin sporu wushu ile çıkan haberin Türkçesi:

Ankara Büyükşehir Belediyesi wushu takımı, COVID-19 pandemisine rağmen yeni madalyalar kazanabilmek için çok çalışıyor.

Geleneksel Çin sporu wushu, Türkiye genelinde popülerliğini arttırdı..

Türkiye’nin başkenti Ankara’daki bir spor merkezinde genç sporcular çok yoğun bir şekilde çalışmalara devam ediyor.

Merkezin tanınan eğitmenlerinden Serkan Bakır konu ile ilgili olarak şöyle diyor: “Biz uzak doğu sporlarını çok seviyoruz. Şu sıralar farklı teknikler içeren wushu sporuna gözle görülür düzeyde ilgi var.”

Bakır’ın verdiği bilgilere göre, çabukluk, güç gerektiren, rahatlatıcı hareketler içeren wushu global sağlık krizinin yaşandığı şu günlerde bağışıklık ve kalp-damar sistemlerini güçlendirmek isteyenler için çok iyi bir seçenek.

Booking.com

Bakır ayrıca şunları söyledi: “Çin sporları birkaç çeşitten oluşuyor. Bunlardan tai chi, yürümeye yeni başlayanlardan 85 yaşındaki kişilere kadar herkese uygun. Tai chi, kişilerin fit vücuda sahip olmasına yardımcı oluyor. Özellikle koronavirüs döneminde fit kalmak isteyenler tai chi yapabilirler.

Standart wushu eğitimi sekiz temel stilden oluşuyor.Modern wushu ise çıplak elli veya silahlı olmak üzere ikiye ayrılıyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi takımı çıplak el stilini kullanan sporculardan oluşuyor. Bu sporculardan çoğunluğunu çeşitli turnuvalarda ödül kazanmış, aynı zamanda Türk milli takımı için de oynayan sporcular oluşturuyor.

22 yaşındaki Beyzanur Karakaya, şu sıralar Ankara’da spor eğitimi üzerine yüksek lisans eğitimine devam ediyor. Karakaya’nın hedefi kendisini alanında daha da geliştirmek ve 10 yıldır yapmakta olduğu wushu konusunda uzman olabilmek için Çin’e gitmek.

Konuyla ilgili Karakaya şöyle diyor: “Şu ana kadar hiç Çin’de bulunmadım. Çinli bir sporcuya karşı da hiç oynamadım. Birgün Çin’e gitme şansım olursa, orada uzmanlardan eğitim almayı çok isterim. Bence böyle bir eğitin harika olabilir.”

Şu ana kadar Türkiye’de ve Avrupa’da çok sayıda madalya kazanmış olan Karakaya 100’den fazla sporcunun bulunduğu takımını temsilen daha zorlu yarışmalara katılmak istiyor..

13 yaşındaki wushu sporcusu Fatma İkra Ulukök, wushu sporu sayesinde ruhsal anlamda gelişerek çekingenliği üzerinden attığını belirtti.

Ulukök’ün açıklamaları şöyle: Wushuya başladıktan sonra kendime güvenim arttı. Wushu, fiziksel ve ruhsal anlamda gelişmeme yardımcı oldu. Umuyorum ki ilerleyen yıllarda kendimi daha da geliştireceğim ve sportif anlamda da başarılı olacağım.

Ulukök, Çin kültürüne de çok ilgi duyduğunu ve günün birinde Çin’i görmek istediğini de sözlerine ekledi.

Ulukök’ün takım arkadaşı olan 16 yaşındaki Çetin Çiloğlu da benzer söylemlerde bulundu. Avrupa Şampiyonası’nda ilk üçe girme başarısı göstermiş olan Çiloğlu da wushu gibi farklı bir dövüş tekniği ortaya çıkarmış olan Çin kültürüne çok ilgi duyduğunu belirtti.

Banggood WW

Çiloğlu sözlerini “Dünya wushu şampiyonu olmayı çok istiyorum.” diyerek bitirdi.

ChinaDaily’de çıkan yazının yapabildiğim kadarıyla Türkçe’ye çevirisi bu şekilde. Çin’de wushu ve tai chi sporları çok yaygın olarak yapılıyor. Hatta diyebilirim ki yaşlılar arasında tai chi, gençler arasında da wushu yapanların oranı tahmin edebileceğinizden çok fazla.

Şu an wushu hakkında ne biliyorsunuz bilmiyorum; ama wushuya ilgi duyabileceğinizi, bu sayede de wushuya ait kıyafet ve gereçler almak isteyebileceğinizi düşünerek aliexpress.com’da küçük bir araştırma yaptım. Birkaç başlık altında wushu ile ilgili ürünlerin bazıları şunlar:

Wushu ve tai chi kıyafetleri

Wushu ayakkabıları

Wushu silahları

Wushu kılıçları

Yorum bırakın

Yorum yaparak veya soru sorarak herkesın yeni bilgiler öğrenmesine yardımcı olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top