Online Çince Kursu Arayanlar İçin Dört Seçenek

Çince öğrenmek için en iyi yer Çin. Ama tabii ki çeşitli nedenlerden ötürü herkesin Çin’e gelip Çince dil eğitimi alacak durumu yok. Özellikle de pandeminin hala devam ettiği şu günlerde.

Hal böyle olunca online Çince kursları, Çince öğrenmek isteyenler için önemli bir alternatif haline geldi. Ben de size yardımcı olabileceği düşüncesiyle online Çince eğitimi veren siteleri incelemeye karar verdim.

edX, Coursera ve Udemy gibi sitelerde teorik bilgi ağırlıklı ve sertifikalı çok sayıda Çince kursu var. italki sitesinde ise birebir pratik yaparak Çince konuşma becerisini geliştirmek isteyenler için yüzlerce öğretmen bulunuyor.

Adı geçen sitelerin herbirinin kendilerine görü iyi ve kötü yanları var. Çince öğrenmek isteyenelre bu sitelerin hepsine göz atmalarını öneririm.

Bu siteleri tek tek inceledim. Bazılarında bazı kurslara dahi kayıt oldum. Kurslara kayıt olmadan önce aklınızdaki bazı soruları cevaplandırabilirsem ne mutlu bana.

Site adıSite içeriğiSite diliDers tipiFiyat
CourseraFarklı kategorilerde online eğitimİngilizceVideo, ses dosyaları, alıştırmalarKurslar ücretsiz. Sertifikalar 39-79USD
edXFarklı kategorilerde online eğitimİngilizceVideo, ses dosyaları, alıştırmalarKurslar ücretsiz. Sertifikalar
49-670USD
italkiYabancı dil eğitimiTürkçeOnline, birebir, canlıDers başına 8-25USD
UdemyHer türlü konuTürkçeVideo5-25USD/eğitim
Çince eğitimi veren siteler (alfabetik sıra)

Coursera

Coursera, online eğitim konusunda Dünya’nın en büyük sitelerinden biri. Dünya çapında çok sayıda eğitim kurumu, Coursera platformu üzerinden online eğitim veriyor.

Coursera’da yüzlerce farklı kategoride binlerce eğitim bulunuyor. Bu eğitimler arasında Çince de var.

Coursera’da verilen eğitimlerin bazıları tamamen, bazıları da kısmen ücretsiz; ama bu eğitimleri tamamlayıp sertifika almak isteyen öğrencilerden sertifika ücreti talep ediliyor. Bu ücret de alınan eğitime göre 39 ile 79 dolar arasında değişiyor.

Coursera’nın Türkçe dil desteği yok. O nedenle İngilizce bilmeyenler Coursera sitesini kullanırken zorlanabilirler.

Sitedeki eğitimler ile ilgili daha detaylı bilgi sahibi olabilmek amacıyla Pekin Üniversitesi tarafından hazırlanmış “Chinese Characters for Beginners 汉字” adlı eğitime kayıt olup dersleri inceledim.

Bu kurs Çince karakterleri hiç tanımayanlar için hazırlanmış. Kurs ilk olarak Çince karakter vuruşları ile başlıyor. Ardından karakterlerin okunuşları ve pinyin yöntemi ile karşılıkları öğretiliyor. Kursun sonuna gelindiğinde öğrencilerin 1200 Çince karakteri okuyabilir hale gelmeleri hedefleniyor.

Videolarda karakterler pinyin ile beraber gösteriliyor

Kursun içeriğini oluşturan videolardaki karakterlerin pinyin ile yazılışı gösterilmiş. Bence bu karakterleri duyanların okunuşları öğrenmelerine çok yardımcı olabilecek düzeyde.

Karakterlerin vuruş sırasına göre yazılışlarının açıkça gösteriliyor olması da karakterleri elle yazmayı öğrenmek isteyenlere çok yararlı olabilir.

Karakterler vuruş sırasına göre videolarda kırmızı boyanıyor

Videolardan sonra her bölümde adına quiz denilen alıştırmalar var. Bu alıştırmaları ciddi bir şekilde yapan öğrencilerin cevaplarını göndermeleri gerekiyor. Kursun sonunda sertifika almak isteyen öğrencilerin bu alıştırmalardan geçer not alması gerekiyor.

Her derse ait 3-4 farklı alıştırma bulunuyor

Kursla ilgili açılmış olan forum da aynı kursu alan öğrencilerin diğerleriyle bilgi alışveriş yapmasına yardımcı oluyor ki bence bu çok iyi bir özellik.

Sonuç

Coursera, online eğitim konusunu çok ciddiye alan sitelerden biri. Ama sitenin tamamen İngilizce olması Türkiye’deki birçok kişinin hoşuna gitmeyebilir.

Öte yandan “bedava eğitim, ücretli sertifika” şeklindeki fiyat politikası Türkiye’de çoğu kişinin alışık olduğu bir politika değil. Ücretsiz olarak eğitime başladıktan sonra dahi sertifika için ne kadar ödenmesi gerektiğini öğrenmek için site içinde bir süre dolaşmak gerekiyor.

Çince hakkında teorik bilgiye sahip olmak isteyenler için Coursera önemli bir alternatif.

Sertifikalı online Çince eğitimleri- Coursera

edX

edx.org, başta ABD olmak üzere Dünya’nın ileri gelen birçok üniversitesinden eğitmenlerin verdiği yüzlerce online eğitim içeren bir site. Bu eğitimlerin hemen hepsinin ardından sertifikalar veriyor.

Sitede Çince öğrenmek isteyenler için sertifikalı, çok ciddi eğitimler var. Verilen eğitimleri tamamlamak için birkaç ay çaba sarfetmek gerekiyor.

Sitede eğitim veren kurumların çoğunluğunu Dünyaca ünlü üniversiteler oluşturuyor. Bu da sitenin online eğitime ne kadar önem verdiğini gösteriyor.

edX üzerinde verilen sertifikalı Çince eğitimlerinin dili İngilizce. Bu durum İngilizce bilmeyenlerin hoşuna gitmeyebilir.

Tıpkı coursera sitesindeki gibi, edX sitesinde de kurslara kayıt olmak genel olarak ücretsiz. Ama kursun sonunda sertifika alabilmek için sertifika parası ödemek gerekiyor. Sitedeki online Çince eğitimlerinin fiyatları 49 ila 149 dolar arasında değişiyor.

Sonuç

edX, siteye ilk girişten itibaren online eğitimi ne kadar ciddiye aldığı rahatlıkla anlaşılabilen bir site. Sitede verilen sertifikalar da özgeçmişte çok hoş görünecek cinsten.

Ama bence Çince gibi bir dili sadece teorik bilgilere dayanarak öğrenmek kolay değil. Bu sitedeki eğitimler Çince ile ilgili detayları öğrenmeye kesinlikle yardımcı olur; ama pratik eksikliğini ortadan kaldıramaz.

Sertifikalı online Çince eğitimleri- edx

italki

italki, pratik yaparak dil öğrenme niyetinde olanlar için Dünya’nın en büyük sitelerinden biri. Hong Kong merkezli sitede binlerce öğretmen yüzden fazla dilin eğitimini veriyor.

Sitede bulunan öğretmenler ikiye ayrılıyor. Profesyonel, sertifikalı öğretmenler ve hobi olarak öğretmenlik yapanlar. Öğretmen araştırırken her bir öğretmen ile ilgili detaylara ulaşılabiliyor.

italki, sitede verilen eğitimlerin kalitesiyle çok ilgilenmiyor. O nedenle italki’yi kullanarak ders almak isteyen kişilerin öğretmenlerin tanıtım videolarını dikkatle izlemeleri, aynı öğretmenlerden daha önce ders almış kişilerin yorumlarını dikkatle okumaları gerekiyor.

italki, öğretmenlerin ders başına ne kadar kazanacağına da karışmıyor. O nedenle öğretmenlerin bir ders için talep ettikleri ücret birbirlerinden çok farklı olabiliyor.

italiki‘nin tamamen Türkçe olması Türkiye’de yaşayan kullanıcıların siteyi sorunsuz bir şekilde kullanmalarına olanak tanıyor. Ödemeler de kredi kartıyla rahatlıkla yapılabiliyor.

Udemy

Udemy, edX ve Coursera sitelerinin aksine Türkiye’de tanınan bir site. Sitenin Türkçe’yi destekliyor olması da Udemy’ye olan ilgiyi arttırıyor.

Udemy, büyük üniversitelerin sertifikalı eğitimlerindense bireylerin kendi çabalarıyla yaptığı eğitimlere yönelmiş bir site.

Sitede eğitim veren kişilerin çoğu bildikleri konuları paylaşıp para kazanan kişiler. O nedenle eğitimler ile ilgili Udemy’nin herhangi bir iddiası bulunmuyor.

Eğitim videoları hazırlayan kişiler eğitimlerin ücretlerini kendileri belirliyor. Eğitimlerin satılmasının ardından da Udemy komisyonunu alıyor.

Sitede İngilizce olarak hazırlanmış Çince eğitim videolarının sayısı çok fazla. Ama ne yazık ki Türkçe olarak hazırlanmış eğitimler bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda.

Bu Türkçe eğitimlerin herbirine baktım. Hatta ücretsiz olarak verilen videoları da izledim. Bu eğitimlerin fiyatları 100 dolar civarlarında seyrediyor. Ama zaman zaman aynı eğitimlerin 11,99USD olduğu promosyonlu günlere de denk gelinebiliyor.

Sonuç

Udemy, online eğitim vermek ve almak isteyenleri biraraya getiren bir platform. Sitenin eğitimlerin kalitesiyle ilgilenmemesi kullanıcıların kendilerine en uygun eğitimi bulmasını zorlaştırıyor.

Ama Udemy’nin Türkçe olması, Türkiye’de İngilizce seviyesi yeterli olmayanların siteyi kullanmasını daha keyifli bir hale getiriyor.

Türkler için hazırlanmış online Çince eğitimleri- Udemy

Çin’de Çince Eğitimi Almak İsteyenler İçin Kılavuz-Bilgi Fırını

Yorum bırakın

Yorum yaparak veya soru sorarak herkesın yeni bilgiler öğrenmesine yardımcı olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.