Şanghay ve Pekin Dışında Çin’de Görmeye Değer Yerler

Çin, Türkiye’den 13 kat daha büyük bir ülke. Aynı zamanda da Dünya’daki en eski medeniyetlerden biri. Bu durum Çin genelinde çok fazla yer olması anlamına geliyor.

Çin’i birkaç günlüğüne ziyaret eden yabancıların çoğu Pekin, Şanghay gibi belli başlı şehirlerin dışındaki yerleri gezmek için zaman bulamıyor. (Çin korona virüs nedeniyle kapıları hala daha yabancılara açmamış olması nedeniyle şu sıralar Çin’e birkaç günlük seyahat yapamıyor. )

Çin’de Pekin ve Şanghay dışında mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında Terracotta taş asker ordusu geliyor. Asya tarzı mimarideki bahçeleri gezmek isteyenler için Suzhou Bahçeleri çok ideal. Konfüçyüs’ün zamanında ibadet etmek için sıkça ziyaret ettiği mistik Tai Dağı, Çinliler’in en az bir kere görmek istediği Batı Gölü de Çin’de gezilecek yerler listesine yazılabilir.

Çin’deki yerlerin tamamını bir yazıya toplamak mümkün değil. Ben de bu yazıda kendi ziyaret ettiğim yerler arasından bazılarını paylaşmayı uygun buldum.

Bu Yazıda adı geçen yerler:

YerŞehir
Terracotta Taş Asker OrdusuXi’an
Xi’an Şehir SurlarıXi’an
Suzhou BahçeleriSuzhou
Zhouzhuang Tarihi KasabasıSuzhou
Batı GölüHangzhou
Tai DağıTaian
Mogao MağaralarıDunhuang
Asılı ManastırDatong
Li NehriGuilin
Buz Festivali Harbin
Çin’de Pekin ve Şanghay haricinde görmeye değer yerler

Terracotta Taş Asker Ordusu

Terracota taş asker ordusu, Çin’de bulunan Dünyaca ünlü yapılarından biri. Çin’in en tarihi şehirlerinden biri olan Xi’an şehrinde yer alan taş ordu, tamamen renkli ve farklı yüzlere sahip 8000’den fazla askerden oluşuyor.

Öğrendiğim kadarıyla o dönemin kralının ölmesinin ardından kralı koruması için taştan askerler yapılmış ve kralın mezarının yanına gömülmüş.

Arkeolojik kazılarla ortaya çıkarılan askerleri büyük kısmı hava ile temas ettikten sonra rengini kaybetmiş; ama yine de görmeye değer.

Terracota taş asker ordusu

Ben Terracotta taş askerlerini ziyaret ettiğimden bölgeyi ziyaret eden devlet büyüklerinin adlarının ve fotoğraflarının bulunduğu bir tablo dikkatimi çekti. Tabloyu sonuna kadar inceledim; ama Türk devlet büyüklerinin adını göremedim.

Xi’an Şehir Surları

Xi’an orta Çin’de bence çok ilginç bir şehir. Şehrin başkent geçmişinin olması şehirdeki tarihi eserlerin çok olmasını sağlamış.

Şehrin en merkezindeki şehir surları bence görülmeye değer. Bu surlar tamamen turizme kazandırılmış. 12 metre yüksekliğinde ve 15 metre genişliğindeki surların üstünde bisiklete binerek şehrin en tarihi bölümünde gezmek çok keyifli.

Xi’an tarihi şehir surları

Suzhou Bahçeleri

Suzhou, filmlerde gördüğümüz tarzda, tipik Asya çatılı, bol çiçekli bahçeleriyle ünlü bir şehir. Suzhou’un Şangay’a sadece 90 kilometre mesafede olması şehri ziyaret etmeyi kolaylaştırıyor.

Suzhou bahçelerine hiç gitmediysem on defa gitmişimdir. Yaşadığım yerin Suzhou’a çok yakın olması bunda bir etken tabii ki. Dışarıdan gelen misafirlerimi de ilk olarak Suzhou bahçelerine götürüyorum.

Buram buram Asya’yı hissetmek için Suzhou bahçeleri ideal.

Suzhou Bahçelerinden Biri

Zhouzhuang Tarihi Kasabası

Zhouzhuang, Suzhou sınırları içinde olsa da şehir merkezine 100km mesafede, kanallardan oluşan tarihi bir kasaba.

Bu kasaba bazı kaynaklarda “Doğu’nun Venedik’i olarak da geçiyor.” Klasik Asya mimarisindeki evleri, tarihi uzun kayıkları ve kanalları ile ziyaretçilerini çok memnun eden bir yer.

Zhouzhuang tarihi kasabası

Kasabaya girişte 100yuan(16 dolar) bilet parası ödediğimi hatırlıyorum. Bence bu fiyat biraz yüksek; ama bir seferliğine verilebilir.

Zhouzhuang’a Şanghay’dan günübirlik geziler de düzenleniyor. Bu da arabası olmayanlar için Zhouzhuang’a ulaşmayı kolaylaştırıyor.

Batı Gölü

Çin’in ekonomik anlamda en gelişmiş eyaletlerinden Zhejiang’ın başkenti Hangzhou’da yer alan Batı Gölü, Çinliler’in mutlaka görmek istedikleri yerlerden biri.

Hangzhou’a Şanghay’dan hızlı trenle 40 dakikada ulaşılabiliyor.

Batı Gölüne çok kez gittim. Güzel ve görmeye değer bir yer; ama doğrusunu söylemem gerekirse Suzhou’daki bahçeleri gezmekten daha çok keyif alıyorum.

Batı Gölü

Tai Dağı

Shandong Eyaleti’nde bulunan Tai Dağı, Çin tarihi ve budizm için en önemli dağlardan biri. Tahminlere göre tarihteki 70’den fazla imparator bu dağın tepesine çıktı. Bu nedenle de farklı imparatorlar tarafından dağın birçok noktasına budist tapınakları inşa edildi.

Çin tarihindeki en önemli düşünürlerden Konfucius’un da bu dağı dini amaçlı olarak ziyaret ettiği biliniyor.

Dağın en altından tepesine çıkmak için 6000’den fazla basamak çıkmayı göze almak gerekiyor. Ben bu dağa gittiğimde bu basamakların tamamını çıkmış ve dağın tepesindeki bir otelde konaklamıştım. Ertesi sabah da erken kalkıp arkadaşlarımlar beraber güneşin doğuşunu izlemiştim.

Merdiven çıkmaktan korkmayanlar Tai Dağı’nı gündemlerine alabilirler.

Tai Dağı

Mogao Mağaraları

Çin’in hemen her şehrinde Budist tapınakları var. Mogao Mağaraları’nı özel yapan tapınakların ve Buda heykellerinin kumdan mağaralarda bulunması.

Mogao Mağaraları, Çin’in kuzeybatısında, Şangay’a uçakla 5 saat mesafede yer alıyor. Benim bu mağaralara ziyaretim şans eseri olmuştu.

Urumqi’ye uçakla giderken kötü hava koşulları nedeniyle uçağın Dunhuang şehrine iniş yapması ve orada üç gün kalması üzerine şehri gezme şansım oldu. Bu sayede de Mogao Mağaralar’nı keşfettim. Sonradan öğrendim ki Çin’de bu mağaralar çok tanınıyormuş meğer.

Mogao Mağaraları, Budizmin erken dönemlerinde, İpek Yolu üzerindeki bir çölde bulunan binden fazla mağaranın içine renkli, budizmi temsil eden figürlerin yapılması ile oluşturulan bölge diğer budist yapılarından çok farklı tarzda.

Mogao Mağaraları

Asılı Manastır

Çin’de öğrenci olduğum dönemlerde Pekin’den trenle gittiğim, sıra dışı manastır. Yapılış şekli itibariyle Trabzon’daki Sümela Manastırı’nı andırıyor.

5. yüzyılda inşa edilen ve çok kez restrore edilip günümüze kadar ulaşmayı başaran manastırın yerden yüksekliği 75 metre. Manastırda basamakların çok dar olduğunu hatırlıyor. Manastırın 40 odadan oluştuğu da öğrendiğim bilgiler arasında.

Asılı Manastır

Li Nehri

Çin’de en çok ziyaret edilen yerlerden bir diğeri, Çin’in güneybatısındaki Gülün şehrinde bulunan Li Nehri. li Nehri o kadar meşhur ki 20yuanın arkasında Li Nehri’nin fotoğrafı bulunuyor. Gemiile tur yapılarak ziyaret edilen bölgenin en önemli özelliği, nehrin çevresinin yüzlerce tepeden oluşması ve bu tepelerin nehirle birlikte çok güzel görünmesi.

Li Nehri

Buz Festivali

Çinliler’e “soğuk bir şehir söyle” deyince alacağınız cevap büyük ihtimalle Harbin olacaktır. Gerçekten de Harbin kışın -20, -30 derece sıcaklıkların çok normal karşılandığı bir şehir.

Harbin’de her yıl Ocak ayında buz festivali düzenleniyor. Çin’in kuzeyinde yaşadığım dönem ben de bu festivali ziyaret etmiştim.

Buz Festivali

Festivali ziyaret ettiği gece sıcaklık -20 derece düzeylerindeydi. Benim gibi kış aylarında kar dahi görmeyen biri için çok farklı bir tecrübe oldu. Eldivenleri çıkarınca elimin bir dakika içinde kıpkırmızı olduğunu ilk kez orada gördüm.

Her ne kadar soğuk olsa da Harbin’deki buz festivali ve Harbin şehri görmeye değer. Buzlardan yapılan binalar, heykeller, ışık gösterileri insana havanın soğukluğunu unutturacak cinsten. 300yuan(47 dolar) civarlarındaki bilet ücreti bence pahalı; ama bir kereye mahsus olarak verilebilir.

Çin’e Gitmeyi veya Çin İçinde Seyahat Etmeyi Düşünenler İçin Yararlı Siteler

 • Trip.com: Uçak bileti almak için çok fazla alternatif var. Ama fiyat ve hizmet araştırması yaparken Çin devi Trip.com‘u esgeçmemek lazım.

Trip.com, servis kalitesi ile müşterilerini hiç ortada bırakmayan bir site. Özellikle Çin içindeki ulaşım için ideal. Ben Trip.com’dan uçak bileti aldım. Bir seferinde uçuşun gecikeceği ile beni bilgilendirmek için uçuştan saatler önce beni telefondan arayarak boşu boşuna havalimanında beklememin önüne geçmiş ve gönlümü kazanmışlardı.

Çin içi tren biletlerini Trip.com’dan satın almak mümkün. Çince bilmeyenler için İngilizce dil desteği olan tren bileti satış sitesi çok fazla yok. Trip.com, yabancılar için bu problemi ortadan kaldıran sitelerden biri.

Trip.com’da tahmin edilebileceği gibi otel rezervasyonu da yapılabilir. Hatta şu an otel rezervasyonu konusunda Çin’de en çok tercih edilen sitelerin başını Trip.com’un çektiğini de söyleyebilirim.

Trip.com’un bir diğer güzel tarafı da Çin’deki turistik tesislerin giriş biletlerinin site üzerinden alınabiliyor olması. Hatta çok turistik bölgeler için paket turlar dahi satın alınabiliyor.

 • booking.com: Booking.com, Türkiye’de hemen herkesin bildiği bir site. Site Çin’de büyümek için çok çabalıyor; ama Trip.com’u koltuğundan edebilmek için daha çok zamana ihtiyaçları var.

Booking.com Çin içindeki her şehirde otel rezervasyonu yapmak için kullanılabilir. Sitedeki otel sayısı Çinli sitelerdekinden daha az; ama sitenin Türkçe versiyonunun çok profesyonelce hazırlanmış olması booking.com’u bakmaya değer hale getiriyor.

Booking.com
 • setur.com.tr: Türkiye’deki seyahat firmaları arasında en önde gelenlerinden biri. Setur üzerinden uçak ve otel rezervasyonları yapılabilir. Sitenin doğal olarak tamamen Türkçe ve Türkler’e yönelik olması Setur’u tercih etmeye değer hale getiriyor.

2 thoughts on “Şanghay ve Pekin Dışında Çin’de Görmeye Değer Yerler”

 1. Gökcan Yengin

  Sizin bunlar arasından gittiğiniz yer(ler) var mı? Ben sanırım Xihu gölü dışında başka bir yerde bulunmadım sizin listenizde. Eğer siz gittiyseniz en çok hangisini, nedeniyle birlikte açıklayabilir misiniz? :))

  1. Bu yazıda adı geçen yerlerin hepsine gittim. En çok hangisini beğendiğimi söylemem zor; çünkü hepsi birinden çok ayrı tarzda yerler. Ama aralarından birkaç tanesini seçmek gerekirse şunları seçerim:
   – Terrakota ordusu: Çok sıradadışı, taştan binlerce askerin oluşturduğu bir ordu. Dünya’da başka bir yerde böyle bir yer var mı bilmiyorum.
   – Suzhou bahçeleri: Asya mimarisinde bahçe görmek için bence en iyi yerler. Şehrin birçok yerinde çok sayıda bahçe var.
   – Zhouzhuang: Tarihi kasabalar arasında en popüler olanı. Özellikle akşam muhteşem.
   – Tai Dağı: Bence bir kere gitmek yeterli. Çok yorulmuştum gittiğimde; ama manzarası süper
   – Mogao Mağaraları: Çölün ortasında Budist tapınağı fikri bana ilginç gelmişti. Görmeye değer; ama çok zor ulaşılabilecek bir yerde.
   – Buz festivali: Benim gibi kar görmeye alışkın olmayan kişiler için muazzam bir yer.

Yorum bırakın

Yorum yaparak veya soru sorarak herkesın yeni bilgiler öğrenmesine yardımcı olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir