Çinliler’in Vazgeçemediği Yemek: Hot Pot

Çin mutfağında çok sayıda yemek var. Ama bu yemekler arasında bir tanesi var ki neredeyse bu yemeği Çin’de sevmeyen yok. Her alışveriş merkezinde en çok bu yemeği yapan restoranlar bulunuyor.

Hot pot, masanın ortasında içinde kaynamakta olan çorba bulunan tencereye önceden hazırlanmış çiğ yiyeceklerin atılıp haşlanması ile yapılan bir yiyecek. Tencerede pişen yiyecekler tencereden çıkarılıp soslara bandırılırdıktan sonra yenir

Yemekleri haşlayarak yemek Türkiye’de çok sevilen bir şey değil. Bu nedenle hot pot ilk bakışta birçok Türk için çok çekici gelmeyebiliiyor. En azından Çin’e geldikten sonra birkaç ay boyunca hot pot yemeyi denemek dahi içimden gelmedi.

Birkaç denemeden sonra hot potun müptelası haline geldiğimi söyleyemem; ama ayda bir iki kere hot pot yemekten keyif almaya başladığımı söylemek isterim.

Çinliler arkadaşlarıyla restoranlara gitmekten çok hoşlanırlar. Hatta firmalar bile iş ilişkilerini restoranlarda geliştirirler. Özel günlerde yenilen yemeklerin de öyle 15-20 dakikada bitmemesi gerekir. Bu açıdan bakıldığında hot pot tam bir biçilmiş kaftan.

Hot pot, yavaş yavaş, sohbet ede ede yenir. Zaman zaman sadece bir öğün yemek bir-iki üç saat sürebilir. Bu kadar sürede, yavaş yavaş, normalde yenilebileceğinden çok daha fazla miktarda yemek yenir.

Hot pot ile ilgili bu yazının içeriği:

Hot Pot Nedir?

Hot pot İngilizce bir kelime. İngilizce’ye de muhtemelen Çince’den çevrilerek geçmiştir. Çince’de huoguo(火锅) olarak söylenen kelimenin Türkçe’deki karşılığı sıcak tencere.

Bir yemeğin adının tencere olarak anılması ne kadar ilginç değil mi? Belki de yiyeceklerden pişirilme yöntemi önemli olduğundan bu şekilde bir tabir kullanılıyordur.

Yemek yaparken tencereler illa ki ısınır; ama hot pot yemeğinin diğer yemeklerden farkı tencerenin masanın ortasında ısınması. Başka bir deyişle hot pot murfakta değil yemek masasında yapılır.

Çinliler En Çok Hangi Yemekleri Yer?- Bilgi Fırını

Hot pot için masanın ortasındaki tencerede bulunan kaynayan suyun( çorba da denilebilir) içine et, sebze, Çin makarnası ne varsa atılır ve haşlanır. Pişen yiyeceklerler de çubuklar yardımıyla tencereden çıkarılır, sosa bandırılır ve o şekilde yenir.

Yani, hot pot, Türkiye’de herkesin bildiği “kendin pişir, kendin ye.” mantığıyla tüketilir. En büyük fark yiyeceklerin mangalda değil, su içinde pişirilmesidir.

Masanın ortasındaki tencerede bulunan suyun devamlı kaynar kalabilmesi için çoğu yerde elektrikli, taşınabilir ocaklar kullanılır. Bazı restoranlarda bu ocaklar masaya entegre edilmiş haldedir. Eski zamanlarda ise mangal benzeri özel ocaklar kullanılırmış.

Hot Pot Nasıl Hazırlanır?

Hot pot yemeden önce yemeğin içine atılacak olan yiyeceklerin hazırlanma işlemine başlanır. Et yenecekse etler ince ince kesilir. Sebze türevi yiyecekler de kesilip birbirine karıştırılmadan ayrı ayrı tabaklara konur. Karides gibi deniz ürünleri de tek tek, düzenli bir şekilde tabaklara dizilerek masaya servis edilir.

Bir hotpot masası ve hazırlanmış yiyecekler

Tencerenin içine atılacaklar tamamen yemeği yiyecek kişilerin ağız tadına bağlı.

Hot pot restoranlarındaki menülerde müşteriler yemek istedikleri yiyecekleri sipariş ederler. Bu yiyecekler de restoran mutfaklarında sadece kesilir ve çiğ olarak masaya getirilir.

Hot pot yemeğinin en önemli noktalarından biri tencerenin içinde devamlı olarak kaynayan çorbanın tadıdır.

Marketlerde hot pot çorba malzemeleri satılır. Evinde çorbayı nasıl hazırlayacağını bilmeyenler bu karışımlardan satın alır ve kaynayan suyun içine o karışımları boşaltır. Yani mantık hazır çorba yapmakla benzer.

Restoranlarda ise müşteriler çorbanın çeşidini seçer. En çok tercih edilen çorba çeşitlerinin başında domatesli, acılı ve körili çorbalar gelir. Çorbaların suyu ya kemik suyundan, veya içme suyundan oluşur.

Hem acılı hem de acısız çorba isteyen müşterilerin olabileceği varsayımından yola çıkarak bazı restoranlarda ortadaki tencereler iki bölmeli olur.

İki bölmeli hotpot tenceresi

Geleneksel hot pot yenirken büyükçe bir tencere masanın ortasına konsa da bazı restoranlarda bireylere özgü, küçük hot pot tencereleri de kullanılmaktadır.

Küçük tencerelerin kullanıldığı restoranlarda herkes kendi ağız tadına uygun olan çorbayı seçer. Her küçük tencerenin altında küçük elektrikli ocaklar vardır ve herkes kendi tenceresi içindeki yemeği yer.

Bu durum geleneklere biraz ters olsa da bu şekilde hot pot yemenin daha sağlıklı olduğu düşünülüyor.

Hot Pot Nasıl Yenir?

Hot pot için hazırlanan yemekler birer ikişer ortada kaynamakta olan çorbanın içine boşaltılır ve piştikten sonra çubuklarla tencereden çıkartılır.

Çin Yemek Çubukları Nasıl Kullanılır? Nerede Satılır?- Bilgi Fırnı

Hot pot çubuklarla yenir

Hot potun en önemli noktalarından biri tencereden çıkartılan yiyeceklerin bandırılacağı soslardır.

italki WW

Süpermarketlerde hot pot sosu olarak, farklı tatlarda çok sayıoda sos satılır.

Hot pot restoranlarında ise “sos köşesi” bulunur. Bu sos köşelerinin olmazsa olmazlarından biri susam sosudur. Hot pot yenirken en çok susam sosu tüketilir.

Ayrıca sirke, soya sosu, istiridye sosu, sarımsak sosu ve birtakım yeşillikler de bu sos köşelerinde sıkça bulunur. Müşteriler bu köşelerde diledikleri soslardan istedikleri kadar alıp kendi ağız tatlarına uygun karışım yaparlar.

Çin Yemeklerinde En Çok Kullanılan 11 Sos-Bilgi Fırını

Masada kaynayan su zamanla buharlaşarak azalır. Bu durumda tencereye su ilave edilir ve o su tekrar kaynayana kadar biraz daha beklenir.

Bir hot pot yemeğini tamamen bitirmek zaman zaman 1-2 saat alabilir.

Sonuç

Et, balık, ve sebzelerin aynı tencerede karıştırılıp pişirilmesi fikrinin Türkiye’de birçok kişinin hoşuna gitmediğini biliyorum. Ama Çin mutfağında birçok yemekte benzer karışımlar yapılır. Çin’de farklı tatlar çoğu kez aynı anda tüketilir.

Çin Yemek Kültürü İle İlgili Genel Bilgiler- Bilgi Fırını

Ben Çinliler gibi hot pot olmadan yaşayamayacak düzeyde biri değilim; ama zaman zaman gerek evde gerekse dışarıda hot pot yemekten çok keyif alırım. Dışarıda yerken yemeğin içine konulanlardan emin olduğum için de içim kısmen daha rahat olur.

1 thought on “Çinliler’in Vazgeçemediği Yemek: Hot Pot”

  1. Çin mutfağı ve yemek kültürünün şüphesiz en ilginç olaylarından birisi Hot pot kanımca. İlk kez Pekin’de yeme fırsatı bulmuştum. Ben vejetaryen olduğum için tur rehberimiz bana özel küçük bir vejetaryen hot pot hazırlatmıştı. Bu sebeple hot pot etrafında dönen muhabbetin dışında kalsam da mantarlar çok lezzetliydi. İkinci hot pot’umu Türkiye’de yedim, İstanbul’da en azından benim bildiğim bir hot pot mekanı var, orada da oldukça lezzetliydi, özellikle pirinç noodle’lar hot pot çorbasında mantarla pişince bayağı güzel oluyor 🙂

Yorum bırakın

Yorum yaparak veya soru sorarak herkesın yeni bilgiler öğrenmesine yardımcı olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top