Çinli Turistler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Her yıl 80 milyonu aşkın Çinli, bir başka deyişle Türkiye’nin nüfusu kadar Çin vatandaşı çeşitli sebeplerden dolayı Çin dışına çıkıyor. En azından korona öncesinde çıkıyordu. Dünya’da korona tehlikesi geçtikten sonra Çinliler’in yurtdışı seyahatleri tekrar başlayacak.

Türkiye’nin 1 milyon Çinli ağırlama hedefi olduğunu okumuştum bir yerde. Bence güzel bir hedef. Ama bu hedefe ulaşabilmek için turizmcilerin Çinli tursitler hakkında yeterli bilgi sahibi olması gerekiyor.

Çinli turistler tarihi yerlerde genel olarak yalnızca fotoğraf çekmekten hoşlanır. Türkiye’de Çinliler tarafından en çok bilinen yer sıcak hava balonu nedeniyle Kapadokya’dır. Öte yandan Çinliler için Ege Denizi’nin ayrı bir önemi vardır. Çoğu Çinli yurtdışı seyahatinde dahi Çin yemekleri yemeyi tercih eder. Çinli turistler para harcamaktan ve lüks eşyalar almaktan hoşlanır.

Çinliler’i Türkiye’ye çekmek kadar Çinliler’in Türkiye’de iyi vakit geçirmelerini sağlamak da önemli. Bu nedenle bu konuda seyahat acentelerine önemli görevler düşüyor. Standart seyahat programları yerine Çinliler’e özel programlar Çinliler’in ilgisini kısa zamanda arttırabilir.

Çinliler Nasıl İnsanlardır?-Bilgi Fırını

Çinliler’in Tarihi Yerlere İlgisi

Türkiye, Dünya’da en çok tarihi yere sahip olan ülkelerin başında geliyor. En bilinen tarihi mekanları turistlere göstermek tabii ki önemli; ama Çinliler’in büyük çoğunluğunun, özellikle de Çinli gençlerin tarihle pek ilgili olmadığını söylemeliyim.

Benim tanıdığım Çinliler’in çoğu tarihi yerlerde fotoğraf çekmeyi sever; ama bölgenin tarihini uzun uzadıya öğrenme çabasına girmez. Çinliler’in Çin tarihi haricindeki tarihi neredeyse hiç bilmediğini de tırnak içinde söyleyeyim.

İstanbul’a turistik gezi yapan Çinli bir turist kafilesinin kalacakları otel bence tarihi yarımadada değil, boğaz kıyısında ve Adalar’da olmalı. Avrupalı turistler tarihi binalarda kalmayı ilgi çekici bulabilir; ama Çinliler yeni, gösterişli ve modern şeylerden hoşlanırlar.

Çinliler İçin Kapadokya

Coursera WW

Türkiye deyince Çinliler’in aklına şu sıralar ilk olarak balon turu geliyor. Benim Türk olduğumu öğrenen birçok kişinin “Türkiye’ye gidip balon turu yapmak istiyorum” dediğini hatırlıyorum.

Kapadokya’daki yeraltı mağaraları ve diğer görmeye değer yerlerin Çinliler için ikinci planda olduğunu düşünüyorum. Ama balona öyle ya da böyle binmek isteyeceklerdir.

Hava muhalefeti nedeniyle balona binememek Çinli turistleri çok üzebilir. Seyahat programlarının aylar önceden yapıldığını biliyorum; ama programda küçük değişiklikler yaparak Kapadokya ve balon turunu kapsayan bölümü havanın balonların uçabileceği bir güne denk getirilmesi Çinli turistlerin çok mutlu bir şekilde ülkelerine dönmesini sağlayabilir.

Çinliler İçin Ege Denizi

Ege Denizi, Çinliler için ayrı bir öneme sahip; çünkü Ege Denizi Çince’de Aşk Denizi anlamına gelir. Hemen her Çinli Ege Denizi’ni ve denizin ne kadar güzel olduğunu biliyor.

Burada en önemli problem Çinliler’in Ege Denizi’nin Yunanistan’da olduğunu düşünmesi. Denizin Yunanistan ile Türkiye arasında olduğunu bilenlerin sayısı o kadar az ki…

Bu konuda turizm şirketlerinin yapması gereken Ege Denizi’ni iyi pazarlamak ve Çinliler’e göstermek. Bu sayede Çinliler’in Türkiye’ye olan ilgisini önemli ölçüde artabilir. Çinli turistleri Bodrum, Çeşme gibi yerlere götürmek ve onların buralarda en azından bir iki gün konaklamalarını sağlamak Çinliler’in Türkiye gezisni unutulmaz hale getirebilir.

Çinliler İçin Farklı Tatlar

Çinliler Dünya’yı gezmekten hoşlansa da konu yemek yemeğe gelince nedense yeni tatlara karşı çok tutucular. Farklı yemeklere ilgi gösterenler tabii ki var; ama genel olarak Çinliler Çin yemekleri haricindeki yemeklerden çok haz etmezler. Avrupa’ya seyahate giden Çinliler’in çoğu Çin’e geri döndükten sonra ilk olarak yemeklerin kötü olmasından şikayet eder. Fransa’da bir hafta kalıp sadece Çin yemekleri ile beslenen Çinliler’in olduğunu biliyorum. 

Türk mutfağının Dünya’nın en önemli mutfaklarından biri olduğu gerçek. Özellikle Avrupalı turistlerin Türk yemeklerinden çok hoşlandığı da doğru. Ama Çinliler’in Türk yemeklerine Avrupalılar kadar ilgi göstermelerini beklemek yanlış olur.

Herkesin bayıla bayıla yediği yemekleri yememe gayreti içinde olan Çinli turistlere karşı çok da ısrarcı olmamak en doğrusu. Onların damak tadına uygun yemek seçenekleri sunmak tahmin edilebileceğinden çok daha pozitif bir etki yapabilir.

Çin Mutfağı İle Türk Mutfağı Arasındaki Farklar- Bilgi Fırını

Çinliler İçin Alışveriş

Çinliler seyahatlerinde pahalı şeylere para harcamaktan çok hoşlanırlar. Öyle ki bazı Çinliler sadece lüks markaların bazı ürünlerini daha ucuza satın almak için Japonya veya Hong Kong’a gider.

Türkiye’yi ziyaret eden Çinliler’e Türk kültürüne ait birtakım ürünler satmaya çalışmak güzel; ama halı konusunda ısrarcı olmamakta yarar var. Çoğu Çinli halıyı ne zaman nerede nasıl kullanması gerektiğini dahi bilmez. Bunun nedeni Çinliler’in %99’unun evinde bir adet dahi halı bulunmaması.

Tur programında bulunan alışveriş noktalarına ek olarak Çinliler’i lüks markaların bulunduğu alışveriş merkezlerine götürmek onların çok kısa zamanda çok para harcamasını sağlayabilir.

Yıllar önce bir haberde okuduğuma göre özellikle Çinli devlet memurları yurtdışı gezilerinde lüks ürünler satın almaya daha çok gayret ediyormuş. Bunun nedeni de Çin içinde aldıkları lüks ürünlerden dolayı hesap verme ihtimalleriymiş.

Çinli turistlerin gideceği mağazaların WeChat veya Alipay ile ödeme kabul etmesi de önemli. Çin’de artık herkes bu iki dijital ödeme çeşidinden biri ile günlük hayatını devam ettiriyor. Cebinde nakitle gezen kişilerin sayısı o kadar azaldı ki.

Çinliler ve Japonlar

İkinci Dünya Savaşı’nda Japonlar’ın Çin’i istila etmiş olmasından dolayı Çinliler’in çoğu Japonlar’dan hoşlanmaz. Seyahat halindeyken başkalarının onlara “Japon musun?” diye sorması veya Japonca’da merhaba anlamına gelen “koniçiva” demesi Çinliler’in hoşuna gitmez.

Çinli turistlerle görüşmeden önce en basit birkaç Çince kelimeyi öğrenmek, hiç olmazsa “nihao”(merhaba) veya “şieşie”(teşekkürler) diyebilmek Çinliler ile kurulan bağları güçlendirebilir.

Herkes İçin Basit Çince Kelimeler ve Okunuşları- Bilgi Fırını

2 thoughts on “Çinli Turistler Hakkında Bilinmesi Gerekenler”

  1. Çinli turistlerin yurt dışı seyahatlerinde bile Çin yemeği tercih ettikleri konusunda çok haklısınız, özellikle de orta yaş ve üstü, ki Çin’in bu yaş grubu dünyayı gezme konusunda birçok ülkenin gençlerine taş çıkartır, mutlaka Çin mutfağı arıyor. Kapadokya gerçekten görülmeye değer bir yer ama ben Çinli arkadaşlarıma balona binmektense tüm balonların gökyüzünde olduğu anları izlemeyi tavsiye ediyorum. Bir İzmirli olarak da Efes’i, Şirince’yi, Alaçatı’yı hepimiz kadar çok sevdiklerini biliyorum, ancak maalesef bu kadar turistik mekanlarda dahil Çinli arkadaşlarımla Japonca, Korece konuşmaya çalışan insanlar oluyor, üzücü!

    1. Çinliler başkalarının kendilerini Japon veya Koreli zannetmesinden pek haz etmiyorlar; ama bunda kimseyi suçlamamak lazım. İlk bakışta Çinli, Koreli ve Japonları ayırmak hiç kolay değil.

Yorum bırakın

Yorum yaparak veya soru sorarak herkesın yeni bilgiler öğrenmesine yardımcı olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top