2021’de Çin’de Üniversite Okumak İçin Ne Yapmalı?

Her ne kadar Çin sınırları yabancılara açılmamış olsa da 2021 güz dönemi için Çin’deki üniversiteler hem lisans hem de yüksek lisans programlarına yabancı öğrenci kabul etmeye devam ediyor! Şu an çok sayıda yabancı Çin üniversitelerinden kabul aldı bile.

Çin’e gitmek şimdilik mümkün değil; ama kabul alınan Çin üniversitelerinde lisans veya yüksek lisans programlarına başlamak mümkün.

Üniversitelerden resmi açıklama yapılmamış olsa da çok kuvvetli ihtimalle birçok Çin üniversitesi Eylül ayında online olarak eğitime başlayacak. Sınırların açılmasının ardından da kampüslerde eğitim devam edecek. Böylece yurtdışı üniversite hayali olan öğrenciler eğitimlerine Çin üniversitelerinde devam edebilirler.

Neden Çin?

Çin’de eğitim almak için nedenleri birkaç maddede açıklayayım.

 • Çin’in baş döndürücü bir hızda kalkınmakta olması ve Çin’in hızla süper güç olma yolunda ilerlemesi.
 • Çin üniversitelerinin her geçen yıl daha üst sıralara tırmanması. (Halihazırda birkaç Çin üniversitesinin en iyi 100 üniversite arasına girmeyi başardı ve sıralamadaki yerleri giderek yükseliyor.
 • Çin’e gelen Türk öğrencilerin Çin’i tercih etmelerinin nedenlerinden bir diğeri Türkiye’deki üniversite giriş sınavından istedikleri puanı alamamış olmaları.
 • Lise sonunda öğrencilerin üniversite giriş stresine girmek istememeleri.
 • Çin’deki üniversite eğitiminin ve yaşamın gelişmiş ülkelere oranla daha uygun fiyatlı olması.
 • Çin’in teknolojiyi günlük hayatta tahmin edilebileceğinden çok daha aktif olarak kullanıyor olması. En basitinden Alipay ve WeChat pay sayesinde Çin’de artık nakit taşımaya hiç gerek yok. Para ile alakalaı olan her şey telefonla ödenebiliyor.
 • Çin’de nüfusu 10 milyondan fazla dev şehirlerde dahi günün her saatinde sokaklarda yürümenin gerçekten çok güvenli olması.
 • Öğrencilerin Çince öğrenme arzuları. Çince öğrenmek için en uygun yerin Çin olması.
 • Çin’in 5000 yıllık tarihi, dört mevsimin aynı anda yaşanabildiği bir yer olması.
 • Uzakdoğu kültürü.

Çin’de Hangi Üniversitede Ne Okunabilir?

Çin genelinde binlerce üniversite var. Bunların birkaç yüz tanesi yabancı öğrencileri kabul edebiliyor. Kendinize uygun üniversite ve bölümü bulabilmek için iki seçenek var:

İlk seçenek üniversiteleri teker teker araştırmak, onların resmi web sitelerine teker teker bakmak ve uygun olanlara bireysel olarak başvuru yapmak. Başvurunun başarıyla sonuçlanması durumunda ekonomik olarak tasarruf yapılabilir; ama bu süreç çok yorucu olabilir.

İkinci seçenek aracı firmalarla görüşmek. Bulunduğunuz yerin yakınında yurtdışı eğitim danışmanlığı yapan firmalar aracılığıyla seçeceğiniz üniversite ve bölüme göre hizmet ücreti ödeyerek işlerinizin çok daha kolay bir şekilde yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Bilgi Fırını ve sitemizin bağlı olduğu Çin Merkezli Daiyuan Enterprise Management & Consulting Co, Ltd (昆山代元企业管理咨询有限公司) ile Çin’in en büyük üniversiteye giriş platformu CUCAS ile işbirliğine gittik. Bu da Çin’deki 400’den fazla üniversiteye Türkiye’den veya diğer ülkelerden öğrenci getirebilmek için aracı olabileceğimiz anlamına geliyor.

CUCAS ile işbirliği yapmamızın nedeni CUCAS’ın üniversitelere başvurular için hazırlamış olduğu çok profesyonel site. Bu sitede gidilebilecek bütün üniversiteler ve okunabilecek bütün bölümler ile ilgili bilgiler bulunuyor.

Öte yandan yine CUCAS sitesinde çeşitli üniversiteler ile ilgili tanıtım videoları da yer alıyor. (Bazı üniversitelerin canlı yayınları dahi olabiliyor)

CUCAS resmi internet sitesi.

Çin’de Üniversite Okumak İçin Gereksinimler

Çin’deki yüzlerce üniversitenin tamamı için geçerli gereksinimlerin hepsini ayrı ayrı anlatmak zor; ama genel olarak üniversitelerin adaylarda aradığı özellikler şu şekilde:

Çince dil eğitimiLisansYüksek lisansDoktora
Yaş*18 ve üstü18-2530’dan az40’dan az
Yabancı Dil**IELTS- 5,5(ingilizce bölümler için

HSK- 4 (Çince bölümler için)
IELTS- 6 (İngilizce bölümler için)

HSK-5 (Çince bölümler için)
IELTS- 6 (İngilizce bölümler için)

HSK-6 (Çince bölümler için )
Çin Üniversitelerinin temel gereksinimleri

* Belirtilen yaşlar Çin genelinde ortalama fikir vermesi amacıyla yazılmıştır. Bazı üniversiteler yaşı burada belirtildiğinden daha büyük öğrencileri de kabul etmektedir.

** Ana dili İngilizce olan bir ülkenin vatandaşı olan öğrencilerden IELTS puanı istenmemektedir. Çince bir bölümde okumak isteyip Çince seviyesi yeterli olmayanlar Çin’de bir yıl hazırlık okumaktadır.

2021 İçin Öğrenci Almaya Devam Eden Çin Üniversiteleri

2021 yılının son birkaç ayında olduğumuz şu zaman diliminde bazı Çin üniversiteleri lisans programlarına programlarına başvuru almaya devam ediyor. İşte o üniversiteler:

* İşaretli üniversitelerde eğitim dili İngilizce’dir.

ÜniversiteBölümBaşlangıç TarihiSon Başvuru TarihiYıllık Eğitim Ücreti
Liaoning Shihua University*– Petroleum and Gas Engineering
– Civil Engineering
– Mechanical Design, Manufacturing and Automation
– Electrical Engineering and Automation
– Business Administration
– Computer Science and Technology
– Petroleum and Gas Storage and Transportation Engineering
– Chemical Engineering and Technology
– Mining Engineering
10 Eylül15 Ekim2470 dolar
Xuzhou Medical University*MBBS30 Eylül30 Eylül 5095 dolar
Xuzhou Medical University*Nursing30 Eylül30 Eylül 4632 dolar
2021 yılında eğitime başlayacak üniversiteler ve bölümleri

Nasıl Başvuru Yapılır?

Başvuru esnasında istenen belgeler:

 • Pasaport
 • Fotoğraf
 • Başvuru formu
 • Diploma (Henüz liseden veya üniversiteden mezun olmayanların bu durumu belirtmeleri gerekmektedir)
 • Not dökümü
 • İngilizce yeterlilik belgesi( İngilizce bölüm okumak için IELTS veya TOEFL sonucu)
 • Çince yeterlilik belgesi.( Çince bölüm okumak isteyenler için HSK sonucu)
 • Sağlık raporu
 • Tavsiye mektubu
 • Araştırma ve okuma planı
 • Adli sicil kaydı (Temiz kağıdı olarak da bilinir)

Not: Burada adı geçen belgeler genel olarak üniversitelerin çoğu tarafından istenen belgelerdir. Bazı üniversiteler burada olanları talep etmeyip listede bulunmayan birtakım belgeler isteyebilir.

32 thoughts on “2021’de Çin’de Üniversite Okumak İçin Ne Yapmalı?”

  1. Merhaba.

   Mesajınız için teşekkürler.

   Çin’de burslu okuyabilmek için birkaç farklı yol var. Bunlardan birincisi Confucius Institute öğrencisi olmak. İstanbul’da bildiğim kadarıyla Confucius Institute şubesi var. Tabii ki bu enstitünün öğrencisi olmak en azından burs başvurusu yapabilmeyi sağlıyor.

   İkinci yöntem üniversitelerin sitelerine bakıp burs olanaklarına göz atıp tek tek başvurmak. Bu yöntem en ucuz yöntemmiş gibi görünse de üniversite sayfalarına tek tek bakıp başvuru yapmak biraz yorucu olabilir.

   Üçüncü yöntem ise Çinli eğitim firmaları ile görüşmek. Şu an Çinli eğitim danışmanı firmalar burs işini ilk günden halledebiliyorlar.Onların anlaşmalı olduğu üniversiteler var. Sadece servis ücreti alıyorlar ki bu da 4 yıllık bir üniversite için toplam 2500-3000 dolar civarlarında.Türkiye’deki eğitim firmalarından çok daha uygun bir fiyat. Eğer böyle bir yolu seçmek isterseniz Bilgi Fırını’nın anlaşmalı olduğu Çinli eğitim firması ile görüşmenize yardımcı olabiliriz.

   İyi çalışmalar.

  1. Merhaba.

   Mesajınız için teşekkürler. Pandemi nedeniyle sınırların büyük ölçüde kapalı olması nedeniyle üniversitelerin çoğu eğitime online olarak devam ediyor. Xi’an Jiaotong University’nin de aynı şekilde eğitime devam ediyor olma ihtimali çok yüksek. Çin sınırları açıp öğrencilerin gelmesine izin verene kadar bu böyle devam edecek gibi görünüyor. Sınırlar açıldıktan sonra ne olacağını, online eğitimin devam edip etmeyeceğini şu an kimse bilmiyor.

   İyi çalışmalar.

 1. Merhabalar “Bir Kuşak Bir Yol” projesi kapsamında anlaşmalı olan çin üniversitelerinde okumayı seçmiş biri ile iletişime geçmem mümkün müdür?

  1. Merhaba.

   Mesajınız için teşekkürler. Bir kuşak bir yol projesi ile bu yıl bizzat ben yüksek lisans programına kayıt olmak üzereydim. Başvurumu yaptıktan sonra derslerin pandemi nedeniyle online başlayacağını öğrendikten sonra başvurumu geri çektim.

   Bu konu ile ilgili Bilgi Fırını olarak anlaşmalı olduğum Çinli bir aracı firma var. Bu firma sadece Bir Kuşak Bir Yol projesine yönelik öğrenciler bulma üzerine çalışıyor. Çin genelinde 30-40 tane üniversite ile anlaşmaları var. Öğrencilerin sadece servis ücreti ödemeleri gerekiyor ki bu miktar 2500-4000 dolar arasında değişiyor. Bir üniversiteden kabul alan öğrenciler okula başka ücret ödemiyorlar. Bence dört yıllık yurt dışı üniversite eğiti için bu miktar çok makul düzeyde.

   Dilerseniz anlaşmalı olduğum firmayla sizi görüştürebiliriz.

   Saygılar.

 2. Merhabalar tekrardan 🙂 Çin de üniversite okumak için lise diplomasının yeterli olduğunu söyleyen siteler var ,
  Bahsedilen , üniversite sınavı puanına bakılmaksızın bir alım mı?

  1. Merhaba.

   Çin üniversitelerine kabul alabilmek için lise diploması en önemli şartlardan biri. Türkiye’deki üniversite sınavının puanı ile Çinli üniversiteler ilgilenmiyor. Ama okunulacak bölüme göre TOEFL puanı veya HSK puanı gibi gereksinimleri olabiliyor. Çince seviyesi yeterli olmayan öğrenciler üniversitelerde bir sene Çince dil eğitimi aldıktan sonra bölüm derslerine başlayabiliyor.

   İyi çalışmalar.

  1. Merhaba.

   Mesajınız için teşekkürler. Burslu yüksek lisans programları ile ilgili CUA(China University Alliance) ile ortak çalışıyoruz. CUA, Çin merkezli bir firma. Çin Hükümeti’nin Bir Kuşak Bir Yol Projesi (One Belt One Road Iniative) kapsamında anlaşmalı olduğu üniversitelere yabancı öğrenci bulmakla yetkili firmalardan biri.

   CUA aracılığıyla Çin’e gelen öğrenciler öğrenimlerini tamamen burslu olarak alıyorlar. (Bursların kapsamı farklı üniversitelerde küçük farklılıklar gösterebiliyor) Bu bağlamda CUA’ya öğrenciler sadece aracılık hizmeti ödüyorlar ki bu da bölüm ve üniversiteye bağlı olarak 2000 ile 3000 dolar arasında değişiyor. (Bu ücret sadece aracılık için bir kereye mahsus olarak talep ediliyor)

   Bilgi Fırını CUA’nın resmi Türkiye temsilcisi. Çin’de okumak isteyen öğrencileri hiçbir ek ücret istemeden CUA ile görüştürüyorsunuz.

   Siz de CUA ile görüşmek isterseniz sizin için de bir görüşme ayarla yabiliriz. Dilerseniz görüşmede biz de bulunabiliriz. Görüşmeler Wechat/skype ve whatsapp üzerinden yapılabilir.

   İyi çalışmalar…

 3. Merhaba. Benim Türkiye’deki üniversite sınavındaki sonucum Çin’de bir üniversiteye kabul alma şansımı arttırabilir mi? Ve Çin’deki daha tanınmış (mesela Dünya sıralamalarında ilk 500’deki) üniversitelere kabul alma şansım nedir?

  1. Merhaba. Mesajınız için teşekkürler. Çin’deki üniversiteler genel olarak üniversite sınavı sonucuna bakmıyorlar. Bunun nedeni Çin’e gelen yabancı öğrencilerin çoğunun ülkesinde üniversite sınavı olmaması olabilir. Çinli üniversiteler için en önemli şart lise diploması. Sizin sınav sonucunuz Çin’deki bir okula yerleşme şansınızı arttırmayabilir. Bazı durumlarda lise boyunca aldığınız notların dökümünü isteyebilirler ve bu not dökümü onlar için daha belirleyici olabilir.

   Çin’in en iyi üniversitelerinin çoğu Türkiye’deki aracı firmalarla anlaşmalı. Bu üniversitelerden birine aracı firmaların yardımıyla yerleşmeniz daha kolay. Bunun için de tabii ki aracılık ücreti ödemeniz gerekecektir.

   İyi günler…

  1. Merhaba.

   Mesajınız için teşekkürler. TOEFL, IELTS puanları sadece eğitim dili İngilizce olan bölümler için isteniyor. Eğitim dili Çince olan bölümler için gereken HSK puanı. Bunun için gerekli puanı Çin’de bir sene hazırlık okuyanların çoğu alabiliyor.

 4. Merhaba, İngilizceyi az bilip Çin hiç bilmeden dil eğitimi alına bilirimi?
  Ayrıca lise diplomasında mezuniyet puanına bakılıyor mu?
  Mühendislik için ayrı giriş sınavları var mı ?

  1. Merhaba. Mesajınız için teşekkürler.

   Çin’de Çince dil eğitimi almayı düşünüyorsanız Çince bilmenize gerek yok. Ama dersleri takip edebilmek için biraz İngilizce biliyor olmanız sizin yararınıza çünkü derslerde öğretmenler açıklamaları İngilizce yapıyor.

   Lisans bölümlerinde okumak içinse İngilizce bölümler için TOEFL puanına, Çince bölümler için ise HSK puanına bakılıyor.

   Lise diplomasında mezuniyet puanına bakan üniversiteler var; ama bu tip üniversiteler sayısı notlara bakmayanlara oranla çok az.

   Mühendislik için ayrı giriş sınavı yok. Önemli olan başvuru esnasında liseden mezun olmuş veya üniversite eğitimine başlamadan önce mezun olacak olmak.

   İyi çalışmalar.

 5. Ben şuan üniversitede okuyorum diyelim ilets ve toefl sınavlarından iyi bir İngilizce puanı yaptım üniversite olarak kendi bölümüne yakin bir bölüm okuyabiliyor muyum

  1. Merhaba.

   Mesajınız için teşekkürler. IELTS veya TOEFL puanınız yeterli ise kendi bölümünüze yakın bir bölümde veya başka bir bölümde okuyabilirsiniz. Ama önceden aldığınız dersleri saydırabilir misiniz onu bilmiyorum. Bu özel bir durum. O nedenle başvuru yapmadan önce Çin’deki üniversitelerle görüşmek en doğrusu.

   İyi çalışmalar.

 6. Merhaba,aylardır HSK 3 e çalışıyorum(HSK 1 ve 2 bitti) sınava girmek istiyorum.Ama Istanbul’da HSK merkezi bulamadım.Yardımcı olabilirmisiniz.

   1. Çin’deki üniversiteler yabancı öğrenci seçerken üniversite sınav sonucuna bakmıyorlar. Başvuru yapan öğrencilerin çoğunun ülkesinde böyle bir sınav yok. Ama bazı üniversiteler lise not dökümünü isteyebiliyor.

  1. Merhaba. Mesajınız için teşekkürler. Tam burslu tıp eğitimleri konusunda pek bilgim yok maalesef. Confucius Institute ve üniversitelerin resmi web sitelerinde aradığınız bilgiyi bulabileceğinizi düşünüyorum.

   İyi çalışmalar.

 7. Gökcan Yengin

  Bence 2021 ve 2022 özellikle Çin’de eğitim almak için en iyi zaman değil. Gerçi durum dünya genelinde aynı ama şimdi burslar yatırılmıyor. Üstüne üstlük derslerin hepsi online ve gece saati. Keza Çince bir bölüm okuyarsanız da geçmiş olsun online hazırlık okuyarak Çince eğitim görecek kadar dil becerisi nasıl elde edilir emin değilim.

 8. Diğer yoruma katılıyorum, 2020 yılında bir yıllık Çince dil eğitimi bursu kazandım ancak pandemi sebebiyle 2 kere ertelemek zorunda kaldım. Eğitimini bırakıp gelmek zorunda kalan arkadaşlarım oldu. Çince sertifikanız varsa Çin’de burslu okumak için çokça fırsat çıkıyor karşınıza, ancak içinde bulunduğumuz bu dönem haricinde tabii. Umarım bir an önce bazı şeyler düzelir ve Çin’e yabancı öğrenci akışı yeniden başlar.

 9. Merhabalar ben üniversiteyi Çin de okumak istiyorum.Lise öğrencisiyim ve açığa geçme gibi bir düşüncem var falat geçersem bir sıkıntı oluşur mu başvurumda ? Açıktan veya örgünden mezun olmak fark yaratır mı?

  1. Merhaba.

   Yorumunuz için teşekkürler.

   Çin’de üniversite okuyabilmek için üniversitelerin ihtiyacı olan lise diplomasıdır. Diplomanın hangi kanalla nasıl alınmış olduğu konusunda üniversitelerin bildiğim kadarıyla üniversitelerin herhangi bir tercihi yok.

   İyi çalışmalar.

  1. Merhaba. Mesajınız için teşekkürler. Çin’de hukuk bölümü lisans eğitimi alınabilir; ama Çin’de alınacak olan hukuk diploması Türkiye’de avukat olarak çalışmayı sağlamayabilir. İki ülkenin kanunları birbirinden farklı olduğundan Türkiye’de ek formaliteler veya ek zorunluluklar ortaya çıkabilir.

 10. lisans okumayı düşünüyorum fakat okulu nasıl seçeceğimiz bilmiyorum ya da çevreyi neye göre araştırmam gerektiğini. eğer yardımcı olursanız çok memnun olurum.

  1. Merhaba. Mesajınız için teşekkürler.

   Çin’de binlerce üniversite olduğundan doğru olanı seçmek çok kolay değil. Benim size tavsiyem öncelikle Çin’in Dünya sıralamasında en üst yerlerde olan üniversitelerinde istediğiniz bölümün olup olmadığına bakmanız.

   Öte yandan adını duyduğunuz, veya yaşamayı tercih ettiğiniz bir Çin şehri o şehir ve çevresindeki üniversitelere de bakabilirsiniz.

   Fiyat açısından daha makul üniversiteleri araştırmak isterseniz genel olarak en bilinen büyük şehirlere uzak olan üniversiteleri düşünebilirsiniz.

   İyi çalışmalar.

Yorum bırakın

Yorum yaparak veya soru sorarak herkesın yeni bilgiler öğrenmesine yardımcı olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.