Çin’de Okullar Nasıl Açılacak?

Anne babaların hemen hepsi “okullar nasıl açılacak” diye soruyor. Öyle ya. Bir yanda bir türlü geçmek bilmeyen korona virüsü tehlikesi. Bir tarafta okula gitmek zorunda olan çocuklar.

Türkiye’de okulların nasıl açılacağı konusunda gelişmeleri takip ediyorsunuzdur. Ben de Çin’de bu konuda neler yapıldığını sizle paylaşayım. Sizin de bir fikriniz olsun.

Aslında Çin’de koronavirüs büyük ölçüde kontrol altına alındı. Bu nedenle okulların açılmasıyla ilgili kaygılar çok azaldı. Ama yine de öyle görünüyor ki bu konuda tedbiri elden bırakmayacaklar.

Öğrencilerin okula başlamasından önce ilk olarak birçok şehirde öğrencilerin okulların açılmasından önceki son on beş günde şehir dışına çıkmaları yasaklandı. Okul için çevre illerden gelecek olan öğrenciler de geri dönüş yaptıktan sonra on beş gün süreyle okullara alınmayacak. Bu tip önlemler şehir bazında alınan önlemlerden bazıları.

Bir de işin hükümet tarafı var. Geçtiğimiz günlerde Çin Sağlık Bakanlığı anaokulları, ilk ve orta dereceli okullar ve üniversitelerin açılması sırasında alınacak önlemleri içeren bir bildiri yayımladı. Bu bildiride ele alınan konular şöyle:

  • Ülke genelinde okulların tamamı önceden belirlenmiş olan takvime uygun olarak gününde açılacak.
  • Düşük riskli bölgelerden gelen üniversite öğrencileri ve öğretim üyeleri telefonlarında yeşil kod olması durumunda üniversite kampüslerine girebilecek. Orta ve yüksek riskli bölgelerden gelenlerin ise son bir hafta içinde yaptırdıkları nükleik asit testi sonucunun negatif olması durumunda üniversitelere alınacak.
  • Üniversite kampüsleri içinde maske takma zorunluluğu olmamakla beraber kampüse giren herkesin vücut sıcaklığı ölçülecek ve yeşil kodu taranacak.
  • Üniversitelere yemek dağıtımı yapan firma görevlilerinin denetimi de üniversite yönetimleri tarafından yapılacak.
  • Anaokul öğrencilerinin okulda oldukları süre boyunca maske takmalarına gerek yok; ama öğretmenler ve diğer çalışanlar mutlaka maske takacaklar. Çocukları okula bırakan ve akşam okuldan alacak olan velilerin okulun içine girmelerine izin verilmeyecek.
  • Düşük riskli bölgelerdeki ilkokul, orta okul ve lise öğrencilerinin maske takması zorunlu değil; ama diğer bölgelerde öğrenciler maske takacak. Okullara giriş çıkışlar okul yönetimi tarafından takip edilecek ve zorunlu olmadıkça ziyaretçilerin okula girmesine izin verilmeyecek.
  • Şu an Çin dışında olan öğretmen ve öğrenciler ikinci bir bildiriye kadar okullara alınmayacak.

Yorum bırakın

Yorum yaparak veya soru sorarak herkesın yeni bilgiler öğrenmesine yardımcı olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.