Çin’de Ev Kiralamak Nasıl Olur? Kiralar Kaç Paradır?

Çin’de uzun süre ikamet etmeyi planlayanların önünde en iyi alternatif ev kiralamak gibi görünüyor. Devamlı otelde kalmak da bir seçenek. Bu şekilde yaşayan çok sayıda yabancı var; ama karışan görüşen istemeyenler, özellikle de ailesiyle Çin’e gelenlerin ev kiralamaya ihtiyacı var.

Çin’de kiralık ev aramaya başlamadan önce Çince bilen kişilerden yardım almak gerekir. Ev kiraları şehirden şehre değişmekle beraber metropol şehirlerde 100 metrekarelik bir evin kirası 1000USD dolaylarındadır. Çin’de ev kiraladıktan sonra 24 saat içinde polise gidip kayıt yaptırmak gerekir.

Ev Kiralamadan Önce Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Çin’de ev kiralamak isteyenlerin önünde her ülkede olduğu gibi birkaç seçenek var. Bunlar internet sitelerine bakmak, emlakçılara gitmek veya eşe dosta sormak.

Hiç Çince bilmeyen, hiç Çinli arkadaşı olmayanlar için tavsiyem ev arama telaşına başlamadan önce çalışacakları firmalarla veya okuyacakları üniversiteler ile iletişime geçmeleri. Bu firma veya üniversitelerde yardımcı olabilecek birileri mutlaka bulunur. Çinliler’in ev arayan kişilere ellerinden gelen yardımı yaptıklarına çok kez şahit oldum.

Çince bilen arkadaşı olanların da arama yapmaya başlamadan önce arkadaşlarına danışmalarında. “Biz o kadar da tanışmıyoruz. Bana yardımcı olmak istemeyebilir.” diye düşünmemek lazım. Bir kişiyi bile tanımak hiçkimseyi tanımamaktan iyidir.

Çinliler ile nasıl iyi ilişkiler kurulabileceğini merak ediyorsanız Bilgi Fırını’ndaki bu yazı ilginizi çekebilir.

İnternet sitelerinde ev arayanların dikkat etmesi gereken önemli bir nokta var. İnternet sitelerindeki evlerin bazıları hakkında gösterilen fotoğraflar gerçeği yansıtmayabiliyor. Bazı emlakçılar başka evlerin resimlerini ev kirasını çok düşük yazarak siteye ekliyor. Müşteriler arayınca da onlara başka bir ev öneriyor.

Emlakçıların çoğunda yeterli miktarda ev portföyü bulunuyor. Benim gördüğüm kadarıyla emlakçılar da birbirlerine yardımcı oluyorlar. Birçok emlakçı wechat gruplarında birbirleriyle paylaşımlarda bulunuyor.

Bir müşterinin kendi bölgelerinin dışındaki bir yerde ev araması durumunda müşteriye “ev yok” demek yerine grupta müşteri bilgilerini paylaşıyorlar. Uygun evi olanlarla da işbirliğine gidiyorlar. Müşterinin evi kiralamasının ardından da komisyonu paylaşıyorlar.

Çin’deki bir emlakçı

Emlakçının komisyonu bir aylık ev kirasına eşdeğer oluyor. Çinliler komisyonun kimin tarafından ödeneceği ve ne kadar olacağı konusunda pazarlık yapıyor. Bazı durumlarda komisyon kiracı ve ev sahibi tarafından yarı yarıya paylaşılıyor.

Kiracının yabancı olması durumunda zaman zaman bütün ev kirasını yabancının üstüne yıkmaya çalışabiliyorlar. O nedenle pazarlık kısımlarını bir Çinli ile yapmak en doğrusu.

Çin’de kiralanan evler genel olarak eşyalı oluyor. O nedenle kiracıların yatak, buzdolabı, çamaşır makinesi, televizyon gibi eşyaları almasına gerek olmuyor.

Çin’de ev kiralamanın olmazsa olmazlarından biri kapora. Bu kapora genel olarak bir aylık kiraya eşdeğer oluyor. Bu kapora miktarı da kontrata yazılıyor. Kontratın bitmesinin ardından bu paranın iade edilmesi gerekiyor

Buradaki tecrübelerime dayanarak söylemeliyim ki, ev sahiplerinin çoğunluğu parayı iade etmemek için binbir dereden su getiriyor. Bir keresinde bırakın parayı iade etmeyi, üstüne para isteyene dahi rastladım.

Çin’de Ev Kiraları Kaç Paradır?

Çin’de ev fiyatları, özellikle de büyük şehirlerde Türkiye’deki ev fiyatlarından yüksek. İstanbul’daki fiyatlar Türkiye ortalamasının çok üstünde; ama yine de Şangay ve Pekin’de ev kiraları İstanbul’dakilere oranla çok fazla.

Çin evleri ve Çin’de ev satın almak ile ilgili detaylı bilgiler arıyorsanız Bilgi Fırını’ndaki bu yazı ilginizi çekebilir.

Aslında Çin’de ev kiralarının ev fiyatlarına oranı göz önünde bulundurulduğunda fiyatların birçok ülkeye oranla çok daha düşük seviyede olduğunu söyleyebilirim. Bunun nedeni Çin’deki evlerin anlaşılamayacak derecede pahalı olması.

Çin’deki ev kiraları ile ilgili araştırma yaparken cityhouse.cn(城市房产网) sitesinde ilginç bir tablo buldum. Bu tabloda Çin’deki 30 büyük şehirdeki metrekare başına kira ücretlerine yer verilmiş. 2021 yılının Nisan ayına ait tablonun orijinali Çince. Ben tabloyu Türkçe’ye, metrekare fiyatlarını da dolara çevirerek aşağıya koydum.

ŞehirOrtalama metrekare başına kira
Pekin16,3 USD
Shenzhen15,8 USD
Şanghay15 USD
Hangzhou10,5 USD
Guangzhou9,45 USD
Xiamen8,1 USD
Nanjing7,77 USD
Sanya6,5 USD
Tianjin6,34 USD
Chengdu6,28 USD
Çin’de ortalama ev kira fiyatları en fazla olan 10 şehir

Yukarıdaki tablodan yola çıkarak başkent Pekin’de 100m2 büyüklüğünde ev kiralamak isteyenlerin ortalama 1630 dolar ev kirası ödemeyi göze alması gerekiyor.

Ev Kiraladıktan Sonra Neler Yapılmalıdır?

Bir yabancı olarak Çin’de evi bulup ev sahibi ile anlaşma imzaladıktan sonra yapılması gerekenler var. Bunların arasından en önemlisi evde oturmaya başlanılan günden başlayarak 24 saat içinde en yakın karakola gidip kayıt yapmak.

Otelde kalanların böyle bir zorunluluğu yok; ama evlerde kalanların bu kuralı unutmaması gerekiyor. 24 saat içinde kayıt yapılmaması ve bu durumun farkedilmesi durumunda para cezası kesiliyor.

Birkaç yıl önce bir arkadaşım bulunduğu şehirde başka bir eve taşınmış; ama yeni adresine kayıt yaptırmayı unutmuştu. Durumun ortaya çıkması üzerine her bir aile bireyine 500yuan(77,75USD) para cezası kesilmişti.

Karakola gidip kayıt olmak çok basit. Pasaport ve ev kiralama sözleşmesini göstererek 10 dakika içinde kayıt tamamlanıyor. Bazı karakolla çalışan kişilerin çalışma belgesini de isteyebiliyor.

Karakola kayıt olduktan sonra Türk temsilciliklerine de kayıt olunması bence çok önemli. Bildiğim kadarıyla adres değişikliğini 15 gün içinde Türk büyükelçi ve konsolosluklarına bildirmek gerekiyor.

Bu da çok kolay. Adres betan formunu, pasaport fotokopisini ve polise kayıt yapıldığına dair belgenin fotokopisini posta ile ilgili temsilciliğe göndermek yeterli.

Çin’deki hangi temsilciliğin hangi bölgelerden sorumlu olduğunu görmek için aşağıdaki tablodan yararlanabilirsiniz.

TemsilcilikGörev Bölgesi
Şanghay BaşkonsolosluğuŞanghay, Anhui, Jiangsu, Zhejiang
Guangzhou BaşkonsolosluğuGuangdong, Fujian, Guangxi, Hainan
Hong Kong BaşkonsolosluğuHong Kong, Makao
Pekin BüyükelçiliğiYukarıdaki bölgeler dışında kalan her yer
Çin’deki Türk temsilcilikleri ve görev yerleri

Kiralık evin anahtarını aldıktan sonra benim tavsiyem ilk olarak kilidin değiştirilmesi. Çin’de şehirler genel olarak çok güvenlidir; ama yine de tedbirli olmakta yarar var. Kiracıya verilen anahtarın yalnızca bir tane olmama ihtimali yüksek. Muhtemelen aynı bölgedeki emlakçıların çoğunda aynı anahtarın bir kopyası vardır.

DHgate WW

Kiralanan evlerin elektrik, su, varsa doğalgaz ücretleri artık Alipay veya Wechat üstünden ödeniyor. Çin’e ilk gelinen dönemde her ikisini de kullanmak mümkün olmazsa faturalar direk olarak ev sahibine ödenebilir.

Elektrik, su ,doğalgaz veznelerinde de ödeme yapılabilir; ama bu vezneler birbirlerine bir hayli uzak olabilir. Özellikle büyük şehirlerde.

Evde kırılan, dökülen, tamir edilmesi gereken eşya olması durumunda ev sahibi ile konuşmakta yarar var. Bazı ev sahipleri kendileri gelip tamirat yaparlar. Başka bir şehirde yaşayanlar ise kiracıların kendi problemlerini kendileri çözmelerini isterler.

Ev Kiralama Nasıl Sonlandırılır?

Çin’de sözleşmenin bitişi ile yapılan anlaşma otomatik olarak sonlanır. Sözleşme bitmeden ev sahipleri kiracıları kolay kolay evinden çıkaramazlar.

Çoğumuzun bildiği gibi “Oğlum gelecek. Evimden çıkmanız lazım.” diyerek kiracıyı evinden çıkarmaya çalışan kimse duymadım şu ana kadar.

Kiraların gününde ödenmemesi durumunda kiracının çıkarılıp çıkarılmaması ev sahibinin vereceği bir karardır. Bazı ev sahipleri anlayışlı olabilirken bazıları hiç konuşmadan yasal süreci başlatma yoluna gidebilir.

Sözleşme bitmeden evden çıkmak isteyen kiracı bunu en az bir ay önceden ev sahibine bildirmek durumundadır. Anlaşmada sözleşmenin erken sonlandırılması durumunda ceza ödenmesi ile ilgili madde yoksa işler daha kolaylaşır. Ama yine de kaporayı geri almak çok zor olabilir.

Merkezi olarak ısıtılan kuzey bölgelerinde özel bir durum sözkonusudur. Ev sahibi ev sıcaklığının en az 18 derece olmasından sorumludur. Sıcaklığın daha az olması durumunda kiracı dilerse sözleşmeyi sonlandırabilir.

Sonuç

Çin’de daha önce hiç bulunmamış olanlar ev kiralamadan önce yardımcı olabilecek kişilere danışmaktan korkmamalılar. Yabancı bir ülke, yabancı bir kültür ve tamamen yabancı bir dille birleşince ev kiralama işlemi çok stresli bir hal alabilir.

Yorum bırakın

Yorum yaparak veya soru sorarak herkesın yeni bilgiler öğrenmesine yardımcı olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top