Çin Üniversitelerinde 1 Yıl Çince Eğitimi Almak İçin Ne Yapmalı?

Çin ekonomik olarak kalkındıkça Çince öğrenmek isteyenlerin sayısı artıyor. Çince eğitim için internette veya çeşitli eğitim kurumlarında türlü seçenekler var. Ama bana sorarsanız Çince’yi gerçekten öğrenebilmek için en uygun yer Çin.

Çince öğrenmek Çinliler ile iletişim kurmayı çok kolaylaştırır. Çin’de Çince öğrenmek de Çince öğrenmeyi hızlandırır. Çin’deki yaşam maliyeti gelişmiş ülkelerden daha ucuz. Çin üniversitelerinde bir yıl Çince eğitim almanın maliyeti de yıllık 2000-4000 dolar arasında değişiyor.

Ben Çince’yi üniversiteden mezun olduktan sonra Çin’e gelerek bir yıl boyunca bir Çin üniversitesinde eğitim alarak öğrendim. Dünya’nın dört bir yanından sınıf arkadaşlarım vardı. Bunların arasında kendi ülkelerinde “Çin dili ve edebiyatı” bölümü öğrencileri dahi vardı.

Sınıf arkadaşlarım üç senede üniversitede öğrendiklerinin çok daha fazlasını bir sene içinde Çin’de öğrendiklerini söyledi.

Çin’e ilk geldiğimde Çince “iyi günler” demeyi bile bilmiyordum. Bir sene Çin’de Çince dersleri aldıktan sonra Çincem öyle sular seller gibi konuşacak hale gelmedi; ama en azından bir yabancı olarak Çin’de rahatlıkla bütün ihtiyaçlarımı karşılayacak seviyeye ulaştı.

İçerik:

Neden Çince öğrenmeliyiz?

Öncelikle şunu söyleyeyim. Bence Çince’yi ikinci yabancı dil olarak öğrenmeye çalışmakta yarar var. Yani İngilizce öğrenildikten sonra Çince’ye yönelmek daha doğru.

Çin’in ekonomik anlamda son 20 yılda nereden nereye geldiğini hepimiz haberlerde okuyoruz. Hatta Çin’de yaşayanlar bu gelişime bizzat şahit oldular. (Çin Ekonomisinin Yıllar İçindeki Gelişimi-Bilgi Fırını)

Çin’in kalkınması Çinli firmaların Çin dışındaki yatırımlarını arttırdı. Bu da dil problemini ortadan kaldırabilecek çalışan ihtiyacını ortaya çıkardı.

Çin dışıyla iş yapan Çinli firmaların hepsinde İngilizce bilen personel mevcut. Ama Çinliler ile Çince iletişim kurabilenler hiç kuşkusuz birkaç adım öne geçiyor. Çinliler yabancıların Çince konuşma gayretini kendilerine duyulan saygı olarak değerlendiriyor. (Çinliler Nasıl İnsanlardır?- Bilgi Fırını)

Kısaca Çince konuşabilmek demek, Çinliler’in ilgisini çekmek ve daha kuvvetli iş ilişkileri kurmak demektir.

Çince Öğrenmek Ne Kadar Zor?

Çince ile hemen herkesin genel kanısı Çince’nin öğrenilemeyecek kadar zor bir dil olduğu yönünde. Hatta bana “Çinliler kendilerine neden böyle işkence çektiriyorlar?” diye anlam veremediğim soruları soranlar dahi oldu.

Öncelikle şunu söyleyeyim. Yabancı dil öğrenmek uzun zaman alır ve emek ister. İngilizce gibi batı dilleri harflerden oluştuğu için birçok kişiye kolaymış gibi görünüyor.

Aslına bakarsanız İngilizce’nin harflerden oluşması İngilizce’yi daha kolay yapmıyor. Aynı şekilde Çince’nin karakterlerden oluşması da Çince’yi daha zor yapmıyor. İki dili akıcı bir şekilde konuşabilen biri olarak diyebilirim ki ikisi için de verilmesi gereken emek benzer düzeylerde. En büyük fark verilen emeğin çeşidi.

Çince Öğrenmeye Başlamadan Önce Bilinmesi Gerekenler-Bilgi Fırını

Çince Öğrenmek Ne Kadar Sürer?

Çince dahil hiçbir dili öğrenirken bir süre biçmek doğru değil. Bunun nedeni dili öğrenirken verilen emeğin miktarı.

Ben kendimden örnek vereyim. Ben Çin’de bir yıl Çince dil eğitimi aldım. Her hafta 20 saat Çince dersimiz vardı. Ayrıca çevremdeki Çinli arkadaşlarım sayesinde de pratik yapma şansım oldu.

Bu şekilde geçirdiğim bir yılın sonunda Çince seviyem profesyonel olarak kullanıma yetecek olmasa da, günlük hayatımı rahatlıkla devam ettirebilecek seviyeye geldi.

Çince karakter seviyem de keza aynı şekilde gelişti. Bir yılın sonunda günlük hayatta kullanılan karakterlerin neredeyse yarısını okuyabilir ve klavyede yazabilir hale geldim ki bence bu miktar Çin’de yaşamak için gayet yeterli.

Çinli karakterlerin hepsini okuyabilmek biraz zaman alıyor

Benden daha kısa zamanda çok daha fazla gelişme katedenler olduğu gibi 10 sene sonunda benim seviyemin yarısına dahi ulaşamamış olanlar da mutlaka vardır.

Az önce dediğim gibi.

Çince öğrenmek için gereken süre verilen emekle orantılı.

Çin’de Çince Öğrenmenin Yararları

Bazı şarj aletlerini telefonları çok hızlı bir şekilde şarj eder. Çince’yi Çin’de öğrenmek de işte öyle bir şey. Çin’de Çince’yi öğrenmeye çalışmak Çince öğrenme hızının artmasında hiç kuşkusuz çok etkili.

Bunun nedeni Çin’de hayatın Çince olması. Çin dışında iken Çince sadece derslerden ibaret. Derslerin bitmesinin ardından Çince bir sonraki derse kadar rafa kaldırılmak zorunda kalıyor. Bu da öğrenilenlerin kolay unutulmasına neden olabiliyor.

Oysa Çin’de yaşarken bugün öğrenilen yeni bir karakter veya kelimeyle aynı gün içinde tekrar karşılaşma ihtimali çok yüksek. Bu da öğrenmeyi kolaylaştırıyor.

Öte yandan halk arasında kullanılan dil derslerde öğretilen resmi dilden zaman zaman farklılık gösterebiliyor. Çin gibi büyük bir ülkede tahmin edebileceğiniz gibi yerel ağızlar da çok değişiyor.

Çince derslerinde “Pekin ağzı” olarak da bilinen putonghua(普通话) öğretiliyor. Çin’deki okullarda da öğretmenler zorunlu olarak bu ağzı kullanıyor. Ama yine de sokakta yerel halk kendi ağzını daha çok kullanmayı tercih ediyor.

Çin’de Çince eğitimi alan kişiler hem resmi Çince’yi hem de farklı ağızları öğrenme şansını yakalıyor. Bu da Çinliler’i anlamayı ve Çince’yi tüm yönleriyle öğrenebilmeyi sağlıyor.

Çin’de Yaşam Maliyeti

Ben Çin’e ilk geldiğimde Çin Türkiye’den çok ucuzdu. Ama Çin Yuanı’nın zamanla Türk lirası karşısında değer kazanması Çin’i Türkiye’den daha pahalı bir hale getirdi.

Hal böyle olsa da hala daha Çin Avrupa ülkeleri, ABD ve Kanada’dan çok daha uygun fiyatlı. ABDli ve Avrupalı birçok arkadaşımın bana Çin’de yaşamın ne kadar ucuz olduğunu anlattığını hatırlıyorum.

Çin’in Şanghay ve Pekin gibi metropol şehirlerinde yaşam diğerlerine oranla çok pahalı. Genel bir fikir vermesi açısından Çin’de yaşam maliyetleri ile ilgili basit bir tablo hazırlayıp aşağıya koydum.

Çin’de Yaşam Masrafları-Bilgi Fırını

Fiyat
Üniversite eğitim ücretleri (1 yıl)2000-4000 dolar
Küçük lokantalarda yemek3-7 dolar
AVM restoranlarında yemek15-30 dolar
Toplu taşıma bileti0,3- 1 dolar
Sinema bileti4,5- 10 dolar
Bir bardak kahve2- 7 dolar
Aylık ev kirası230- 500 dolar
Çin’de yaşam masrafları

Çin’de Hangi Üniversitelerde 1 Yıl Çince Eğitimi Alınabilir?

Çin’de binlerce üniversite var. Bunların çoğu yabancı öğrencileri kabul edebiliyor. Bu üniversitelerin çoğunda da Çince dil eğitimi veriliyor.

Birçok web sitesinde sadece Çin’de dil eğitimi alınabilecek üniversiteler sadece birkaç taneymiş gibi gösteriliyor. Bunun nedeni o sitelerin bahsettikleri üniversiteler ile anlaşmalı olmaları olabilir.

Bilgi Fırını’nı bünyesinde bulunduran Çin merkezli Daiyuan Enterprise Management Co, Ltd(昆山代元企业管理咨询有限公司) olarak Çin’in en büyük yüksek öğrenim platformlarından biri olan CUCAS ile işbirliğine gittik. Bu sayede Çin’deki yüzlerce öğrenciye öğrenci gönderebilme yetkisini aldık. (Çin’de Üniversite Okumak İçin Ne Yapmalı?- Bilgi Fırını)

Not: Çin, koronavirüs salgını nedeniyle yabancı öğrencilerin ülkeye girişine izin vermiyor. Başvuru yapılan okullardan kabul alınması durumunda eğitimin bir süre online olarak devam etme ihtimali çok yüksektir.

ÜniversiteBaşlangıç tarihiSon başvuru tarihiEğitim Ücreti*
East China University of Science and Technology13 Eylül 202130 Eylül 20212779 dolar
Soochow University7 Eylül 202131 Ağustos 20212316 dolar
Shenyang Aerospace University9 Eylül 202131 Ağustos 20211853 dolar
Liaoning Shihua University10 Eylül 202115 Ekim 20211853 dolar
Dongbei University of Finance and Economics15 Kasım 20216 Kasım 20212548 dolar
Çince dil eğitimi veren üniversitelerden bazıları

* Belirtilen eğitim ücretine başvuru ücreti ve CUCAS’a ödenecek olan servis ücreti dahil değildir.

Çince Öğrenmek İsteyenler İçin Tavsiye Kaynaklar

Çince öğrenmek isteyenlerin önünde çeşitli seçenekler var. Bu seçenekler arasından birkaç tanesi size uygun olabilir. Çince öğrenmek için gereken emeği verdikten sonra Çince’yi öğrenememek için hiçbir neden yok.

Çince Karakter Kartları: Ben Çince çalışırken karakter kartlarını çok kullandım. Bu kartlar fotoğrafik hafızanın gelişmesine çok yardımcı oluyor. Bu karakter kartlarının bir yüzünde karakterin kendisi, öbür yüzünde ise okunuşu bulunuyor. Bu kartlar ile çalıştıkça karakterleri görür görmez tanınması kolaylaşıyor. Gördüğüm kadarıyla Trendyol’da bu kartlar satılıyor.

1’e 1 online kurslar: Çince pratik yapmak için Çin’e gitme şansı yoksa online olarak Çince kursları alınabilir. Benim gördüğüm kadarıyla italki bu konudaki en iyi sitelerden biri. Sitede Çince dahil onlarca dilde yüzlerce öğretmen 1’e 1 ders veriyor. Öğrenciler de kendilerine uygun olan öğretmenleri seçip online derslere başlıyor. Konuşma eksikliğinin giderilmesi açısından bence italki çok iyi.

Sertifikalı online kurslar: Çince dilbilgisi konusunda teorik bilgilere ihtiyacı olanlar için sertifikalı online kursları çok yararlı olabilir. Bu tarz kurslar veren siteler arasında benim favorim edx.org. Site tamamen İngilizce. Haliyle sitedeki kursların çoğunda da eğitim dili İngilizce. Ama sitedeki kursların çoğu dünyaca tanınan üniversiteler tarafından hazırlanmış olduğundan siteye göz atmaya değer. Kursların sonunda verilen sertifikalar da iş başvurularında bir adım öne geçmeyi sağlayabilir.

Edx üstünde verilen Çince eğitimlerin iki tanesini aşağıya koydum.

Mandarin Chinese Essentials
Chinese is a critical language for all global organizations. Mandarin Chinese Essentials features a thorough basic Chinese virtual learning experience at your pace! Switching from Latin alphabet or other phonogram languages to Chinese can be intimidating and frustrating. This prerequisite course breaks down all basic characteristics of Chinese language, ensuring you have a solid foundation to be a competent speaker in a business environment. We will introduce one rule with practices and related dialogues through videos that includepractical businessconversations. We provide solid learning system that is essential for beginners to differentiate and construct sentences, and then use them in workplace and business scenarios. If you enroll in the verified track, you will be able to participate in the Webinar lectured by Dr. Estella Y. Chen, who will lead thediscussionwitha wide variety ofpopulartopicstoaccompanyyou to the world of chinese business culture and trend. What's more, in the verified track, we'll give you three pronunciation lessons that will help youcommunicate more smoothly and effectively ina business environment. No previous knowledge needed. We start from the beginning! This course was developed with the assistance of Dr. Haohsiang Liao, Director of the Chinese Language Program at MIT.
$149.00
Tsinghua Chinese: Start Talking with 1.3 Billion People
This introductory Chinese language course will emphasize basic language skills for everyday life in Mandarin speaking countries. The course utilizes pinyin, the standard system of Romanized spelling for transliterating Chinese, so learners will find it easy to understand and study the language. The course is composed of several parts: Dialogues (taught through pinyin), listening comprehension exercises (in real-world situations), Chinese characters (frequently used in daily life), Mandarin songs, and Tea Time (tips for self-study). This course is for anyone interested in learning Mandarin Chinese, especially if you plan to work or study in Mandarin-speaking countries. The course is also a good start toward the HSK Chinese proficiency test.
$139.00

Eğitim dili Türkçe olan online kurslar: İngilizce seviyesi edx.org gibi sitelerde anlatılan dersleri anlamya yetmeyecek düzeyde olanlar Türkçe olarak hazırlanmış online Çince eğitimlerine de yönelebilirler. Udemy sitesinde birkaç tane böyle eğitim var. Özellikle Çince dil yapısında genel bilgileri öğrenmek isteyenler için Udemy’deki bu eğitimler de yararlı olabilir.

Bu tabloda gördüğünüz üniversiteler ve Çince eğitim programları ile ilgili detaylı bilgiler için bize ulaşın.

E-mail adresimiz:

info@bilgifirini.com

Yorum bırakın

Yorum yaparak veya soru sorarak herkesın yeni bilgiler öğrenmesine yardımcı olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir