Çince Öğrenmek İsteyenlere Küçük Tavsiyeler

Çince öğrenmek diğer dillere oranla daha fazla zaman alıyor. Bunun nedeni Çince’nin zor olması değil, yapılması gerekenlerin diğer dillere oranla daha farklı olması. Çince’yi akıcı bir şekilde konuşabilen biri olarak Çince öğrenme gayreti içinde olanlara bazı tavsiyelerim var.

Çince öğrenebilmek için ilk olarak Çince’den korkmamak gerekiyor. Çince’nin farklı yönlerine takılıp moral bozmaktansa kolay kısımlarından başlayarak kendimizi geliştirmeye çabalamak Çince öğrenmeyi çok kolay ve eğlenceli bir hale getirebilir.

Çince öğrenmeyi aklınızdan geçirmenizle başkalarının tepkileriyle karşılaşmanız bir olabilir. Bana Çince’nin öğrenilemeyecek kadar zor bir dil olduğunu yüz defa söylemişlerdir bugüne kadar.

Çince’yi gerçekten öğrenebilmek için biraz zaman gerekse de aşağıdaki gibi birtakım kurslar temel Çince eğitimi alabilmek için çok yararlı olabilir.

Çince’den korkmamak!

Bazı kişilere göre “Çince öğrenmek” Everest Tepesi’ne tırmanmak kadar zor görünüyor. Bu kişilere sorulacak soru şu: “Dünya’da 1 milyar 400 milyon kişinin anadili olarak konuşulabilen bir dili öğrenmek nasıl imkansız olabilir?” Bu soruya verebilecekleri bir cevap yoksa korkmaya da gerek yok. 

Çince yazı

Çince’yi diğer dillerden ayıran en önemli, birçok kişiye göre en zor olan kısmı Çince’de Hanzi denilen Çince karakterler. Bir alfabeye ait olmayan karakterler ilk başta kargacık kurgacık şekiller gibi görülse de öğrenmeye başladıktan sonra insana keyif verdiği gerçek.

Karakterleri okuyabildikçe Çin’de yaşamak kolaylaşıyor ve daha keyifli bir hal alıyor. Bu karakterleri okumaya çalışmak fotografik hafıza ile anlatılabilir. Hiç harf barındırmayan bu karakterler sadece onları görünce tanıyabilecek bir şekildedir.

Aslında hepimiz fotografik hafıza ile karakter okuma yöntemini hayatımızda çok aktif olarak kullanıyoruz. Mesela alacağımız ürünlerin markalarının sadece logolarına bakarak ürünün hangi firmaya ait olduğunu anlayabiliyoruz.

Yani bir sağından ısırılmış bir elma gören herkesin Apple’ı aklına getirmesi veya dört tane yan yana ve birbirleriyle kesişen halkalar gören kişilerin Audi ile çağrışım yapması gibi Çince karakterler de çeşitli çağrışımlar yapar ve karakterlerin neyle ilgili olduğunu anlatır.

Şu an en sıradan bir kişi bile yüzlerce markayı sadece logolarına bakarak tanıyabilir. Çince’yi okuyabilmek de sadece bu karakterleri görüp tanımakla alakalı. Hepsi bu.

Booking.com

Çince’nin En Kolay Tarafı

Çince’nin en kolay yanı dil yapısı. Bunun başlıca nedeni Çince’nin tek heceli bir dil, başka bir deyişle kelimelerin neredeyse hiç ek almadığı bir dil olması.

En basit bir örnek vermek gerekirse Türkçe’de “Ben şimdi eve gidiyorum.” cümlesi Çince dil yapısını kullanarak söylenirse “Ben şimdi git ev” denebilir. “Ben dün eve gittim.” şeklindeki geçmiş zaman anlamı taşıyan cümle Çince’de sadece zaman zarfı değiştirilerek “Ben dün git ev” şeklinde söylenir.

Gelecek zaman anlamı taşıyan “Ben yarın eve gideceğim” şeklinde bir cümle ise sadece küçük bir değişiklikle “ben yarın git ev” gibi çok basit bir şekilde söylenir. Buradan yolara çıkılarak Çince’nin dil yapısının ne kadar kolay olduğu görülebilir.

Duy ve Söyle

Birçok kişi “Çince de dört ayrı tonlama varmış, farklı tonlama anlamı da değiştiriyormuş.” diye bulunmaz Hint kumaşı bulmuşçasına Çince’nin ne kadar zor olduğunu ispatlamaya ya da Çince’yi öğrenememek için neden bulmaya çalışır.

Çince karakterlerin latin harfleri ile karşılıklarının yazıldığı durumlarda dört ayrı tonlamanın olduğu doğru; ama tonları tek tek ezberlemeye çalışmak hem sıkıcı, hem de çok gereksiz.

Eğer yatıp kalkıp ton ezberlemeye çalışıyorsanız bence hemen bırakın ve kendinize daha eğlenceli şeyler bulun. Çinliler’in bile birçoğu bu tonlamaları tam olarak bilmiyorken bizim önceliğimizin tonlama olmasına hiç gerek yok.

Önemli olan tonlama çalışmak yerine Çince duyduğunu aynen söylemeye çalışmaktır. Küçük çocuklar ana dillerini böyle öğreniyorlar. Bizim de Çince çalışırken yapmamız gereken bu.

Çin’de Zaman Geçirmek

Çince öğrenmek isteyen kişilerin yollarını mutlaka Çin’e düşürmelerinde yarar var. Çin, konum itibariyle öyle yolun kolay kolay düşebileceği bir ülke değil ama neyse.

Sadece Türkiye’de olarak Çince öğrenmeye çalışmak Çince’nin teorik olarak gelişmesine mutlaka katkı sağlar, ama öğrenilenlerin pratiğe dökülmesi hiç kolay olmayabilir.

Online Çince Kursu Arayanlar İçin Dört Seçenek- Bilgi Fırını

Alibaba WW

6 thoughts on “Çince Öğrenmek İsteyenlere Küçük Tavsiyeler”

 1. merhabalar çince bilgisayar ve akıllı telefonlarda nasıl yazılır ben görme engelliyim ve çince öğrenmek istiyorum türkçede bütün işlerimi bilgisayar ve telefondan yapıyorum pinyin diye bi şey duymuştum bilgilendire bilir misiniz. teşekkürler

  1. Merhaba.Teşekkür ederim mesajınız için.
   Çince’yi telefon ve bilgisayarlarda yazabilmek için en uygun yöntem, özellikle Çince’yi bizim gibi sonradan öğrenenler için, sizin de pahsettiğiniz gibi pinyin. Bu yöntemle Çince karakterlerin latin harfleriyle yazılan biçimleri klavyeden tuşlanıyor. Ardından da latin harflerle yazılışı aynı;ama Çince’de farklı olan karakterlerden yazılmak istenen seçiliyor. Bunun haricinde Çince konuşmaları tanıyıp konuşulanı yazı haline getiren uygulamalar da mevcut. Mesela WeChat’de böyle bir özellik var. Çince ne söylenirse söylensin anında yazı haline getirebiliyor.
   Kolay gelsin.

 2. Çince öğrenen birisi olarak tonlama konusunda yazdıklarınıza kesinlikle katılıyorum, üstelik biraz üzerine düşünmeyle Türkçede bile Çincedeki kadar kurallı ve yapısal olmasa da bir tonlama olduğunu fark edebiliriz. Tıpkı Çincede olduğu gibi Türkçede de yanlış tonlamayla söylenen kelimeler anlaşılmaz, ne kadar şaşırtıcı(!) Yazımı, telaffuzu gibi Çincenin “zorluk”larına odaklanıp dili silip atmak kolay, biraz da sizin de bahsettiğiniz gibi dilbilgisinin “basit”liğine odaklanalım. Özellikle de Türkçe gibi sayısız ek kullanılan bir ana dile sahipseniz, Çincenin sadeliği epey çekici geliyor açıkçası 🙂

  1. Mesajınız için teşekkürler. Türkçe, dilbilgisi kuralları açısından yabancılar için gerçekten zor. Oysa Çince’nin en kolay tarafı dilbilgisi. Biraz üstüne düşünce kolayca öğrenilebiliyor.

 3. kalbi kirik bi kiz

  merhaba oncelikle guzel tavsiyeleriniz icin cok tsk ederim ben cince ogrenmeyi o kadar cok istiyorum ki anlatamam ailem bu duruma karsi sen kizsin falan filan gibi seyler soyluyorlar ama onlari dinlemedim online bi kac gun ders aldim ve biraz yani azicik biliyorum ailem aldigim dersden bilmiyorlardi ve sonra bende ogrenince fena kizdilar hatda benim internete karsi yasakladilar diye bilirim ama o dili ogrenme istegi hala var ve ne yapicagimi bilmiyorum o ogretmenide o gunden sonra kayp etdim ama bulsamda ogretmez cunku ders vakti cikdim ogretmen kizdi artik ne yapicam bilmiyorum ama hayalimden pes etmiycem ogrenmem icin ne yapabbilirim tavsiye verirseniz sevinirim

  1. Merhaba.

   Yorumunuz için teşekkürler. Hayalinizden pes etmemeniz güzel. İlerleyen dönemlerde, belki üniversite hayatınızda, belki de yapacağınız bir işin gereği olarak hayalinize ulaşma ihtimaliniz hala daha yüksek. Birçok kişi Çince hakkında çok fikir sahibi olmadığı için Çince öğrenmek isteyenlere karşı önyargılı olabiliyor. Çince öğrenmeye çalışan birçok kişi “öğrenilmez o dil, çok zor, Çince’yi öğrenip de ne yapacaksın:” benzeri söylemlerle karşılaşıyor.

   Kolay gelsin.

Yorum bırakın

Yorum yaparak veya soru sorarak herkesın yeni bilgiler öğrenmesine yardımcı olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top