Çince Öğrenmek İsteyenlere Küçük Tavsiyeler

Çince öğrenmek diğer dillere oranla daha fazla zaman alıyor. Bunun nedeni Çince’nin zor olması değil, yapılması gerekenlerin diğer dillere oranla daha farklı olması. Çince’yi akıcı bir şekilde konuşabilen biri olarak Çince öğrenme gayreti içinde olanlara bazı tavsiyelerim var.

Çince öğrenebilmek için ilk olarak Çince’den korkmamak gerekiyor. Çince’nin farklı yönlerine takılıp moral bozmaktansa kolay kısımlarından başlayarak kendimizi geliştirmeye çabalamak Çince öğrenmeyi çok kolay ve eğlenceli bir hale getirebilir.

Çince öğrenmeyi aklınızdan geçirmenizle başkalarının tepkileriyle karşılaşmanız bir olabilir. Bana Çince’nin öğrenilemeyecek kadar zor bir dil olduğunu yüz defa söylemişlerdir bugüne kadar.

Çince’yi gerçekten öğrenebilmek için biraz zaman gerekse de aşağıdaki gibi birtakım kurslar temel Çince eğitimi alabilmek için çok yararlı olabilir.

Çince’den korkmamak!

Bazı kişilere göre “Çince öğrenmek” Everest Tepesi’ne tırmanmak kadar zor görünüyor. Bu kişilere sorulacak soru şu: “Dünya’da 1 milyar 400 milyon kişinin anadili olarak konuşulabilen bir dili öğrenmek nasıl imkansız olabilir?” Bu soruya verebilecekleri bir cevap yoksa korkmaya da gerek yok. 

Çince yazı

Çince’yi diğer dillerden ayıran en önemli, birçok kişiye göre en zor olan kısmı Çince’de Hanzi denilen Çince karakterler. Bir alfabeye ait olmayan karakterler ilk başta kargacık kurgacık şekiller gibi görülse de öğrenmeye başladıktan sonra insana keyif verdiği gerçek.

Karakterleri okuyabildikçe Çin’de yaşamak kolaylaşıyor ve daha keyifli bir hal alıyor. Bu karakterleri okumaya çalışmak fotografik hafıza ile anlatılabilir. Hiç harf barındırmayan bu karakterler sadece onları görünce tanıyabilecek bir şekildedir.

Aslında hepimiz fotografik hafıza ile karakter okuma yöntemini hayatımızda çok aktif olarak kullanıyoruz. Mesela alacağımız ürünlerin markalarının sadece logolarına bakarak ürünün hangi firmaya ait olduğunu anlayabiliyoruz.

Yani bir sağından ısırılmış bir elma gören herkesin Apple’ı aklına getirmesi veya dört tane yan yana ve birbirleriyle kesişen halkalar gören kişilerin Audi ile çağrışım yapması gibi Çince karakterler de çeşitli çağrışımlar yapar ve karakterlerin neyle ilgili olduğunu anlatır.

Şu an en sıradan bir kişi bile yüzlerce markayı sadece logolarına bakarak tanıyabilir. Çince’yi okuyabilmek de sadece bu karakterleri görüp tanımakla alakalı. Hepsi bu.

Çince’nin En Kolay Tarafı

Çince’nin en kolay yanı dil yapısı. Bunun başlıca nedeni Çince’nin tek heceli bir dil, başka bir deyişle kelimelerin neredeyse hiç ek almadığı bir dil olması.

En basit bir örnek vermek gerekirse Türkçe’de “Ben şimdi eve gidiyorum.” cümlesi Çince dil yapısını kullanarak söylenirse “Ben şimdi git ev” denebilir. “Ben dün eve gittim.” şeklindeki geçmiş zaman anlamı taşıyan cümle Çince’de sadece zaman zarfı değiştirilerek “Ben dün git ev” şeklinde söylenir.

Gelecek zaman anlamı taşıyan “Ben yarın eve gideceğim” şeklinde bir cümle ise sadece küçük bir değişiklikle “ben yarın git ev” gibi çok basit bir şekilde söylenir. Buradan yolara çıkılarak Çince’nin dil yapısının ne kadar kolay olduğu görülebilir.

Duy ve Söyle

Birçok kişi “Çince de dört ayrı tonlama varmış, farklı tonlama anlamı da değiştiriyormuş.” diye bulunmaz Hint kumaşı bulmuşçasına Çince’nin ne kadar zor olduğunu ispatlamaya ya da Çince’yi öğrenememek için neden bulmaya çalışır.

Çince karakterlerin latin harfleri ile karşılıklarının yazıldığı durumlarda dört ayrı tonlamanın olduğu doğru; ama tonları tek tek ezberlemeye çalışmak hem sıkıcı, hem de çok gereksiz.

Eğer yatıp kalkıp ton ezberlemeye çalışıyorsanız bence hemen bırakın ve kendinize daha eğlenceli şeyler bulun. Çinliler’in bile birçoğu bu tonlamaları tam olarak bilmiyorken bizim önceliğimizin tonlama olmasına hiç gerek yok.

Önemli olan tonlama çalışmak yerine Çince duyduğunu aynen söylemeye çalışmaktır. Küçük çocuklar ana dillerini böyle öğreniyorlar. Bizim de Çince çalışırken yapmamız gereken bu.

Çin’de Zaman Geçirmek

Çince öğrenmek isteyen kişilerin yollarını mutlaka Çin’e düşürmelerinde yarar var. Çin, konum itibariyle öyle yolun kolay kolay düşebileceği bir ülke değil ama neyse.

Sadece Türkiye’de olarak Çince öğrenmeye çalışmak Çince’nin teorik olarak gelişmesine mutlaka katkı sağlar, ama öğrenilenlerin pratiğe dökülmesi hiç kolay olmayabilir.

Online Çince Kursu Arayanlar İçin Dört Seçenek- Bilgi Fırını

Çince Öğrenmek İsteyenler İçin Tavsiye Kaynaklar

Çince öğrenmek isteyenlerin önünde çeşitli seçenekler var. Bu seçenekler arasından birkaç tanesi size uygun olabilir. Çince öğrenmek için gereken emeği verdikten sonra Çince’yi öğrenememek için hiçbir neden yok.

Çince Karakter Kartları: Ben Çince çalışırken karakter kartlarını çok kullandım. Bu kartlar fotoğrafik hafızanın gelişmesine çok yardımcı oluyor. Bu karakter kartlarının bir yüzünde karakterin kendisi, öbür yüzünde ise okunuşu bulunuyor. Bu kartlar ile çalıştıkça karakterleri görür görmez tanınması kolaylaşıyor. Gördüğüm kadarıyla Trendyol’da bu kartlar satılıyor.

1’e 1 online kurslar: Çince pratik yapmak için Çin’e gitme şansı yoksa online olarak Çince kursları alınabilir. Benim gördüğüm kadarıyla italki bu konudaki en iyi sitelerden biri. Sitede Çince dahil onlarca dilde yüzlerce öğretmen 1’e 1 ders veriyor. Öğrenciler de kendilerine uygun olan öğretmenleri seçip online derslere başlıyor. Konuşma eksikliğinin giderilmesi açısından bence italki çok iyi.

Sertifikalı online kurslar: Çince dilbilgisi konusunda teorik bilgilere ihtiyacı olanlar için sertifikalı online kursları çok yararlı olabilir. Bu tarz kurslar veren siteler arasında benim favorim edx.org. Site tamamen İngilizce. Haliyle sitedeki kursların çoğunda da eğitim dili İngilizce. Ama sitedeki kursların çoğu dünyaca tanınan üniversiteler tarafından hazırlanmış olduğundan siteye göz atmaya değer. Kursların sonunda verilen sertifikalar da iş başvurularında bir adım öne geçmeyi sağlayabilir.

Edx üstünde verilen Çince eğitimlerin iki tanesini aşağıya koydum.

Mandarin Chinese Essentials
Chinese is a critical language for all global organizations. Mandarin Chinese Essentials features a thorough basic Chinese virtual learning experience at your pace! Switching from Latin alphabet or other phonogram languages to Chinese can be intimidating and frustrating. This prerequisite course breaks down all basic characteristics of Chinese language, ensuring you have a solid foundation to be a competent speaker in a business environment. We will introduce one rule with practices and related dialogues through videos that includepractical businessconversations. We provide solid learning system that is essential for beginners to differentiate and construct sentences, and then use them in workplace and business scenarios. If you enroll in the verified track, you will be able to participate in the Webinar lectured by Dr. Estella Y. Chen, who will lead thediscussionwitha wide variety ofpopulartopicstoaccompanyyou to the world of chinese business culture and trend. What's more, in the verified track, we'll give you three pronunciation lessons that will help youcommunicate more smoothly and effectively ina business environment. No previous knowledge needed. We start from the beginning! This course was developed with the assistance of Dr. Haohsiang Liao, Director of the Chinese Language Program at MIT.
$149.00
Tsinghua Chinese: Start Talking with 1.3 Billion People
This introductory Chinese language course will emphasize basic language skills for everyday life in Mandarin speaking countries. The course utilizes pinyin, the standard system of Romanized spelling for transliterating Chinese, so learners will find it easy to understand and study the language. The course is composed of several parts: Dialogues (taught through pinyin), listening comprehension exercises (in real-world situations), Chinese characters (frequently used in daily life), Mandarin songs, and Tea Time (tips for self-study). This course is for anyone interested in learning Mandarin Chinese, especially if you plan to work or study in Mandarin-speaking countries. The course is also a good start toward the HSK Chinese proficiency test.
$139.00

Eğitim dili Türkçe olan online kurslar: İngilizce seviyesi edx.org gibi sitelerde anlatılan dersleri anlamya yetmeyecek düzeyde olanlar Türkçe olarak hazırlanmış online Çince eğitimlerine de yönelebilirler. Udemy sitesinde birkaç tane böyle eğitim var. Özellikle Çince dil yapısında genel bilgileri öğrenmek isteyenler için Udemy’deki bu eğitimler de yararlı olabilir.

4 thoughts on “Çince Öğrenmek İsteyenlere Küçük Tavsiyeler”

 1. merhabalar çince bilgisayar ve akıllı telefonlarda nasıl yazılır ben görme engelliyim ve çince öğrenmek istiyorum türkçede bütün işlerimi bilgisayar ve telefondan yapıyorum pinyin diye bi şey duymuştum bilgilendire bilir misiniz. teşekkürler

  1. Merhaba.Teşekkür ederim mesajınız için.
   Çince’yi telefon ve bilgisayarlarda yazabilmek için en uygun yöntem, özellikle Çince’yi bizim gibi sonradan öğrenenler için, sizin de pahsettiğiniz gibi pinyin. Bu yöntemle Çince karakterlerin latin harfleriyle yazılan biçimleri klavyeden tuşlanıyor. Ardından da latin harflerle yazılışı aynı;ama Çince’de farklı olan karakterlerden yazılmak istenen seçiliyor. Bunun haricinde Çince konuşmaları tanıyıp konuşulanı yazı haline getiren uygulamalar da mevcut. Mesela WeChat’de böyle bir özellik var. Çince ne söylenirse söylensin anında yazı haline getirebiliyor.
   Kolay gelsin.

 2. Çince öğrenen birisi olarak tonlama konusunda yazdıklarınıza kesinlikle katılıyorum, üstelik biraz üzerine düşünmeyle Türkçede bile Çincedeki kadar kurallı ve yapısal olmasa da bir tonlama olduğunu fark edebiliriz. Tıpkı Çincede olduğu gibi Türkçede de yanlış tonlamayla söylenen kelimeler anlaşılmaz, ne kadar şaşırtıcı(!) Yazımı, telaffuzu gibi Çincenin “zorluk”larına odaklanıp dili silip atmak kolay, biraz da sizin de bahsettiğiniz gibi dilbilgisinin “basit”liğine odaklanalım. Özellikle de Türkçe gibi sayısız ek kullanılan bir ana dile sahipseniz, Çincenin sadeliği epey çekici geliyor açıkçası 🙂

  1. Mesajınız için teşekkürler. Türkçe, dilbilgisi kuralları açısından yabancılar için gerçekten zor. Oysa Çince’nin en kolay tarafı dilbilgisi. Biraz üstüne düşünce kolayca öğrenilebiliyor.

Yorum bırakın

Yorum yaparak veya soru sorarak herkesın yeni bilgiler öğrenmesine yardımcı olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir