Günde 1 Saat Çalışarak Çince Kaç Yılda Öğrenilir?

Udemy WW

Birçok kişinin Çince öğrenmekten çok korkmasının nedeni Çince için harcamaları gereken zaman. En azından çevrelerinde gördükleri kişilerin söylediklerinden yola çıkarak Çince için aşırı derecede zaman harcamaları gerekeceğini düşünüyorlar.

Her gün bir saatini Çince’ye ayıran bir kişi bir yıl içinde Çince’yi kendine yetecek kadar konuşur hale gelebilir. Günlük hayatta en çok kullanılan karakterleri okumak ve klavyede yazmak için üç-dört yıl, karakterleri elle yazabilmek için ise beş yıl gerekebilir.

Aslına bakılırsa bir dilin ne kadar sürede öğrenebileceği kişilerin vereceği emek ile doğrudan ilişkili. Birçok yerde bahsedildiği gibi günde on beş dakika ayırarak üç ay içinde ne Çince öğrenilebilir, ne de başka bir dil.

Bu yazıda Çince’yi öğrenme konusunda kararlı olup her gün bir saatini Çince için ayırabilecek olanlara yönelik tahminlerime yer verdim.

Bu yazıda adı geçen, Çince’nin farklı bölümleri:

Dilbilgisi Kuralları

Çince’nin en kolay öğrenilebilecek noktalarından biri emin olun ki dilbilgisi kuralları. Çok iddialı bir şekilde günde bir saat ayırarak bir ay içinde Çince dil yapısını öğrenebilceğinizi söyleyebilirim.

Şu an Çince ile ilgili hiçbir şey bilmediğinizi varsayarak şöyle bir şey söyleyeyim. Çince tek heceli bir dil. Yani kelimelere Türkçe’deki gibi eklerin eklenmediği ve kelime köklerinin hiç değişmediği bir dil. Bu nedenle Çince’de Türkçe’nin onda biri kadar bile kural yok.

Çince’deki standart cümle yapısını bilen bir kişi kelimelerin Çince karşılıklarını öğrendikten sonra %80 oranında doğru cümleler kurabilir. Geri kalan %20 de çok kısa sürede pekiştirilir.

Konuşmak

Çince ile yapmak istedikleri Çinliler ile anlaşabilmekten ibaret olanlar Çince konuşmaya ağırlık verebilirler. Dil yapısını bilen ve Çince kelimelerin nasıl söylendiğini öğrenenler Çince konuşma kabiliyetlerini çok hızlı bir şekilde geliştirebilirler.

Ben kendimden örnek vereyim. Çin’de Çince kursu almaya başladığım yıl hiç Çince bilmiyordum. Çin’de dil kursu alıp öğrendiklerimi günlük hayatta kullanarak bir yıl sonunda Çin’de kendime rahat yetecek kadar Çince konuşmayı başarmıştım.

Bir senede Çince konuşacak hale gelmemde Çin’de yaşıyor olmam çok büyük rol oynamıştı. Ama Çince konuşanların bulunduğu ortamlarda bulunarak Çin dışında da benzer bir ilerlemeye şahit olmak mümkün.

Agoda WW

Çince konuşma pratiği yapmayı düşünenler için bence italki çok uygun bir web sitesi. Sitede Çince dersi veren yüzlerce öğretmen var. Bu öğretmenlerin arasında bazılarını profesyonel öğretmenler, bazılarını ise hobi olarak öğretmenlik yapanlar oluşturuyor. Yabancı dil öğretimi konusunda italki‘den daha kapsamlı bir site ben şu ana kadar görmedim.

Karakterleri Okumak

Çince’nin en çok zaman alan noktalarından birisi burası. Çince karakterleri okuyabiliyor olmak için geçekten zaman ve emek harcamak gerekiyor.

Çinli öğrenciler karakterleri öğrenmeye ilkokul yıllarında başlar. Genel olarak altı yıllık ilkokul eğitiminin sonunda günlük karakterleri büyük ölçüde okuyabilir hale gelir. Büyük ölçüde diyorum; çünkü karakterleri öğrenmek hiçbir zaman bitmez.

Okuma konusunda ben, az önce bahsettiğim bir yıllık Çince eğitiminin sonunda günlük hayatta kullanılan karakterlerin %30 civarındakileri okuyabilecek seviyedeydim.

O zamanlar bu kadarlık bilgiyle okuduğum gazete haberleri hakkındaki detayları öğrenemesem de haberlerin neyle ilgili olduğunu anlayabiliyordum.

Çince eğitimi bittikten sonra karakter öğrenmeye o kadar zaman veremedim. O nedenle ilerleme hızım yavaşladı. Aradan geçen 10 yılı aşkın sürede şu an genel konularla ilgili yazıları okumakta zorlanmadığımı; ama tıp, hukuk, mühendislik gibi özel alanlara ait yazıları anlamakta çok zorlandığımı söyleyebilirim.

Karakterleri Yazmak

Çince’nin en çok zaman ve emek gerektiren bölümü bence yazmak. Bunun nedeni yazılması gereken binlerce karakterin bulunması ve bu karakterlerin doğru olarak yazılma zorunluluğu.

En basit şekilleri dahi “yap” denince yapmanın ne kadar zor olduğunu farketmişsinizdir. Dilerseniz en basit logoları hiç bakmadan yapmayı deneyin. Böylece ne demek istediğimi daha iyi anlayabilirsiniz.

Çince yazmayı ikiye ayırabiliriz. Bunlardan biri elle yazmak. Bir diğeri ise klavye ile yazmak.

Klavye ile yazmak pinyin metodunu öğrendikten ve karakterleri tanımaya başladıktan sonra çok kolay. Kendimden örnek verecek olursam, Çince öğrendiğim yıl boyunca karakterleri tanıyabilmek için çok emek vermiştim. Bu da beni bir yıl içinde Çinli arkadaşlarımla klavyede Çince chat yapacak hale getirmişti.

Klavye ile Çince’nin nasıl yazılabildiğini öğrenmek isteyenler için Bilgi Fırını’nda bu yazıyı yazdım. Dilerseniz siz de göz atabilirsiniz.

Elle yazmak için en az beş yıl uğraşmak gerektiğini söylemeliyim. Bu belirttiğim süre Çinliler için geçerli. Çinliler altı yıllık ilkokul hayatları boyunca her bir karakteri yüzlerce kez yazma alıştırması yaparak yazmayı öğreniyor.

Okul döneminde yazma becerileri çok gelişse de okul sonrasında genel olarak klavye ile yazdıklarından bildikleri karakterlerin elle nasıl yazılacağını unutmaya başlıyorlar.

Katıldığım bir yemekte bir kişinin başkasına “patates nasıl yazılıyordu?” diye sorduğunu hatırlıyorum. Aslında bu kişi patatesin yazılışını biliyor. Klavye ile yazabiliyor. Karakterleri de tanıyor. Ama karakterlerin elle nasıl yazıldığı aklına gelmiyor. Apple’ın logosunu hepimiz biliyoruz; ama logoyu gerçekten yapabilenlerin oranı çok az. Elmadaki ısırığın nerede olduğundan bile çoğumuz emin değiliz.

Bana sorarsanız Çin’de eğitim dili Çince olan bir bölümde üniversite eğitimi almak isteyenlerin haricinde kalanların Çince’yi elle yazabilmek için çok zaman kaybetmelerine gerek yok. Klavyeler işleri herkes için çok kolaylaştırabiliyor.

Aliexpress TR

Çince Öğrenmek İsteyenler İçin Tavsiye Kaynaklar

Çince öğrenmek isteyenlerin önünde çeşitli seçenekler var. Bu seçenekler arasından birkaç tanesi size uygun olabilir. Çince öğrenmek için gereken emeği verdikten sonra Çince’yi öğrenememek için hiçbir neden yok.

Çince Karakter Kartları: Ben Çince çalışırken karakter kartlarını çok kullandım. Bu kartlar fotoğrafik hafızanın gelişmesine çok yardımcı oluyor. Bu karakter kartlarının bir yüzünde karakterin kendisi, öbür yüzünde ise okunuşu bulunuyor. Bu kartlar ile çalıştıkça karakterleri görür görmez tanınması kolaylaşıyor. Gördüğüm kadarıyla Trendyol’da bu kartlar satılıyor.

1’e 1 online kurslar: Çince pratik yapmak için Çin’e gitme şansı yoksa online olarak Çince kursları alınabilir. Benim gördüğüm kadarıyla italki bu konudaki en iyi sitelerden biri. Sitede Çince dahil onlarca dilde yüzlerce öğretmen 1’e 1 ders veriyor. Öğrenciler de kendilerine uygun olan öğretmenleri seçip online derslere başlıyor. Konuşma eksikliğinin giderilmesi açısından bence italki çok iyi.

Sertifikalı online kurslar: Çince dilbilgisi konusunda teorik bilgilere ihtiyacı olanlar için sertifikalı online kursları çok yararlı olabilir. Bu tarz kurslar veren siteler arasında benim favorim edx.org. Site tamamen İngilizce. Haliyle sitedeki kursların çoğunda da eğitim dili İngilizce. Ama sitedeki kursların çoğu dünyaca tanınan üniversiteler tarafından hazırlanmış olduğundan siteye göz atmaya değer. Kursların sonunda verilen sertifikalar da iş başvurularında bir adım öne geçmeyi sağlayabilir.

Edx üstünde verilen Çince eğitimlerin iki tanesini aşağıya koydum.

Mandarin Chinese Essentials
Chinese is a critical language for all global organizations. Mandarin Chinese Essentials features a thorough basic Chinese virtual learning experience at your pace! Switching from Latin alphabet or other phonogram languages to Chinese can be intimidating and frustrating. This prerequisite course breaks down all basic characteristics of Chinese language, ensuring you have a solid foundation to be a competent speaker in a business environment. We will introduce one rule with practices and related dialogues through videos that includepractical businessconversations. We provide solid learning system that is essential for beginners to differentiate and construct sentences, and then use them in workplace and business scenarios. If you enroll in the verified track, you will be able to participate in the Webinar lectured by Dr. Estella Y. Chen, who will lead thediscussionwitha wide variety ofpopulartopicstoaccompanyyou to the world of chinese business culture and trend. What's more, in the verified track, we'll give you three pronunciation lessons that will help youcommunicate more smoothly and effectively ina business environment. No previous knowledge needed. We start from the beginning! This course was developed with the assistance of Dr. Haohsiang Liao, Director of the Chinese Language Program at MIT.
$149.00
Tsinghua Chinese: Start Talking with 1.3 Billion People
This introductory Chinese language course will emphasize basic language skills for everyday life in Mandarin speaking countries. The course utilizes pinyin, the standard system of Romanized spelling for transliterating Chinese, so learners will find it easy to understand and study the language. The course is composed of several parts: Dialogues (taught through pinyin), listening comprehension exercises (in real-world situations), Chinese characters (frequently used in daily life), Mandarin songs, and Tea Time (tips for self-study). This course is for anyone interested in learning Mandarin Chinese, especially if you plan to work or study in Mandarin-speaking countries. The course is also a good start toward the HSK Chinese proficiency test.
$139.00

Eğitim dili Türkçe olan online kurslar: İngilizce seviyesi edx.org gibi sitelerde anlatılan dersleri anlamya yetmeyecek düzeyde olanlar Türkçe olarak hazırlanmış online Çince eğitimlerine de yönelebilirler. Udemy sitesinde birkaç tane böyle eğitim var. Özellikle Çince dil yapısında genel bilgileri öğrenmek isteyenler için Udemy’deki bu eğitimler de yararlı olabilir.

4 thoughts on “Günde 1 Saat Çalışarak Çince Kaç Yılda Öğrenilir?”

  1. Yabancı dil öğrenme kabileti veya yeteneği diyelim, herkeste olmuyor. Mükemmel bir hafıza gerektirir her hangi bir yabancı dili öğrenmek.. Daha çok Çince’de.

  2. Gökcan Yengin

    Kendi tecrübeme dayanarak söylüyorum, Çince öğrenmek sonu gelmeyen bir süreç. Sadece yabancılar için değil Çinliler için de öyle. Mesela kişisel olarak özellikle siyasi terimlere odaklandığım için gerçekten sokaktaki birçok Çinli’ye göre, siyasi konjonktürde, daha fazla terimi anlayabilir ve açıklayabilirim. Ama günlük hayatta, berberde mesela, sık sık sorun yaşıyorum. Bunun yanında bir de dil sürekli değiştiği için, evrildiği için kişinin güncel kalması gerekiyor.

    1. Gerçekten de diller canlıdır ve her yıl değişir. 30 yıl önce kullanılan birçok kelime nasıl bugün kullanılmıyorsa, bugün kullanılan birçok kelime de 30 yıl sonra kullanılmayacak. Çince öğrenmek diğer diller gibi hiç bitmeyecek bir süreç; ama bence Çin’de günlük hayatı sorunsuz bir şekilde devam ettirecek seviyeye gelmiş olmak yeni başlayanlar için önemli bir eşik değeri sayılabilir.

Yorum bırakın

Yorum yaparak veya soru sorarak herkesın yeni bilgiler öğrenmesine yardımcı olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir