En Çok Kullanılan Çince İsimler, Soyadları ve Özellikleri

Aliexpress TR

Çince isimler ve soyadları gerek mantık, gerek yazılış şekli, gerekse anlamları açısından bilinen diğer isim ve soyadlarından çok farklı. Çince‘nin kendine özgü ve kolay değiştirilemeyen bir dil olması bunun en önemli nedenlerinden biri.

Çince isimler yazılırken önce soyad, sonra ad yazılır. Çin isimleri genel olarak iki veya üç karakterden oluşur. Bebeklere doğdukları gün ve koşullara uygun, güzel anlamlı isimler verilir.

Konu ile ilgili detaylara girmeden önce küçük bir noktaya değineyim. Birebir, online Çince dersleri almayı düşünenler için iTalki’de çok fazla seçenek var.

Çince isimlerin yazılışı

“İsim yazarken de ne fark olurmuş?” diyenleri duyar gibiyim. Çince isimler gerçekten batı dillerinden daha farklı bir şekilde yazılır.

Burada demek istediğim Çince karakterlerden dolayı olan farklılık değil. Yazılış yöntemi ve sırası.

Hemen her dilde önce isim, sonra soyad yazılırken Çince’de tam tersi yapılır. Çinliler önce soyadlarını sonra da adlarını yazarlar. Birbirleriyle konuşurken de önce soyadlarını, sonra adlarını söylerler. Tanımadıkları kişilerle konuşurken sadece soyadını söyleyenlerin sayısı da çoğunlukta. Öte yandan doktor, öğretmen, polis, avukat gibi kişilere hitap ederken de saygı gereği sadece soyadlarıyla hitap ederler.

Çince harflerden oluşan bir dil olmadığından büyük küçük harf gibi kavramlar da yok. Bu da kişi adlarını metinlerin içine olduğu gibi yazmayı zorunlu kılıyor. Bu da yazıların içinde geçen kişi adlarını zor anlaşılır hale getiriyor.

Aşağıya Alibaba firmasının kurucusu Jack Ma‘nın hayatından bir bölümü anlatan kısa bir paragraf koydum. Jack Ma’nın Çince adı 马云(mǎ yún). Paragrafta göreceğiniz gibi Jack Ma’nın adı 6 defa geçiyor; ama kişi adı olup olmamasına bakılmaksızın herhangi yazım farkı yok.

Çince kişi adları ya iki, ya da üç karakterden oluşur. (son zamanlarda dört karakterden oluşan isimler de kullanılmaya başlandıysa da böyle isimleri olanların sayısı şimdilik çok az. ) Bu karakterlerden birincisi kişinin soyadı, diğerleri de adıdır. Bebekler doğduklarında babalarının soyadını alırlar.

“Çin’de anne ve babaların soyadı aynı değil mi?” diye sorabilirsiniz. Aynı değil. En azından aynı olmak zorunda değil. Çinliler evlendikten sonra soyadlarını değiştirmiyorlar. Kişiler doğumdan ölene kadar aynı soyadını kullanıyor. Yeni doğan çocuklar geleneksel olarak babanın soyadını alıyor. Bazı ailelerde ikinci çocuklara annenin soyadı verilmeye başlandı.

Çince soyadlar

İsimler yazılırken önce soyadları yazıldığından Çince soyadlar ile ilgili biraz bilgi vereyim.

Trip.com WW

Çince’de 6000 civarında soyadı var. Ama bunların büyük çoğunluğu bugün hemen hemen hiç kullanılmıyor. Bazı soyadları da istisnasız her şehirde çok fazla kişide var.

Çin’de en çok kullanılan soyadları ve kişi sayılarını araştırıp aşağıdaki tabloya koydum. (Kaynak:Sohu)

Çince soyadTürkçe okunuşKişi sayısı
li95 milyon
vang89 milyon
cang85 milyon
liu65 milyon
çen54 milyon
yang37 milyon
cao28 milyon
huang27 milyon
co25 milyon
vu24 milyon
Toplam529 milyon
En çok kullanılan Çince soyadlar

Son açıklanan rakamlara göre Çin nüfusu 1,4 milyar. Bu tabloda görüldüğü gibi sadece 10 tane soyadını 529 milyon kişi, başka bir deyişle Çin nüfusunun %37’si kullanıyor.

Çinli çocuklara nasıl isim verilir?

Çin’de soyad konusunu çözmek basit. Ama iş Çinli bebeklere isim vermeye geldiğinde biraz karışıyor. Bunun nedeni Çin’de bebeklere Türkçe’deki gibi Mehmet, Ayşe gibi gibi bilinen isimler verilmemesi.

Çince’de binlerce karakter var ve bu karakterlerden herhangi iki tanesi seçilip isim yapılabiliyor. Çoğu ismin bir erkeğe mi yoksa bir kıza mı ait olduğu dahi ilk bakışta anlaşılamıyor.

Bazı Çinliler çocuklarına bilinen ve çok kullanılan karakterlerden ikisini seçip daha kolay bir isim veriyor. Bazıları ise neredeyse hiçkimsenin tanımadığı karakterleri kullanarak çok özel, hatta çoğu kişinin okuyamayadığı bir isim seçiyor. Okullarda öğretmenlerin dahi bilmediği karakterden oluşan adı olan öğrenciler olduğunu biliyorum.

italki WW

Çinliler, isim olarak seçilen karakterler hangileri olursa olsun bebeklerine anlamı güzel isimler vermeyi tercih ediyorlar. İstisnasız her Çinli adının anlamını ve neden kendisine o ad verildiğini biliyor.

En çok kullanılan Çince isimler

Çince isimlerin oluşturulması için herhangi iki karakteri seçmenin yeterli olduğunu söyledim. Nadiren de olsa aynı isme sahip iki Çinli’ye denk gelinebiliyor. 1,4 milyar kişinin yaşadığı ülkede aynı yıl içinde bebeklerine aynı adı verenlerin sayısı yalnızca 10 binler dolaylarında.

2020’de doğan Çinli çocuklara verilen adlarla ilgili ilginç tablolar buldum. Onları Türkçe’ye uyarlayarak buraya koydum. (Kaynak: Duote)

Çince Erkek İsimleri

Çince isimTürkçe okunuşSayı
奕辰yiçen14620
宇轩yüşüen14479
浩宇haoyü14104
亦辰yiçen14034
宇辰yüçen13234
2020’de Çinli erkek çocuklarına en çok verilen beş isim

Çince Kız İsimleri

Çince isimTürkçe okunuşSayı
一诺yinuo24820
依诺yinuo19426
欣怡şinyi17623
梓涵zıhan14626
语桐yütong12444
2020’de Çinli erkek çocuklarına en çok verilen beş isim

Çinliler’in neden İngilizce adı var?

Çinliler ile iş yapan bir firmada çalışıyorsanız Çinliler’in birçoğunun kendilerine İngilizce isim aldıklarını farketmişsinizdir. Bu İngilizce isimlerinin hiçbirinin gerçek isimleri olmadığını söylemeliyim.

Bilinen Çinliler’den örenek vereyim. Herkesin Jackie Chan olarak tanıdığı Çinli aktör Çin’de Cheng Long(成龙) olarak biliniyor. Bir diğer aktör Jet Li de aslında Li Lianjie(李连杰).

Çinliler’in kendilerine İngilizce isim almalarının temelinde isimlerinin yabancılar tarafından daha kolay akılda kalabilmesini sağlamak yatıyor.

Birçok Çinli arkadaşıma “neden İngilizce ismin var?” diye sordum. Bana verdikleri cevaplara birbirlerine benzer nitelikteydi. Genel olarak bana yabancıların isimlerini söylemekte ve hatırlamakta zorlandığını, bu nedenle İngilizce isim aldıklarını söylediler.

Çince isim almak

Çinliler’in İngilizce isim aldığı gibi, Çinliler ile iş yapan ve onların üzerinde olumlu izlenim bırakmak isteyen bazı kişiler de Çince isim alma gayretine giriyor.

Uzun yıllardır Çince yaşayan biri olarak diyebilirim ki, Çin’de yaşamayı düşünen kişilerin kendilerine Çince bir isim bulmaları şart. Zira harflerden oluşan isimleri bazı Çinliler okuyamıyorlar. Bazı resmi dairelerde bile kişilere Çince adlarının ne olduğunu soruyorlar. Benim Çin ehliyetimin üstünde bile Çince adım yazıyor.

Çinli olmayanların adlarının birebir Çince karşılığı çoğu zaman olmuyor. Çince’de harf olmadığı için Çince isimler oluşturulurken karakter seçmek gerekiyor. Bu karakterlerin de söyleniş biçimi her ne olursa olsun değişmiyor.

Karakterlerin Latin harfleriyle yazma yöntemine pinyin deniyor. Pinyin yöntemi Türkçe’den örnek vermek gerekirse 200 küsür heceden oluşuyor. Yani sadece 200 civarında hece ile binlerce karakter yazılabiliyor. Ne yeni hece oluşturulabiliyor, ne de var olan heceler değiştirilebiliyor.

Aşağıya pinyin yöntemindeki heceleri ve tüm harf kombinasyonlarını gösteren bir tablo göreceksiniz. Bu tablodaki heceleri isminize uyarlayarak kendinize ait bir Çince isim belirleyebilirsiniz.

Pinyin tablosu ve kombinasyonları

Bu tablo tabii ki sadece karakterlerin Latin harfleriyle olabilecek karşılıklarını gösteriyor. Hangi hecenin hangi karakterlere karşılık geldiğini öğrenmek için de karakterlere ayrıca bakmak gerekiyor.

DHgate WW

6 thoughts on “En Çok Kullanılan Çince İsimler, Soyadları ve Özellikleri”

 1. Namig Jomardov

  Merhabalar , bir sey sormak istiyorum , Chince insan ismlerini nasil yapabiliriz . Ornek benim adim Kadir .Kadir sozu ismi Chince karsiligi nasil ? Yani bilmek istedigim su , her hangi bir insan isminin chincesini nasil kurabiliriz.cunku normalde her isim oldugu gibi degildir bazilari kokten de degisebiliri, bunun herhangi bir kurali felan vardir her halde bunu sormak mistiyorum, yardimci olur musunuz ?

  1. Mesajınız için teşekkürler.

   Çince, dil yapısı bakımından diğer dillerden çok farklı. En basit şekilde anlatmak gerekirse Çince’deki karakterlerin herbiri şu an latif harfleri ile yazılabiliyor. Hepsinin 1 ila 5 arasında harften oluşan heceler olduğunu söyleyebiliriz. Bu heceler hiçbir şekilde değiştirilemiyor. Bu da Çince isim alırken Türkçe’deki bazı hecelerin Çince’de olmaması ile sonuçlanabiliyor.

   Çince’de kullanılan ve değiştirilemeyen hecelere göz atmak isterseniz Bilgi Fırını’ndaki şu yazıya bakabilirsiniz:
   https://www.bilgifirini.com/cince-isim-soyadlar/

   Çince isim alırken söyleniş olarak Türkçe orjinal haline uygun karakterleri seçmek daha uygun. Mesela adınızın Kadir olduğunu söylediniz. Çince’de “ka” olarak söylenen karakterler olduğu için sorun yok. Ama “dir” diye söylenen karakter yok. Bunun yerine bir tane “di” şeklinde söylenen, bir tane de “ar” olarak söylenen karakter kullanmak bence daha uygun. Yani Kadir’i Çince’de kadiar şeklinde söyleme şansımız var.

   Çince’yi hiç bilmiyorsanız burada anlattıklarım biraz kafa karıştırıcı olmuş olabilir. Çince gerçekten çok farklı bir dil.

   1. Namig Jomardov

    tamam burasini anladim , ama simdi birsey de var Kadir ismini ka desek , Chincede bir suru -ka karekteri var , bir suru -di karakteri var, hem de -ar karakteri de bir suru var. Sormak istedigim su ki ben simdi Kendi ismimde Kadir icin hangi -ka, hangi -di hangi – ar karakterini secmem lazim ?bunu bilmek istiyorum , yani bunun icin her hangi bir kural felan var midir yoksa istedigim -ka, -di , -ar secebilirim , nasil olur mu ?

    1. Çok güzel bir soru.

     Bunun için herhangi bir kural yok. Herhangi bir karakter seçilebilir. Çinliler’in isimleri de herhangi üç karakterin seçilmesiyle oluşturuluyor. Ama karakterleri seçerken karakterlerin anlamına ve daha önce benzer karakterleri isim olarak kullanmış olanlara bakmakta yarar var. Kötü anlama gelen karakterleri kimse seçmek istemez. Karakterleri tanıdıkça daha güzel anlamlı isim seçme şansı artıyor.

     Sorularınız herkese yardımcı olabilecek cinsten. Sorularınızı bilgi fırını’nda ilgili yazının altına yorum olarak ekleyebilir miyim?

     İyi çalışmalar.

 2. Farklı karakterler de olsa “Yi” sesi oldukça popüler anlaşılan 🙂 “İsminizin Çincesini” öğrenmek pek kolay bir şey değil, birçok Türk isimlerinin Çince versiyonunu sordukları an cevap vermemi bekliyorlar ama ben Çincenin öyle bir dil olmadığını açıklamakla yetiniyorum. Benim Çince ismimi Çince hazırlık eğitimimin başında Çince hocam vermişti, ancak ben bir yıl kullandıktan sonra üç heceli olması sebebiyle değiştirmek istedim ve böylece şimdiki, yani 艾莉, halini aldı. Çince isim arayanlara yardımcı olmanız ne hoş, ilgilenen herkesi hemen e-mail listesine kaydolup Çince isimlerini gerçekten Çince ve Çince isimleri bilenlerden almaya davet ediyorum, aksi halde hep hocalarımızdan duyduğumuz kötü isim çeviri mağdurlarından olabilirsiniz 🙂

  1. Mesajınız ve verdiğin bilgiler için çok teşekkürler. Çince isim isteyenlere yardımcı olabilirsem ne mutlu.

Yorum bırakın

Yorum yaparak veya soru sorarak herkesın yeni bilgiler öğrenmesine yardımcı olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.