Çin Yeni Yılı Öncesi Korona Önlemleri

Çin Yeni Yılı yaklaşıyor. Çin için yeni yıl demek, yüz milyonlarca kişinin başka şehir değiştirmesi anlamına geliyor. Bir nevi modern Dünya’nın kavimler göçü.

Korona virüsü konusunda Çin Dünya’da en iyi durumda olan ülkelerden biri. Hatta “virüs kontrol altında” da diyebilirim. 1.4 milyar insanın yaşadığı ülkede aylardır günlük vaka sayısı bir elin parmakları kadar. Bu durum günlük yaşamın neredeyse tamamen normale dönmesini sağladı.

Ama…

Çin Yeni Yılı yaklaşırken önlemler bir anda arttırıldı. Önce vatandaşlara ne olur ne olmaz diye düşünerek Çin Yeni Yılı için memleketlerine dönmemeleri söylendi. Ardından bir aşama daha ileri gidildi ve memleketlerine dönenler için birtakım şartlar getirildi.

Bunun nedeni Çin’in kuzeydoğu eyaletlerinde günlük vaka sayısının 100’ü geçmiş olması. Binlerden onbinlerden bahsetmiyorum. Sadece yüz.

Hatta bırakın yüzü herhangi bir yerde bir vaka çıksa dahi o bölgede ve çevresinde en üst düzeyde tedbirler uygulanmaya başlıyorlar. Bir nevi evdeki sivrisineği öldürmek için orduyu görevlendirmek gibi bir şey. Ama işe yaradığı kesin. Çin’de aylardır hayatın normal olması Çin’in bu işin üzerine çok ciddi eğilmiş olması ile ilgili.

Benim yaşadığım bölgede yaşayan vatandaşlar için yerel hükümet bir bildiri hazırladı. Bu bildiride tatilde şehir dışına çıkıp geri dönenler ile ilgili ne yapılacağı ile ilgili bilgiler bulunuyor. Yaşadığım şehirde virüsün en aktif olduğu zamanda dahi sadece iki vaka görüldüğünü, eyalet genelindeki günlük vaka sayısının da aylardır beşi geçmediğini hatırlatarak bildirideki maddeleri sizinle paylaşayım.

1- Yurt dışından Çin’e gelecek olan herkes ilk olarak 14 günlüğüne otellerde karantinada kalacak, ardından 7 gün evde sıkı karantinaya alınacaktır. Ev karantinası bittikten sonra da kişiler 7 gün daha evlerinde kalmaya devam edeceklerdir. Bu kişilere karantinanın 1.,5. ve 15. günlerinde nükleik asit testi yapılacaktır.

Ev karantinası boyunca evde kalan diğer kişiler de kendi sağlıklarını korumakla yükümlüdürler. Bu kişiler de mümkün olduğunca az sokağa çıkmalı, dışarıda iken maske takmalı ve evlerine misafir kabul etmemelidirler. Karantinada olan kişinin karantina süresinin bitip testinin negatif çıkmasının ardından evdeki diğer bireylere de nükleiik asit testi yapılacaktır.

2- Çin’deki yüksek riskli bölgelerden şehrimize dönenler ilk olarak 7 gün sıkı ev karantinasına tabi tutulacaklardır. 7 günün sonunda 7 gün daha tedbir amaçlı olarak evlerinde kalmaya devam edeceklerdir. Bu kişilere şehre geldikleri 1.,5. ve 15. günlerde nükleik asit testi yapılacaktır.

Booking.com

3- Orta derece riskli bölgelerden şehrimize gelenler 14 gün boyunca evlerinde kalacaklardır. Bu kişilere şehre geldikleri gün ve evde kaldıkları 8. günde test yapılacaktır.

4- Düşük riskli bölgelerden şehre gelenler de 14 gün süreyle evlerinde kalacaklardır. Bu kişilerin şehre gelmeden en erken 7 gün önce bulundukları bölgede test yaptırmaları ve negatif test sonucunu göstermeleri gerekmektedir.

Sizin anlayacağınız Çin, sadece tedbir amaçlı olarak bu derece önlemler aldı. Bu kadar önleme rağmen yine de memleketlerine gitmek isteyenler aynı kurallarla kendi memleketlerinde de karşılaşacaklar. Bunu göze alanlar test yaptırmak için hastanelere akın etmeye başladılar bile.

Dediğim gibi. Çin koronayı hiçbir ülkenin yapmadığı kadar ciddiye aldı ve sonuçlarını gördü. Geçen sene Çin Yeni Yılı nedeniyle virüs ülke geneline çok hızlı bir şekilde yayılmıştı. Bu nedenle bu sene işi çok sıkı tutuyorlar.

Booking.com

Yorum bırakın

Yorum yaparak veya soru sorarak herkesın yeni bilgiler öğrenmesine yardımcı olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top