Çin Uçak Bileti Almak İsteyenler İçin Seçenekler

Çin’de üç yıl boyunca çok katı bir şekilde uygulanan pandemi tedbirleri kaldırıldı ve bu yılın Mart ayından itibaren yabancılara eskisi gibi vize verilmeye başlandı.

İlerleyen yıllarda Türkiye ile Çin arasında hızlı tren seferleri başlar mı bilinmez. Bilinen tek şey Çin seyahati yapabilmek için olmazsa olmazlardan birinin uçak bileti almak olduğu.

Çin’e Uçuşu Olan Firmalar

Bütçeye ve zamana bağlı olarak her türlü Çin uçak bileti bulmak mümkün. Bu yazıda adı geçen, Türkiye’den Çin’e uçan firmaları aşağıdaki tabloda görebilirsiniz. Yazıda adı geçmeyen başka uçuşlar varsa da onları bizimle paylaşmanızdan çok memnun oluruz.

FirmaAktarma yapılan şehir
Türk Hava Yolları
China Southern AirlinesUrumqi
Aeroflot AirlinesMoskova
Emirates AirlinesDubai
Etihad AirlinesAbu Dhabi
Qatar AirwaysDoha
Air AstanaAlmatı
İstanbul’dan Çin’e uçuşu olan firmalar ve aktarma yapılan şehirler

Türk Hava Yolları

Yolda en az zaman kaybederek Çin’e ulaşmak isteyenler için ideal. Ama genel olarak İstanbul’dan Çin’e en pahalı biletler Türk Hava Yolları’nda. Bunun en önemli nedeni THY’nin İstanbul’dan Çin’in üç şehri Pekin, Şanghay ve Guangzhou’a direk uçuşu olan tek firma olması.

THY ile Çin’e gitmenin maliyeti mevsime göre değişiyor. Yaz aylarında ve önemli bayramlar öncesinde bilet fiyatları artarken diğer zamanlarda, özellikle kış aylarında bilet fiyatları bir miktar ucuzluyor.

THY’nin Çin uçuşları ile ilgili fiyatlarında ilginç bir durum söz konusu. İstanbul kalkışlı direk Çin uçuşlarının bilet fiyatları genelde Avrupa’nın herhangi bir şehrinden kalkıp İstanbul’da aktarma yaparak Çin’e gitmeyi sağlayan biletlere oranla daha pahalı.

Örnek olarak, THY ile Amsterdam’dan İstanbul’da aktarma yaptıktan sonra Şangay’a gitmek, İstanbul’dan yola çıkıp Şangay’a direk uçmaktan daha ucuza mal oluyor.

Genel olarak İstanbul’dan Pekin veya Şangay’a yapılan uçuşların gidiş dönüş bileti yaz aylarında 10.000yuan(1400dolar), kış aylarında ise 7000yuan(1000dolar) civarlarında seyrediyor. Zaman zaman kampanyalı ucuz fiyatlara denk gelmek mümkün; ama bunun için kampanyaları takip etmek gerekiyor.

Booking.com

THY’nin her gün Pekin, Şangay ve Guangzhou şehirlerine uçuşu var.(Korona nedeniyle Pekin ve Şangay uçuşları durduruldu. Guangzhou uçuşları ise haftada sadece birkaç kez ile sınırlandırıldı)

China Southern Airlines

THY’den sonra normal şartlarda en az zaman kaybı yaşatan hava yolu firması Çin’in en büyük havayolu firmalarından biri . İstanbul’dan Urumqi aktarmalı olarak Çin’in birçok şehrine uçuşu olan firma, birkaç yıl önce İstanbul uçuşlarına ara vermiş olsa da uçuşlara tekrar başlama kararı aldı.

China Southern Airlines ile Urumqi’de aktarma yaparak Çin’e gidip gelmenin maliyeti kış aylarında 5000yuan(700dolar), yaz aylarında 7000yuan(1000dolar) civarlarında. (Kötü hava koşulları olduğunda Urumqi Havaalanına inip kalkmanın çok zor olabildiğini unutmamak lazım)

China Southern Airlines, birkaç ay önce İstanbul’dan Wuhan şehrine de direk uçuşlara başladı. En azından başlamıştı. Şu an bu uçuşlar da durdu. Her ne kadar Wuhan virüsten temizlenmiş olsa da virüsün çıktığı yer olan Wuhan’a karşı önyargı uzun bir süre daha sürecek gibi görünüyor.

Aeroflot Airlines

Çin’e en ucuz uçak bileti genel olarak Rusya merkezli Aeroflot Airlines tarafından satılıyor. Moskova aktarmalı olan uçuşlar daha sıradan hizmet ve konfor arayan; ama “param cebimde kalsın” diyenler için çok uygun.

Moskova’da aktarma süresi uçuş saatine bağlı olarak 2 ila 12 saat arasında değişiklik gösteriyor. Pekin ve Şangay’a uçuşu bulunan Aeroflot’un Çin’den kalkış zamanları genel olarak gece 2 ile 4 arasında oluyor. Bu nedenle Aeroflot ile uçma niyetinde olanlar böyle garip saatlerde havaalanında olmaya hazır olmalılar.

Aeroflot bilet fiyatları China Southern Airlines ile çok benzer düzeylerde. Kış aylarında 5000yuan(700dolar), yaz aylarında ise 7000 yuan(1000dolar) ödeyerek ve Moskova’da biraz vakit geçirerek Çin’e gelinebilir.

Körfez Ülke Havayolları

Banggood WW

Biraz zaman kaybı yaşatsa da konfordan vazgeçemeyenler Körfez ülkelerine ait hava yollarını tercih edebilirler. Birleşik Arap Emirlikleri’ne ait Dubai aktarmalı Emirates Airlines , Abu Dhabi aktarmalı Etihad Airlines ve Katar’a ait Doha aktarmalı Qatar Airways, uçak içi hizmet, konfor ve güvenlik konularında çok ileride olan firmalar.

Aktarma nedeniyle bu üç havayolu ile Çin’e gelmek fazladan zaman kaybettirebiliyor ;ama bu firmaların THY’ye oranla genelde daha ucuz olması zaman kaybını önemsemeyecek olanları bu firmalara yönlendirebilir. Hatta zaman zaman iki katlı süper lüks uçaklara denk gelmek dahi mümkün.

Bu firmaların bilet fiyatları genel olarak Aeroflot ile THY’nin ortalarında bir değerde oluyor. Hatta promosyonlu biletlere denk gelenler uçak biletlerini tahminlerinden çok altında bir fiyata satın alabilirler.

Air Astana

Çin’e uygun fiyatlı bilet satan, diğerlerine göre daha az bilinen ve daha küçük olan, Kazakistan merkezli bir firma. Aktarmanın yapıldığı Almatı Havalimanı, Dünya’daki birçok havalimanının daha gerisinde. Hatta uluslarası olmaktan öte sıradan bir şehir havalimanını andırıyor. Ama yine de birkaç saatin bir şekilde geçirilebileceği bir yer.

Almatı’da aktarma yapmanın en güzel tarafı aktarma süresi uzun olanların Almatı’yı gezme şansının olması. Kazakistan Türk vatandaşlarından vize istemediği için ülkeye giriş yapmak çok kolay. Tabi giriş yaptıktan sonra dil konusunda anlaşmak kolay olmayabilir. Ama Kazakistan’ın birçok yerinde Türkçe konuşabilen kişilere denk gelme ihtimali hayli yüksek.

Air Astana’nın fiyatları genel olarak Aeroflot ile çok benzer düzeylerde. Yani kışın 5000yuan(700dolar), yazın 7000yuan(1000dolar) ödeyerek bilet alabilmek mümkün. Air Astana’nın en büyük eksi yönü uçuş sayısının diğer firmalara oranla çok daha az olması.

Yorum bırakın

Yorum yaparak veya soru sorarak herkesın yeni bilgiler öğrenmesine yardımcı olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top