Çin’de Sosyal Olmak İçin Nerelere Gidilebilir?

Çin’e dışarıdan bakan birçok kişi Çin’deki sosyal hayat ile ilgili bir fikre sahip olmadığından Çin’de sosyal olunamayacağını düşünüyor. Facebook, Youtube’un kullanılmadığı, her köşe başında bir kafe olmayan yerlerde sanki sosyal olunmazmış gibi bir his var kimisinde.

Çin’deki sosyal hayatın anlamı ve sosyal olunabilecek yerler biraz farklı. Şangay, Pekin gibi büyük şehirlerde herkese uygun yerler fazlasıyla var; ama diğer yerlerde yerel halk gibi restoranlar ve KTVler haricinde çok fazla seçenek bulunmuyor.

Çin’deki Sosyal Hayat için gidilebilecek yerlerin başlıcaları:

Restoran

Çinliler’in en büyük sosyalleşme mekanlarının başında restoranlar geliyor. Diyebilirim ki restoranlarda kurulamayacak arkadaşlık, düzeltilemeyecek sorun yok. İki Çinli restorana giderse restorandan olumlu bir şekilde ayrılma ihtimalleri çok yüksek.

Çin’deki restoranların çoğunda 8-10’ar kişilik özel odalar var . Arkadaşları ve sevdikleriyle güzel bir yemek yemek isteyen, aynı zamanda da rahatsız edilmek istemeyen Çinliler sıklıkla bu odaları tercih ederler. Bu odalarda asıl yapılan sohbet etmektir. Yani sizin anlayacağınız bu odalarda asıl amaç sohbet, sohbetlerin arasında da yemek yemektir.

Restoranlardaki özel odaları tercih eden Çinliler bu odalarda 2-3 saat geçirebilirler.

Çin lokantalarında nasıl yemek yendiğini merak ediyorsanız Bilgi Fırını’ndaki bu yazı ilginizi çekebilir.

KTV

KTV, İngilizce’de Karaoke Television olarak geçen kelimenin kısa hali. Karaoke yapmak demek, bir şarkının sözlerini ekranda görüp o sözleri takip ederek şarkıyı söylemeye çalışmak demektir. Bir zamanlar Karaoke Türkiye’de de moda oldu; ama etkisi çok uzun sürmedi.

Çin’de her şehirde dışarıdan bakıldığında beş yıldızlı otel görüntüsü veren KTV salonları var. Bu salonlar 5-10 kişilik onlarca odadan oluşur. Bu odaların her biri karaoke yapmak için bir kontrol paneliyle, televizyon ve ses sistemiyle donatılmıştır. Buralara gelen kişiler sevdikleri şarkıları söylemeye çalışarak arkadaşlarıyla birlikte hoşça vakit geçirirler.

Trip.com WW
Çin’deki bir KTV odası

Sinema

Çin şehirlerinin çoğunda kültür-sanat aktiviteleri konusunda eksiklik var. Ama neyse ki her şehirde sinema var. Nüfusu 1 milyondan fazla olan her şehirde en az bir IMAX salonu olduğunu da söyleyebilirim.

Çinli gençler Türkiye’dekiler gibi sinemaya gitmeye bayılırlar. Genel olarak Çin filmlerinin gösterildiği sinemalarda popüler Hollywood filmlerini seyredebilmek de mümkün. Ama bilet almadan önce gösterimin orjinal dilinde mi, yoksa Çince dublajlı mı olduğundan emin olmak gerekiyor. En bilinen Hollywood filmleri dahi genel olarak dublajlı olarak gösteriliyor.

Çin’de sinemalarda filmin ortasında Türkiye’deki gibi 10 dakikalık ara bulunmaz. O nedenle Çin’de sinemaya gidince filmden önce patlamış mısırı ve tuvalet ihtiyacınızı karşılamakta yarar var.

Park

Çin’in hemen her şehrinde şehrin farklı köşelerinde güzel bir park görebilirsiniz. Sabahları günün erken saatlerinde Tai chi yapan kişileri, akşam da meydanda dans eden kadınları görülebilir. Bu kişilerin yaş ortalaması genel olarak 50’den fazla olur.

Parklar Çinliler’in sosyalleşme mekanlarından biridir. Ama genel olarak Çin parklarında Türkiye’deki gibi çay bahçeleri bulunmaz. Parkta çay içmek isteyenler kendi çay veya kahvelerini getirmeleri gerekir.

Kafeler

Arkadaşlarla kafelere gitme kültürü Çin için çok yeni sayılır. Genç Çinliler’in büyük şehirlerde en çok tercih ettiği kafelerin başını Starbucks Coffee çekiyor. 35-40 yuan(5-5.5 dolar) değerindeki kahveler Çin için çok pahalı; ama yine de bu durum Starbuckslar’ın cazibesini azaltmıyor. Şu an için Starbucks gibi bir ortamı müşterilerine sunabilen kafe sayısı çok fazla değil.

Dünya’da en çok Starbucks şubesi olan şehir Şangay. Aynı şekilde Dünya’nın en büyük Starbucks şubesi de Şangay’da yer alıyor.

Şangay’da bulunan, Dünya’nın en büyük Starbucks şubesi

Yaşanılan şehirde Starbucks olmaması durumunda en büyük alternatiflerin başında KFC geliyor. Çin genelinde 3000’den fazla KFC bulunuyor. Bu da şehir merkezlerinin hemen hepsinde KFC bulunduğu anlamına geliyor “Fast food lokantasında da sosyalleşme mi olur?” dememek lazım. Hiç yoktan iyidir.

Spor Organizasyonları

Spor organizasyonları arasında en büyük ve popüler olanları  Çin Futbol Ligi ve Çin Basketbol Ligi. Metropol şehirlere veya önemli eyalet başkentlerinin yakınlarında yaşayanlar bu aktiviteleri düzenli olarak takip edebilirler. Ama bu bölgelere uzak olanlar sadece bir maç seyretmek için yüzlerce kilometre katetmek zorunda kalabilirler.

Futbol ve basketbol haricinde diğer spor branşlarına ait uluslarası organizasyonlar da Çin’de ilgi görüyor. Ama bu organizasyonlar da genel olarak büyük şehirlerde düzenleniyor.

Yorum bırakın

Yorum yaparak veya soru sorarak herkesın yeni bilgiler öğrenmesine yardımcı olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top