Hala Giyilen Çin Geleneksel Kıyafetleri Hangileridir?

Aliexpress TR

Geleneksel Çin kıyafetleri, 5000 yıllık Çin kültürü ve tarihinin çok önemli bir parçası. Geleneksel kıyafetlerden bazıları günümüzde biraz modernleştirilmiş tarzda olsa da hala daha kullanılıyor. Bu kıyafetler batı ülkelerinde de birçok kişinin, özellikle birçok bayanın ilgisini çekiyor.

Çin’de günümüzde halen kullanılmakta olan geleneksel bazı Çin kıyafetleri hanfu, tangzhuang ve qipaodur. Bu kıyafetleri Çin dışındaki mağazalarda bulmak zor olduğundan kıyafet satın almak isteyenlerin tek seçeneği Çinli e-ticaret sitelerine göz atmak.

Çin’de yüzlerce yıldır giyilmeye devam edilen kıyafetleri:

Geleneksel Han Kıyafetleri ( Hanfu-汉服)

Han kıyafetleri adını Han Hanedanlığı’ndan alır. Bu listede belirtilen kıyafetler arasında belki de en az kullanılanı Han kıyafetleridir. En belirgin özelliği çapraz yakalardan ve düğme yerine kuşaktan oluşmasıdır. Geniş kesimli olan kıyafet giyildiğinde çok rahattır.

Bu kıyafetlerin yapımında sırmalı ipek kumaş, ipek, pamuk gibi toplam dokuz çeşit kumaş kullanılır ve bu kumaşlar bitkisel boyalarla boyanır.

Hanfu giyen Çinli kız

Kıyafetlerin üstündeki desenler kıyafetleri giyen kişilerin sosyal statüsü ile ilgili birtakım bilgiler verir. Kıyafetlerin üstünde genel olarak ay, güneş, fil, kaplan, ejderha, ve kuş motifleri bulunur.

Geleneksel hanfu kıyafetlerine ilgi duyanlar için gördüğüm kadarıyla Banggood ve Aliexpress gibi sitelerde birtakım seçenekler var.

Çin Takım Elbisesi (Tangzhuang-唐装)

Adını  Çin tarihindeki en güçlü hanedanlıklardan biri olan Tang Hanedanlığı’ndan alan Tangzhuang, günümüzdeki haline en benzer formuna 1644 ile 1911 yılları arasında Çin’de hüküm sürmüş Qing Hanedanlığı zamanında gelmiştir.

Tangzhuang, bir çeşit gömlek olmasına rağmen mandarin yakaya sahip olması nedeniyle kravat takmayı gerektirmez. Tangzhuang’ın önündeki düğmeler el yapımıdır ve düğmelerin hemen yanında geleneksel Çin düğümü bulunur.

Tangzhuang giyen Çinli adam ve kadın

Birçok geleneksel Çin kıyafeti gibi, Tangzhuang da ipekten yapılır. Tangzhuang’ın vücuda daha fazla uyum sağlaması için omuz bölgesinde omuz pedi yerleştirilir. 2001 yılında APEC(Asia-Pacific Economic Cooperation) toplantısında liderler tarafından giyilmesi Tangzhuang’ın popülerliğini arttırmıştır. Şu an Çin’de geleneksel, ulusal ve modern olmak üzere üç farklı çeşitte tangzhuang satılmaktadır.

Tangzhuang tipi kıyafetleri satan siteler arasında en çok seçenek sunan sitelerin başında Aliexpress geliyor.

Trip.com WW

Cheongsam (Qipao-旗袍)

Cheongsam, bir başka deyişle Qipao veya Chipao, bayanlara özgü geleneksel bir elbisedir. Burada belirttiğim kıyafetler arasında hiç kuşkusuz en popüler olanı Cheongsam.

Çinli bayanlar düğünlerinde gelinlik haricinde düğünün bir bölümünde üstlerini değiştirip kırmızı cheongsam giyerler. Bunun haricinde birtakım organizasyonlarda çeşitli görevler alan bayanların da çoğu cheongsam giymeyi tercih eder.

Özellikle zayıf ve uzun boylu olan bayanlar qipao giymekten çok hoşlanır. Cheongsamin en temel özellikleri mandarin yaka, Çin düğümlü el yapımı düğmeler, iki yanda bulunan yırtmaçlar ve çok dar kesim yapısıdır. Qipao genel olarak ipekten veya pamuktan yapılır. Bazılarının üstünde çok güzel işlemeler vardır.

Qipao giyen Çinli kadın

İlk zamanlarında bol ve vücudu tamamen kaplayan yapısıyla dikkat çeken cheongsam, 19. yüzyılda bugünkü haline çok benzer hale gelerek bayanlar için çok önemli bir moda unsuru haline geldi. Ardından batı modasının da etkisiyle tamamen bugünkü görünümüne kavuştu.

Qipao satan siteler arasında da en çok seçenek gördüğüm kadarıyla Aliexpress‘de var.

Çin Kıyafetleri Nereden Alınır?

italki WW

Çin kıyafetlerini Türkiye’de bulmak zor. Sadece bahsettiğim geleneksel Çin kıyafetlerini satan dükkanların olup olmadığı konusunda pek bir bilgim yok.

İnternette Çin kıyafetleri almak için en iyi seçenek aliexpress.com. Türk sitelerinde bu yazıda adı geçen kıyafetleri pek bulamadım. Ama Aliexpress.com’da aşağıdaki başlıklar altında çok sayıda kıyafet var. Bence göz atmaya değer.

DHgate WW