Çin’de Güvenlik Nasıldır?

Udemy WW

Çin, herkesin bildiği gibi Dünya’nın en kalabalık ülkesi. Hal böyle olunca bu kadar kalabalık bir ülkede güvenlik problemi olabileceğini düşünenler olabilir. Oysa Çin birçok açıdan Dünya’nın en güvenli ülkelerinden biri.

Çin’de kapkaç ve gasp olayları, şehirlerdeki kameralar ve ağır cezalar sayesinde çok az. Taciz, tecavüz, adam öldürme gibi büyük suçların çok sert cezalandırılması da bu olayları azaltıyor. Tehlikeli iş kollarında çalışanların ölümlü iş kazası geçirme oranı da düşük seviyelerde. Trafik ve online ödemelerde de güvenliğe çok dikkat ediliyor.

Güvenlik konusu Çin’in hükümet bazında birinci derece önem verdiği konulardan biri. Bu konuyla ilgili yapılan ihbarlara çok hızlı bir şekilde cevap veriliyor. Koronavirüsün Çin’de en yoğun olduğu dönemde kişilerin güvenliğine ekonomiden daha fazla önem verdiklerini dahi söyleyebilirim.

Bu yazıda Çin’in ne kadar güvenli olduğunu aşağıdaki başlıklar altında anlatmaya çalıştım:

Kadınların Güvenliği

Bir ülkenin ne kadar güvenli olduğunu anlamak için o ülkede yaşayan kadınların kendilerini ne kadar güvende hissettiğine bakmakta yarar var. Çin’de yaşayan kadınların günün herhangi bir saatinde herhangi bir kıyafetle sokaklarda rahatlıkla dolaşabildiğini söyleyebilirim.

Çin’de taksiye binen kadınların çoğu birçok ülkenin aksine takside ön koltuğa oturur. Bunun nedeni taksi şoförünün herhangi bir tacizine maruz kalmayacaklarından emin olmaları. Zaten taksilerin içine yerleştirilmiş olan kameralar ve ses kayıt cihazları kötü niyetli olan kişileri frenlemeye yetiyor.

Çinli kadınlar güvenlik endişesi yaşamadan her yerde günün her anı yürüyebiliyor

Geçtiğimiz aylarda Şangay’da sadece kadınlara yönelik taksi hizmeti sayesinde geç saatlerde evlerine gitmek durumunda olan kadınların güvenliği daha da arttırıldı.

Bazı şehirlerde özellikle yoğunluğun en yoğun olduğu saatlerde kadınlara özel belediye otobüsü, kadınlara özel metro vagonu gibi uygulamalar da başlatıldı.

Uçak, tren ve otobüs biletleri satılırken “bayan yanı” gibi bir kavram Çin’de yok. Biletler cinsiyet ayrımı yapılmaksızın herkese sıradan satılıyor. Bir erkeğin yanına denk geldiği için kendini rahatsız hisseden bir kadına Çin’de şu ana kadar rastlamadım.

Kadınlara tecavüzün cezası idama kadar gidebiliyor. Tacizler de çok sert şekilde cezalandırılıyor.

Çinli kadınların bugünkü Çin’deki yerini merak ediyorsanız Bilgi Fırını’ndaki bu yazıya göz atın.

Sokakların Güvenliği

Gasp, kapkaç olaylarını sıfıra indirmek çok zor. Özellikle de büyük şehirlerde. Çin’de de bu tip olaylar oluyordur.

Agoda WW

Ama bu kadar yıldır Çin’de olmama rağmen sadece 1-2 küçük olay dışında herhangi bir gasp veya kapkaç olayı ne duydum; ne de gördüm.

Bunun nedeni Çin’de şehirlerdeki kamera sistemi. İlk bakışta bu sistem sanki “biri bizi gözetliyor” havası veriyormuş gibi görünüyor. Ama kameraların kötü niyetli olan kişilere karşı caydırıcı etkisinin olduğu bir gerçek. Şu an Çin şehirlerinde sokak kameralarıyla izlenemeyen hiçbir cadde yok gibi bir şey.

Çin’de klasik güvenlik kameralarına ek olarak şehirlerin bazı noktalarında yüz tanıyan kameralar da bulunuyor. Bu kameralar sayesinde aranan kişiler anında tespit ediliyor.

Yaralama ve Öldürme Olayları

Çin’de kişilerin bireysel silahlanması yasak. Çinliler’e göre bu nedenle Çin çok güvenli bir ülke. Günlük işlerini yapan Çinli polisler dahi silah taşımıyor. Sadece özel görevi nedeniyle silah taşıması gereken asker ve polislerde silah bulunuyor.

Adam öldürmenin cezası Çin’de idam. Bıçakla veya başka bir nesneyle birinin ölümüne sebep olan kişiler için süreç başlatılıyor ve idamla sonuçlanıyor. Bu da kişileri böylesine büyük bir suç işlemeden önce bir kez daha düşünmeye zorluyor.

Çalışanların Güvenliği

Çin’de inşaat işçileri gibi tehlikeli meslekleri yapan kişiler için çok katı kurallar var. Bu kişilerin güvenliğinden firmalar sorumlu. Ölümlü kazaların olması durumunda firmaların kendilerini kurtarabilmesi çok zor.

Bu nedenle firmaların çalışanlarına devletin belirlediği güvenlik standartlarını vermesi gerekiyor. Benim gördüğüm gözden uzaktaki en küçük yerleşim yerlerinde dahi güvenlik tedbirleri elden bırakılmıyor.

Çin’in uyguladığı bu politika işe yarıyor olacak ki Çin’deki ölümlü kazaların oranı Türkiye dahil birçok ülkenin çok gerisinde.

Trafik Güvenliği

Çin gibi dev ve kalabalık şehirlerden oluşan Çin’de yollarda çok fazla araba olduğunu tahmin ediyorsunuzdur. Bu da güvenlik riski olduğunu düşündürebilir.

Uzun yıllardır Çin’de araba kullanan biri olarak diyebilirim ki Çin’de sürücü olmak birçok ülkeye oranla çok daha güvenli. Kalabalığa rağmen trafik kazalarında ölenlerin sayısı birçok ülkenin gerisinde.

Çin’de nasıl ehliyet alındığını merak ediyorsanız Bilgi Fırını’ndaki bu yazıya göz atın.

Bunun en önemli sebeplerinden biri de Çin’deki yolların tamamen kameralarla donatılmış olması. A.B.D’de bulunmuş bir Çinli arkadaşımın dediğine göre Çin’de yollardaki kamera sayısı A.B.D’den çok daha fazla.

Yolların neredeyse tamamında kameraların bulunması nedeniyle sürücüler ister istemez kuralları çiğnemekten imtina ediyorlar.

Otoyollarda bazı yerlerde birkaç yüz metrede bir hız kamerası bulunuyor. Kırmızı ışıkların hemen hepsinin tepsinde de kırmızı ışık kamerası var. Bunlara ek olarak arabadayken cep telefonuyla konuşanları tespit edilen kameralar, yayaya yol verme kameraları, gereksiz korna çalanları tespit eden termal kameralar da birçok yerde sıkça kullanılıyor.

Çinli sürücülerin sebebi ne olursa olsun birbirleriyle neredeyse hiç tartışmıyor olması da beni güvende hissettiriyor. Şu ana kadar arabasından inip kavga etmeye başlayan hiç kimseye rastlamadım.

Aliexpress TR

Arabaların kanunen dokunulmaz olması da trafikteki güvenliği arttırıyor. Demek istediğim Çin’de herhangi bir nedenden dolayı başkasının arabasına zarar vermek, tekme atmak yasalara aykırıdır ve şikayet halinde bu tip davranışlarda bulunanlar için yasal süreç işletilir.

Yemek Güvenliği

Her ülkede olduğu gibi Çin’de de adına yemek terörü denilen kavram mevcut. Kişilerin sağlığını riske atarak para kazanma hırsında olan çok kişi var.

Bu konunun Çin’de tamamen çözülebilmesi için bence daha çok zamana ihtiyaç var; ama bazı restoranlar için doğru adımlar atılıyor.

Yapılan rutin teftişlerde restoranların hijyen kurallarına ne kadar uyup uymadığı kontrol ediliyor. Bunun sonucunda da restoranlara puan veriliyor. Restoran sahipleri aldıkları puanı restoranın gözle görülecek bir yerine asmak zorunda.

Öte yandan büyük şehirlerdeki büyük restoranların mutfaklarına kamera koyması ve canlı kamera görüntülerini restoran içindeki televizyonlar aracılığı ile müşterilerine göstermeleri şart.

Çin lokantalarında nasıl yemek yendiğini merak ediyorsanız Bilgi Fırını’ndaki bu yazıya göz atın.

Bu çabalar fena değil; ama yine de bu sorunun hepten çözülmesi için daha çok zamana ihtiyaç var.

Dijital Ödeme Güvenliği

Teknolojinin gelişmesi ile beraber online ödemeler Dünya’da olduğu gibi Çin’de de çok yaygınlaştı.

Dünya genelinde birçok kişinin gündeminde olan “kredi kartı güvenliği” konusu Çin’in konuştuğu bir konu değil. Bunun nedeni Çin’de kredi kartı kullanım oranının çok düşük seviyelerde olması.

Kredi kartı yerine Çin’deki günlük hayatta dijital ödeme sistemleri WeChat Pay veya Alipay kullanılıyor. Bu sistemlerle yapılan ödemelerde üst düzey güvenlik bulunuyor. Bir yere ödeme yapılacağı zaman sistem güvenlik açığının olup olmadığını denetliyor ve ödemeyi yapacak kişileri bilgilendiriyor.

Bu sistemler aracılığıyla yapılan yüksek miktarlı ve şüpheli para transferlerinin otomatik olarak polise bildirilmesinin bir sonucu olarak dolandırıcılığın önüne geçilmeye çalışılıyor.

Sonuç

Çin’in hemen her konuda güvenliği ön planda tutması hayatı kolaylaştırıyor. Zaman zaman “bu kadarına da gerek yok” hissi veren uygulamalar olsa da bence genel olarak yapılanlar olumlu.

Koronavirüs döneminde de iki ay kimseye neredeyse nefes aldırmayarak virüsün yayılmasını durdurdular ve herkesin güvenle okuluna, işine dönmesini sağladılar.

Yakın zamanda Çin’e seyahat edecekseniz kalacağınız oteli booking.com üzerinden belirleyebilirsiniz.

Booking.com

Yorum bırakın

Yorum yaparak veya soru sorarak herkesın yeni bilgiler öğrenmesine yardımcı olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir