Çin’deki Güncel Korona Riskli Bölgeler

Çin’de yeni vaka sayısı çok azaldı. Hatta bir tek vakanın görülmediği aylar dahi oldu. Ama yine de zaman zaman farklı bölgelerde vakalar görülebiliyor. Vaka görülen yerler de kısa süre içinde orta veya yüksek riskli ilan ediliyor.

20 Mayıs itibariyle Çin’deki orta ve yüksek riskli bölgeler ile ilgili tabloları aşağıya koydum. Şu an Çin’de yaşıyorsanız bu bölgelerden uzak durmanızı tavsiye ederim.

Aşağıdaki tabloda, riskli bölgeler sütünunda 小区 yazanlar riskli siteleri, 社区 yazanlar muhtarlık görev bölgelerini, 村 yazanlar da köyleri belirtiyor.

Orta Riskli Bölgeler

EyaletŞehirRiskli Bölge
AnhuiLiuan 金安区浙东商贸城
AnhuiLiuan 裕安区百川明庭小区
AnhuiLiuan 裕安区恒大御景湾小区3期
AnhuiLiuan 裕安区固镇镇财富大街大艮头小区
Anhui Liuan金安区梧桐嘉苑小区
AnhuiLiuan金安区清水河畔小区1期
AnhuiHefei 肥西县上派镇卫星社区金云国际商住楼
LiaoningShenyang 和平区文艺路艺园小区
LiaoningShenyang和平区顺天小区78、80、82号楼所在的独立院落
LiaoningShenyang于洪区碧桂园银河城繁华里小区
LiaoningShenyang于洪区阳光100一期
LiaoningYingkou 盖州市陈屯镇杨店村
LiaoningYingkou 鲅鱼圈区熊岳镇宜城社区
LiaoningYingkou 鲅鱼圈区熊岳镇和平社区
LiaoningYingkou 鲅鱼圈区熊岳镇站前社区
LiaoningYingkou 鲅鱼圈区熊岳镇北关社区
LiaoningYingkou 鲅鱼圈区熊岳镇幸福社区
LiaoningYingkou 鲅鱼圈区熊岳镇胜利村
LiaoningYingkou 鲅鱼圈区熊岳镇丽华村
LiaoningYingkou 鲅鱼圈区熊岳镇黎明村
LiaoningYingkou鲅鱼圈区熊岳镇辽海花园小区
LiaoningYingkou鲅鱼圈区红海社区怡海富都小区
Çin’deki orta riskli bölgeler

Yüksek Riskli Bölgeler

EyaletŞehirRiskli bölge
Çin’deki yüksek riskli bölgeler

Çin’de korona riskli bölgeler çıkan pozitif vaka sayısına ve yayılma alanına bakarak belirleniyor. Bu bölgelerde bulunanların telefonlarındaki yeşil kod renk değiştiriyor ve böylece vatandaşların hareketleri kısıtlanıyor. Bölgede yaşayan herkese korona testi yapılarak da kesin vaka sayısı hesaplanıyor. Bölgeden ayrılanlar da negatif olsalar dahi nereye giderlerse orada karantinaya alınıyor.

Korona riskli bölgeler nasıl belirleniyor?

Çin’de korona riskli bölgeler tahmin edileceği gibi vaka sayıları üstünden belirleniyor. Herhangi bir yerde bir vaka dahi görülse çok kısa zamanda lokal olarak alarma geçiliyor ve sert tedbirlere başvuruluyor.

Görülen vaka sadece bir site ile sınırlı ise site içi ve çevresi orta dereceli risk bölgesi ilan ediliyor. Şehrin birkaç bölgesinde aynı anda birkaç bölgede vaka görülmesinin ardından ise ya komple ilçe, ya da şehrin tamamı yüksek riskli bölge sınıfına sokuluyor.

Çin Yeni Yılı öncesi Çin genelinde alınan önlemleri öğrenmek için Bilgi Fırını’ndaki ilgili yazıya göz atın

Booking.com

Kare kod renk değişimi

Türkiye’deki HES kodunun benzeri sayılabilecek bir sistem Çin’de de bulunuyor. Buna göre herkesin kendine ait bir kare kodu bulunuyor. Düşük riskli bulunan bölgede yaşayanların kodu yeşil renkte oluyor. Yeşil kodu olanların alışveriş merkezlerine, restoranlara girmesinde herhangi bir kısıtlama olmuyor.

Pozitif vaka görülen bölgede bulunmuş kişilerin kodları ise anında renk değiştiriyor. Yani bir kişinin pozitif bir vakanın yakınında bulunup bulunmadığına bakılmaksızın o kişinin vaka görülen bölgede bulunmuş olması dahi kare kodun renginin değişmesi için yeterli oluyor.

Herkese korona testi

Çin’in korona virüsünün yayılmasını kontrol altına almasına yardımcı olan en önemli etkenlerden birisi zannediyorum bu. Vaka görülen ve orta veya yüksek riskli ilan edilen bölgelerde bulunan 7’den 70’e her birey için korona testi yapılıyor. Bazı bölgelerde bir hafta içinde birkaç test yaptıklarını da duydum. Bütün vatandaşlara test yapmanın sonucu olarak bölgedeki toplam pozitif vaka sayısı kesinleştiriliyor.

Riskli bölgede oturanlar için kısıtlamalar

Orta veya yüksek derece riskli olduğu ilan edilen bölgelerde yaşayanlar için geçen seneyi aratmayacak düzeyde karantina tedbirleri ve kısıtlamalar uygulanıyor.

Bu bölgelerde bulunan kişilerin bulundukları yerden başka yerlere gitmesine izin verilmiyor. Yüksek riskli bazı yerlerde kişilerin markete gitmesi dahi yasaklanıyor. Şehirlerden tüm çıkışlar kapatılıyor. Bu sayede virüsün çevredeki yerleşim yerine yayılmasının önüne geçiliyor.

Riskli bölgelerden diğer bölgelere gidenlere karantina

Riskli bölgelerde yaşayıp da bir şekilde çıkıp başka yerlere gidebilenler için karantina süreci başlıyor. Bu bölgelerden düşük riskli bölgelere gidenler telefonlarındaki kodun kırmızı renkte olması nedeniyle otellerde kalamıyor.

Alibaba WW

Gittiği şehirde bir evde kalanların da en yakın yerel birime haber vermesi ve 14 gün karantinada kalması gerekiyor. Haber vermeyip de sonradan pozitif olduğu anlaşılan kişilere çok büyük cezalar veriliyor. Bu kişilere karantina sürecinde birkaç defa korona testi uygulanıyor. Kare kodun yeşile dönüşmesinin ardından kişilerin diğer insanların arasına karışmasına izin veriliyor.

Riskli bölgelere dışarıdan giriş

Çin’de herhangi bir bölgenin orta veya yüksek derece riskli ilan edilmesinin ardından riskli bölgelere girişler engellenmese de vatandaşlara o bölgelerden uzak durmaları söyleniyor. Firmalar çalışanlarına, okullar da öğrencilerine bu bölgelere gitmelerini yasaklıyor. Bundan emin olmak için de haftasonu veya uzun tatillerin ardından çalışanlarından ve öğrencilerinden son on dört güne ait seyahat dökümü istiyorlar. Bu döküme ihtiyacı olanlar Çin Hükümeti’nin uygulamasını kullanarak dükümü indirebiliyorlar.

Sonuç

Çin için korona riskli bölgeler bu anlama geliyor. Bu bölgelerden çevreye yayılmayı önleyerek koronavirüsü kontrol altında tutuyorlar. Bu bağlamda Türkiye’de de benzer önlemler alınabilirse yayılmanın önüne gerçekten geçilebilir.

Yorum bırakın

Yorum yaparak veya soru sorarak herkesın yeni bilgiler öğrenmesine yardımcı olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top