2020’de Çin’de En Çok Satılan 10 Elektrikli Araba

Çin, elektrikli arabalar konusuna en çok önem veren ülkelerin başında geliyor. Şu an Dünya’da satılan elektrikli arabaların Çin’de satılıyor olması bunun kanıtı.

Çin’in elektrikli arabalara çok önem vermesinin bence iki nedeni var. Bunlardan birincisi petrolün giderek azalmasının bir sonucu olarak elektrikli arabaların gelecekte otomotiv endüstrisinin çoğunluğunu oluşturacak olması.

İkincisi de Çin’in Çin’deki hava kirliliğini azaltabilmek amacıyla yıllardır verdiği mücadele. On yıl öncesine oranla Çin’de hava önemli ölçüde temizlendi. Ama yine de bu konuda yapmaları gereken çok şey var. Özellikle de büyük şehirlerde.

Çin’in en büyük mikroblog sitelerinden biri olan Sina’da 2020 yılında en çok satılan on araba ile ilgili çok güzel bir tablo gördüm. Bu tabloyu Türkçe’ye çevirip aşağıya koydum.

Tablodan da anlayacağınız gibi Çin’de en çok satılan 10 elektrikli arabanın 8 tanesi Çinli firmalara ait. Bu da Çin’in elektrikli araba sektörünü ne kadar ciddiye aldığının göstergesi.

SıralamaModelToplam Satış
1Tesla Model 3137.459
2Wuling Hongguang MINI112.758
3Ora R146.774
4Aion S45.626
5BYD Qin EV41.219
6Chery eQ38.249
7Lixiang ONE32.624
8BYD Han EV28.772
9Nio ES627.945
10BMW 5 serisi PHEV23.433
2020 yılında Çin’de en çok satılan elektrikli arabalar

Tesla Model 3

Satış MiktarıÇin Satış Fiyatı
137.43942.000-53.000USD
Tesla Model 3 satış miktarı ve fiyatı

Tesla, Çin pazarını çok önemsiyor ve Çin’e çok ciddi yatırımlar yapıyor. Birkaç yıl önce Şanghay’da dev bir Tesla fabrikası açıldı.

Model 3, Tesla’nın Çin’deki ucuz modeli olarak göze çarpıyor. Bu durum Çinli müşterilerin hoşuna gitmiş olacak ki birkaç yıl önce Tesla arabaları yüksek fiyatı nedeniyle zirveden çok uzakken, 2020 yılında Model 3 Tesla’yı zirveye taşıdı.

Çin’de elektrikli arabalara devlet tarafından verilen teşfiğin bir sonucu olarak Tesla Model 3’ün fiyatı 250.000yuan(38.000dolar)ın altına indi. Bu da Tesla’yı birçok Alman ve Amerikan markaların benzinli modellerinden dahi daha ucuz bir hale getirdi.

Tesla Model 3

Wuling Hongguang MINI

Booking.com
Satış MiktarıÇin Satış Fiyatı
112.7584.500-6.000USD
Wuling Hongguang Mini satış miktarı ve fiyatı

Wuling, Çin dışında pek tanınmasa da Çin’de yıllardır Hongguang modeli ile en çok satan arabalar listesinin tepesinde yer alıyor. Bunun nedeni Wuling arabalarının benzer büyüklük ve donanımdaki çoğu markaya göre uygun fiyatlı olması.

Hongguang MINI modeli, her keseye uygun elektrikli araba olacak nitelikte. Adından da anlaşılacağı gibi Mini, yani çok küçük bir elektrikli araba.

Hongguang Mini’nin tekerlekleri elektrikli bisikletlerinkinden az büyük. Araba dört kişilik; ama iki kapılı. Zaten daha fazla kapı için pek yer kalmamış olduğu kolaylıkla göze çarpıyor.

4000USD dolaylarındaki satış fiyatı nedeniyle Hongguang MINI modeli şehir içi için ideal. Park sorununu büyük ölçüde ortadan kaldırması da cabası.

Wuling Hongguang MINI

Ora R1

Satış MiktarıÇin Satış Fiyatı
46.774 11.000-16.000USD
Ora R1 satış miktarı ve fiyatı

Ora, Çin otomotiv devi, daha çok SUV modelleri ile tanına Great Wall Motors tarafından kurulmuş bir marka.

R1 modeli de şirin elektrikli arabalar arasında gösterilebilecek, küçük sınıf bir araba. Dışarıdan bakıldığında Ora kadın sürücülerin ilgisini çekmeye çalışıyormuş gibi görünüyor.

Ora R1 de küçük boyutu nedeniyle şehir içine daha uygun; ama arabanın tamamen şarj olduktan sonra 400kilometrelik menzilinin olması, Ora R1’i yakın şehirlerarası yolculuklar için kullanılabilir hale getiriyor.

Ora R1

Elektrikli Arabalar İçin Teşfikler

Şu an metropol şehirlerde halk elektrikli araba kullanmaya alenen teşfik ediliyor. Şangay’dan örnek vereyim. Çin’in en büyük şehri Şangay’da benzinli araba alanlar plaka çıkarabilmek için 90.000yuan(yaklaşık 14.000dolar) ödüyor. Elektrikli araba alanlar ise 150 yuan(23 dolar) civarında sembolik bir miktar ödeyerek arabalarına plaka çıkartabiliyorlar.

Trip.com WW

Çinli araba üreticileri de keza aynı şekilde Çin hükümeti tarafından elektrikli araba üretmeye teşfik ediliyor. Elektrikli araba araştırma ve geliştirme faaliyetleri yapan firmalara diğer firmalara oranla çok daha fazla kolaylıklar tanınıyor.

Bu teşfikler işe yarıyor olacak ki Çin’de en çok satılan on elektrikli arabanın sekiz tanesini Çinli markalar oluşturuyor. Listeye iki araba modeli ile girmeyi başaran BYD, Çinli elektrikli araba üreticilerinin öncüleri arasında yer alıyor.

BYD’nin en çok satılan elektrikli modellerinden biri Han

Çin’de her yıl 20 milyondan fazla araba satılıyor. Elektrikli arabaların oranı da her geçen yıl artıyor. Çin hükümetinin bu konudaki hedefi 2030 yılında toplam otomobil piyasasının %40’ı kadar elektrikli araba satışı yapmak.

Yorum bırakın

Yorum yaparak veya soru sorarak herkesın yeni bilgiler öğrenmesine yardımcı olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top