Çin’e Özgü Batıl İnançlar Nelerdir?

Udemy WW

Çin’de batıl inançlar günlük hayatın bir parçası. Çinliler’in büyük çoğunluğu batıla inanmadığını iddia etse de benim Çin’de gördüklerim bunun tam tersine işaret ediyor. Bazı davranışlar o kadar kanıksanmış ki, bunların sadece batıldan ibaret olduğu unutulmuş.

Çin’de dört sayısı kötü iken, sekiz iyi kabul edilir. Mantı içine konan bozuk para şansı, uzun Çin makarnaları da uzun yaşamı temsil eder. Beyaz ölümü çağrıştırdığı için kötü, kırmızı mutluluğu çağrıştırdığı için iyi renk sayılır. Kutlamalar şanslı olmak için gürültüyle yapılır. Mümkün olduğunca koyun yılında bebek sahibi olmamaya gayret edilir.

Çin’de batıl inançları mutlak doğrularmış gibi kabul edenlerin başını yaşı elliden büyük olan kişiler oluşturuyor. Bazen savundukları batıl inançlara o kadar inanırlar ki bir batıl inanç uğruna zaman zaman birbirlerinin kalplerini dahi kırabılırlar.

Hemen hemen herkesin bildiği, Çin’e özgü batıl inançları bu yazıda paylaştım. Burada görecekleriniz dışında abartısız yüzlerce batıl inanç olduğunu da şimdiden belirteyim.

Dört

En kötü sayı dört. Bunun nedeni dört sayısının Çince’deki telaffuzunun ölüm anlamına gelen karakterle çok benzer olması. Düz mantıkla dört ölümü çağrıştırıyor.

KelimeÇince karakterPinyin ile okunuş
dört
ölüm
Dört ile ölüm karakterlerinin okunuşları çok benziyor

Sadece dördün yaptığı çağrışım nedeniyle Çinliler 4. katta oturmak istemezler. Bu nedenle bazı binalarda 4. kat bulunmaz. 3. kattan sonra 5. kat gelir.

Çinliler arabalarının plakasını seçerken de plakada 4’ün bulunmaması için çabalarlar.

Sekiz

Sekiz, Çinliler için en iyi sayılardan biri. Bunun nedeni sekiz sayısının Çince’de söylenişinin bolluk, bereket, zenginlik anlamına gelen karakterle benzerlik göstermesidir.

KelimeÇince karakterPinyin ile okunuş
Sekiz
bolluk, bereket, zenginlik
Sekiz ile bereket, zenginlik karakterlerinin okunuşları çok benziyor

Çince sayılar hakkında daha detaylı bilgiler almak, sayıların okunuşunu ve mantığını öğrenmek isteyenler için Bilgi Fırını’nda bu yazıyı yazdım. Dilerseniz siz de göz atabilirsiniz.

Mantı içindeki bozuk para

Çin mantısı Çin’in en geleneksel yiyeceklerinden biri. Avuç içi kadar açılmış ince hamurun içinin doldurulup kapatılmasıyla yapılıyor.

Agoda WW

Çin Yeni Yılı’nda Çin’deki bazı bölgelerde mantıya ayrı bir anlam katılıyor. Bazı mantılar kapatılmadan önce içlerine bozuk para yerleştiriliyor. Yemek yerken bozuk para kimin ağzına gelirse o kişinin yıl boyunca şanslı olacağına inanılıyor.

Çin makarnası

Çin makarnası da yüzlerce yıldır Çin’de yenilen geleneksel bir yiyecek. Makarnanın en büyük özelliği uzunluğu. Elle hamur açılarak yapılan Çin makarnası normalde bildiğimiz spagetti makarnadan çok uzun olur. Bunun nedeni uzun Çin makarnasının Çinliler’e göre uzun yaşamı temsil etmesi.

Çinliler doğum günlerinde makarna yerler. Bu şekilde uzun yaşayabileceklerine inanırlar. Aynı şekilde evlenenler de düğün gününde makarna yiyerek uzun yıllar eşleriyle birlikte olabileceğini düşünür.

Aynı masadaki balık ve tavuk yemekleri

Balık ve tavuk yemekleri Türkiye’de kolay kolay aynı masada bulunmaz. Ama Çinliler’e göre balığın ve tavuğun birarada bulunması uğurlu bir şeydir. O nedenle başta Çin Yeni Yılı yemeği olmak üzere önemli yemeklerde masada hem balık hem de tavuk yemeğinin birarada olmasına özen gösterirler.

Çin yemek çubukları

Herkesin bildiği gibi Çinliler çubuk kullanarak yemeklerini yerler. Ama çubuğu yemek yenilen tabağa dikine saplanmasını istemezler. Çünkü bu şekilde bir davranış, ölüm anlamına gelir. Batıldan en uzak görünen Çinliler dahi çubukların yemeğe saplı olmasını istemez.

Beyaz

Beyaz, Çin kültüründe ölümü ve kaybı anımsattığı için çok sevilen bir renk değil. Çin’de ölen kişinin yakınları cenaze törenleri sırasında ya beyaz giyer, ya da bellerine beyaz kuşak bağlar.

Çinliler aynı şekilde ölümü anımsatması ve mezarlıklarda kullanılması nedeniyle beyaz papatyadan da hoşlanmaz. Şu ana kadar Bahar aylarında beyaz papatya toplayıp kafasına taç yapan hiçkimse görmedim.

Beyazın mutluluğu temsil ettiği en istisnai durum düğünler. Çinli gelinler tıpkı batı ülkelerindeki gibi beyaz gelinlik giyer. Bu alışkanlık ilk başlarda Çin gelenekleri ile çelişmiş olsa da, bugün Çin’de kanıksandı.

Kırmızı

Kırmızı, Çin’deki en iyi renklerden biri. Çin kültüründe kırmızı mutluluğu temsil eden. Çin bayrağının da kırmızı olması Çinliler için kırmızının önemini arttırır.

Çin Yeni Yılı’nda büyükler küçüklere Türkiye’deki tabiriyle “bayram parası” verir. Paraları mutlaka kırmızı paketlerin içine koyup verirler.

Çin Yeni Yılı için kapılara yapıştırılan yazıların da tamamı istisnasız kırmızı olur.

Çinli gelinler de düğünlerinin bir bölümünde geleneksel kırmızı qipao elbise giyerler.

Aliexpress TR

Hediye Saat

Çinliler hediyeleşmeye çok önem verirler. Birbirlerine envai çeşit hediyeler verirler. Ama her ne olursa olsun bir başkasına saat hediye etmezler.

Birçok kişi için garip gelebilir; ama Çin’de saat ölümü çağrıştırır. Birine saat vermek de ölüm döşeğinde bulunan birini ölüme göndermekle eşdeğerdir.

Gürültülü Kutlamalar

Çinliler yüzyıllardır kutlamaları havai fişeklerle ve çatapatlarla yapıyor. Çinliler’e göre kutlamalar ne kadar gürültülü olursa o kadar iyi. Belki de bu yüzden Çin Yeni Yılı kutlamaları sırasında bazı şehirler sanki savaş varmışçasına gürültülü oluyor.

Çinliler’in kutlamaları gürültülü yapmasının nedeni gürültünün şanssızlık getirecek kötü ruhları korkutup kaçırdığına inanmalarıdır.

Fu Karakteri

Fu(福) karakteri, Türkiye’deki nazar boncuğunun her evde bulunduğu gib, Çin’de istisnasız her evin kapısına yapıştırılan bir karakterdir. Karakter bereketi ve şansı temsil eder.

Bazı evlerde bu karakter kapıya üst kısmı alta gelecek şekilde yapıştırılır. Bunun nedeni bu şekilde yapıştırarak “bereket, bolluk bana gelsin” mesajı vermektir.

Hamilelik

Hamilelik döneminde Çinliler bazı hayvanlardan özellikle uzak durmaya gayret ederler. Çünkü inanışa göre hamile kadının yakınındaki hayvanlar bebeğin kişiliğine etki eder.

Bazı hamile kadınlar hamilelik boyunca saçlarını kesmez. Bunun nedeni saç kesmenin bebeğin ömrünü tıpkı saç gibi kısaltabileceğine inanmalarıdır.

Çinliler genel olarak koyun yılında çocuk sahibi olmak istemezler. Bu yılda doğan çocukların ailelerinde problem olduğuna inanırlar.

Yorum bırakın

Yorum yaparak veya soru sorarak herkesın yeni bilgiler öğrenmesine yardımcı olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir