Çin Merkezli 5 Alışveriş Sitesi

“Ben de yurtdışından bir şeyler getireyim.” diyenlerin aklına ilk olarak Çin alışveriş siteleri geliyor. Gelmesi çok normal. Akla gelen gelmeyen her şeyi Çin alışveriş sitelerinde bulmak mümkün.

Bireysel alışveriş için Dünya’da en çok tercih edilen Çin sitesi Aliexpress. Bunun haricinde Hong Kong merkezli DX elektronik ürünler konusunda çok popüler. Ayrıca DHgate ve Banggood siteleri de son yıllarda popülerliğini önemli ölçüde arttırdı.

Bu yazıda benim gözlemlediğim ve araştırdığım kadarıyla online alışveriş deyince akla ilk gelen bu büyük sitelerden ve onlara ait kampanyalardan bahsedeceğim. Yeni kampanyalardan haberdar oldukça da yazıyı güncelleyeceğim.

Çin Sitelerinden Alınan Ürünler İçin Vergi Ne Kadar?

“Alacağım ürünler için ne kadar vergi çıkar?” benzeri bir sorunun aklınıza gelmesi normal. Türkiye’de bunun için çok basit bir kural var. Yurt dışından gelen her ürün için %20 vergi alınıyor.

Yani Çin alışveriş sitelerinde bir şeyi satın almadan önce belirtilen fiyata %20 ekleyip öyle hesap yapmak daha doğru. Bu yüksek vergiye rağmen uygun fiyatlı ürün bulabilmek mümkün.

Bu yazıda size tavsiye ettiğim Çin alışveriş siteleri:

Site adıTürkçe dil desteği
AliexpressVar
DHgateVar
BanggoodVar
DXYok
TCVMALLYok
Bu yazıda adı geçen Çin alışveriş siteleri ve Türkçe dil desteği olup olmama durumu

Aliexpress

Çin’den bireysel ihtiyaçlar için ürün getirme deyince akla gelen ilk site. E-ticaret konusunda taşları yerinden oynatmış olan Alibaba Group bünyesindeki site kelimenin tam anlamıyla yok yok denecek düzeyde. İyi araştırdıktan sonra uygun fiyatlı ürünler illa ki bulunabiliyor.

Site Türkçe’ye çevrilirken biraz masraftan kaçınmış ama olsun. Neyin ne olduğu anlaşılabiliyor en azından.

Aliexpress.com sitesine gitmek için tıklayın.

DHgate

Çin ürünleri satan siteler arasından bir başka alternatif DHgate.com. Müşterilere toptan satış imkanı sağladığı için biraz alibaba.com’a, aynı zamanda tekli satış seçeneği olduğu için de aliexpress.com’a benziyor.

Site ürünleri kendi satmaktansa satanlarla alanları buluşturmayı tercih ediyor. Bu da sitenin ürünler ile ilgili sorumlulukların çoğunu satıcıların üstüne bırakması anlamına geliyor.

Sitenin dil olarak Türkçe, para birimi olarak da Türk Lirası seçeneği var. Her ne kadar DHgate.com’da kullanılan Türkçe diğer Çin sitelerinin çoğundan bir tık ileride olsa da bazı bilgiler okunurken çevirinin Türkiye’de kullanılmayan kelimelerden oluştuğu çok rahat bir şekilde anlaşılıyor.

DHgate.com sitesine gitmek için tıklayın.

Banggood

banggood.com, birçok açıdan klasik e-ticaret sitelerine benzeyen bir site. Banggood’un en önemli taraflarından bir tanesi sitenin ürünleri Çinli üreticilerden tedarik etmesi ve kendi bünyesinde satması. Birçok e-ticaret sitesindeki gibi kullanıcıların dükkan açıp satış yapma durumu banggood.com’da yok. Sitede verilen bilgilere göre banggood sitesinde 3000 adet Çin markasına ait 500 bin adet ürün bulunuyor.

Banggood.com’un Türkçe dil desteğinin bulunması sitenin hedefleri arasında Türkiye olduğunu da gösteriyor. Her ne kadar sitenin Türkçesi bazı alanlarda biraz yetersiz olsa da genel olarak memnun edici düzeyde.

Özellikle toptan alımlarda alibaba.com çok uzun zamandır Dünya’da zirvede. Çin’den herhangi bir üründen fazla sayıda getirtmek isteyenler için ideal. Sitenin çok ileri düzeyde olmasa da Türkçe desteğinin olması da cabası.

Banggood.com sitesine gitmek için tıklayın.

DX

dx.com, bir diğer adıyla Deal Extreme, Hong Kong merkezli olan çok düşük fiyatlı ürünleri Dünya’nın her yerine, zaman zaman kargo ücreti dahi almadan göndermesiyle ünlü bir website. “Hong Kong sitesi ise Çin sayılmaz” diyenler için ufak bir hatırlatma. Hong Kong, iç işlerinde bağımsız, dışişlerinde tamamen Çin’e bağlı olan, yani resmi olarak Çin’in bir parçası olan bir yer.

DX sitesinde 5 dolardan ucuza, bedava kargo seçeneğiyle satılan ürün sayısı o kadar çok ki insanın almaya niyeti yokken bile alası geliyor.

DX.com’da alışveriş yaparken ürünlerin hangi kargoyla nasıl gönderildiğine dikkat etmek önemli. Bazı satıcılar takip numarası olmadan deniz yoluyla ürünleri gönderebiliyor. Bu da Çin’deki bir ürünün Türkiye’ye takip numarası olmadan 30 gün’de ulaşması, eğer ulaşabilirse, anlamına gelebiliyor. Bu süre boyunca da alıcının aklında hep aynı soru:”Acaba aldığım ürün elime ulaşır mı.”

Sitenin en kötü tarafı Türkçe olmaması; ama yine de göz atmaya kesinlikle değer.

DX.com sitesine gitmek için tıklayın.

TVCMALL

TVCMALL, birçok kişi tarafından tanınmayan bir site. Ama sitenin tanınmıyor olması kötü bir site haline gelmez. Sitenin en büyük artısı cep telefonu aksesuarları konusunda uzmanlaşmış olması.

Bütün ürünleri üreticilerden alıp kendi satan site tekli veya toptan alımlara da olanak tanıyor.

TVCMALL’un Türkçe desteği olmasa da göz atmaya kesinlikle değer bir site.

TVCMALL sitesine gitmek için tıklayın.

Hangi Çin Alışveriş Sitesi Tercih Edilmeli?

Bu soruya benim sizin adınıza cevap verebilmem zor. Burada adı geçen sitelerin hepsine göz atabilirsiniz. Ama benim tavsiyem aramaya önce Aliexpress.com’dan başlayın.

Bunu söylememin nedeni Alibaba Group ve bünyesindeki sitelerin Çin’de ve Dünya’daki e-ticaret dengelerini değiştirebilen ve e-ticaretin geleceğine yön veren siteler olması.

İyi alışverişler…

2 thoughts on “Çin Merkezli 5 Alışveriş Sitesi”

  1. Gökcan Yengin

    Banggood’u daha önce duymamıştım, alışveriş yaptınız mı buradan? Bir de son zamanlarda özellikle gümrük vergisinde kolaylık sağlamasından dolayın Lightinthebox çok fazla revaçta. Sizce bu sitelerden alışveriş yapmanın, mesela Aliexpress’den alışveriş yapmaya kıyasla farklı bir avantajı var mıdır?

    1. Çin’de yaşadığım için Banggood’u kullanmadım. Bu siteler Çin’e gönderim yapmıyorlar nedenle. Bu sitelerin hiçbir tabii ki Aliexpress kadar büyük değil. Ama kendilerini geliştirmeye ve adlarını duyurmaya çalıştıklarından zaman zaman çok uygun fiyatlı kampanyaları olabiliyor. Alternatif olarak bakmaya değer.

Yorum bırakın

Yorum yaparak veya soru sorarak herkesın yeni bilgiler öğrenmesine yardımcı olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir