WeChat Uygulaması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu Yazıyı Paylaşın:


Aliexpress TR

Akıllı telefon kullanan herkes WeChat uygulamasını duymuştur. Adına bakarak WeChat’in çok sıradan bir anlık mesajlaşma uygulaması olduğunu düşünmek çok normal. Ama işin aslı, özellikle de WeChat’in geliştirildiği yer olan Çin’de çok farklı. Zira WeChat, Çince’deki adıyla weixin(微信) , mesajlaşmadan çok daha fazlasını kullanıcılarına sunuyor. WeChat’in gerçek anlamda ne olduğunu anlamak için WeChat’i yakından tanımakta çok yarar var. (bkz. Sayılarla Çin’in En Popüler Uygulaması WeChat)Zira ilerleyen yıllarda WeChat’in Çin dışında da en az Çin’deki kadar popüler ve kullanışlı olması muhtemel. Sitemizde bulunan WeChat Neden En Çok Kullanılan Uygulama Olabilir? başlıklı yazı bu konuyu ele alıyor.

2011 yılında Çin’in o zamanlardaki en popüler mesajlaşma programı olan QQ‘nun geliştiricisi olan Tencent firması tarafından sadece akıllı telefonlarda kullanılmak üzere geliştirilen WeChat 2018 yılında aylık kullanıcı sayısı bazında Dünya’da en çok tercih edilen uygulamalardan biri haline geldi. Şu an WeChat’i çoğunluğu Çin’de olmak üzere bir milyarı aşkın sayıda kişi aktif olarak kullanıyor.

Uygulamalar ile ilgili sitemizde bulunan yazılardan bazıları:

WeChat’in Özellikleri

Anlık Mesajlaşma

WeChat denilince Çin dışında yaşayanların aklına ilk gelen, WeChat’in en basit özelliği. Benzer uygulamalarda olduğu gibi özellikle telefonda görüşme imkanının olmadığı zamanlarda başkaları ile iletişime geçebilmek için en büyük yardımcı.

WeChat’te anlık mesajlaşma esnasında yine diğer uygulamalarda olduğu gibi fotoğraf göndermek, yer paylaşımı yapmak, sesli ve görüntülü görüşmeler yapmak da mümkün. Sesli mesaj gönderirken en çok 60 saniye uzunluğunda mesajlar gönderilebiliyor.

Son günlerde eklenen yeni bir özellik sayesinde WeChat artık konuşulanları da yazı haline getirip yazılı mesaj olarak gönderme imkanı sunuyor. Bu özellik iyi olsa da şu için sadece İngilizce ve Çince konuşmaları kapsıyor.

Sesleri yazıya çeviren özellik İngilizce versiyonlarda “voice input” olarak görünüyor. –blog.wechat.com

Aynı zamanda uygulamada kullanılan tercüme özelliği sayesinde farklı dillerde gönderilen mesajlar telefon diline çevrilebiliyor.

Resmi Hesaplar

Çin’deki firmaların çoğunun bugün resmi bir hesabı bulunuyor. Sadece özel kurumların değil, devlet kurumlarının da resmi WeChat hesabı var. Bu hesapları takip eden kullanıcılar firmaların gelişmelerinden anında haber olabiliyorlar. Hatta bu hesapları kullanarak yeni ürün satın almak veya bazı interaktif işlemleri yapabilmek de mümkün.

Birçok firma şu an yeni bir uygulama geliştirmek yerine müşterilerine resmi WeChat hesabını kullanarak ulaşmayı tercih ediyor.

Bir firmanın WeChat resmi hesabından bir alıntı –komarketing.com

Anlar

Sosyal medya uygulamalarının çoğunda olduğu gibi, WeChat’te de ister Twitter‘daki gibi kısa mesajlar göndermek, ister Facebook ve Instagram gibi daha uzun mesajlar ve çok sayıda fotoğraf paylaşmak mümkün. WeChat, her mesaj için en fazla 9 adet fotoğraf paylaşılmasına izin veriyor.

Bir kişi kendi anlarında bir paylaşımda bulunduğunda sadece izin verilen kişiler bu paylaşımları görebiliyor. Öte yandan bir kişi bir başka kişinin paylaşımını beğendiğinde veya yorumladığında da sadece o kişinin izin verdiği arkadaşları bu durumdan haberdar oluyor. Yabancı kişilerin hiç tanımadıkları kişilerin yorumlarını görmelerine WeChat izin vermiyor.

Anlarda paylaşılan kare kodlara uzun basılması durumunda WeChat bunu algılıyor ve başka telefonlara ihtiyaç duymadan kodaların taranabilmesine olanak tanıyor. Bu sayede özellikle resmi hesabı olan firmalar çok kolay bir şekilde yeni kullanıcılara ulaşabiliyorlar.


Firsat.me TRWeChat Pay

Şu an WeChat’in Çin’de hayati derecede önemli hale gelmesindeki en önemli etkenlerden biri hiç şüphe yok ki WeChat Pay özelliği. Telefonlarında WeChat yüklü olan kullanıcılar, banka hesaplarını WeChat’le bağlantılı hale getirerek şu an Çin’in hemen her yerinde çok rahat bir şekilde nakit taşımadan yaşayabiliyorlar. Çin’de Nakit Taşımadan Yaşamak başlıklı yazı Çin’deki nakitsiz yaşam hakkında önemli bilgiler içeriyor.  WeChat pay ile yapılan harcamalar anında banka hesabından düşüyor. Para ile alakalı hemen her yerde Çin’in en büyük dijital ödeme sistemleri Alipay ve WeChat Pay’den en az birini kullanmak mümkün. Şu an yalnızca WeChat Pay üstünden yapılan yıllık harcama miktarı 20 milyar doları geçmiş durumda.

luxurysociety.com

WeChat Pay’in bu derece kolay kullanılabilir bir hale gelmesi yeni bir endüstrinin de doğmasını sağladı. Şu an birçok WeChat kullanıcısı anlar kısmına fotoğraflar ekleyerek birtakım ürünleri satar hale geldi. Devamlı ürün paylaşımı yapan kullancıların ürünlerini satın almak isteyen kişiler onlarla iletişime geçip WeChat Pay üzerinden kolaylıkla ödemelerini gerçekleştirebiliyor. Günlük 50.000yuandan (yaklaşık 7400dolar) yüksek miktarlı satışlar yapıldığında WeChat yetkili kurumları bilgilendiriyor.

Çin’de birbirlerine hediye amaçlı para göndermek isteyenler de WeChat Pay’i kullanıyor. Gönderilecek para miktarı, gönderilecek kişi sayısı ve kime kaç para gönderileceği de önceden belirlenebiliyor. Öte yandan restoranlarda hesabı WeChat Pay üzerinden bölüşmek de mümkün. Hesap bölüşülecekse bir kişi hesabın tamamını ödüyor, ardından da WeChat diğer kişilere mesaj göndererek herkesin kaç para ödemesi gerektiği konusunda mesaj gönderiyor.

bing.net

Küçük Hizmetler

Bugün WeChat kullanarak günlük hayatın devamı için gerekli olan birçok hizmeti WeChat üzerinden almak mümkün. Tabi bu hizmetler alınırken WeChat Pay’in yaptığı katkıyı da unutmamak gerek.

Bu hizmetler arasından devlet dairelerinde para ile alakalı olmayan hizmetler ile ilgili gerekli bilgiler almak mümkün. Ayrıca elektrik, su, doğal gaz faturalarının ve trafik cezalarının ödenmesi de WeChat üstünden yapılabiliyor.

Bu hizmetlere ek olarak tren ve uçak bileti almak, yemek siparişi vermek, otel rezervasyonu yapmak, cep telefonuna para eklemek, sinema bileti almak, yardım kurumlarına bağış yapmak ve finansal yatırımlar yapmak da yine kullanıcılara ayrı bir bölümde sunulan hizmetler arasında.

cachefly.net

Enterprise WeChat

WeChat Work olarak da anılabilen Enterprise WeChat, telefonlara indirilebilen farklı bir uygulama olsa da Tencent taraufından geliştirmiş ve WeChat ile bağlantıları bulunan bir uygulama. Özellikle büyük firma çalışanlarının birbirleri ile çok daha kolay bir şekilde mesajlaşmaları Enterprıse WeChat ile çok daha kolay. Bunun nedeni uygulamanın binlerce çalışanın her birini departman, bölge ve pozisyon adıyla bulmaya imkan tanıyor olması. Enterprise WeChat’de fotoğraf paylaşımı sadece kullanıcılar arasında yapılabiliyor.  (bkz. Çin’de Firmalar İçin Tasarlanmış Olan Uygulama: WeChat Work)

Her haftanın sonunda Enterprise WeChat kullanıcılara haftalık raporlar veriyor ve her haftanın başında kullanıcılara haftalık planlarını eklemeleri konusunda hatırlatmalar yapıyor.

Firma e-mail adresleri de Enterprise WeChat ile bağlanarak buradan takip edilebiliyor.

wechat-world.com

WeChat Mini Programs

Küçük programlara küçük uygulamalar da diyebiliriz. Bu programlar, genel olarak firmaların WeChat’i kullanarak hazırladığı programlar. Çoğu tıpkı birer uygulama gibi işlev görüyor. Küçük programların kolay hazırlanabilir olması ve WeChat’in popülerliği firmaları butip programlar geliştirmeye teşfik ediyor.

chinachannel.co

WeChat Oyunlar

Oyun geliştirip sadece WeChat kullanıcılarının beğenisine sunmak da mümkün. Bu oyunlara kayıt olan kullanıcılar aynı zamanda aynı oyunu oynayan diğer arkadaşlarının da aldıkları puanları görebiliyorlar.

WeChat üzerinden oynanan oyunların çok büyük kısmını kısmen daha basit, özellik bakımından sınırlı, küçük oyunlar oluşturuyor.

bing.net

WeChat Run

WeChat’e en son eklenen özelliklerden biri. Bu özelliği aktif hale geçiren kişiler her gün arkadaşlarının günde kaç adım attığını görebiliyor. Her günün sonunda kişilere arkadaşları arasında en çok adım atan kaçıncı kişi oldukları ve o günün şampiyonu hakkında bilgiler veriliyor.

timgsa.baidu.com

e-mail listesine kayıt olarak sitemizde Çin ile ilgili yayınlanan yazılara ve diğer gelişmelere anında ulaşabilirsiniz.
GearBest TR

Bu Yazıyı Paylaşın:

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.