Çin Uçak Bileti Hangi Havayolunda Daha Ucuz? Neden?

Posted by

Çin seyahati yapmayı planlayanların mutlaka yapması gerekenlerden biri Çin uçak bileti almak. Zira uçak bileti almak istemeyenlerin önünde çok fazla seçenek yok. Bir ay yolda geçirmek isteyenler deniz veya karayolu alternatiflerini değerlendirebilir. Bir ayda Çin’e varabilirler mi orası bilinmez.

Bütçeye ve zamana bağlı olarak çok farklı çeşitte Çin uçak bileti bulmak mümkün. Genel olarak en pahalı bilet, Türkiye’den Çin direk uçuşu olan tek firma Türk Hava Yolları’nda. Diğer firmalar Dünya’nın farklı yerlerinde aktarma yaptıkları ve yolda daha fazla zaman kaybettikleri için daha ucuz fiyat seçenekleri sunuyorlar.

THY Çin uçak bileti fiyatları

Türkiye’den Çin’e direk uçuşu olan tek hava yolu firması Türk Hava Yolları. Başka bir deyişle THY. Direk uçuş imkanının yüksek kalitede hizmetle birleşmesi Türk Hava Yolları’nı en pahalı havayolu firması yapıyor.

THY ile Çin’e gitmenin maliyeti mevsime göre değişiyor. Yaz aylarında ve önemli bayramlar öncesinde bilet fiyatları artarken diğer zamanlarda, özellikle kış aylarında bilet fiyatları bir miktar ucuzluyor. Genel olarak İstanbul’dan Pekin veya Şangay’a yapılan uçuşların gidiş dönüş bileti yaz aylarında 10.000yuan(1400dolar), kış aylarında ise 7000yuan(1000dolar) civarlarında seyrediyor. Zaman zaman kampanyalı ucuz fiyatlara denk gelmek mümkün; ama bunun için THY’nin resmi internet sitesini takip etmek gerekiyor.

THY’nin Çin uçuşları ile ilgili fiyatlarında ilginç bir durum söz konusu. İstanbul kalkışlı direk Çin uçuşlarının bilet fiyatları genelde Avrupa’nın herhangi bir şehrinden kalkıp İstanbul’da aktarmak yaparak Çin’e gitmeyi sağlayan biletlere oranla daha pahalı. Örnek olarak, THY ile Amsterdam’dan İstanbul’da aktarma yaptıktan sonra Şangay’a gitmek, İstanbul’dan yola çıkıp Şangay’a direk uçmaktan daha ucuza mal oluyor.

THY’nin her gün Pekin, Şangay ve Guangzhou şehirlerine uçuşu var.

THY uçağı-yandex.net

Ucuz Çin uçak bileti ne kadar?

THY’den sonra normal şartlarda en az zaman kaybı yaşatan hava yolu firması Çin’in en büyük havayolu firmalarından biri olan Çin Güney Hava Yolları(China Southern Airlines) . İstanbul’dan Urumqi aktarmalı olarak Çin’in birçok şehrine uçuşu olan firma, birkaç yıl önce İstanbul uçuşlarına ara vermiş olsa da uçuşlara tekrar başlama kararı aldı.

China Southern Airlines ile Urumqi’de aktarma yaparak Çin’e gidip gelmenin maliyeti kış aylarında 5000yuan(700dolar), yaz aylarında 7000yuan(1000dolar) civarlarında. (Kötü hava koşulları olduğunda Urumqi Havaalanına inip kalkmanın çok zor olabildiğini unutmamak lazım)

China Southern Airlines uçağı-yandex.net

Çin’e en ucuz uçak bileti genel olarak Rusya merkezli Aeroflot Airlines tarafından satılıyor. Moskova aktarmalı olan uçuşlar daha sıradan hizmet ve konfor arayan; ama “param cebimde kalsın” diyenler için çok uygun. Moskova’da aktarma süresi uçuş saatine bağlı olarak 2 ila 12 saat arasında değişiklik göstermektedir. Pekin ve Şangay’a uçuşu bulunan Aeroflot’un Çin’den kalkış zamanları genel olarak gece yarısından sonradır.

Aeroflot bilet fiyatları China Southern Airlines ile çok benzer düzeylerde. Kış aylarında 5000yuan(700dolar), yaz aylarında ise 7000 yuan(1000dolar) ödeyerek ve Moskova’da biraz vakit geçirerek Çin’e gelinebilir.

Aeroflot Airlines uçağı-yandex.net

Aktarmalı ve yüksek kaliteli Çin uçak bileti fiyatları

Biraz zaman kaybı yaşatsa da konfordan vazgeçemeyenler Körfez ülkelerine ait hava yollarını tercih edebilirler. Birleşik Arap Emirlikleri’ne ait Dubai aktarmalı Emirates Airlines , Abu Dhabi aktarmalı Etihad Airlines ve Katar’a ait Doha aktarmalı Qatar Airways, uçak içi hizmet, konfor ve güvenlik konularında çok ileride olan firmalar.

İki katlı Emirates Airlines uçağı-yandex.net

Aktarma nedeniyle bu üç havayolu ile Çin’e gelmek zaman kaybına neden olsa da, bu firmaların THY’ye oranla genelde daha ucuz olması zaman kaybını önemsemeyecek olanları bu firmalara yönlendirebilir.

Bu firmaların bilet fiyatları genel olarak Aeroflot ile THY’nin ortalarında bir değerde oluyor. Ama bu firmaların resmi internet sitelerinde zaman zaman çok uygun fiyatlı promosyonlar bulunabiliyor. Promosyonlu biletlerden yararlananlar Çin uçak biletini tahmnlerinden çok altında bir fiyata satın alabilirler. Promosyonlardan haberdar olmak için firmaların sitelerini çok sık ziyaret etmek veya firmaların e-mail listesine kayıt olmak çok yararlı olabilir.

Daha küçük havayolu firmaları uçak bileti fiyatları

Çin’e uygun fiyatlı bilet satan, diğerlerine göre daha az bilinen ve daha küçük olan firmalardan biri Kazakistan merkezli olan Air Astana. Aktarmanın yapıldığı Almatı Havalimanı, Dünya’daki birçok havalimanının daha gerisinde olsa da birkaç saatin bir şekilde geçirilebileceği bir yer. Uzun süreli aktarma durumlarında vizesiz gidilebilen Kazakistan’ın en büyük şehirlerinden Almatı’yı görme seçeneği de var.

Air Astana’nın fiyatları genel olarak Aeroflot ile çok benzer düzeylerde. Yani kışın 5000yuan(700dolar), yazın 7000yuan(1000dolar) ödeyerek bilet alabilmek mümkün. Air Astana’nın en büyük eksi yönü uçuş sayısının diğer firmalara oranla çok daha az olması.

Air Astana uçağı-yandex.net

Pegasus Hava Yolları da Çin’in kuzeybatısındaki Urumqi’ye uçan firmalardan biri. Ama Pekin ve Şangay gibi en büyük Çin şehirlerine gitmek isteyenlerin Urumqi’de başka bir firmayı tercih etmeleri gerekiyor. Bu durum aktarma olmadığı için herhangi bir sebeple Urumqi uçağının gecikmesi, Urumqi’den diğer şehirlere yapılacak yolculuklar için kullanılacak uçağın da kaçırılması anlamına gelebilir.

Pegasus Havayolları ile Urumqi’ye ulaşmak çok ekonomik gibi görünse de, Çin’in doğusundaki şehirlere gitmek isteyenlerin Urumqi’den sonra katetmeleri gereken 4000km daha olduğunu unutmamaları gerekir. Bu nedenle Urumqi’den Pekin veya Şangay’a gidebilmek için tek yöne en az 1000-2000yuan(150-300dolar) daha ödemek gerekecektir.

Türkiye’nin Çinliler için giderek popülerleşen bir seyahat noktası haline gelmeye başlamış olması sebebiyle ilerleyen yıllarda Çin’den Türkiye’ye yapılan uçuşların artması bekleniyor. Uçuşu olan bazı havayolu firmaları farklı şehirlere de seferler koyacakken, Türkiye merkezli Onur Air de Çin’e uçuşlara başlayacak.

Bilgi Fırını e-mail listemize kayıt olun!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.