Türkiye’de Çin Hakkında Yanlış Bilinenler

Posted by
Bu Yazıyı Paylaşın:

Türkiye’de Çin’i gerçekten tanıyanların sayısı çok değil; ama Çin hakkında kalıplaşmış bilgilere sahip olanların sayısı çok fazla. Bunlardan bazıları şöyle:

“Çin, İnsanların Bir Dolara Çalıştığı Fakir Bir Ülkedir”

Şangay Lujiazui bölgesi-bing.com

Çin hakkında bilgi sahibi olmayan birçok kişi Çin’in çok fakir olmasından ve insanların bir dolara çalışmasından dem vurur. Çin’de de her ülkede olduğu gibi fakir olduğu doğru; ama artık Çin’de 1 dolara çalışan kimse yoktur. Özellikle Şangay ve Pekin’in içinde bulunduğu doğu bölgelerinde fakirlik oranı birçok ülkeden çok daha düşük seviyelerde.Bu bölgelerde asgari ücret de 300 dolar civarındadır. (bkz.Çin’de Zenginlik Düzeyinin Boyutları ve Pahalılık)

“Çinliler Böcek Yer”

Bu düşüncede doğruluk payı olmakla beraber bu varsayımın büyük bir çoğunluğu kapsamadığını söylemekte yarar var. Çinliler’in büyük bir kısmı böcekten en az Türkler kadar iğrenir. Sadece daha maceraperest Çinliler bazı tür böcekleri yemektedirler.(bkz.“Çinliler Ne Yer?” Diye Soranlar İçin Bilgiler)

Çin'de tezgahta satılan bazı böcekler-bing.com

“Çinliler Çok Küçük Evlerde Yaşarlar”

Türkiye’de bazı kişiler nedense Çinliler’in 30-40m2’lik evlerde yaşadığına inanır.Burada düzeltilmesi gereken kısım bu küçük evlerde yaşayanların Çinliler değil Japonlar olduğudur. Çinliler’in birçoğu tıpkı Türkiye’deki gibi 80-100 m2’lik evlerde oturur.Daha zengin Çinliler 300-400 m2 büyüklüğündeki villalarda oturmayı tercih eder.

“Çin’deki Evlerin Çatılarının Hepsi Filmlerde Gördüğümüz Klasik Asya Mimarisindedir.”Çin mimarisinde bir yapı-bing.comFilmlerdeki Asya evi çatıları herkes için ilginç geliyor olabilir; ama ne yazık ki bu tarz çatılı evlerin sayısı Çin’de öyle zannedildiği kadar çok değil. Bu tarz çatılar tapınaklarda, çok eski binalarda, pagodalarda ve bazı eski köy evlerinde kullanılmaktadır. Modern yüksek binaların çatısı düzdür.

“Çin’de Herşey Çakmadır ve Bütün Çin Malları Kalitesizdir”

Bu sözü söyleyenler Türkiye’deki Çin malı ürünlerin çoğuna bakarak Çin ile ilgili bir genelleme yapanlardır. Doğrusunu söylemek gerekirse Türkiye’deki kadar çakma ve kalitesiz Çin malı ürün Çin’de yok.(bkz.Çin Malı Ürünler Hakkında Bilinmesi Gerekenler)

Çin’in kapılarını Dünya’ya açtığı 1980’li yıllarda Çin’e ilk gelen Türk iş adamlarının genel olarak Çin’deki çakma, düşük kalitede ve ucuz ürünleri Türkiye’ye ithal ettikleri için Türkiye kalitesiz Çin malı ülke yuvasına dönüşmüştür. Oysa ki Çin’de her türlü kalitede Çin malı ürünü bulabilmek mümkün.

“Çin’de iPhone Çok Ucuzdur”

Dünya’daki hemen her şeyin Çin’de üretiliyor olması birçok kişide Çin’deki fiyatların çok ucuz olabileceğine dair bir izlenim bırakıyor. Bu nedenle özellikle iphone satın almak isteyenler Çin’de çok daha ucuza iPhone satın alabileceğine inanıyor.Çin’de iphone Türkiye’ye oranla az bir miktar daha ucuz; ama Çin’i daha cazip kılacak kadar değil. Bu nedenle ucuz iphone almak isteyenlerin Amerika’yı düşünmelerinde yarar var.(bkz.Çin Malı Telefon Markaları ve En Pahalı Modelleri)

“Çin Türkler’e Vize Vermiyor”

Birçok kişi Çin’in Türklere vize vermediği kanısında. Vize konusunda birtakım zorluklar olduğu doğru; ama belgeleri eksiksiz olanların vize alamaması için hiçbir sebep yok. (bkz.Çin Vizesi Hakkında Genel Bilgiler)

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.