En Turistik 10 Çin Şehri

Posted by
Bu Yazıyı Paylaşın:

600’ü aşkın Çin şehri arasında bazıları milyonlarca turisti ağırlıyor. Geçtiğimiz günlerde jiemian.com ve toutiao.com websitelerinin işbirliği ile en turistik Çin şehirleri üstüne bir araştırma yapıldı ve araştırmanın sonuçları kamuoyu ile paylaşıldı. Buna göre Çin’deki şehirlerin toplam ziyaretçi sayısı, toplam turizm cirosu, şehir turizminin Çin ekonomisine katkısı, trafik ve turizm altyapısı gibi kıstaslar dikkate alınarak en turistik 10 Çin şehri belirlendi.

İşte Dünya’nın en büyük üçüncü ülkesi olan Çin’deki en turistik Çin şehirleri:

10- Nanjing

Nanjing, britannica.com

Çin’in gerek yakın gerekse uzak tarihinde çok önemli yeri olan bir şehir. Doğu’da gelişmişlik düzeyi en fazla olan eyaletlerden biri olan Jiangsu Eyaleti’nin başkenti. Çince’deki anlamı Güney Başkenti. Gerçekten de geçmişte birçok hanedanlığa başkentlik yapmış olan Nanjing’i Çinliler daha çok İkinci Dünya Savaşı sırasında Japon istilasına uğrayan Çin’de en kanlı çatışmaların yaşandığı şehir olarak anmayı tercih ediyorlar. Nanjing’de Çinliler’in Japonlara karşı kahramanlıklarının anlatıldığı bir müze dahi mevcut.

9- Suzhou

Suzhou bahçelerinden biri-bing.com

Çin’in bahçe başkenti denilebilecek tarihi şehri olan Suzhou da Nanjing gibi Jiangsu eyaletinde yer alıyor. Şanghay’ın 90 kilometre batısında yer alan Suzhou modern hayat ile geleneksel Asya tarzı yaşamın birbirine çok güzel harmanlandığı bir şehir. Çin filmlerinde devamlı gösterilen Asya mimarisini ve Asya bahçelerini yerinde görmek isteyenler için Suzhou tam bir biçilmiş kaftan.

8- Hangzhou

Hangzhou-bing.com

Çin’in en küçük; ama Çin ekonomisine en çok katkı yapan eyaletlerden biri olan Zhejiang Eyaleti’nin başkenti olan Hangzhou, Çinliler’in hayatları boyunca en azından bir kere mutlaka görmek istedikleri şehirlerin başında geliyor. Şanghay’a 150 kilometre mesafede(hızlı trenle 40-45 dakika) olan Hangzhou’u turistik açıdan bu derece önemli yapan, şehrin göbeğinde bulunan ve çok geniş bir alana yayılmış olan West Lake(türkçe adıyla Batı Gölü).

Hangzhou’yu Çin ekonomisi için çok önemli yapan bir başka neden ise Çin’in en büyük firmalarından bazılarının merkezinin Hangzhou’da bulunuyor olması. Örnek olarak herkesin yakından tanıdığı Alibaba firmasının merkezi Hanghzou’da bulunuyor.

Hangzhou, aynı zamanda geçtiğimiz yıllarda Çin’in ev sahipliğini yaptığı G20 zirvesinin de düzenlendiği şehir.

7- Wuhan

Wuhan-bing.com

Bu listede bulunan ve Çin’i tanımayanlar tarafından hiç tanınmayan şehirlerin başında Hubei eyaletinin başkenti olan Hubei geliyor. Ulaşım açısından bakıldığında listenin en zor ulaşılabilen Çin şehirleri arasında birinin Wuhan olduğu söylenebilir. Pekin ve Şanghay’a en az 700-800 kilometre olan Wuhan, Hubei eyaletinin kuşkusuz en önemli şehri. Çin’de üniversite eğitimi alan birçok Türk öğrencinin Wuhan’i tercih ettiğini de söylemekte yarar var.

6- Chengdu

Chengdu-bing.com

“Çin’in sembolü hangi hayvandır?” diye bir soru sorulduğunda birçok kişi hiç düşünmeden “PANDA!” diyecektir. Gerçekten de Avustralya için kanguru ne ise Çin için panda o. Çin’in orta güney batı bölgesindeki Sichuan eyaleti’nin başkenti olan Chengdu şehri aynı zamanda pandaların anavatanı. Sayıları çok azalmış olan koruma altındaki onlarca pandanın bulunduğu bir merkez de Chengdu’da bulunuyor.

Chengdu’nun içinde bulunduğu Sichuan eyaleti Çin’deki en şiddetli depremlerin yaşadığı bölge olsa da, bu eyaletteki doğal güzellikler ve lezzetli yemekler bu bölgeyi birçok turist için çekici hale getiriyor. Özellikle acılı yemeklerden hoşlananlar Sichuan yemeklerine hayran kalabilir.

5- Guangzhou

Guangzhou-bing.com

Çin’in güneyindeki Guangdong Eyaleti’nin başkenti olan Guangzhou, ticaretle uğraşan kişilerin adını sıkça duyduğu şehirlerin başında geliyor. Özellikle elektronik ürünlerin ithalatını yapan firmaların yolları bir şekilde Guangzhou ve çevresindeki illerden geçiyor.

Türk Hava Yolları’nın direk uçuşunun olduğu üç Çin şehrinden biri olan Guangzhou’nun iyi bir turizm şehri olmasının nedenlerinin başında şehrin ılıman iklimi geliyor. Bazı kişiler için Guangzhou çok nemli ve sıcak olsa da kış aylarının dahi 15-20 derece sıcaklıklarda geçtiği Guangzhou, sıcaktan hoşlananlar için iyi bir alternatif.

4- Tianjin

Tianjin-bing.com

Tianjin, yine Çin’i pek tanımayanların çok aşina olduğu bir yer değil; ama Tiajin’in Çin ekonomisi için önemi çok büyük. Öyle ki başkent Pekin’in hemen doğusunda yer alan Tianjin, sahip olduğu liman sayesinde başta Pekin olmak üzere, kuzey Çin’in ekonomik olarak gelişmesine çok ciddi katkılarda bulunuyor.

Tianjin, 20. yüzyılların başlarında batı ülkelerinin istilasına uğramış olduğu için şehrin bazı yerlerinde batı tarzı binalara rastlamak mümkün.

10 milyonu aşkın nüfusu ile Çin’in en büyük altıncı büyük şehri olan Tianjin ile Pekin arasındaki mesafe hızlı trenler sayesinde yarım saatte geçilebiliyor.

3- Şanghay

Şangay-bing.com

Çin’in en büyük şehri olan, 25 milyonu aşkın kişinin yaşadığı Şanghay, hiç kuşkusuz Çin’in Dünya’ya açılan en önemli kapılarından biri. Modern Çin’in Dünya’ya anlatılmasında Şanghay’ın payı çok büyük. Çin hükümeti de bunun farkında olacak ki Şanghay’ın turistik önemini kaybetmemesi için bu konuda yoğun çaba sarfediyor. Örnek olarak Şanghay’da çekilen Hollywood filmlerinde Şanghay’ı imajını zedeleyecek tarzda çekim yapılması engelleniyor.

2016 yılında yerli-yabancı toplam 300 milyon kişinin ziyaret ettiği Şanghay, geçtiğimiz yıl sadece turizmden 389.7 milyar yuan(yaklaşık 228 milyar lira) gelir elde etti.

Türk Hava Yolları’nın direk uçuşunun olduğu Şanghay’a İstanbul’dan 11 saatte ulaşılabiliyor.

(bkz.Şanghay: 25 Milyonluk Dev)

2- Chongqing

Chongqing-bing.com

Sichuan Eyaletinin hemen yanında yer alan Chongqing(Çongçing) şehri, Türkiye’de çok fazla kişi tarafından bilinmese de Çin için bir başka önemli şehir. Şanghay’a 2 saat uçak mesafesinde olmasına karşın 2016 yılında Chongqing’i 450 milyon kişi ziyaret etti. Orta Çin’in en büyük şehirlerinden biri olan Chongqing’i cazip kılan nedenlerin başında şehirde 214 adet birinci sınıf turistik bölgenin ve bu bölgeler turist taşıyan 400’den fazla seyahat acentesinin olması geliyor.

1- Pekin

Pekin-bing.com

3.000 yıllık tarihiyle başkent Pekin, bazı şehirlere oranla daha az turiste ev sahipliği yapıyor olsa da gerek şehir içi ulaşımı, gerek turistlere sağladıkları, gerekse dış şehirlerden Pekin’e ulaşımın kolaylığı nedeniyle listenin en başında yer alıyor. Çinler’in çoğu Pekin’i sadece başkent olduğu için ziyaret etmek istiyor.

Şehrin birçok yerinde görülebilecek Asya mimarisindeki birçok binaya ek olarak, Çin Seddi’nin en çok restore edilmiş ve en çok turist çeken bölümü de Pekin sınırları içinde bulunuyor. 64 tane 5 yıldızlı otelin bulunduğu Pekin’e toplam 2.204 seyahat acentesi Çin içinden veya dışından turistleri Pekin’le tanıştırıyor.(bkz.Çin’in Başkenti Pekin Hakkında Bilinmesi Gerekenler)

Birçok Çinli’ye göre Çin’e gelip Pekin’i görmeden gitmek Çin’e hiç gelmemekle eşdeğer özellikte.

 

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.