İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tesla Şanghay’da Fabrika Açıyor

Bu Yazıyı Paylaşın:

Amerikan elektrikli araba üreticisi Tesla, geçtiğimiz günlerde Şanghay’da açılacak olan Tesla fabrikasının yapımına başlanacağını duyurdu. Tesla yetkililerinin verdiği bilgiye göre, fabrikanın yapılmaya başlamasının ardından gelecek iki yıl içinde fabrikada üretilecek olan ilk arabalarun yapımı tamamlanmış olacak.

Şanghay’daki yabancı kaynaklı en büyük üretim tesisi olacak olan Tesla fabrikası, aynı zamanda Tesla’nın A.B.D sınırları dışındaki ilk fabrikası olacak. Yıllık 500.000 araba üretme kapasitesinde olacak olan fabrika, tam faaliyete geçtikten sonra Tesla’nın yıllık üretim kapasitesini 1 milyona çıkaracak.

Konuyla ilgili açıklama yapan Şanghay Belediyesi yetkilileri, Tesla’ya Şanghay’da tam destek verdiklerini, Tesla’nın fabrikaya ek olarak araştırma ve geliştirme alanlarında da yatırım yapacağını belirtti.

Çin, şu an Tesla için A.B.D’den sonra en büyük ikinci market konumunda bulunuyor. Geçtiğimiz yıl Dünya’da satılan 103.000 adet Tesla marka arabanın 50.000 adedi A.B.D’de, 13.000 adedi ise Çin’de satıldı. (bkz.2017’de Çin’de En Çok Satılan 10 Elektrikli Araba)

Geçtiğimiz yıl 28 milyondan fazla arabanın satıldığı Çin’de elektrikli araba piyasası her geçen gün daha da büyüyor. (bkz.Çin’de Elektrikli Araba Konusunda Yapılanlar) Çin hükümeti, 2030 yılı ile beraber Çin caddelerindeki arabaların tamamını elektrikli hale getirmiş olmayı hedefliyor.

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.