İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sütlü Çay Dükkanları ve Çin

Bu Yazıyı Paylaşın:

Sütlü çay, Türkiye’de şimdilik çok fazla kişi tarafından tüketiliyor olmasa da ilerleyen yıllarda birçok kişiyi ellerinde kağıt bardaktan sütlü çaylarla yürüyüş yaparken görmek çok kuvvetli ihtimal. Öyle ki “alt tarafı sütlü çay” diyerek birçok kişinin burun kıvırdığı bir içecek Çin’de birkaç milyar dolar değerinde ve her geçen gün daha da büyüyen bir sektör haline geldi.

Sektörün bu şekilde büyümeye devam etmesi durumunda Dünya’nın her yerinde sütlü çay dükkanlarını görmek mümkün olabilir. Bazı firmalar Çin dışına açılmaya ve Çin dışına bayilikler vermeye başladı bile.

Aslına bakılırsa sütlü çay, vücuda türlü yararı olan bir içecek. İnternette de sütlü çayın hazırlanışı ve yararları üzerine yazılmış olan birçok yazı  var. Bu yazıların bazıları:

Sütlü çay dükkanlarının sayısı Çin’de inanılmaz bir hızla artıyor. Öyle ki bazı cadde ve alışveriş merkezlerinde yanyana farklı markaya ait birçok sütlü çay dükkanı görmek mümkün. Bu dükkanların bazıları çok yüksek gelir elde edemese de, bazı bilinen ve en büyük olanları gün boyunca bir saniye bile boş durmadan çalışıyor. Sektörün öncülerinden olan Yi Diandian ve Coco dükkanlarının çoğu sabahtan akşama kadar hiç boş kalmıyor.

Sütlü çay sektörünün Çin’de çılgınlık düzeyinde hızla büyümesi ve büyümeye devam etmesinde sütlü çay firmalarının sadece 20m²’lik dükkanlarda, başta 20’li yaşlardaki müşteriler olmak üzere her müşteriye hitap edebilecek düzeyde farklı içecek seçenekleri sunması geliyor. Bu dükkanlarda her ağız tadına göre bir içecek bulmak mümkün.

Sütlü Çay Dükkanlarının Çalışma Biçimi

Sütlü çay dükkanlarının çalışma prensibi, kafe kültürüne alışmış olan kişilerin alıştığı tarzdan biraz farklı. Zira bu dükkanların çoğunda oturacak yer bulunmuyor. Bu tür dükkanları daha çok sandalyeleri olmayan fast food restoranlara benzetmek daha doğru.

timgsa.baidu.com

Dükkanların çoğunda sipariş alan sadece bir kasa bulunuyor ve müşteriler tek bir kasadan siparişlerini veriyor. Bazı firmalar kasalardaki yoğunluğu azaltmak amacıyla WeChat üstünden de sipariş alabiliyor. (bkz.WeChat Uygulaması Hakkında Bilinmesi Gerekenler)

Sütlü çay dükkanlarının hemen hemen hepsinin menüsünde en az 20 çeşit içecek bulunuyor. Bu içeceklerin çoğunluğunu farklı tatlardaki sütlü çaylar oluşturuyor. Sütsüz olan içeceklerde krema, meyve veya dondurma tercih ediliyor.

timgsa.baidu.com

Sipariş vermek isteyen müşteri ilk olarak olarak içeceğini ardından da içeceğin büyüklüğünü seçiyor. Sonra da içeceğin ne kadar sıcak olmasını istediklerini söylüyor. Çok sıcak, oda sıcaklığı, buzsuz soğuk, buzlu ve soğuk seçenekleri hemen hemen her içecek için mevcut.

Sıcaklığın belirlenmesiyle beraber müşteriler içeceklerindeki şeker miktarını belirtiyor. Şekersiz, az şekerli, orta şekerli ve bol şekerli seçeneklerinden herhangi biri tercih edilebiliyor.

En son olarak ise içeceğin içine herhangi ek ürün eklenip eklenmemesi üstüne karar veriliyor. Bu ek ürünler genel olarak Çinli, en azından Asyalı olmayanların ağız tadına farklı gelse de bazı yabancılar bunların içeceklerinde olmasından hoşlanabiliyor. Bu ek maddelerin en bilineni, İngilizce’de pearl veya bubble olarak da bilinen, siyah renkte, çok yumuşak, hafif tatlı bir yiyecek maddesi. Çinliler’in dediğine göre pirinçten yapılan bir ürün.

Bazı sütlü çay çeşitleri. Ortada buble denilen küçük toplar, sağdakinde de hindistan cevizinden yapılmış başka bir malzeme var. Fotoğraf: timgsa.baidu.com

Siparişin bu şekilde tamamlanmasının ardından ödeme yapılıyor ve müşteriye bir sıra numarası veriliyor. İçeceğin hazırlanmasının ardından numarası gelen kişiye içeceği teslim ediliyor.

Çin’de sütlü çay içmenin maliyeti içeceğin türü ve markaya göre 10-20 yuan(1.5-3USD) arasında değişiyor.

Çin’de pahalılık konusunda sitemizde olan ve ilginizi çekebilecek bazı yazılar:

Şu an için sektör, Türkiye’de tanınmasa da ilerleyen yıllarda içecek sektöründe taşları yerinden oturacak şekilde büyümeye başlaması muhtemel. Belki bir gün Türkiye’de de bütün alışverişleriş merkezlerinde çok sayıda sütlü çay dükkanı görülür.

Farklı sektörler ile ilgili sitemizde bulunan bazı yazılar:

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.