İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sütlü Çay Dükkanları Çin’de Starbucks Coffee’nin Rakibi Olabilir Mi?

Bu Yazıyı Paylaşın:

Çin’de Kafe Kültürü

Çin’de kafe kültürü batı ülkelerindeki kadar hayatın bir parçası değil. 20-25 yıl önce çok büyük ihtimalle Çin’de çay-kahve içerken sohbet edilebilecek restoranlar haricinde bir yer yoktu. Bu kafesizlik ortamını kıran ve Çin’e kafe kültürünü getiren firma hiç kuşku yok ki Starbucks Coffee. Türkiye’de de onlarca şubesi olan Starbucks Coffee Çin’de “kafe” deyince akla gelen ilk yer. Her şehirde tek tük başka kafeler de olsa da Starbucks’ı kafe ortamı ve verdiği zevk konusunda geçebilecek başka bir firma şimdilik görünmüyor. Starbucks Coffee’yi en çok zorlamaya aday firmaların başında 2017’de kurulan Luckin Coffee Geliyor.

china.cn

Oturacak Zamanı Olmayanların Alternatifi

Arkadaşlarıyla veya tek başına oturup saatlerce vaktini bir kafede harcayabilecek kişiler için Starbucks Coffee çok iyi bir seçenek; ama içeceğini alıp yolda yürürken veya işine gittiğinde ofiste içmek isteyenler için Starbucks Coffee haricinde çok ciddi alternatifler var: Sütlü Çay dükkanları!

Sütlü çay dükkanları birçok kişiye göre Starbucks Coffeeler ile kıyas dahi edilmeyecek kadar geride olsa da bu dükkanların müşteri sayısına bakacak olursa müşterilerinin hiç de öyle az olmadığı görebiliriz. Hatta bazı dükkanların bazı Starbuckslar’a oranla çok daha fazla sayıda müşterisi olduğu gerçek.

Bir sütlü çay dükkanı- timgsa.baidu.com

Yeni Dükkan Açmak İsteyenler İçin De Bir Seçenek

Şu an Çin’de istisnasız her şehirde onlarca adet sütlü çay dükkanı var. Hatta bu sayının Pekin, Şangay gibi büyük şehirlerde yüzlerce, hatta binlerce olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye’de şu an için alışveriş merkezlerinde çalışan bir sütlü çay dükkanı bilmiyorum.(Yanlışım varsa düzeltin lütfen.)

Bu Yazı Da İlginizi Çekebilir  Çin'de Elektrikli Araba Konusunda Yapılanlar

Sütlü çay dükkanlarının başını Tayvan firmaları çekiyor. Bunlardan Çin’de en bilinenlerinden biri 1997 yılında kurulan Coco Milk Tea, bir diğeri de 1994’de kurulan Yi DianDian Milk Tea. Coco Milk Tea’in Dünya’da toplamda 800’den fazla, A Little Tea olarak da bilinen Yi Dian Dian’in ise 500’den fazla dükkanı bulunuyor. İngilizce websitesi de olan CoCo Milk Tea Dünya’nın her yerine franchise veriyor. Türkiye’de özellikle insanların çok olduğu yerlerde yeni alternatif mağaza açmak isteyenler Coco Milk Tea’nin sitesini ziyaret edip şartları onlarla görüşebilirler.

timgsa.baidu.com

Sütlü Çay Dükkanlarının Starbucks Coffeeler’den Farkı

Sütlü çay dükkanlarının bu derece popüler olmasının başında fiyatının düşük, ama tadının güzel olması geliyor. Fiyat olarak mesela Coco Milk Tea’de içebileceğiniz en pahalı içecek neredeyse Starbucks Coffeeler’in üçte biri fiyata satılıyor. Ürün çeşidi de buna eklenince çoğumuza çok basitmiş gibi görünen sütlü çay dükkanları popülerliğini arttırıyor. (Birçok sütlü çay dükkanı en az 20 çeşit içecek seçeneği sunuyor. Sadece süt ve çay karşımına ek olarak değişik çeşitte çaylar, taze sütlü çaylar, içinde inci denilen birtakım şeylerin olduğu çaylar, soğuk meyveli içecekler ve birkaç çeşit kahve içilebilecek seçeneklerden bazıları.)

Bu Yazı Da İlginizi Çekebilir  Sadece Çinli İnsanlara Özgü Bazı Davranışlar

Sütlü Çay Dükkanlarının Negatif Yönü

Sütlü çay dükkanları birçok açıdan müşterilerini memnun etse de çoğunun en büyük eksi yönü dükkanlarında oturacak yerlerinin olmaması. Sattıkları içeceklerin tamamı ayakta veya başka bir yerlerde yemeye yönelik. Bu da sütlü çay dükkanlarını Starbucks’ın gerçek birer rakibi olmaktan alıkoyuyor. Zira Starbucks’ın Dünya devi olmasındaki en büyük etken sattığı içeceklerin tadına ek olarak müşterisine sunuduğu rahat ve huzurlu kafe oratamıdır.


e-mail listemize SİZ de kayıt olun!Çin’de Dünya’nın En Büyük Starbucks Şubesi Açıldı

Starbucks Coffee, Dünya’nın en büyük kafe zinciri. Türkiye’de de birçok yerde şubesi olan Starbucks’ın Çin’de 3000 adet şubesi bulunuyor ve bu şubelerin 600 tanesi sadece Şanghay‘da. Her 15 saatte bir Starbucks açılan ve “Dünya’da en çok Starbucks bulunan şehir” konumunda olan Şanghay’da geçtiğimiz aylarda “Dünya’nın en büyük Starbucks’ı olan yeni bir şube açıldı.” Starbucks Reserve Roastery adında olan yeni konsept dev şube, bir cafeden çok daha ötesi.

Şangay’da bulunan Dünya’nın en büyük Starbucks şubesi- content-prod-live.cert.starbucks.com

Devasa boyutlardaki cafe ile ilgili ilginç bilgiler:

  • 2700 metrekare alana yayılan mağaza, Starbucks’ın Reserve Roastery konsteptiyle Asya’da açtığı ilk, Dünya’daki ikinci mağaza. Bu tip mağazaların birincisi Starbucks’ın doğduğu yer olan Seattle’da.
  • 3 adet kahve bara sahip olan mağazada her bir bar 26.9 metre uzunluğunda ki bu da Starbucks’ın Dünya genelindeki en uzun kahve barı anlamına geliyor.
Bu Yazı Da İlginizi Çekebilir  Lenovo Firması'nın Kurucusu: Liu Chuanzhi
bing.com
  • Alışılmış tarzdaki Starbucks mağazalarının aksine, bu dev cafede iki katlı 40 ton kapasiteli bakır fıçı bulunuyor.Bu fıçı bakır borularla kahve barları birbirine bağlıyor. Bu da mağazasaya bir kahve fabrikası görünümü veriyor. Üstinde bin adet farklı el yapımı Çin damgası bulunan fıçının üstündekileri okuyanlar Starbucks tarihi ve kahveler ile ilgili çeşitli bilgilere sahip oluyor.
  • Toplamda 100’den fazla içecek seçeneği sunan mağaza, bu açıdan bakıldığında da diğer Starbucks mağazalarından farklı.
  • Kahveden ilham alarak tasarlanan mağazanın tasarımı da sadece Çin’e özel. Aynı tasarım hiçbir yerde tekrarlanmayacak.
  • İçinde otuzdan fazla çalışanı bulunan fırını da yine bu mağazanın içinde. Starbucks’ın Asya’da ilk defa açtığı bu ekmek fırınında her gün 80’den fazla çeşit yiyecek yapılıyor.
  • Mağazanın içinde bulunan ve çay severlere hizmet veren Tevana Bar, Dünya’da 3 boyutlu yazıcıdan çıkan geri dönüştürülmüş malzemelerle yapılan ilk bar.
  • Starbucks ve Alibaba firmalarının ortak çalışmaları sonucu Dünya’da artırılmış gerçeklik(augmented reality) teknolojisinin kullanıldığı ilk Starbucks mağazası da yine bu mağaza. Buna göre mağazayı ziyaret eden müşteriler akıllı telefonlarıyla gösterdikleri nokta hakkında daha detaylı bilgi edinebiliyorlar.

Starbucks Coffee, aynı konsepte sahip mağazalarını Milano ve New York’da da açacak.

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.