İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Satış Yaparken Söylenmemesi Gereken Sözler

Bu Yazıyı Paylaşın:

“Satış” kelimesi birçoğumuzu korkutsa da iş kurmayı ve geliştirmeyi düşünüyorsak satış yapmayı öğrenmemiz gerekiyor. Ama satış yapmaya çalışırken söylediğimiz sözler konusunda dikkatli olmamız lazım; çünkü öyle sözler var ki sadece o sözlerin kullanılması tüm emeğimizin boşa gitmesi anlamına gelebilir. Mesela:

“En İyi Ürün Bizde”

Müşterilerle görüşürken mümkün olduğunca içinde “en” geçmeyen cümleler kurmalıyız.  “Biz bu konuda çok başarılıyız. Ürünlerimiz de gayet iyi.” benzeri cümleler kurabiliriz; ama “en iyi biziz” dememizin anında olumsuz bir etkisi olabilir. Çünkü müşteriler kendileri için en iyiyi kendileri seçmek isterler. Aksi takdirde bazı şeylerin kendilerine empoze edilmeye çalışıldığına inanırlar ki bu da hoşlarına gitmez.

“Onlar Kötü”

Ne yaparsak yapalım başkalarını müşterilerimize kötülemekten kaçınalım. Diğer firmaların ne kadar kötü olduğunu söyleyerek müşterilere firmamızı ön plana çıkarmaya çalışmak yerine, kendi firmamızın ve ürünlerimizi ne kadar iyi olduğunu müşterilerimize anlatmaya çalışalım. Bırakalım kimin daha iyi kimin daha kötü olduğuna müşterilerimiz karar versin.

“Bana Güvenebilirsiniz”

İlk defa gördüğümüz ve hakkında hiçbir şey bilmediğimiz kişilerin sözlerine genelde pek güvenmeyiz. Buradan yola çıkarak yeni tanıştığımız müşterilerimizin de anlattığımız her şeye kayıtsız şartsız güvenmesini beklememeliyiz. Müşterilerimizin söylediklerimize şüphe ile yaklaştığı durumlarda “bana güvenebilirsiniz” demeye ihtiyacımız yok. Çünkü müşterilerin neye dayanarak bize güvenebileceği konusunda elimizde herhangi bir mesnet yok. Müşterilerimizin bize güvenmelerini istiyorsak bunu bu şekilde söyleyerek değil, onlara güven veren davranışlarda bulunarak yapabiliriz.

“Bu Ürünü Ben Kullanmıyorum”

Herkesin günlük hayatta kullanabileceği bir ürün satıyorsak o sattığımız ürünü ilk olarak biz kullanmalıyız; çünkü bir ürün hakkında yeterli bilgi sahibi olabilmenin en iyi yolu o ürünü kullanmaktır. Eğer sattığımız ürünü kendimi kullanmaz ve kullanmadığımızı müşterilerimize söylersek çok büyük ihtimalle müşterilerimizin eli boş olarak dükkanımızdan ayrılmasına neden oluruz. Ürünleri kullanmadığımıza dair söylediğimiz sözler müşterilerimizin “kendi neden başka ürün kullanıyor da bana bunu satıyor?” benzeri sorular sormalarına neden olur ki böyle sorular sormakta haklılar. Böyle sorular sormaya başladıklarında da kendilerine göre mantıklı olanı yapmayı tercih ederler.

“Bunu Siz Alasınız Diye Söylemiyorum”

Ne yapmaya çalıştığımızı veya çalışmadığımızı vurgulamamıza gerek yok. Eğer bir şeyi satmaya çalışıyorsak karşımızdakinin o sattığımızı almasını istiyoruz demektir. Ama yapmaya çalıştığımızın aksini iddia eden söylemlerde bulunmaya gerek yok. Sattığımız ürünü tanıtırken ürünün kullanıcıya nerede ne kadar yardımcı olabileceğini anlatabiliriz; ama bunları söyledikten sonra “yanlış anlamayın, bunu size satmak içn söylemiyorum.” gibi bir cümle kurmamalıyız. Çünkü bu müşteriye göre”aslında ben bunları tabii ki de satmak için söylüyorum” anlamına gelen bir cümledir. Müşterinin yanındaymış gibi görünmeye çalışmak yerine müşterilerimize onların yanlarında olduğumuzu göstermeliyiz.

“Bugün Tatil Günü, Sonra Görüşelim”

Müşterilerimize bir şeyler satmak istiyorsak onlara uygun olan zamanları kendimize de uygun bir hale getirebilmeliyiz. Birşey sormak için bizimle iletişime geçen müşteriye “şu an çalışmıyorum, Pazartesi görüşelim.” benzeri bir söz söylemek müşterinin Pazartesi gelmeden önce diğer satıcılarla iletişime geçmesine neden olabilir. Bu da tatil yapayım derken müşteriden olmak anlamına gelebilir.

“Bu Satıştan Para Kazanmıyorum”

Özellikle pazarlık gerektiren durumlarda satış fiyatının daha da azalmasını önlemek isteyen satıcıların birçoğu müşterilerine o satıştan para kazanmadıklarını söyleyerek kendilerini acındırmaya çalışırlar. Oysa ki başkasının durumumuza acıyarak ürünlerimizi satın almasına ihtiyacımız yok. Eğer müşterilerin önerdiği fiyat gerçekten bize kar getirmeyecekse o fiyatı kabul edemeyeceğimizi kibar bir dille anlatmayı tercih edebiliriz. Para kazanmamız veya kazanmamız konularında müşterilere bir şey söylemeye gerek yok. Sonuçta bizim kaç para kar edip kaç para zarar ettiğimizle müşteriler ilgilenmez. Onlar için önemli olan ceplerinden çıkacak olan miktardır.

 

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.