İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Şanghay ve Pekin Arasında Hızlı Bir Gün-1

Bu Yazıyı Paylaşın:

Pekin ve Şanghay! Biri Çin’in başkenti, öbürü yürütmenin başkenti olmasa da hiç kuşkusuz ekonomi başkenti. Her iki şehir de sadece Çin için değil, Dünya’nın en büyük ve en gözde metropol şehirlerinden. İkisinin de nüfusu İstanbul’dan fazla. Hatta Şanghay’ın nüfusu İstanbul’un iki katı. (bkz. Şanghay:25 Milyonluk Dev )

Aralarındaki mesafe 1000 kilometreden fazla olsa da bu mesafeyi almak çok kolay. Uçakla 1,5 saatte gidilebilen mesafe hızlı trenle 4.5 saatte katedilebiliyor. (bkz.Çin’de Demiryolu Taşımacılığının İnanılmaz Boyutları)

Geçtiğimiz günlerde kişisel bir işim nedeniyle bir günlüğüne Şanghay’dan Pekin’e gitmem gerekti ve bu bir ünlük seyahatimde edindiği izlenimleri sizinle paylaşmak istedim.

Saat 03:30’da Başlayan Gün

Şanghay’da bulunan Hongqiao Tren İstasyonu yaşadığım yere 40km mesafede. Sabah 9’daki trene biletim var. Normal zamanlarda arabayla 40-45 dakika içinde gidilebilen mesafe trafiğin yoğun olduğu durumlarda 1 saatten fazla sürebiliyor. Planım sabah 6’da kalkıp hazırlanmak ve saat 7’de yola çıkmaktı; ama her nedense saat 3:30’da gözlerim faltaşı gibi açıldı ve o saatten sonra uyuyamadım. O zaman planı değiştirip saat 6’da yola çıkmaya karar verdim. Her zaman “evde bekleyeceğime gideyim orada bekleyeyim” düşüncesindeyimdir. Bu sefer de öyle yapıp saat 6’da düştüm yollara.

Hava uzun süredir olmadığı kadar sisli. Biraz da yağış var. Yaklaşan, hatta gelmekte geç bile kalan kışın ayak sesleri bunlar. Her ne kadar kışı çok fazla sevmesem de. (bkz. Çin’de Kış Ayları Nasıl Geçer )

Saat 7 sularında Şanghay’daki tren istasyonuna vardım. Tren istasonu dediysem aklınıza öyle basit bir istasyon gelmesin. Öyle bir tren istasyonu ki birçok havaalanından daha büyük ve sadece hızlı trenler için inşa edilmiş. Ekim ayındaki tatilde her 3-4 dakikada bir hızlı trenin kalktığı istasyon da Hongqiao İstasyonu’ndan başkası değil. (bkz. Çin’de Şehirlerarası Ulaşım İle İlgili Bilgiler)

Saat 9’a kadar vaktim var. “Şöyle bir sabah kahvesi fena olmaz” diye düşünerek kendimi restoranların olduğu ikinci kata atıyorum. Normalde Starbucks’a gitmekten hoşlanırım; ama bu sefer görüyorum ki Starbucks bana uzak mesafede. Yakınımda bulunan Costa Coffee’de alıyorum soluğu. Bir bardak Cafe Latte ve bir adet çikolatalı Muffin’e 46 yuan(yaklaşık 25 lira) ödeyerek oturuyorum. (Çin’de kahve içmek genel olarak Türkiye’den daha pahalı. Aslına bakılırsa batı tarzı şeyler yiyip içmek genel olarak pahalı.)

4,5 Saat Süren Uzun Mesafe

Saat 8:30 civarlarında trene binmek için gitmem kapının oraya gidiyorum. O da nesi? İnsanlar çok önceden gelip sıra olmuş bile.(Her nedense!) Ben de kalabalığa ayak uydurup sıraya giriyorum. 8:45’de kapılar açılıyor ve kapıdan geçerek trenin bulunduğu perona gidiyoruz.

Bu tren Çin’deki en yeni nesil tren. Sadece 2-3 ay önce hizmete girmeye başlayan ve saatte 350 kilometre hızla gidebilen bu trenler sayesinde normalde yine en hızlı trenle 5 saat süren yol 4 buçuk saate inmiş durumda. Ama bu treni asıl farklı yapan kısalan zamana ek olarak trenin içindeki donanım. Bunların en dikkat çekeni ise trende sefer boyunca kullanılabilen ve sinyalini neredeyse hiç kaybetmeyen WIFI hizmetinin olması. Buna ek olarak koltuklarda bulunan USB girişleri ve elektrik prizleri sayesinde yolculuk süresince bilgisayarda iş yapmak bile mümkün. Koltuklar arasındaki mesafenin eskiye oranla daha fazla olduğunu da söylemekte yarara var.

Öndeki koltuk ne kadar yatarsa yatsın arkadaki yolcuyu rahatsız etmiyor.

Pekin’e varana kadar geçen 4.5 saat süre içinde trenin sadece iki tane durağı var.(Her gün bu şekilde minimum sayıda durarak 4,5 saatte Pekin’e ulaşmayı sağlayan 3 adet sefer bulunuyor. Diğer seferler daha fazla istasyonda durduğu için yolculuk süresi bazılarında 6 saate kadar çıkabiliyor. Bilet alırken yolculuk süresini sormakta yarar var.)

Uzun ama hızlı yolculuğun son istasyonu Pekin Güney tren istasyonu. Şu an Çin’deki birçok şehirde birden fazla tren istasyonu var. Pekin’de dört tane tren istasyonu mevcut. Şehirlerde yeni yapılan istasyonların büyük çoğunluğu sadece hızlı trenler için inşaa edilmiş istasyonlar.

Pekin Zamanı

Pekin’e vardıktan sonra ilk işim yemek yemek oluoyor. Her ne kadar sadece 4.5 saat boyunca birşey yememiş olsam da sanki 4.5 yıldır yemek yememişim gibi iştahla yiyorum öğlen yemeğimi. Ardından geceyi geçireceğim otele gitmek için tren istasyonunun altından geçen metroya binmek için aşağı iniyorum.

Pekin metrosu 10’dan fazla hattın bulunduğu çok büyük bir ağdan oluşuyor. Gidilecek yere göre metro bileti fiyatları 3 ile 5 yuan(1.7 lira ile 2.7 lira) arasında değişiyor. Bindiğim hattan başka bir hatta aktarma yaparak gideceğim istasyona varıyorum. Pekin metrosu, gördüğüm metrolar arasında en yorucu olanlarından biri. Zira bira hattan bir diğerine aktarma yapabilmek için bazen ciddi miktarda yol yürümek gerekebiliyor. Özellikle metronun en eski kısmını oluşturan 1. Veya 2. hatta dahil istasyonların birinde aktarma yapmak gerçekten çok yorucu. Hele hele ağır bavulları veya çantaları olanlar için. (bkz.Çin’in Metro Ağı En Uzun Olan Metropol Şehirleri)

Kalacağımdığım otel Çin’in en büyük otel zincirlerinden biri olan Jinjiang Inns otellerinin bir şubesi. Genel olarak Çin içinde yaptığım seyahatlerde bu otel zincirininin şubelerinden birinde kalmayı tercih ediyorum. Bu otel tabii ki beş yıldızlı oteller gibi değil; ama bence standartları uygun ve yeterince temiz. Fiyatları da bence bu standartlarda bir otel için uygun. Kalınacak yerin konumu ve oda çeşidine göre odaa başına ortalama 200-400 yuan(yaklaşık 130 lira ile 230 lira arası) ödeyerek geceyi geçirmek mümkün. Bu fiyat oda fiyatı. İki kişi kalınması durumunda da aynı ücret ödeniyor.

Otele giriş yapıp eşyalarımı odama bıraktıktan sonra Pekin’in İstiklal Caddesi de diyebileceğimiz, ne zeman Pekin’e yolum düşse mutlaka bir kere uğramaya çalıştığım Wangfujing Caddesi‘ne doğru yola çıkıyorum.

Sonrası mı?

Onu da yarın anlatayım…

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.