İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Şangay İle İstanbul’un Karşılaştırılması

Bu Yazıyı Paylaşın:

Şangay ile İstanbul, harita üzerinde birbirine çok uzak iki şehir olsa da bu iki dev şehir bazı açılardan birbirine benzer düzeyde. Örnek olarak Şangay Çin’in, İstanbul Türkiye’nin en büyük ve en kalabalık şehri; ama ikisi de başkent değil. Ülke ekonomisin kalbi Türkiye’de İstanbul’da atarken Çin’de Şangay’da atıyor.

İki şehrin bulundukları ülkeler için ekonomik ve siyasi anlamda önemi birbirine benzer olsa da iki şehir birçok konuda doğal olarak birbirinden çok farklı.

Genel Bilgiler

Nüfus yoğunluğunun fazla olduğu iki şehrin yüzölçümü karşılaştırıldığında Şangay’in İstanbul’a oranla daha büyük olduğu görülüyor. İstanbul’un yüzölçümü yaklaşık 7000 km² iken Şangay’ın yüzölçümü 10.000km² dolaylarındadır. Bulundukları ülkelerin en kalabalık şehirleri olan bu iki şehirden İstanbul 15 milyonu aşkın kişiye ev sahipliği yaparken Şangay nüfusu 25 milyonun üzerindedir.(bkz.Şangay: 25 Milyonluk Dev)

Çin ekonomisinin en önemli şehirlerinden biri olan Şangay’da 494 milyar dolarlık bir ekonomi bulunurken, Türkiye ekonomisinin %31’ini oluşturan İstanbul’un ekonomisi 266 milyar dolar büyüklüğündedir. (Kaynak: Wikipedia)

Doğal Güzellikler

Doğal güzellikler göz önünde bulunduğunda İstanbul’un metropol bir şehir olarak en güzel doğaya sahip şehirlerden biri olduğu bir gerçek. 7 tepeli ve ortasında boğaz bulunan İstanbul gerçekten birçok şehrin sahip olamadığı doüal güzelliklere sahip.

Şangay hiç yükseltinin olmadığı, dümdüz bir şehir. Şehrin ortasından geçen Huangpu Nehri’nin ve Şangay’ın kıyısının bulunduğu okyanusun rengi hiç de içaçıcı değil. Şangay’da bulunan nehir ve deniz kıyısı mavinin çok ötesinde sarı ve kahverengi karışımı bir renge sahip.

Huangpu Nehri- cdntct.com

Hava kirliliği söz konusu olduğunda ise İstanbul’daki havanın Şangay’a oranla çok daha temiz olduğu söylenebilir. En azından mavi gökyüzü İstanbul’da hava güneşli iken çok rahat bir şekilde görünebilirken Şangay’da hava güneşli olsa dahi zaman zaman hava kirliliğinden dolay gökyüzü masmavi görünmeyebiliyor. Hava kirliliği konusuna Çin hükümeti çok ciddi bir şekilde eğiliyor ve bu konunun çözümü için çok ciddi paralar harcıyor. Gözle görülür bir şekilde havanın eskiye oranla daha temiz olması sağlanmış olsa da havanın tamamen temizlenebilmesi için birkaç yıla daha ihtiyaçları var.

Bu Yazı Da İlginizi Çekebilir  Çin Mutfağı İle Türk Mutfağı Arasındaki Farklar

Şehir İçi Ulaşım

Şehir için toplu ulaşım, özellikle raylı sistem konusunda Şangay’in İstanbul’a oranla çok daha ileride olduğunu söylemek mümkün. Her ne kadar İstanbul’da raylı sistemin geliştirilmesinde çok önemli gelişmeler yaşanmış olsa da ilk olarak 90’lı yıllarda açılmış olan Şangay metrosu şu an Dünyada’ki en uzun metro ağıdır.

Şanghay Metro ağı- bing.com

Belediye otobüsleri İstanbul’da toplu ulaşımda Şangay’a oranla daha sık ve daha çok yere ulaşımı sağlıyor. İstanbul’da bulunan metrobüs benzeri, kendilerine ayrılan özel şeritlerde ilerleyen belediye otobüsleri Şangay’da da var.

chinabuses.org

Şehir içi taksi taşımacılıcığı iki şehirdeki toplu ulaşımı önemli parçası. İstanbul’da görmeye alışkın olduğumuz taksi durakları Şangay’da bulunmuyor. Taksiler genel olarak bir firmaya ait olsa da firmaların duraklarında beklemek yerine bütün taksilere açık olan bekleme yerlerinde yolcu bekleyebiliyor. Şangay’da farklı taksi modelleri için farklı fiyat tarifeleri bulunuyor. Genel olarak 2010 yılındaki Shanghai Expo zamanında kullanılmaya başlayan Volkswagen Touran modeli büyük taksilerin taşıma ücretleri diğerlerinden daha pahalı.

Bu Yazı Da İlginizi Çekebilir  Çin'de Türk Malı Ürünler De Satılabilir
Şangay’da daha pahalı olan bir taksi- bing.com

Özel arabalarla ulaşım yapılırken Şangay’da dikkat edilmesi gerekenlerin İstanbul’a oranla çok daha fazla olduğunu söylemekte yarar var. Şangay’da otomatik olarak ceza yazabilen kamera sayısı İstanbul’a oranla çok daha fazladır. Şangay’da şehrin birçok yerinde korna, taralı alanda durma, yasak yerde şerit değiştirme, taralı alanda durma, belirli saatlerde kullanılması yasak olan yolları kullanma gibi hatalar otomatik trafik kameralarıyla tespit edilebiliyor.

Bir kavşaktaki trafik kameraları- bing.com

Şehir Dışından Şehre Ulaşım

Jeopolitik konum olarak bakıldığında İstanbul’un Şangay’a oranla çok daha iyi bir yerde bulunduğu söylenebilir. Öyle ki Türkiye’den Avrupa’ya giden yolların neredeyse tamamı İstanbul’da kesişiyor. Oysa Şangay’ın böyle bir durumu yok. Deniz kıyısında yer almasına rağmen yolunu özel olarak Şangay’a düşürenler haricinde mutlaka geçilmesi gereken bir yerde değil. Şangay’a giden kişilerin fazla olmasının temel nedenlerinden biri Şangay’da bulunan liman.

İki şehirde de iki adet uluslararası havalimanı bulunuyor. Şangay’daki iki havalimaının birbirine uzaklığı İstanbul’daki iki havalimanına oranla daha az. Şangay’da metro ile 2 saatte bir havalimanından öbürüne gitmek mümkünken İstanbul’da iki havalimanını bağlayan raylı sistem şimdilik bulunmuyor.

Çin dışından Şangay’a gelenler genel olarak havayolunu tercih etse de Çin içinde olanların çok büyük bir kısmı hızlı treni tercih ediyor. Şangay’daki birkaç tren istasyonundan biri olan ve en büyüğü olan Hongqiao Tren İstasyonu sadece hızlı trenlerin yanaşabilmesi için tasarlanmış ve çok yoğun bir şekilde çalışan bir istasyon. Öyle ki yoğun zamanlarda Hongqiao Tren İstasyonu’na her üç dakikada bir hızlı tren yanaşıp kalkış yapabiliyor. İstanbul’a hızlı trenle ulaşmak mümkün olsa da İstanbul’da sadece hızlı trenlerin kullandığı bir tren istasyonu şu an için yok.

Bu Yazı Da İlginizi Çekebilir  Çin Lokantaları ve Çin Restoran Kültürü

Şangay’daki Hongqiao Tren İstasyonu’nun Yolcu Bekleme Salonu- chinadiscovery.com 

Alışveriş Merkezleri ve Yemek

Alışveriş merkezleri, bir başka deyişle AVM’ler iki şehirde de günlük hayatın bir parçası. Şangay’daki alışveriş merkezi sayısının İstanbul’a oranla çok daha fazla sayıda olduğunu söylemek mümkün. Şangay’da birçok caddede yanyana veya birbirine çok yakın mesafede çok sayıda alışveriş merkezi görmek mümkün. İstanbul’da da bazı yerlerde bu durum böyle gibi olsa da alışveriş merkezleri İstanbul’da birbirlerine genel olarak daha uzak mesafelerde yer alıyor.

Şangay’daki alışveriş merkezlerinden birinin içi- timeoutshanghai.com

Şangay’daki alışveriş merkezlerinin çoğu İstanbul’dakilere oranla çok daha pahalı. Örnek vermek gerekirse Şangay’da alışveriş merkezlerinde 100yuan(15 dolar) harcayarak güzel kıyafet bulmak neredeyse imkansızken İstanbul’daki alışveriş merkezlerinde, bazı çok pahalı mağazalar olsa dahi, bu fiyat birşeyler satın alabilmek için yeterli olabilmektedir.

Şangay’daki alışveriş merkezleri de keza aynı şekilde. Şangay’da bir alışveriş merkezinde yemek yemek isteyen bir kişinin KFC ve McDonald’s haricindeki restoranlarda yiyeceği 1-2 çeşit yemek için en az 100yuanı(15 dolar)gözden çıkarması gerekmektedir.

Herkesin bildiği Starbucks Coffee’lerde bir bardak kahve içmenin maliyeti dahi İstanbul’a oranla çok fazla. Her 15 günde bir Starbucks Coffee’nin açıldığı Şangay’da bir bardak kahve 30-40 yuan(5-6dolar) arasında değişiyor.

Şangay’da bulunan, Dünya’nın en büyük Starbuck Coffee şubesi

 

 

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.