İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Şangay: 25 Milyonluk Dev

Bu Yazıyı Paylaşın:

Çin şehirlerinden bahsedince birçoğumuzun aklına Çin’in en popüler şehirleri olan Pekin ve Şangay gelir. Şangay da aslına bakılırsa akla gelmeyecek gibi değil. 25 milyonluk nüfusuyla Dünya’nın en kalabalık şehirlerinden biri olan Şangay, Çin’in dışarıya açılan en büyük kapılarından biri ve dev Çin ekonomisinin ekonomi, finans ve ticaret merkezi. Şangaay limanı da dünyanın en büyüklerinden.(bkz.Şangay İle İstanbul’un Karşılaştırılması)

Tarih ile Modernliğin Karışımı

Şangay’ın tarihi tabii ki hiçbir şekilde İstanbul’un tarihi ile kıyaslanamaz. Ama Şangaay’ın birkaç yüz yıllık tarihinin Çin için önemli olduğu söylenebilir. Şangay’in en merkezine giderseniz birçok binanın tıpkı İstanbul’daki İstiklal Caddesi’nde olduğu gibi taş Avrupa mimarisinde olduğunu görebilirsiniz. Bunun nedeni o yıllarda Şangay’in özellikle İngilizler tarafından istila edilmiş olmasıdır. Şu an bu binaların haricinde geleneksel Çin mimarisinde olan eski bina sayısı yok denecek kadar az.

Doğrusunu söylemek gerekirse Şangay’e giden turistlerin çoğu Şangay’in tarihi yerlerini değil, modern yerlerini görmek istiyor. Özellikle Şangay’in her zaman fotoğraflarda gördüğümüz bölgesi olan Lujiazui, yüksek kuleleri görmekten hoşlanan biri iseniz sizi büyüleyebilir. Bir-iki sene önce bu bölgede Dünya’nın ikinci en uzun gökdeleninin yapımı da tamamlandı ve bu gökdelen hizmete girdi. Şangay’in bu bölgesine geldiğinizde Dünya’nın ikinci büyük ekonomisine sahip olan Çin’in ekonomisinin kalbinde olduğunuzu hissedebiliyorsunuz.

Genel Bilgiler

Şangay’ın gözde daha iyi canlanabilmesi için bazı bilgileri İstanbul ile karşılaştırmakta yarar var. Bu sayede bazı sayıların ne derece farklı olduğu daha kolay anlaşılabilir.

Şangay’da nüfus yoğunluğu İstanbul’a oranla daha fazla. İstanbul’un yüzölçümü yaklaşık 7000 km² iken Şangay’ın yüzölçümü 10.000km² dolaylarındadır. Bulundukları ülkelerin en kalabalık şehirleri olan bu iki şehirden İstanbul 15 milyonu aşkın kişiye ev sahipliği yaparken Şangay nüfusu 25 milyonun üzerindedir.(bkz.Şangay: 25 Milyonluk Dev)

Çin ekonomisinin en önemli şehirlerinden biri olan Şangay’da 494 milyar dolarlık bir ekonomi bulunurken, Türkiye ekonomisinin %31’ini oluşturan İstanbul’un ekonomisi 266 milyar dolar büyüklüğündedir. (Kaynak: Wikipedia)

Hava kirliliği söz konusu olduğunda ise İstanbul’daki havanın Şangay’a oranla çok daha temiz olduğu söylenebilir. En azından mavi gökyüzü İstanbul’da hava güneşli iken çok rahat bir şekilde görünebilirken Şangay’da hava güneşli olsa dahi zaman zaman hava kirliliğinden dolay gökyüzü masmavi görünmeyebiliyor. Hava kirliliği konusuna Çin hükümeti çok ciddi bir şekilde eğiliyor ve bu konunun çözümü için çok ciddi paralar harcıyor. Gözle görülür bir şekilde havanın eskiye oranla daha temiz olması sağlanmış olsa da havanın tamamen temizlenebilmesi için birkaç yıla daha ihtiyaçları var.

Coğrafi Yapı

Şangay’in tam ortasından geçen Huangpu Nehri Şanghay’i neredeyse tam ortadan ikiye bölüyor. Bu bağlamda Şangay’da da İstanbul’dakine benzer bir “karşı taraf” kavramının olduğu söylenebilir. Nehrin doğu tarafı genel olarak daha yeni binalardan oluşuyor.

Şangay, başından sonuna kadar dümdüz bir şehir. 20 metrelik bile bir yükseklik yok. Şehir içindeki en dik yokuşlar bağlantı yollarındaki köprülere yapılan yokuşlar. Şehrin ortasından geçen Huangpu Nehri’nin ve Şangay’ın kıyısının bulunduğu okyanusun rengi hiç  mavinin çok ötesinde sarı ve kahverengi karışımı bir renge sahip.

Çin’in doğu bölgesindeki birçok şehirde olduğu gibi, Şangay’da da şehrin hemen her tarafında küçük küçük nehirler, dereler ve kanallar görmek mümkün. Zaman zaman bu kanallarda giden kanal gemiler dahi görülebilir.

Huangpu Nehri- cdntct.com

Alışveriş Merkezleri ve Yemek

Alışveriş merkezleri, bir başka deyişle AVM’ler iki şehirde de günlük hayatın bir parçası. Şangay’daki alışveriş merkezi sayısının İstanbul’a oranla çok daha fazla sayıda olduğunu söylemek mümkün. Şangay’da birçok caddede yanyana veya birbirine çok yakın mesafede çok sayıda alışveriş merkezi görmek mümkün. İstanbul’da da bazı yerlerde bu durum böyle gibi olsa da alışveriş merkezleri İstanbul’da birbirlerine genel olarak daha uzak mesafelerde yer alıyor.

Bu Yazı Da İlginizi Çekebilir  Çin'de Eğitim İle İlgili Bilgiler
Şangay’daki alışveriş merkezlerinden birinin içi- timeoutshanghai.com

Şangay’daki alışveriş merkezlerinin çoğu İstanbul’dakilere oranla çok daha pahalı. Örnek vermek gerekirse Şangay’da alışveriş merkezlerinde 100yuan(15 dolar) harcayarak güzel kıyafet bulmak neredeyse imkansızken İstanbul’daki alışveriş merkezlerinde, bazı çok pahalı mağazalar olsa dahi, bu fiyat birşeyler satın alabilmek için yeterli olabilmektedir.

Şangay’daki alışveriş merkezleri de keza aynı şekilde. Şangay’da bir alışveriş merkezinde yemek yemek isteyen bir kişinin KFC ve McDonald’s haricindeki restoranlarda yiyeceği 1-2 çeşit yemek için en az 100yuanı(15 dolar)gözden çıkarması gerekmektedir.

Herkesin bildiği Starbucks Coffee’lerde bir bardak kahve içmenin maliyeti dahi İstanbul’a oranla çok fazla. Her 15 günde bir Starbucks Coffee’nin açıldığı Şangay’da bir bardak kahve 30-40 yuan(5-6dolar) arasında değişiyor.

Şangay’da bulunan, Dünya’nın en büyük Starbuck Coffee şubesi

Şehir İçi Ulaşım

Şehir için toplu ulaşım, özellikle raylı sistem konusunda Şangay’in İstanbul’a oranla çok daha ileride olduğunu söylemek mümkün. Her ne kadar İstanbul’da raylı sistemin geliştirilmesinde çok önemli gelişmeler yaşanmış olsa da ilk olarak 90’lı yıllarda açılmış olan Şangay metrosu şu an Dünyada’ki en uzun metro ağıdır.

Şanghay Metro ağı- bing.com

Belediye otobüsleri İstanbul’da toplu ulaşımda Şangay’a oranla daha sık ve daha çok yere ulaşımı sağlıyor. İstanbul’da bulunan metrobüs benzeri, kendilerine ayrılan özel şeritlerde ilerleyen belediye otobüsleri Şangay’da da var.

chinabuses.org

Şehir içi taksi taşımacılıcığı iki şehirdeki toplu ulaşımı önemli parçası. İstanbul’da görmeye alışkın olduğumuz taksi durakları Şangay’da bulunmuyor. Taksiler genel olarak bir firmaya ait olsa da firmaların duraklarında beklemek yerine bütün taksilere açık olan bekleme yerlerinde yolcu bekleyebiliyor. Şangay’da farklı taksi modelleri için farklı fiyat tarifeleri bulunuyor. Genel olarak 2010 yılındaki Shanghai Expo zamanında kullanılmaya başlayan Volkswagen Touran modeli büyük taksilerin taşıma ücretleri diğerlerinden daha pahalı.

Şangay’da daha pahalı olan bir taksi- bing.com

Özel arabalarla ulaşım yapılırken Şangay’da dikkat edilmesi gerekenlerin İstanbul’a oranla çok daha fazla olduğunu söylemekte yarar var. Şangay’da otomatik olarak ceza yazabilen kamera sayısı İstanbul’a oranla çok daha fazladır. Şangay’da şehrin birçok yerinde korna, taralı alanda durma, yasak yerde şerit değiştirme, taralı alanda durma, belirli saatlerde kullanılması yasak olan yolları kullanma gibi hatalar otomatik trafik kameralarıyla tespit edilebiliyor.(bkz.Çin’de Araba Kullanmak İsteyenler İçin Bilgiler)

Bir kavşaktaki trafik kameraları- bing.com

Şehir Dışından Şehre Ulaşım

Jeopolitik konum olarak bakıldığında İstanbul’un Şangay’a oranla çok daha iyi bir yerde bulunduğu söylenebilir. Öyle ki Türkiye’den Avrupa’ya giden yolların neredeyse tamamı İstanbul’da kesişiyor. Oysa Şangay’ın böyle bir durumu yok. Deniz kıyısında yer almasına rağmen yolunu özel olarak Şangay’a düşürenler haricinde mutlaka geçilmesi gereken bir yerde değil. Şangay’a giden kişilerin fazla olmasının temel nedenlerinden biri Şangay’da bulunan liman.

İki şehirde de iki adet uluslararası havalimanı bulunuyor. Şangay’daki iki havalimaının birbirine uzaklığı İstanbul’daki iki havalimanına oranla daha az. Şangay’da metro ile 2 saatte bir havalimanından öbürüne gitmek mümkünken İstanbul’da iki havalimanını bağlayan raylı sistem şimdilik bulunmuyor.

Çin dışından Şangay’a gelenler genel olarak havayolunu tercih etse de Çin içinde olanların çok büyük bir kısmı hızlı treni tercih ediyor. Şangay’daki birkaç tren istasyonundan biri olan ve en büyüğü olan Hongqiao Tren İstasyonu sadece hızlı trenlerin yanaşabilmesi için tasarlanmış ve çok yoğun bir şekilde çalışan bir istasyon. Öyle ki yoğun zamanlarda Hongqiao Tren İstasyonu’na her üç dakikada bir hızlı tren yanaşıp kalkış yapabiliyor. İstanbul’a hızlı trenle ulaşmak mümkün olsa da İstanbul’da sadece hızlı trenlerin kullandığı bir tren istasyonu şu an için yok.

Şangay’daki Hongqiao Tren İstasyonu’nun Yolcu Bekleme Salonu- chinadiscovery.com

İstanbul’dan Şangay’e direk uçuşu olan tek firma Türk Hava Yolları. Bunun haricinde Şangay’e uçuşu olan firmaların her biri farklı şehirlerde aktarma yapıyor.(bkz.Çin Uçak Bileti Hangi Havayolundan Alınabilir?)

Bu Yazı Da İlginizi Çekebilir  Çin'de Yaşamak İçin Bazı Nedenler

İstanbul’da olduğu gibi Şangay’da da iki havalimanı var. Bunlardan daha büyük olan Pudong Havalimanı şehrin en doğu ucunda. (İstanbul’dan gelen uçaklar da bu havaalanına geliyor.) Daha küçük olan Hongqiao Havalimanı ise şehrin hemen hemen en batısında. Bir havalimanından öbürüne metroyla gitmek 2 saatten fazla sürüyor. Havaş benzeri otobüslerle ise trafik olmaması durumunda 40-50 dakika içinde aynı yolu almak mümkün.

Şangay’daki Üniversiteler

Tahmin edilebileceği üzere, Şangay’da çok fazla sayıda üniversite var ve bunların birçoğunda Türk öğrenciler de var. Şangay’daki üniversiteler arasında en popüler olanları Fudan University ve Shanghai Jiaotong University. Bunlardan Fudan University, Dünya’daki en iyi üniversiteler sıralamasında ilk 100 içinde bulunuyor.

Ticaretle Uğraşanlar İçin Şangay

Şangay Çin’in ticaret merkezi olduğuna göre, Çin ile ticaret yapmayı düşünenlerin yollarını Şangay’den geçirmesi gerekiyor. Son zamanlarda Şangay hükümeti ticaret yapanları, diğer bölgelerdeki hükümetlere oranla daha fazla teşvik eder hale geldi. Şangay’da açılmış olan serbest bölge, Çin içinde ticaret anlamında serbestliklerin ve kolaylıkların en fazla olduğu bölge olarak tanımlanıyor.

Şangay’daki serbest bölgenin çalışma prensibi Hong Kong’dakine çok benziyor ve özellikle Dünya ile ticaret yapan ve Şangay’i ticaret üssü gibi kullanmak isteyenler  için çok uygun bir yer.

Şangay’da Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Şangay, Çin ekonomisinin kalbi ve Çin’in en büyük ve en gelişmiş şehri. 25 milyonu aşkın nüfusu ile aynı zamanda yeryüzündeki en kalabalık şehirlerden biri. Türk Hava Yolları’nın direk uçuşu olan Şangay, Çin’e özellikle iş amaçlı seyahat edenlerin büyük çoğunluğunun ilk durağı.

Çin’in en doğusunda bulunan ve 2010 yılında EXPO organizasyonuna ev sahipliği yapmış olan Şanghay, tarihi yapılar açısından bakıldığında birçok Çin şehrinin gerisinde olsa da modern mimari ve modern yaşam söz konusu olduğunda hiç kuşkusuz Çin’in lokomotifi. Keza Şangay’ı ziyaret eden turistlerin büyük bir kısmının ziyaret amacı tarihi yerleri ziyaret etmek değil, modern Çin’deki mimariyi ve yaşam tarzını keşfetmek.

Şangay’da ziyaret edilebilecek onlarca yer var. Ama kısa süreli ziyaretler için Şangay’da bulunanlar belli başlı bazı yerlerin en azından birkaç tanesini mutlaka ziyaret etmeliler:

Lujiazui(陆家嘴)

Şanghay denince aklma gelen ilk yer. Şanghay ile ilgili muhtemelen görmüş olduğunuz fotoğrafların birçoğu da bu bölgeye ait. Huangpu Nehri’nin hemen yanında kalan bölge, başta Asya’daki en eski televizyon kulelerinden biri olan Oriental Pearl Tower olmak üzere onlarca çok yüksek gökdeleni barındırıyor. Çin’in en yüksek, Dünya’nın ise en uzun ikinci binası olan, 632 metre yükseklikteki Shanghai Tower da bu bölgede bulunuyor.

Bu bölgede durup çevrenize şöyle bir baktığınızda Çin ekonomisinin kalbinde yer aldığınızı, gördüğünüz her bir ofis katında milyonlarca dolarlık işlemlerin yapıldığını hissedebiliyorsunuz. Şanghay’a kadar gelip bu bölgeyi ziyaret etmemek gerçekten büyük bir kayıp.

The Bund (外滩)

the Bund-bing.com

Lujiazui’nin hemen karşısında, bir başka deyişle Huangpu Nehri’nin karşı tarafında bulunan the Bund, Lujiazui bölgesiyle ilgili en iyi fotoğrafların çekildiği yer. Özellikle akşam saatlerinde bölgenin güzelliği görülmeye değer. 1900’lü yılların başında Şanghay’ın batı devletleri tarafından işgale uğradığı dönemlerde yapılan batı mimarisindeki taş binalara bu bölgede sıkça  rastlamak mümkün.

Nanjing Road (南京路)

The Bund bölgesine yaklaşık 1 kilometre mesafede bulunan, sadece yayaların kullanımına açık olan, Şanghay’ın en popüler alışveriş caddesi. İstanbul’daki İstiklal Caddesi gibi günün her saati çok kalabalık olan caddede Dünya’nın en büyük markalarının çoğununun mağazası bulunuyor.

Yuyuan Garden (豫园)

Filmlerde gördüğünüz, geleneksel Asya mimarisindeki binaların bulunduğu bahçeler ilginizi çekiyor; ama Çin’in bahçeleriyle ünlü şehirlerini ziyaret etmek için yeterli vaktiniz yoksa, Şanghay’da bulunan Yuyuan’i ziyaret etmek sizi çok mutlu edebilir. Modern ve geleneksel çizgileri ayne kare içinde defalarca görebileceğiniz yerlerin başında gelen Yuyuan, size gerçekten Asya’da olduğunuzu hatırlatmaya yetebilecek düzeyde bir yer.

Bu Yazı Da İlginizi Çekebilir  Çin Halkı İle Türkiye Halkı Arasındaki 6 Benzerlik

Jing An Temple(静安寺)

Şanghay’da bir budist tapınağı ziyareti yapmak ilginizi çekerse şehrin merkezinde, yüksek yüksek binaların arasında bulunan, diğer tapınaklara oranla biraz daha gösterişli olan Jing An Tapınağı’nı ziyaret edebilirsiniz. Çinliler’in büyük çoğunluğunun herhangi bir dini inanışı olmasa da, budizmin öğretilerinin Çin gelenekleri üstünde etkisinin devam ettiğini söylemek mümkün.

Jing’an Tapınağı-bing.com

Xintiandi (新天地)

Xintiandi, Şanghay’da batı tarzı yaşamın en fazla hissedildiği yerlerden biri. Batı mimarisindeki binaları, yer yer dar sokakları, onlarca kafe, bar ve restoranı, sokaklardaki masaları ile size Avrupa’daymış gibi bir his verebilebilecek bir yer. Xintiandi’de iken Çinli olmayan o kadar çok kişi görürsünüz ki, zaman zaman nerede olduğunuzu sorgulamaya başlayabilirsiniz. İstanbul, İzmir veya Avrupa şehirlerinde çok zaman geçirmiş biriyseniz Xintiandi size çok yeni bir yermiş gibi gelmeyebilir.

Xintiandi-bing.com

Disneyland

Birçok kişi Şanghay’da Disneyland olduğunu bilmiyor; ama aslında Dünya’nın en büyük ve en modern Disneyland’ı şu an Şangay’da. Yılın her günü çok kalabalık olan Disneyland, Pudong Havalimanı’na 10-15 kilometre mesafede ve ziyaretçilerini hiç pişman etmeyen bir yer. Daha önce hiçbir Disneyland’ı görmemiş olanlar veya Çin’de de Disneyland’a gitme deneyimi yaşamak isteyenler için ideal.Şangay Disneyland 2016 yılının Haziran ayında kapılarını açtı ve 390 hektar alana 3.7 milyar dolar harcanarak inşa edildi.

Bu kadar büyük bir tesis olmasına rağmen arabayla giderken en son 3-5 km haricinde Disneyland ile alakalı neredeyse hiçbir tabela yok. Tabelalarda da ilginç bir şekilde sadece Mickey’nin siluet şeklinde kafası görünüyor ve kesinlikle Disneyland yazmıyor.

Girişte çok para harcadığınızı düşünseniz bile içerideyken paranızın karşılığını almanız mümkün. Her yerde eğlenceli vakit geçirmeye yardımcı olabilecek bir oyuncak veya bir aktivite var. Ne kadar erken giderseniz o kadar fazla aktivite yapmak için şansınız olur. Hafta sonları giderseniz bazı oyuncaklar için çok beklemek zorunda kalabilirsiniz. Bazı çok tercih edilen oyuncaklar için 2 saat beklemek durumunda kalabilirsiniz.

Parkın dışında Disney Town adı verilen bir yer de mevcut. Üstü açık alışveriş merkezi gibi yapılan yerde çok çeşitli restoranlar ve bazı mağazalar var.

Şanghay Disneyland’in resmi web sitesine gitmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Shanghai Tower: Dünya’nın En Uzun İkinci Gökdeleni

Lujiazui bölgesinde geçtiğimiz yıllarda yapımı tamamlanan Shanghai Tower (上海中心大厦), Türkçe adıyla Şangay Kulesi, 632 metrelik yüksekliğiyle Dünya’nın şimdilik ikinci, Çin’in ise en yüksek gökdeleni olma ünvanına sahip. Yapımına 2008 yılında başlanan ve 2017 yılında tamamen kullanıma açılan Shanghai Tower, bünyesinde maksimum 74km/h hıza ulaşabilen, Dünya’nın en hızlı asansörünü barındırıyor.

Toplam 2.4 milyar dolara mal olan bu uzun gökdelenin yer üstünde kalan bölümünde 128, yer altında kalan bölümünde ise 5 kat bulunuyor. Bu katlardan 119. ve 121. katlar turistik ziyaretler için açıkken, 125. ve 127. katlarda konser ve sergi salonları bulunuyor.

Gökdelenin tasarımını Amerikan mimarlık firması Gensler bünyesinde çalışan Çinli mimar Jun Xia ve ekibi yaptı. Silindirik bir yapısı olan bina, üst katlara çıkıldıkça dönen bir mimariye sahip.   

Aynı anda 16.000 kişiyi barındırabilen, 1.800 araç kapasiteli otoparkı bulunan Shanghai Tower’ın 84. ve 110. katları arasında 258 odalık bir otel bulunuyor. Bu otel aynı zamanda Dünya’da gökdelen içerisinde bulunan oteller arasında en yüksekte olanı.

 

 

 

 

 

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.