Otel Rezervasyonu

Çin’e gelmeden önce yapılması gerekenlerden biri otel rezervasyonu yapmak. Özellikle vize başvurusu aşamasında Çin’deki otel rezervasyonu bilgilerini görmek isteyebilirler.

Çin’de veya diğer ülkelerdeki otellere rezervasyon yapmaya olanak sağlayan çok sayıda web sitesi var. Bunlar arasından booking.com, sektörün en öncülerinden biri. Türkiye’de de yakından tanınan booking.com üzerinden Türkiye’de yaşayan kullanıcılar Türkiye’de bulunan otellere rezervasyon yaptıramıyor olsa da siteyi kullanarak Türkiye dışındaki herhangi bir otelin rezervasyonunu yaptırmak mümkün.

Çin, booking.com için çok yeni bir pazar. Her sektörde olduğu gibi otelcilik sektöründe de Çin pazarına girmek ve büyümeye çalışmak çok zor. Zira Çin içinde halihazırda milyar dolarlık dev firmalar hemen her sektörün genelini elinde tutuyor. booking.com ise Türkçe dahil onlarca dilde hizmet vererek pastadan kendine uygun pay alma gayretinde. Bu nedenle Çin’de de ofis açtılar ve Çin’i yakından takip ediyorlar. Çin içindekileri kazanabilmek için biraz daha zamana ihtiyaçları olsa da, Çin dışından Çin’e gelenler için çok booking.com çok güvenilir ve iyi bir tercih.

Çin’de otel rezervasyonu yapmadan önce şu noktalara dikkat etmek gerekiyor.

  • Çinli olmayanlar, “yabancı müşteri kabul etme sertifikası” olmayan otellerde konaklayamıyorlar. Bu nedenle rezervasyon yapmadan önce otellerde yabancıların kalıp kalamayacağına iyi bakmak gerekiyor.
  • Çin’de otel fiyatları kişi sayısına göre değil, oda sayısına göre belirlenir. Bu nedenle de iki kişilik bir odada tek kişi kalmak ile iki kişi kalmak arasında fiyat farkı yoktur.
  • Çin’deki otel odalarının hepsinde sabun, diş fırçası, diş macunu, şampuan gibi ürünler standart olarak bulunur.
  • Otellerin çoğunda çıkış yapmak isteyen müşterilerin öğlen 12’den önce çıkış yapması gerekir.

Pekin Otelleri

Çin’in başkenti. Özellikle kuzey Çin tarafında işleri olanların Çin’deki ilk durağı. Pekin haricinde Çin’in kuzey bölgelerinde yer alan Tianjin, Hebei, Shandong, Jilin, Heilongjiang, Inner Mongolia Eyaletleri’ne yolu düşecek olanlar da varış noktası olarak Pekin’i belirleyebilirler.

Pekin’de birkaç gün konaklamak isteyen kişilerin büyük kısmı Tiananmen Meydanı’na birkaç kilometre mesafedeki otellerde kalıyor. Pekin şehir merkezinde görülmesi gereken yerlerin büyük çoğunluğunun bu bölgede olması ve bölgenin tarihi buranın albenisini arttırıyor.

Çin kültürünü iliklerine kadar hissetmek isteyenler adına Hutong denilen dar, tarihi ve restore edilmiş caddelerdeki otelleri tercih edebilirler.Booking.com

 

Şangay Otelleri

Çin’in en büyük ve ekonomik anlamda en gelişmiş şehri. Şangay‘a ek olarak Zhejiang, Jiangsu, Anhui, Shaanxi gibi eyaletlere gitme durumunda olanlar için Çin’e Şangay’dan giriş yapmak iyi bir seçenek olabilir.

Şangay’a turistik gezi yapanların büyük bir kısmı Şangay’ın en turistik yerleri olan Nanjing Rd, the Bund, Yu Garden ve Lujiazui bölgelerinde kalmayı tercih ediyor. Bu bölgelerin herbirinin birbirlerine çok yakın mesafelerde olduğunu da hatırlatmakta yarar var. Bu bölgelerde uygun fiyatlı geceliği 300yuan civarı olan oteller olduğu gibi bir geceliği birkaç bin yuan olan beş yıldızlı oteller de var.
Booking.com

 

Guangzhou Otelleri

Çin’in en güneyindeki Guangdong Eyaleti’nin başkenti. Guangdong, Fujian, Guangxi, Jiangxi, Hunan gibi eyaletleri ziyaret edecek olanlar Guangzhou’ya ulaşarak Çin seyahatlerine başlayabilirler.

Turistik gezi yapanlar için Guangzhou genel olarak ikinci planda olsa da ticaretle uğraşanların büyük bölümü Guangzhou’a yolunu düşürüyor. İş seyahatinde olanlar genel olarak ziyaret ettikleri firmaların yakınlarındaki otellerde kalmayı tercih ediyorlar. Öte yandan ticaret ile uğraşanların yakından tanıdığı Canton Fuarı döneminde fuarın düzenlendiği alanın yakınlarında bulunan oteller de yoğun ilgi görüyor.Booking.com

 

Diğer Bölgelerdeki Oteller

Çin çok büyük bir ülke. Çin’i ziyaret edenler mutlaka Türk Hava Yolları’nın uçuşunun olduğu bu üç şehirde kalacak diye bir kayıt yok. Zaten her ne sebeple olursa olsun bir sebeple Çin’e seyahat yapanların %90’ından fazlası birkaç gün içinde birkaç şehire gitme durumunda oluyor. Bu da o gidilen yerlerde de otel bulma ihtiyacını beraberinde getiriyor.

Çin’in diğer bölgelerinde kalan, hatta Dünya’nın diğer ülkelerinin herhangi bölgesindeki otellerin rezervasyonları da booking.com üstünden yapılabilir.Booking.com