“Neden İngilizce” İle Başlayan Sorular ve Cevapları

Posted by

Bir şekilde İngilizce öğrenme durumunda olanların aklına ilk olarak binbir çeşit “neden sorusu geliyor. “Neden İngilizce, neden bu kadar zor, neden öğrenemiyorum” benzeri sorular sormayan birçok kişinin aslında yapmak istediği İngilizce öğrenmeye değip değmeyeceğinden emin olmak. Sordukları sorulara cevap alamazlarsa ya öğrenmeyi bırakacak, ya da çok yavaş gelişme göstereceklerdir.

Aslına bakılırsa birşeyleri öğrenmeye başlamadan önce birtakıp sorular sormakta hiçbir sorun yok. Akıldaki bütün soruların cevaplanması alınan verimi önemli ölçüde arttırabilir. Siz de İngilizce öğrenmeye çalışıyorsanız ve aklınızda onlarca “neden” sorusu varsa bu yazı tam size göre.İngilizce Neden Zorunlu?

İlk başta bir konuya açıklık geitrmekte yarar var. İngilizce ders olarak zorunlu; ama dil olarak zorunlu değil. Okullarda öğretilen İngilizce derslerinde asıl amaç diğer derslerle aynı. Derse girip sınavlardan yeterli miktarda puan alınca okuldaki dersler geçiliyor. Peki, okulda İngilizce dersleri İngilizce’nin gerçekten öğrenilmesi anlamına mı geliyor? Bunun cevabını şöyle verebiliriz. Okulda ne kadar matematik ve tarih uzmanı olunabiliyorsa İngilizce yeterliliği de o seviyede oluyor.

İngilizce, sadece okul derslerine indirgenemeyecek veya haftada sadece birkaç saatle öğrenilemeyecek kadar geniş bir konu. Bunu da tamamiyle öğrenmek bir zorunluluk değil, bir seçim. İngilizce’nin ilerleyen yıllarda kendine yararlı olabileceğinin farkında olan kişiler İngilizce’yi hayatlarının bir parçası haline getirebilirler ve İngilizce kullanarak çok farklı bir hayat yaşayabilirler.

İngilizce öğrenmek için nedenlerini bulamayanlar ve nedensiz bir şekilde kendini öğrenmeye zorlamaya çalışanlar ise hayal kırıklığı yaşayabilirler. İngilizce öğrenmek insanın içinden gelmezse İngilizce’yi öğrenmeye çalışmak eziyete dönüşebilir.

Neden İngilizce Öğrenmeliyiz?

Bu sorunun cevabını verebilenlerin İngilizce’yi sorunsuz bir şekilde öğrenememeleri için hiçbir sebep yok. Zira varış noktasının nerede olduğunu bildikten sonra o noktaya varmak karambole bir yerden bir yere gitmeye çalışmaktan çok daha kolaydır.

İngilizce öğrenmeyi düşünen; ama İngilizce öğrenmek için nedenini tam olarak bulamamış olanlara aşağıdaki noktaları dikkatle okumalarını tavsiye ederim. Burada belirtilen nedenlerden biri veya birkaçı size uyabileceği gibi hiçbiri de uymayabilir. Aradığınız neden burada yoksa da sorun yok. Sakin kafayla düşününce aranılan neden kesinlikle bulunabilir.

Okul Derslerine Takviye

İngilizce öğrenme ihtiyacı hissedenlerin birçoğu dersleri daha rahat bir şekilde anlayabilmek ve okullardaki sınavlardan daha yüksek notlar alabilmek amacıyla ek İngilizce dersleri almaktadır. Bu şekilde alınan derslerde asıl amaç okula takviye ve yüksek notlar olduğu için alınan derslerin içeriği daha çok okulda öğretilen konuları içeren dilbilgisi kuralları ve kelime ağırlıklıdır.

bing.net

TOEFL, IELTS Gibi Sınavlara Hazırlık

Genel olarak yurt dışında eğitim almak isteyenler için bir ihtiyaç. Özellikle A.B.D ve İngiltere gibi ana dili İngilizce olan ülkelerin birinde eğitimini devam ettirmek isteyenler Dünya genelinde kabul gören sınavlardan yeterli puanı almak zorundalar.

Bu sınavları geçmek, üniversite sınavı gibi zor olmasa da, bu sınavlardan yüksek puan alabilmenin yolu iyi hazırlanmaktan geçiyor. Bu sınavları geçmek isteyen öğrencilerin dinleme, okuma, yazma, konuşma, kelime, dilbilgisi gibi farklı alanlarda yeterli düzeyde olması gerekiyor.

İş Durumu

İngilizce sadece genç öğrenciler için değil, yetişkinlerin birçoğu için de çok büyük önem taşıyor. Özellikle daha iyi bir iş bulmak isteyen birçok kişi, İngilizce seviyelerinin işyerinde İngilizce kullanarak işlerini yapmak istiyor.

Tabii ki yapılacak işe göre kullanılması gereken İngilizce miktarı değişebiliyor. Mesela turist rehberi olan bir kişinin neredeyse ekmeğinin tamamını İngilizce konuşarak çıkarması gerekirken, ticaret ile uğraşan kişilerin en az işlerini yapacak düzeyde İngilizce bilmeleri yeterli olabilir. Çevirmenlerin İngilizce dil yapısı ile ilgili her türlü detaya dikkat etmesi gerekirken, çok nadiren müşterilere çeşitli e-mail gönderme durumunda olanlar daha yüzeysel bilgilerle işlerini yapabilirler.

Öte yandan farklı işkollarının İngilizce’ye farklı bir şekilde yaklaşması da çok olağan bir durum. Örnek olarak İngilizce kullanarak doktorluk yapmaya devam etmek isteyen bir kişinin öğrenmesi gerekenlerle yurt dışı mahkemelerinde avukat olarak görev almak isteyen kişilerin öğrenmesi gerekenler birbirinden akla kara kadar farklı olabilir.

Çocuklara Öğretme İsteği

Birçok ebeveyn, çocuklarını İngilizce öğrenmeye teşfik etmek için İngilizce öğrenmeye çalışıyor. Çocukların ailelerini devamlı olarak kopyaladıklarından yola çıkarak çocuklara örnek olmayı hedefleyen bu davranışın çok doğru olduğu söylenebilir. Burada önemli olan çocukları İngilizce öğrenmeye istekli hale getirmeden önce kendimizi öğrenmeye hazırlamamız. Eğer biz İngilizce öğrenirken çocuklara isteksiz bir şekilde çalıştığımız izlenimini verirsek, çocukların bunu farkedeceğini bilmemiz gerekir.

bing.net

Aslına bakarsak birşeyi gerçekten öğrenmenin en önemli yolu o şeyi öğretmekten geçer. Çocuklarının gerçekten İngilizce öğrenmesini isteyen bir kişi, bu yolda kendi İngilizcesini de çok iyi bir noktaya getirebilir.

Gezi Amaçlı Yurtdışı Seyahati

Günümüzde turistik gezi amacıyla yurt dışına çıkanların sayısı her geçen gün biraz daha artıyor. Seyahat acenteleri ile gezenlerin işleri biraz daha kolay; ama biraz macera arayan veya gezi sırasında sadece sevdikleri birkaç kişi ile beraber olmaktan hoşlananlar kendi yurt dışı planlarını kendileri yapıyor. Her şeyi kendi başına yapmaya çalışmak tabii ki gittikleri bölgelerdeki kişilerle anlaşabilmenin yolunu bulmayı beraberinde getiriyor. Farklı kişilerle anlaşabilmede en büyük yardımcı ise tabii ki İngilizce. İngilizce konuşmayı bilmeyen, sadece birkaç kelime konuşabilenler ile bile bir şekilde anlaşabilmek mümkün.Booking.com

Kişisel İlgi

İngilizce öğrenmek için bahsettiğimiz nedenlerin tamamını kapsayan ve İngilizce öğrenmeyi belki de en kolay hale getiren neden. Zira ilgi göstermediğimiz bir şeyi öğrenmeye çalışmak ve gerçekten öğrenmek hiç kolay değil. İngilizce öğrenmeye ne kadar ilgi gösterirsek İngilizce’yi öğrenme iştahımız o kadar artar ki bu da daha kısa zamanda daha olumlu sonuçlar almayı sağlar.

Neden İngilizce Öğrenemiyoruz?

İngilizce’yi tam olarak öğrenebilmek için yıllar gerektiği herkesin bildiği bir gerçek. Bu doğrultuda İngilizce öğrenmeye çabalayanların sabırla kendilerini geliştirmeye geliştirmeye devam etmeleri gerekiyor. Eğer bir elmanın ağaçtan düşüp yere ulaşıncaya kadar geçen süre içinde İngilizce öğrenilebileceğine inanlardansanız size kötü bir haberim var. İngilizce’yi çok kısa süre içinde sular seller gibi öğrenmek ne yazık ki mümkün değil.

En kısa zamanda İngilizce öğrenmeye çalışanlar ister istemez ezberleme yoluna başvuruyorlar. Bunun nedeni kelime ezberlemenin verdiği ilerleme hissi. Ama İngilizce dahil hiçbir dil sadece kelime ezberleyerek öğrenilemez. Ezberlenen ve nasıl kullanıldığı öğrenilmeyen kelimelerin %90’ı bir hafta içinde unutulur ve kişiler üzerinde olumsuz etki yapar. Ardından da birçok kişi kendine “acaba bende mi bir sorun var” sorusunu başlamaya başlar. Yüzmilyonlarca kişinin anadili olarak konuşabildiği bir dili herkes öğrenebilir. Tek yapılması gereken oyunu kurallarına göre oynamak.

İngilizce öğrenmekte zorlanan ve “kafam artık almıyor” diye serzenişte bulunanların yaptığı en büyük yanlış, İngilizce ile ilgili her şeyi Türkçe’ye çevirmeye çalışmak, Türkçe düşünmek ve İngilizce cevap verme çabasına girmek. Bu da okunan paragrafların veya İngilizce söylenilen cümlelerin anlaşılabilmesi için harcanan zamanın artmasıyla sonuçlanıyor. Türkçe’yi Türkçe olarak, İngilizce’yi de İngilizce olarak kabul etmemiz gerekiyor ki beynimize doğru sinyalleri vermemiz durumunda beynimizin iki dili ayrı ayrı ele almayı başarabilecek düzeyde olduğunu görebiliriz.

İngilizce bir şey duyduğumuzda veya okuduğumuzda cümleleri çeviri yapmadan, göründükleri gibi algılamaya çalışmak ilk başlarda biraz zor gibi görülebilir. Ama bunu yaptıkça İngilizce öğrenme hızı artacaktır.

İngilizce Neden Zor?

İngilizce’yi “çok zor, deli saçması dil” olarak niteleyip İngilizce’den uzaklaşmak işin en kolay tarafı. Doğrusunu söylemek gerekirse zor olan İngilizce’nin kendisi değil. İngilizce’yi öğrenmeye çalışanlar İngilizce’yi zorlaştırdıkça ve canavarlaştırdıkça İngilizce öğrenmek zormuş gibi görünüyor. Dünya’daki bütün diller birbirlerinden farklı kurallar içerse de dil öğrenmenin mantığı her zaman için aynı. Bu da her dilin en zorlukta olduğu anlamına geliyor.

İngilizce öğrenme yolunda olan birçok kişi yaptıkları yanlışlara bakarak dili öğrenmekte çok zorlandıklarına inanmaya başlıyor. Siz de İngilizce öğrenirken çok yanlış yapıyorsanız doğru yoldasınız demektir. Yanlış yaptıkça doğrusunu öğrenmek kolaylaşır. Ama hiç yanlış yapmadan sadece birkaç kalıplaşmış kelimeyi kullanarak İngilizce konuşmaya çalışmak ilerleyen yıllarda İngilizce’nin hiç anlaşılamaması ve hiç konuşulamaması ile sonuçlanabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.