Kurulan İşin Başarıya Gitmesi İçin Olmazsa Olmaz 8 Şey

Bu Yazıyı Paylaşın:
Aliexpress TR

Hepimiz, kurduğumuz işin başarıya ulaşmasını isteriz; ama ne yazık ki çoğumuz başarılı olamayız. İstatistiki olarak ele aldığımızda bugün Amerika’da yeni kurulan işletmelerin %90’ı ilk 5 yıl içinde, kalan %10’un da %90’ı ikinci beş yıl içinde kapanmak zorunda kalıyor. Başka bir deyişle 100 işletme arasından sadece 1 tanesi 10 yıl sonunda hala açık oluyor.

Amerikalı işadamı Robert Kiyosaki bu noktada,kendisine zengin babasının gösterdiği, işletmelerin başarıya gitmesi için olmazsa olmaz olarak gösterilebilecek 8 şeyi içeren bir üçgenden bahsediyor. İngilizce B-I triangle olarak bilinen bu üçgen herkese yardımcı olabilir. En büyük firmalara baktığımızda hepsinin bu üçgen içinde belirtilenlere sahip olduğunu görebiliriz. İşte B-I üçgenin içerdiği 8 şey:

1) Misyon

Başarı için olmazsa olmaz şeyler arasında üçgenin alt kenarını,yani tabanını oluşturan, bir başka deyişle en önemli nokta.

Misyon sahibi olmak demek bu işyerini kurarak ne yaptığımızı ve ne yapmaya çalıştığımızı biliyor olmamız demektir. “Bu işyeri müşterilerinin hayatını nasıl değiştirecek? Diğer firmaların sunduklarından farklı olarak müşterilere ne verecek? ” gibi soruların cevaplarından emin olunduğu takdirde misyon var demektir.

Birçok kişiye göre misyon, “çok para kazanmak” anlamına geldiği için o kişilerin işleri başarıya ulaşamamaktadır. Çok para ancak bir sonuç olabilir, misyon değil.

2) Liderlik

Başarılı olmak isteyen her işyerinin gerçek bir lidere ihtiyacı var. Lider, kendinden daha zeki kişilerin bir arada çalışabilmesini sağlayabilen, geleceği görebilen ve bildiklerini öğretebilen kişidir. İyi bir lideri olmayan firmanın büyümesi sınırlı ölçüde olabilir.

Booking.com

3) Takım

Çok büyük ve başarılı bir firma olabilmek için, herkesin görev ve sorumluluklarını iyi bildiği bir takım kurmak gerçekten de olmazsa olmaz. Takımın kurulması daha kısa zamanda daha çok işin daha iyi bir şekilde yapılmasını sağlar.

Herşeyi kendi başına yapmaya çalışmak hem başarıya ulaşma zamanını geciktirir, hem de hata yapma oranını arttırır. Boşuna dememişler “bir elin nesi var, iki elin sesi var” diye.

4) Ürün

Birçok firmayı batıran nokta burası. Çoğumuz iyi bir ürün satıyor olmanın başarılı olmak için yeterli olduğunu düşünürüz. “Bilmemne ürününü satalım. Çok para kazanırız.” tarzı söylemlerde bulunan kişilere denk gelmişsinizdir. Bu kişilerin çoğu ne yazık ki arzuladıkları miktarda para kazanamazlar. Çünkü bu kişilerin bilmedikleri, ürünün başarıya gitmek için olmazsa olmaz şeyler arasından sadece bir tanesi olduğu. Hatta Kiyosaki’nin zengin babasına göre en gerekli sekiz şey arasında en son önemli olanı. Zaten üçgende de 4 numaranın en küçük olduğu görülüyor.

5) Yasalara Uygunluk

Her ne yapıyorsak yapalım, yaptığımız yasalara uygun olmalı. Daha az vergi vermek için çeşitli numaralar peşinde koşmamıza hiç gerek yok. Değişik taktiklerle illegal yollardan geliri arttırmaya çalışmak kısa vadede gelir getirebilir; ama uzun vadede çok büyük problemlerle karşılaşmamıza neden olabilir. Çünkü gerçekler bir gün mutlaka ortaya çıkar ve başvurduğumuz illegal yöntemler nedeniyle çok ciddi cezalara maruz kalabiliriz.

6) Sistem

Her ne satıyorsak yapalım bir sisteme ihtiyacımız var. Yani, neyi nasıl yapacağımızdan emin olmamız lazım. İyi bir sistem geliştirmek için başarılı firmaların nasıl sistemlere sahip olduklarını inceleyebiliriz; ama onların sistemlerinin aynısını kopyalamaya çalışmak büyük bir hata olur; çünkü her firmanın işleyişi farklıdır ve bir firmada çalışan bir sistem başka bir firmada aynı şekilde çalışmayabilir.

7) İletişim

İşimizi büyütürken işimizle alakalı olabilecek herkesle iletişim halinde olmamız gerekiyor. Bu kişilerin başında müşteriler ve çalışanlar geliyor. Müşterilerle devamlı olarak görüşüp, onlara ürünlerimiz hakkında neler düşündüklerini sormalıyız. Onlarla görüşmeden işimizi geliştiremeyiz; çünkü bizi istediğimiz yere ancak müşteriler götürebilir.

Firsat.me TR

Müşterilerin haricinde çalışanlarımızla da devamlı olarak iletişim kurmalıyız. Onların bir robot değil, birer insan olduğunu, onların da mutlu ve hüzünlü günlerinin olduğunu, zaman zaman kendilerini iyi hissetmeyebileceklerini kabul etmeli ve onları dinlemeliyiz. Biz onları dinlemeye ve onlarla görüşmeye çalıştıkça bize güveneceklerdir. Bize güvenmeleri de onların kendilerini işlerine daha iyi verebilmelerini sağlayacaktır.

8) Para Akışı

Bir iş yerinin büyümesi, tabii ki paranın gelmesiyle olur. Paranın gelmemesi demek istenmeyen sona yaklaşmak anlamına gelebilir.

Tabii burada yapılan en büyük hata, para kazanmaya çalışırken müşteriye yolunacak kaz gözüyle bakmak veya “para gelsin de, nasıl gelirse gelsin” düşüncesiyle para kazanmaya çalışmak.

Biz müşterilere değer verdikçe ve doğru şeyleri yapmaya devam ettikçe para bir sonuç olarak gelecektir.

 

e-mail listesine kayıt olarak aylık bültenimize ve sitemizde Çin ile ilgili yayınlanan yazılara anında ulaşabilirsiniz.
GearBest TR
Bu Yazıyı Paylaşın:

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.