KTV: Çinli Gençlerin Sosyalleşme Mekanı

Bu Yazıyı Paylaşın:
Aliexpress TR

KTV’nin Tanımı

“karaoke television” kelimesinin kısaltması olan KTV; bir dönem Türkiye’de az da olsa popülerleşen, sonrasında popülerliğini kaybeden Karaoke yapmayı baz alıyor. Karaoke yapmak demek, bir şarkının klibi çalarken sözlerin alt yazı ile gösterilmesi ve sadece müziği duyarak şarkıyı söylemeye çalışmak demektir.

Şu an Türkiye’de karaoke yapılabilecek yerler birtakım barlar ve kafelerdir. Buralarda da bütün müşterilerin bulunduğu bir ortamda cesaretini toplayıp şarkı söylemeye çalışanlar için eğlenceli olabilecek bir aktivitedir.

Çin’in her yerinde olan bu merkezler Çin genelinde özellikle Çinli gençlerin bir numaralı sosyalleşme merkezi olarak kullandıkları yerler. Bu yerlerin çoğu dışarıdan bakıldığında beş yıldızlı birer oteli andırıyor. İçeriye girdiğinizde ilk olarak ne yapıldığının anlaşılamadığı yerlerden biri.

KTV Merkezlerinde Ne Yapılıyor?

KTV merkezleri onlarca adet otel odası büyüklüğündeki odadan oluşabiliyor. Odalar 8-10 kişinin oturabileceği sofalarla, ses düzeneğiyle, karaoke yapılabilmesi için bir kontrol paneliyle,televizyonla ve yemek içmek için kullanılabilecek sehpalarla donatılmıştır. Hatta daha kalabalık bir grup halinde gidenler için yemek masası olan odalar da mevcuttur.

Odalar saat hesabı ile kiralanıyor ve odayı kiralayan kişiler başka kişiler tarafından rahatsız edilmiyor. Hatta çoğu oda iyi bir yalıtıma sahip olduğunda başka odalardaki sesler de rahatsız etmiyor.

Odalara giren Çinliler karaoke kontrol panelinin içindeki binlerce şarkıdan dilediklerini seçiyorlar ve mikrofonu ellerine alıp seçtikleri şarkıya eşlik etmeye çalışıyorlar. Şarkı söyleme konusunda çok iyi olmayanların söyledikleri şarkılar dinleyenleri çok güldürüyor. Bunun yanında çok iyi şarkı söyleyebilenler de arkadaşlarının çok keyifli zaman geçirmesini sağlayabiliyor.

Booking.com

Aslında insanların buralara gitmesindeki asıl amaç şarkı söylemekten çok arkadaşlarıyla hoşça vakit geçirmek. Zira KTV’lerde şarkı söylemek haricinde doğum günü kutamaları yapmak, hatta birtakım toplantılar yapmak dahi mümkün. Birçok firma da zaman zaman çalışanlarını KTV’lere götürüp çalışanlarının iş hayatının stresinden uzaklaşıp eğlenceli vakit geçirerek rahatlamalarına yardımcı olmaya çalışıyor.

Türkiye’de De Yeni Bir İş Kolu Olabilir

Çin’deki gibi bir KTV kültürünün benzeri Türkiye’ye ve Türkiye kültürüne uyarlanarak oluşturulabilir ve bu kültürü oluşturacak yerlerin açılmasına öncülük etmek maddi anlamda da çok iyi sonuçlar verebilir. KTV mantığı ilk etapta birçoğumuzun kulağına garip gelebilir veya amacının dışında kullanılabileceği izlenimi verebilir; ama gerekli önlemler alındıktan sonra müşterilerin çok keyifli zaman geçirebilecekleri ve devamlı tercih edebilecekleri yerler arasına girebilir.”Ne iş kurabilirim?” diye soranlara duyurulur.

e-mail listesine kayıt olarak aylık bültenimize ve sitemizde Çin ile ilgili yayınlanan yazılara anında ulaşabilirsiniz.
GearBest TR
Bu Yazıyı Paylaşın:

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.